Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára köszöntőjében kiemelte, az utóbbi időszakban sokat fejlődött a korcsolyázás Magyarországon.
A jeges mozgásforma nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is nagy népszerűségnek örvend. Az élsportban olimpiai bajnokaink is vannak, és a korcsolyázás szabadidősportos változatát is rengetegen űzik. Az úszóknál van egy olyan program, hogy minden gyerek tanuljon meg úszni, én a korcsolyasportban is ezt kívánom: minél többen korcsolyázzanak
– mondta a főtitkár. Dr. Fiák István, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) alelnöke hangsúlyozta, hogy a Városligeti Műjégpálya sporttörténelmi helyszín. „Nagy öröm, hogy egy ilyen történelmi környezetben mi magyarok rendezhettük meg a Korcsolyázás Világnapja központi programját. Köszönjük mindazoknak, akik a sportág népszerűsítéséhez hozzájárultak a nap folyamán” – zárta köszöntőjét az alelnök.
Dr. Elek György, a Nemzetközi Korcsolya Szövetség (ISU) és a MOKSZ elnökségi tagja megjegyezte, hogy ritkán adatik meg magyarként, Magyarországon, az ISU nevében is köszönteni a Korcsolyázás Világnapja résztvevőit. „Budapest kiválóan teljesített a korábbi években ezen a világnapon, így nem meglepő, hogy most központi eseményen bizonyíthat. Remélhetőleg sikerül a lehető legjobban ráirányítani a figyelmet a sportágakra, és külön köszönet azoknak a nyári sportágakban versenyző klasszisoknak, akik vállalták, hogy vetélkednek a Városligeti Műjégpályán” – tette hozzá Elek György.
Freund felidézte, hogy 2004 nyarán volt az első rohama, a szülei és a testvérei vették észre, hogy valami baj van.
„Sajnos pont egy fesztivál volt a közelben, szóval felmerült, hogy valamit beszedtem, de szerencsére elhitték, hogy nem csináltam semmi ilyesmit. Először teljesen lesokkolódtam, az jutott eszembe, hogy ezzel nem sportolhatok többet. Ekkor még nem igazán tudtam felfogni, hogy mit is jelent ez a betegség” – idézte Freundot az Eurosport magyar nyelvű kiadása.
Mint beszámoltunk róla, az élő közvetítésben vérfagyasztóként ható bukást szenvedett az alpesi sí amerikai regnáló királynője, Mikaela Shiffrin a hétvégi világkupa-fordulóban. A sportolónő később a kórházból üzent, tudatánál van és első blikkre megúszta igazán súlyos sérülések nélkül. Mostanra megérkezett a pontos diagnózis is, és az amerikaiak világklasszisa közölte: a bukása következtében súlyos izomsérülései és a hasán keletkezett seb miatt hosszabb kihagyás vár rá.
Mikaela Shiffrin sohasem tartozott a „falmelléki” sízők közé, nem véletlen, hogy súlyos sérülések szegélyezik fantasztikusan sikeres pályafutását. Idén januárban is volt egy hatalmas bukása Olaszországban, és a szombati, killingtoni óriásműlesikló-világkupaversenyt sem úszta meg épségben.
Pedig minden esélye megvolt a századik vk-győzelme megszerzésére, hiszen az első futamban ő volt a leggyorsabb.
A viadal honlapja szerint a dél-koreaiként háromszoros olimpiai érmes versenyző 1:09.58 perc alatt ért célba. A számot az amerikaiak hétszeres világbajnok világcsúcstartója, Jordan Stolz nyerte 1:07.62 perces pályacsúccsal. A második, holland Jenning De Boo és a harmadik, kínai Ning Csong-jan is a holland Thomas Krol régi rekordjánál jobb időt teljesített.
Kim, aki pénteken kedvenc távján, 1500 méteren nyolcadik helyen végzett, a múlt heti, naganói állomáson megnyerte a B divíziós versenyt, ezért indulhatott most már a legjobbak között.
Az Ötztali Alpokban fekvő Gurglban rendezték az alpesisíidény második műlesikló versenyét, amelyen az amerikai szupersztár, Mikaela Shiffrin begyűjtötte idei második győzelmét a finnországi Levi után, és összességében 99 vk-elsőségnél tart. A 29 éves Shiffrin megnyerte mindkét szombati futamot, és 55 századmásodperccel utasította maga mögé az albán Lara Colturit. Az alig 18 éves Colturi új hazájának első vk-dobogós helyezését szerezte.
