A tanulmány a jelenlegi keretre fordított összes átigazolási költséget (beleértve a bónuszokat is) összesítette és állította fel a top 100-as rangsorát.
Négy klub jelenlegi állományának összeállítása lépte át az egymilliárd eurós összeget, közülük is a Manchester United viszi a prímet ebből a szempontból, 1,15 milliárd euróval.
A „vörös ördögökön” kívül még két angol csapat, a Chelsea (1,134) és a legutóbbi idényben taroló Manchester City (1,042), valamint a francia Paris Saint-Germain (1,00) érte el ezt a határt.
Aki az elmúlt években követte a labdarúgást, annak aligha számít meglepetésnek, hogy a világ legtehetősebb/erősebb ligáját Angliában kell keresni. Ezúttal is a Premier League csapatai szórták legjobban a pénzt, elég sokatmondó adat, hogy hiába adtak el a csapatok 288 játékost összesen másfél milliárd eurónak megfelelő összegért, ez is alig csupán a kiadások felét fedezte!
Jegyezzük meg gyorsan, hogy rengeteg volt a ligán belüli váltás, ami duplán jelentkezhet a külföldre igazolással ellentétben, de mielőtt azt hinnénk, hogy ez véletlen, gyorsan hozzátesszük, hogy 12 csapat is legalább 100 millió eurót költött erősítésekre a nyáron. A világon ezenkívül összesen találtunk még tíz klubot, amely eljutott eddig...
A 2,811 milliárdos összesített kiadás több, mint a világ rangsorában következő három helyen álló liga együttesen...
Kezdjük a tényeknél: az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Premier League) szereplő gárda június utolsó napján aktiválta a magyar válogatott csapatkapitányának lipcsei szerződésében lévő kivásárlási záradékot, és az orvosi vizsgálatok után vasárnap 70 millió euróért megvette Szoboszlai Dominik játékjogát.
A 22 éves középpályás már eddig is rekordernek számított a Red Bull-csoporton belüli, 2021-es váltásával, amikor a Leipzig 22 milliót fizetett a Salzburgnak.
A Salzburgnak emellett a mostani 70 milliós összegből is jár húsz százalék, vagyis 14 millió euró, így az osztrák csapat összesen 36 milliót kapott Szoboszlai értékesítéséből. (Illetve további kisebb összeget – lásd lentebb.)
De nem csak ők részesülnek kompenzálásban!
Az Európa-bajnokság selejtezősorozatának történetéről, a lebonyolítások változtatásairól a mostani kiírás előtt értekeztünk, kiemelve, hogy sosem látott esélyünk van arra, hogy a csoportkörből automatikusan kerüljünk ki a kontinensviadalra.
A magyar csapat eddig él is a bizalommal, hiszen előbb Bulgáriát verte meg itthon remek első félidei játékkal 3–0-ra, majd a küzdelmes montenegrói 0–0 után Litvániát ugyancsak jó teljesítménnyel 2–0-ra. Mindehhez ha hozzávesszük, hogy az észtek elleni felkészülési mérkőzésen 1–0-ra győztünk, elmondható, hogy 2023-ban még nem kapott gólt Marco Rossi együttese.
Az első három meccsünket lejátszva hét ponttal és 5–0-s gólkülönbséggel vezetjük a csoportot, megelőzve a Bulgáriában a 97. percben döntetlent kiharcoló Szerbiát.
Az Inter története során hatodik alkalommal jutott be a legrangosabb klubsorozat fináléjába, 1964 és 1972 között két győzelem és két vereség volt a mérleg, azóta viszont a mostani döntőig csak a 2010-est írhattuk fel, akkor 2–0-ra verte a Bayern München, így háromszoros győztesnek vallhatja magát.
Az Inter eddigi BEK/BL-döntői
A címvédő spanyol együttes kedden este a Manchester Cityt fogadta a sorozat elődöntős párharcának első mérkőzésén, és az első félidőben Vinícius Júnior találatával előnybe került, de a második játékrészben a vendégek Kevin De Bruyne találatával egyenlítettek (1–1).
