Németország hibátlanul, tíz győzelemmel zárta a 2018-as világbajnoki selejtezőket. Régebben a címvédőnek nem kellett selejtezőt játszania, ezért nem tudjuk, mire mentek volna a 74-es vagy a 90-es siker után.
Megszokott dolog a CIES-től, a Svájcban működő, sporttudományi egyetem munkatársaitól, hogy hétről hétre adnak ki tanulmányokat, amelyben az európai topfutball legérdekesebb statisztikáira hívják fel a figyelmet. Most a futballelemző intézettel, az Instattal összefogva készítettek összeállítást, amelyben a labdabirtoklás volt a fő téma. Meg fog lepődni, nem a Barcelona az első.
A Real Madrid nagy meglepetésre otthon kapott ki a Betistől úgy, hogy a sevillai csapat a 94. percben szerezte a győztes gólt. Ami még ennél is lehangolóbb madridista részről, hogy a bajnok és BL-címvédő még gólt sem tudott rúgni.
A futball statisztikáival foglalkozó svájci CIES Football Observatory heti tanulmányában most Európa 31 legerősebb bajnokságában szereplő csapatainak az átlagéletkorát tette rangsorba. A legfiatalabb csapat az ukrán bajnokság kilenc forduló után az utolsó előtti helyén álló Sztal Kamjanszke, amely az eddigi meccseken 21,67 év átlag életkorú csapattal kezdett.
Véget ért az idei átigazolási időszak és a futball elemzésekkel foglalkozó svájci intézet, a Football Observatory el is készítette az ilyenkor szokásos összegzését az öt legnagyobb liga elmúlt hét esztendejének, illetve az idei nyárnak a mérlegéből. A játékosokra költött összegek majdnem a négyszeresére nőttek hét év alatt, amíg 2010-ben 1,5 milliárd euró volt a transzferdíj, addig idén már 5,9 milliárd, 41 százalékkal több, mint tavaly.
Simon Kuper és Stefan Szymanski alapművében, a Fociológiában már leírták a szerzők a futballigazolások egyik legfontosabb pillérét. Olcsón venni és drágán eladni, vagyis adj túl a játékosodon azonnal, ha valaki az értéke többszörösét kínálja - nem atomfizika. Dortmundban sem hülyék, óriási üzletet csináltak Ousmane Dembelével, akit 15 millió euróért vettek a Stade Rennes-től tavaly, és 105 millióért adták tovább a Barcelonának két hete. 90 millió eurót kerestek. (Arról nem beszélve, hogy pár könnyen teljesülő záradékkal később várhatóan még 10-20 millió euró érkezik utána a Barcától.)
Csütörtök délután elkezdődött a 41. férfi kosárlabda Európa-bajnokság, amelynek 18 év után ismét résztvevője a magyar válogatott. Az elmúlt negyven Eb során 44 válogatott mutatkozott be az Eb-n, és nekünk is van három érmünk. A mostani torna 288 játékosa 28 bajnokságból érkezik. Megmutatjuk, melyik a legnépesebb, és hova tegyük Magyarországot Európa kosártérképen. Adatok és múltidézés az Eb-rajtra.
Nem mindennapi olasz rekordot állított be vasárnap Marco Boriello, a SPAL csapatában szereplő 35 éves csatár. A hétvégén, az Udinese ellen is betalált, ezzel a 12. olasz Serie A-s csapatában lőtt gólt. Erre eddig csak a volt - többek között - Juventus-csatár, Nicola Amoruso volt képes még a 90-es években.
Szerdán a parasportosok versenyével kezdődött, csütörtöktől pedig a többi előfutammal folytatódik a csehországi Račicében a 43. kajak-kenu világbajnokság. Egy olyan sportág legjobbjainak versenye, amelyben messze a legjobbak vagyunk. Kereken 190 aranyérmet, összesen 474 érmet gyűjtöttünk az eddigi vb-ken, és Csehországban is valami hasonlóra számítunk, mint a legutóbbi vb-n, ahol 13 éremmel az éremtábla harmadik helyén végeztünk.