A statisztikákkal foglalkozó Gracenote elemzése szerint ezt megelőzően a Real Madrid 2020 februárjában nem tudott megnyerni egy olyan összecsapást, amelyen az első gólt szerezte, akkor éppen a Manchester Citytől kapott ki otthon 2–1-re a nyolcaddöntő első felvonásán. A fordító angolok győztes találatát De Bruyne szerezte.
Érdekesség, hogy a keddi találkozó mindkét gólja hasonló leosztásban született, Vinícius Júnior és De Bruyne is nagyjából 20 méterről bombázott honfitársának a hálóba, a brazil támadó Edersonnak, a belga középpályás pedig Thibaut Courtois-nak.
A BL egyenes kiesés szakaszában a legutóbbi 13, 16-oson kívülről esett gól közül 11-et a kedden este pályára lépett két csapat játékosai jegyeztek, ezek közül 3-at De Bruyne, aki ezeken a mérkőzéseken éles igazán, hiszen az eddigi 14 BL-találata közül 11-et a csoportkör után szerzett. A belga varázsló amúgy is szeret messziről tüzelni, hétszer is a büntetőterületen kívülről volt eredményes!
7/14 - Seven of Kevin De Bruyne's 14 UEFA Champions League goals have come from outside the box. Since he joined Man City in the 2015-16, it's the highest percentage anyone has scored from distance in the competition (50% - min. 10 goals). Bullet. pic.twitter.com/3NpumnjJqC
— OptaJoe (@OptaJoe) May 9, 2023
Pep Guardiola, a Manchester City vezetőedzője egyet sem cserélt Madridban – ebben a szezonban már másodszor tartotta a kispadon a tartalékokat, a nyolcaddöntőben az RB Leipzig otthonában is így tett. Legutóbb a 2006–2007-es idényben volt arra példa, hogy egy edző egyet se változtasson az elődöntőben, akkor az éppen most a Realt irányító, pályafutása 190. BL-meccsével Sir Alex Ferguson rekordját beállító Carlo Ancelotti tett így a Milan vezetőedzőjeként, a Manchester United ellen.
A Real Madrid eddig kétszer tudott csak továbbjutni úgy, hogy hazai pályán nem szerzett előnyt, mindkétszer Manchesterben, igaz, 2000-ben és 2013-ban is a Uniteddel szemben.
2/9 - Real Madrid have progressed from just two of their nine UEFA Champions League knockout stage ties when failing to win the first leg at home – both of these were against Manchester United (1999-00 and 2012-13). Omen? pic.twitter.com/PxpjJ7o6MA
— OptaJoe (@OptaJoe) May 9, 2023
A Manchester Citynek ez volt az egymást követő ötödik idegenbeli döntetlenje a BL-ben, ennél hosszabb sorozata csak a Juventusnak volt, amely 1998 és 2000 között sorozatban hétszer ikszelt vendégeként. Az angol bajnok ezzel sorozatban a 21. tétmeccsén maradt veretlen.
Érdekesség, hogy a City a Bayern München és az RB Leipzig otthonában is 1–1-re végzett, hazai pályán viszont gálázott, 3–0 és 7–0 lett. Otthon amúgy is erős Guardiola csapata, a Liverpool és az Arsenal is 4–1-re kapott ki az elmúlt hónapokban.
A Manchester City 2023-ban hazai pályán 15 meccsen 15 győzelmet ért el 52–7-es gólkülönbséggel…
21 - Man City are unbeaten in their last 21 games in all competitions (W17 D4), since a 1-0 loss at Tottenham in February. Three of their four draws in that run have come away from home in the UEFA Champions League. Surge. pic.twitter.com/5qzZmjTMTG
— OptaJoe (@OptaJoe) May 9, 2023
Bajnokok Ligája
Elődöntő, 1. mérkőzés
Real Madrid–Manchester City 1–1 (1–0)
gólszerző: Vinícius Júnior (37.), ill. De Bruyne (67.)
(Borítókép: Burak Akbulut / Anadolu Agency via Getty Images)
Angliában az Arsenal és a Newcastle United áll ebből a szempontból a legjobban, az éllovas „ágyúsok” csak a szeptember 4-i, Manchester Unitedtől elszenvedett 3–1-es vereséget, valamint a Southampton elleni 1–1-et voltak kénytelenek elkönyvelni 14 siker mellett, így hét ponttal vezetik a Premier League-et, a kilenc sikerrel és hét döntetlennel álló „szarkák” stabilitását pedig jól jelzi, hogy egyetlen vereségük egy 98. perces Liverpool-gól (1–2) miatt esett. A Newcastle-t így csak a címvédő Manchester City előzi meg az Arsenal mellett.
A 23 éves francia világbajnok támadó értéke a PSG 19 meccsén összehozott 23 kanadai pont (18 gól + 5 gólpassz) után továbbra is 160 millió euró, de amíg ez korábban az első helyre volt elég, most visszacsúszott az ezüstérmes pozícióba.
A kétszeres győztes nem mondhatni, hogy fényesen kezdte volna a csoportkört, hiszen hiába egyenlített az Atlético otthonában a 96. percben, így is kikapott 2–1-re, majd otthon kapott egy négyest a meglepetéscsapat FC Bruges-től.
Ezt követően viszont finoman szólva is belelendültek a portugálok, hiszen a Leverkusent oda-vissza megverték (2–0, 3–0), Belgiumban visszavágtak a Bruges-nek (4–0), majd otthon az Atléticót is legyőzték (2–1), így végül csoportelsőként futottak be. Olyanra, hogy valaki két vereséggel kezdjen, mégis csoportelső legyen, eddig még nem volt példa a BL-ben!
#OJOALDATO - El @FCPorto es el PRIMER equipo en TODA la historia de la UEFA Champions League #UCL que empieza una fase de grupos con 2 derrotas seguidas (2-1 en Madrid y 0-4 contra el Brujas) y la termina como primero de grupo y con 4 victorias seguidas en las últimas 4 fechas.
— MisterChip (Alexis) (@2010MisterChip) November 1, 2022
Nem volt jó hete a La Ligának a Bajnokok Ligájában, a spanyol együttesek közül a címvédő Real Madrid ugyan korábban már kiharcolta helyét a legjobb 16 között, így az RB Leipzig elleni vereség is belefért, a Sevilla győzelme ellenére is búcsúzott, az Atlético Madridnak a döntetlen jelentette ugyanazt, a Barcelonának pedig már mindegy is volt végül a Bayern elleni eredmény, de még ki is kapott a müncheniektől.
Mindez azt jelenti, hogy csupán a királyi gárda képviseli a spanyol színeket a nyolcaddöntőben (a Sevilla és a Barcelona fixen az Európa-ligában folytatja, az Atlético még erről is lecsúszhat), márpedig ennél még a portugálok is többet adnak!
Az utolsó kör előtt 12 együttes helye biztos már a nyolcaddöntőben:
Hozzájuk a jelen állás szerint csatlakozna egy angol (Tottenham) és egy portugál (Sporting CP) a D jelű kvartettből, egy olasz (Milan) az E-ből és egy német (RB Leipzig) az F-ből.
A továbbjutásra esélyes gárdák közül van még egy német (Frankfurt) és egy francia (Marseille) a kaotikus D csoportból, egy osztrák (Salzburg) az E-ből, illetve egy ukrán (Sahtar Doneck) az F-ből.
Vagyis még az is lehet, hogy a portugáloknak háromszor annyi együttesük lesz a 16 között, mint a spanyoloknak!
Erre aligha fogadtak sokan a csoportkör kezdetén…
Amióta van nyolcaddöntő, még nem fordult elő a BL-ben, hogy csak egy spanyol vett részt benne.
1 - Since the @ChampionsLeague have the last 16 tie (2003/04), this will be the first time with only one @LaLigaEN side involved in this round (@realmadriden). Fall. pic.twitter.com/NtVUmxuyXP
— OptaJose (@OptaJose) October 26, 2022
Az öt európai topligában (angol, francia, német, olasz, spanyol) játszó futballisták közül a bajnoki, hazai és nemzetközi kupamérkőzéseket is figyelembe véve öt futballista érte el eddig a 20 kanadai pontos (gól+gólpassz) határt az idényben.
Ebből hárman a PSG-ben játszanak!
A francia bajnokságot uraló párizsiak 7–2-re kiütötték a Maccabi Haifát, természetesen Messi, Mbappé és Neymar vezérletével. Az argentin varázsló és a világbajnok francia támadó egyaránt két-két gólig és gólpasszig jutott, a brazil labdazsonglőr egy plusz egyet rakott a közösbe.