Hétfőn kezdődött és szombatig tart Párizsban a birkózó-világbajnokság, és a 16 fős magyar csapat érmes reményekkel vágott neki az útnak. Főleg a kötöttfogásúak szereplését előzi meg nagyobb várakozás, részben a májusi Európa-bajnokságon elért eredmények adnak okot a bizakodásra. Akkor a szakág két arany-, egy ezüst- és két bronzérmet szerzett és begyűjtött még két ötödik helyet is.
A párizsi vb remek alkalom, hogy birkózóink a 2015-ös nagyon gyenge Las Vegas-i, érem nélkül zárt vb után folytassák azt a javulást, amit a tavalyi, budapesti vb-n (egy arany és két bronz) mutattak.
Semmi kétség, Zinedine Zidane-nal a Real Madrid a világ legjobb csapata lett. A korábbi Real-játékos edzői kinevezése óta a hetedik trófeáját nyerte szerdán, a spanyol Szuperkupa elhódításával. Ilyen gyorsan még senki sem volt ennyire eredményes és ennyit csak a korábbi mestere, Vicente del Bosque tudott összehozni. Zidane mindezt 19 hónap alatt.
A Premier League legutóbbi szezonjában 28 futballista szenvedett súlyos térdszalag sérülést. Ez a szám a legmagasabb az elmúlt öt idényben. Ahogy az egyik korábbi PL-játékos megfogalmazta, a térdproblémák már szinte ragályos kórként jelentek meg a legkomolyabb futballbajnokságokban. A BBC egy nemrég megjelent tanulmányában vizsgálta ezt a problémát.
Eddig 47 csapat indult, de csak hat olyan volt, amely bajnokságot tudott nyerni – igaz, az egyikük az eddigi 25 megszerzett bajnoki cím több, mint a felét.
Mindössze 13 klub volt, amely a dobogón végzett eddig. 9746 meccset játszottak és 25 769 gólt rúgtak, a jelenlegi élvonalbeli klubok tulajdonosainak vagyona több, mint 100 milliárd dollár. Ez a Premier League, amely pénteken rajtol, de nagy csodára idén nincs kilátás.
Kedd este Szkopjéban játszik az UEFA Szuperkupájáért a Real Madrid és a Manchester United. Európa talán két legjobb csapata, amely összesen eddig 23 európai kupát őriz. A Real ebből 17-et nyert, és az 1990-es Milan-siker óta az első csapat lehet, amely Bajnokok Ligája címvédés után a Szuperkupában is kettőt nyer egymás után. A Realnak három, az MU-nak egy sikere van eddig a sorozatban.
Videoton csütörtökön a francia Girondins Bordeaux-t fogadja az Európa Liga visszavágóján. Az első meccsen elért 1-2-es eredményt reménykeltő, a klub honlapja pedig statisztikákkal elevenítette fel a klub eddigi nemzetközi meccseit.
A felnőtt és a korosztályos válogatottakat átvette a német szakmai vonal, Szélesi Zoltán (U17) az egyetlen kivétel. A legutóbbi bajnokság első négy helyezett csapatát külföldiek vezetik. A Vasas akadémiáján ugyancsak külföldi vezető van, a Fradi utánpótlásának irányítására Dortmundból hoztak embert. Mi jut még ezek után a hazájában is kitaszított magyar futballszakmának? Felcsúton kívül, persze.
Már az 1986-os vb előtt is érték megalázó vereségek, kínos döntetlenek a magyar futballválogatottat, de azóta folyamatosan szaporodnak. Mivel az U18-as válogatott nemrég játszott már döntetlen Gibraltáron, nem úgy tűnik, hogy gyorsan vége lesz ennek a szériának. Kivált, mert nem látszanak azok az edzők, akik utánpótláskorban megfelelően tudnák felkészíteni a játékosokat.
Kínában az elmúlt években elképesztő pénzek mozognak a futball körül. Nemcsak a hazai bajnokságba importált játékosokról van szó, hanem a kínaiak által a világ számos pontján a futballba fektetett összegekről.
Ezt vizsgálta egy befektetési tanácsadással foglalkozó cég, a ThinkingLinking is.
Hiába nyeri meg valószínűleg következő Aranylabdáját is Cristiano Ronaldo, a svájci futballkutató intézet, a CIES legértékesebb játékosokat felsoroló listáján még a legjobb tízben sincs. A Barcelona-futballista Neymar áll az élen.