Ami az idény eddigi teljesítményét illeti, még így is Neymar viszi a prímet a kanadai pontokat tekintve, hiszen 17 tétmeccsen 23-nál jár (13 gól, 10 gólpassz), de már csak holtversenyben csapatelső Messivel, ráadásul az argentinnak 16 meccsen jött össze a 23 (11+12). Mbappé egyelőre szimplán csak a leggólerősebb párizsi, neki is van azért 16 találkozón 20 kanadai pontja (16+4).
Nézzük meg akkor a topligák jelenlegi legjobbjait:
játékos | nemzetiség | csapat | kor | meccs | gól | gólpassz | kanadai pont | kp/m | |
1. | Erling Haaland | norvég | Manchester City | 22 | 16 | 22 | 3 | 25 | 1,56 |
2. | Neymar | brazil | PSG | 30 | 17 | 13 | 10 | 23 | 1,35 |
Lionel Messi | argentin | PSG | 35 | 16 | 11 | 12 | 23 | 1,44 | |
4. | Robert Lewandowski | lengyel | Barcelona | 34 | 15 | 17 | 4 | 21 | 1,40 |
5. | Kylian Mbappé | francia | PSG | 23 | 16 | 16 | 4 | 20 | 1,25 |
6. | Jamal Musiala | német | Bayern München | 19 | 16 | 9 | 8 | 17 | 1,06 |
7. | Leroy Sané | német | Bayern München | 26 | 16 | 10 | 5 | 15 | 0,94 |
Hvicsa Kvarachelia | grúz | Napoli | 21 | 15 | 7 | 8 | 15 | 1,00 | |
Rafael Leao | portugál | Milan | 23 | 15 | 6 | 9 | 15 | 1,00 | |
10. | Marcus Thuram | francia | Mönchengladbach | 25 | 13 | 11 | 3 | 14 | 1,08 |
Már ami a büntetőterületen kívülről szerzett BL-találatok számát illeti. Az argentin 2004–2005-ös debütálása óta a 23. találatát szerezte a tizenhatos vonalán túlról, amivel vezeti a sorozat örökrangsorát – eggyel megelőzve örök vetélytársát, Cristiano Ronaldót.
23 - Desde su debut en la UEFA Champions League (2004/05), Lionel Messi convirtió más goles desde fuera del área que cualquier otro jugador (23, uno más que Cristiano Ronaldo). Ilimitado. https://t.co/yiiX9NdoCp
— OptaJavier (@OptaJavier) October 25, 2022
Messi egyúttal 35 évesen és 123 naposan a legidősebb játékos lett, aki egy BL-meccsen legalább két gólig és gólpasszig is eljut.
Neymar 79-szer passzolt a Maccabi ellen, ez karrierjének legmagasabb BL-száma, a PSG pedig a Rosenborg elleni 2000-es (7–2) és a Celtic elleni 2017-es (7–1) gála után harmadszor jutott el hét találatig a legrangosabb klubsorozatban.
Az első nagy nevű búcsúzónk meg is lett kedden, hiszen a kilencszeres BEK/BL-döntős Juventus ismét kikapott a hozzá hasonlóan a finálékban inkább alulmaradó Benficától (a torinóiak 2–7-tel, a lisszaboniak 2–5-tel állnak), ezzel matematikailag is biztossá vált, hogy a párizsiak és a portugálok készülhetnek a nyolcaddöntőre.
A Juventus a 2013–2014-es kiírás óta először hasalt el a csoportkörben, az eddig szerzett három pontja pedig története leggyengébb kezdése.
1 - Juventus will not access to the knockout stage of the Champions League for their first time since 2013/14 season.
— OptaPaolo (@OptaPaolo) October 25, 2022
Juventus have only won 3 points after their first five games in #UCL this term, their lowest tally at this stage in the competition.
Glacial.#BenficaJuve
Nem az olasz rekordbajnok az egyetlen jó nevű gárda, aki az El-ben kötött vagy köthet ki, a hat UEFA-kupa/Európa-liga-sikerével csúcstartó Sevilla is fixen a második számú kupasorozatba kerül, de jelenleg az Ajax, az Atlético Madrid és a Barcelona is csak itt készülhetne a tavaszi folytatásban. Ehhez pedig ha hozzávesszük, hogy az RB Leipzig és a Milan csak tegnap tudott előzni, látható, micsoda meglepetéseket hoz a BL-idény!
A Szoboszlai Dominikkal és Willi Orbánnal felálló RB Leipzig 3–2-re legyőzte a címvédő Real Madridot, ezzel nagy lépést tett a folytatás felé. Pedig a spanyoloknál Rodrygo és Vinícius Júnior is betalált, ami azért érdekes, mert ez volt a nyolcadik alkalom, hogy mindketten betaláltak a királyi gárdában. A korábbi hét meccs mérlege? Hét győzelem!
8 - Today was the 8th time that both Rodrygo and Vinícius Júnior have scored in the same game for Real Madrid. They had won all of those previous seven games. Unexpected. pic.twitter.com/Es81QvT5YU
— OptaJoao (@OptaJoao) October 25, 2022
Vélhetik a hétszeres győztes Milannál, hiszen a horvátok elleni hatodik mérkőzésből hatodszor is sikerrel, méghozzá 4–0-s kiütéssel kerültek ki. Ennél hosszabb győzelmi sorozata egy másik klubbal szemben sincs a gárdának a nemzetközi porondon.
A manchesteriek részéről Rijad Mahrez tizenegyest hibázott a Dortmund otthonában a 0–0-val záruló mérkőzésen, ami után mindkét gárda továbbjutott a csoportjából – a Sevilla bánatára. A City a 2016–2017-es idény kezdete óta már a 25. büntetőjét hagyta ki minden sorozatot figyelembe véve, ennél többet egy Premier League-gárda sem rontott ebben az időszakban!
Graham Potter kinevezése óta a Chelsea még veretlen, három döntetlen mellett a Salzburg otthonában aratott 2–1 a hatodik sikere volt a csupán négy gólt kapó londoni gárdának. Potter előtt legutóbb William Lewis volt arra képes, hogy a Chelsea menedzsereként az első kilenc tétmeccsét veretlenül lehozza. Még az 1906–1907-es idényben.
9 - Graham Potter is the second Englishman to go undefeated in his first nine games as Chelsea manager in all competitions after William Lewis in 1906/07. Spellbound. pic.twitter.com/OIBC36W7Cz
— OptaJoe (@OptaJoe) October 25, 2022
BAJNOKOK LIGÁJA
5. FORDULÓ, KEDDI EREDMÉNYEK
Salzburg–Chelsea 1–2
Sevilla–FC Köbenhavn 3–0
Benfica–Juventus 4–3
Borussia Dortmund–Manchester City 0–0
Celtic–Sahtar Doneck 1–1
Dinamo Zagreb–AC Milan 0–4
PSG–Maccabi Haifa 7–2
RB Leipzig–Real Madrid 3–2
(Borítókép: Jean Catuffe/Getty Images)
Az egyébiránt a világ 271 profi ligájával foglalkozó cég legfrissebb összegzésében az európai topligák (angol, francia, német, olasz, spanyol) 17 és 23 év közötti futballistáját szedte össze, ezekből pedig csak az maradhatott a végső rangsorban, aki legalább 750 percet játszott a 2021–2022-es idényben.
Kiemelik, hogy a játékosok összehasonlíthatósága érdekében 90 percre vetített értékekkel számolnak.
A listát szerződéshosszabbításánakköszönhetően ismét Kylian Mbappé vezeti, a Paris Saint-Germain világbajnok támadója 206 millió eurós piaci értékével vezeti a mezőnyt, második helyre taszítva a nem olyan rég még éllovas Vinícius Júniort (185,3).
Mindkét fiatal kifejezetten jó idényen van túl, Mbappé 46 tétmeccsen 39 gólt és 26 gólpasszt hozott össze a francia bajnoknál, Vinícius pedig 52 találkozón 22 találatig és 22 asszisztig jutott a BL-t is megnyerő spanyol aranyérmesnél.