Az andorrai válogatott úgy verte meg péntek este a magyar válogatottat világbajnoki selejtezőt, hogy valószínűtlenül kevés sikeres passzuk volt a mérkőzésen, szúrta ki az NSO.
Miután szerb újságok megírták, hogy a Videoton új edzője, Marko Nikolics évi 800 ezer eurót, azaz hozzávetőleg 250 millió forintotfog keresni, egyre több információt lehet megtudni arról, milyen keresetek vannak az NB I.-ben. Csütörtökön a Sport Plusz és a Blikk is a magyar játékosok fizetéseivel foglalkozik, persze azzal együtt, hogy mindezek csak találgatások, és névtelen informátoroktól származnak, a klubok ugyanis titkolóznak, ahogy maguk az érintettek is.
Itt van mindjárt Priskin Tamás, aki a Slovantól érkezik vissza a magyar bajnokságba, a Sport Plusz az Origóra hivatkozva azt írja, hogy Priskinnek 20 ezer eurós ajánlatával az ETO nem tudott versenyezni, ami már hozzávetőleges képet ad, mennyi az annyi.
A lap szerint amúgy a Ferencvárostól távozó Dilaver és Djuricin egyaránt havi 5,4 milliót keresett, a lengyel Nalepa 4,2 milliót vihetett haza, így távozásukkal a felszabadult béralapból Priskinnek 8 milliót fizetnek. Ez annyi, mint Gera Zoltán pénze.
A labdarúgás statisztikáival foglalkozó svájci intézet, a CIES legújabb kutatásában azt vizsgálta, hogy Európa 27 legerősebb bajnokságából melyik volt a legstabilabb csapat. Azt vizsgálták, hogy a legtöbbször kezdőbe nevezett játékosok a csapat összes játékpercének hány százalékát töltötték a pályán. A Chelsea az első, Jose Mourinho viszont más taktikát választott, folyamatosan változó kezdőcsapatával a Manchester United csak a legutolsó 50-be került, van magyar a legjobbak között.
Példaértékű gyűjtést közölt az utanpotlassport.hu , azt számolták ki, hány 21 év alatti játékos játszott az előző NB I-es szezonban.
Az már megszokhattuk, hogy Cristiano Ronaldo előbb-utóbb mindenféle rekordot átír, akár klubszinten, akár a portugál válogatottban. A szombati Bajnokok Ligájában is újabb csúcsra ért, emiatt is érdemes megnézni az MTI statisztikai összesítőjét.
Szombat este Cardiff-ban a Real Madrid és a Juventus játssza a Bajnokok Ligája döntőjét. Most nem a esélyeket latolgatjuk, hanem olyan statisztikailag érdekes dolgokra hívjuk fel a figyelmet, amely nem feltétlen befolyásolja majd a végeredményt, de fontos tényező lehet.
Véget értek az európai futballbajnokságok, s bár a Bajnokok Ligája döntője szombaton lesz, de a főleg az elittől távolabb álló csapatok már azt figyelik és számolgatják, kiket kaphatnak majd a június 19-i sorsoláson, amikor a Bajnokok Ligája és az Európa Liga első két selejtező körét sorsolják majd ki.
A cím egy igazi kvízkérdés, ami lehetőséget is teremt egy kis időutazásra. Tanulságos táblázatokat mutatunk.
A CIES, a futball statisztikáival foglalkozó központ legújabb kutatásában az igazi futballsztahanovistákkal foglalkozik. Az öt legerősebb ligában szereplő játékosokat állította sorba azt vizsgálva, hogy 2016. július 1-je óta ki játszotta legtöbb meccset és ki töltötte a legtöbb időt a pályán.
A Bundesligában már korábban eldőlt, hogy a bajnoki arany ezúttal is a Bayerné, a hétvégén az is nyilvánvaló vált, hogy a Lipcse jön be második helyre, és ha az UEFA áldását adja, jövőre ott lesz a Bajnokok Ligája főtábláján.
A nemzetközileg akkreditált laborok tavalyelőtt 229 412 mintát analizáltak, ezek közül 2522 esetben mutattak ki pozitív vizsgálati eredményt, a legtöbb doppingvétséget pedig a testépítők követték el, írja az MTI.
Rovataink a Facebookon