A kutatásban a 20. születésnapjukat még nem ünneplő játékosok 2022-es játékperceit gyűjtötték össze, és a mérkőzések szintjével korrigálva hozták ki az egyedi rangsort, amelyben például egy spanyol topcsapatban lejátszott 1164 perc többet ért, mint az angol másodosztályban nyújtott 2360.
Utóbbihoz legalább negyvenméteres indításokat kell megtenni, az európai topligákat figyelembe véve pedig a Burnley-t erősítő NickPope dolgozik a legmagasabb aránnyal. Az ő passzainak 73,1 százaléka száll messzire a levegőben, kicsivel megelőzve az Osasuna kapuját védő Sergio Herrerát.
A CIES a futballisták piaci értékének meghatározására egy egyéni metódust fejlesztett ki (ebben általában a játékosok teljesítménye mellett életkoruk – ez itt kevésbé releváns, mert mindegyikük fiatal még – és szerződésük hossza szokott sokat nyomni a latba), ennek alapján pedig az RB Leipzig színeiben bemutatkozó Joško Gvardiol a legértékesebb, a 20,2 éves horvát védő piaci ára 96,2 millió euróra jön ki.
A szervezet az InStat adatait felhasználva, 38 ligát megvizsgálva jutott arra, hogy a mexikói és a kolumbiai élvonalban áll a legtöbbet a játék fault miatt, előbbiben 16:27 percet átlagosan, utóbbiban húsz másodperccel kevesebbet.
Az Opta segítségével futtatott CIES teljesítményindex azon futballistákat rangsorolta, akik az öt európai topligában legalább 900 percet (avagy tíz teljes találkozót) játszottak.
A 31 ligát érintő kutatásban az oroszok végeztek a legjobban, az FK Zenit játékosai átlagosan 12:34 percenként követtek el szabálytalanságot május 12-ig bezárólag, a képzeletbeli dobogóra pedig még az FK Krasznodar (11:43) és a CSZKA Moszkva (11:08) állhatna fel.
Az európai topligákat illetően az Arsenal a legsportszerűbb gárda, az „ágyúsok” futballistái 10:44 percenként faultolnak, ezzel a Barcelonát (10:27) és a Bayern Münchent (10:19) megelőzve elsők.
Jól áll még a Manchester City (10:15) is, ezen négyesen kívül viszont másnak nincs 10 perc feletti átlaga.
Az ellentétes véglet a Getafe, amelynek játékosai 5:44 percenként avatkoznak úgy játékba, hogy a bírónak a sípjába kell fújnia, a vizsgált ligákban pedig két görög csapata, a PASZ Jannina (4:51) és a Volosz (4:51) áll a legrosszabbul.
Hogy az itt elfoglalt helyezés nem feltétlenül tükrözi a csapat játékerejét, arra jó példa az NB I, hiszen a bajnok Ferencváros az első 8:48 perces átlagával, míg az ezüstérmes Puskás Akadémia az utolsó, 5:33-as mutatójával.
A teljes listákat itt tekintheti meg!
Borítókép: Shaun Botterill / AFP
Mint a bevezetőben írják, bár az utóbbi években fokozódott a játékosok csapatok közötti mobilitása, a siker egyik fő kulcsa még manapság is a csapat hosszú távú stabilitása.
A CIES 35 liga 540 csapatát figyelte meg, hogy az elmúlt 10 évben mely játékosok szerepeltek a legtöbb bajnoki mérkőzésen.
A rangsort a kolumbiai ligában szereplő Atlético Junior kapuját védő Sebastián Viera vezeti, a Villarreal korábbi játékosa 395 bajnokin lépett pályára a 2011. április 19. és 2021. április 19. között, és összesen 35 687 percet játszott a csapatában.
Az európai mezőnyben is egy kapus áll a legjobb helyen, a Leicester Cityt erősítő Kasper Schmeichel 372 ütközeten 33 432 percet hozott össze, megelőzve a kontinensrangsorban a barcelonai Lionel Messit (340) és a manchesteri David de Geát (337).
A Real Madridnál Karim Benzema viszi a prímet 322 meccsével, a Bayern Münchennél Thomas Müller 310-zel vezet, a Chelsea-nél César Azpilicueta 292-es termése az etalon, a Manchester Citynél Sergio Agüero (272), a PSG-nél Marco Verratti (221) volt a leginkább foglalkoztatott játékos az elmúlt tíz idényben.
A ligákat illetően, a Premier League-ben a legtöbbet játszó futballisták átlagosan 263 meccset tudnak felmutatni, az ausztrál élvonalban ez a szám csupán 125.
Az öt európai topliga egyaránt az első nyolcban található a listán, az eredmények azt mutatják, hogy a csapatok stabilitása együtt jár a kedvező anyagi lehetőségekkel, és ott a nagyobb a mozgás, ahol kevesebb a pénz.
Az NB I-ben az MTK-t erősítő Kanta József 240-es termése az első, a paksi Szabó János és a zalaegerszegi Babati Benjamin 233-mal holtversenyben a második. A Ferencvárosnál Dibusz Dénes (220) szerepelt a legtöbbet, a lista végén a diósgyőri Antal Botond 104 meccse található meg.
A teljes listákat ide kattintva tekintheti meg!
(Borítókép: A Real Madridnál Karim Benzema, a Barcelonánál Lionel Messi volt a csúcs – NurPhoto / Getty Images Hungary)
Összességében 71 élvonal 999 csapatát vizsgálták meg, a 30 főbb európai bajnokság együttesei közül a dán Nordsjaellandnál volt ez a legmagasabb szám, itt 48,9 százalékban a még 21 éven aluli játékosok képviselték az együttest.
A topligákat illetően a Borussia Dortmund az etalon, a többek között a 20 éves Erling Haalandot, a 17 esztendős Jude Bellinghamet és 18 éves Giovanni Reynát is foglalkoztató együttesnél 28,5 százalék ez a mutató.
A német együttest három francia csapat követi, a Nice-nél 24,3, a Monacónál 24,1, a Rennes-nél 20,7 százalékos a 21. életévüket még be nem töltött futballisták idénybeli bajnoki szerepeltetése.
Angliában a Wolverhampton (16,2%), Spanyolországban a Barcelona (15%), Olaszországban a Verona (11,7%) szerepeltette eddig a legtöbbet az U21-eseket, hét csapat, köztük a Sevilla, a Tottenham és az Inter (0%) viszont egyáltalán nem.
A magyar bajnokság játékperceinek legnagyobb hányadában az MTK (23,3%) képviseltetett 21 éven aluli futballistákat, nem sokkal marad el a Budafok (20,3%), a dobogó harmadik fokára a Puskás Akadémia (16,6%) állhatna fel. Az ellentétes végletet a Mezőkövesd (0%) képviseli, de a Ferencváros (1,9%) és a Fehérvár (2,2%) felállására sem ez a jellemző.
A teljes listákat itt böngészheti!
(Borítókép: A dortmundi Erling Haaland és Jude Bellingham ünnepel – Ina Fassbender / AFP)
A 72 vizsgált élvonalat illetően a kolumbiai bajnokság volt az, amelyben a legkevesebb, legalább háromgólos differenciát hozó mérkőzés született, 126 összecsapásból csak ötször nyert minimum három találattal az egyik csapat, ez a 4 százalékos mutató a legalacsonyabb.
A másik végletet a Salamon-szigetek jelentik, ahol 110 bajnokiból 41-en volt legalább három gól a felek között, ez pedig 37,3 százalékos mutatót jelent.
A vizsgált UEFA-tagállamok közül Albániától (8,8%) Moldováig (31,2%) terjed a skála, a topligák közül a Bundesligában minden ötödik meccs (20,9%) simának számít.
A 72 vizsgált ország átlaga 14,5 százalékot ad ki, ennél csupán a La Ligában (11,4%) van kevesebb sima meccs, a Ligue 1-ben (15%), a Premier League-ben (17,2%) és a Serie A-ban (17,7%) egyaránt több a nagy különbségű összecsapás.
Érdekesség, hogy a labdarúgó NB I-ben még a Premier League-arányoknál is magasabb a sima mérkőzések mennyisége, 155 összecsapásból 27 ilyen volt, ami 17,4 százaléknak felel meg.
A teljes listát itt böngészheti!
(Borítókép: A Manchester United februárban 9–0-ra legyőzte a Southamptont – Laurence Griffiths / AFP)
Rovataink a Facebookon