Lara Colturi természetesen nem Tiranában látta meg a napvilágot 2006. november 15-én, ahogy ezt a nevéből kikövetkeztethetjük. Torinóban született, édesanyja, Daniela Ceccarelli 2002-ben, Salt Lake Cityben a téli olimpián aranyérmet szerzett Super-G-ben, és édesapja, Alessandro Colturi is síoktató.
Arról már az Index is beszámolt, júliusban Bánhidi Ákos ágazati igazgató bejelentette, hogy két dél-koreai sportoló a jövőben magyar színekben folytatja pályafutását. A szakember szerint több szempontból is fontos és meghatározó lépés volt a honosítás, amelyben kulcsszerepe volt Csul Vonlinek, aki már évek óta a magyar válogatott szakmai stábját erősíti. Kim Minszok júliusban felvette az Olivér keresztnevet.
A szövetség tájékoztatása szerint a dél-koreaiként háromszoros olimpiai érmes versenyző 1500 méteren 1:45.21 perces idővel megnyerte Japánban a B divízió küzdelmeit, így a következő viadalon már az A divízióban indulhat.
Mi történt az elmúlt hónapokban Trunk Tamás alpesi sízővel, a fiatalok között Dablty néven ismert influenszerrel, élsportolóval?
Tavaly márciusban még arról számoltunk be, hogy az akkor 19 éves Trunk Tamás alpesi sí szlalom kategóriában a magyar versenyzők közül a legelőkelőbb helyen áll a világranglistán, ami önmagában is jelentős eredmény, arról nem is beszélve, hogy ezt 20. születésnapja előtt érte el. Akkor Trunk azt mondta az Indexnek adott exkluzív interjújában, hogy igyekszik óvatosan bánni a jövőbeli tervekkel, mindig lépésről lépésre halad – legyen szó az élet bármely területéről –, de már akkor megemlítette, hogy szeretne idővel a világkupa mezőnyébe bejutni.
A 2023-as év a jeles sporteredményeken túl azért is volt rendkívül sűrű a fiatal tehetség számára, mivel a pályán kívüli tevékenységeivel is felhívta magára a figyelmet mint Z generációs szakértő, író, influenszer, a hazai sneakerkultúra meghatározó figurája, és egyben a tavaly novemberben első alkalommal megrendezett Sneakerness Budapest fesztivál licenctulajdonosa.
A nemzetközi sneaker- és streetwearfesztivál Trunk elmondása szerint komoly sikerrel zárult, több ezer látogatója volt a kétnapos fesztiválnak, ezért nem volt kérdés, hogy idén ősszel újra talpra állítja a népszerű eseményt. De mindenekelőtt arról kérdeztük az immár 21 éves sportolót, mik a tervei a hamarosan kezdődő síszezonra.
Április végén fejeződött be a szezon, a felnőtt világranglista 250. helyén végeztem, innen jön néhány héten belül a folytatás. A korábbi években nem volt jellemző, hogy magyar születésű sportolót ilyen előkelő helyen jegyezzenek a FIS-világranglistán, ezért nagyon örültem annak, hogy sikerült megágyaznom a sikeres folytatásnak
– elevenítette fel Trunk Tamás legutóbbi hónapjait a sísportban. A leginkább szlalomban versenyző – de óriás műlesiklásban is jeleskedő – magyar sportoló elárulta, a nyári felkészülése remekül sikerült, az ott mért időeredményei alapján bizakodó, és persze annak is örül, hogy nemzetközi szinten ismert edzőkkel, a korábban WRA-ban szlalom edző Patrick Rennerrel és Kiyoshi Kawamurával dolgozhat együtt.
Tavaly év végén kint voltam Japánban, ott versenyeztem, és egy közös ismerősön keresztül segített nekem az akkor még a japán válogatott szövetségi kapitánya. Mondta nekem, hogy a szezon végén visszavonul, de sikerült meggyőzni, hogy miattam még folytassa, és immár az edzőmként dolgozik velem és utazik versenyekre. Mondanom sem kell, ez mekkora megtiszteltetés számomra, és persze rendkívül komoly dolog, hogy a csapatomban tudhatom. Úgy érzem, hogy összeállt a szakmai csapatom, amit egyedül hoztam össze, a kapcsolatokat magamnak teremtettem meg, nagyon várom már a folytatást
– árulta el felkészülése hátteréről Trunk Tamás, akitől megérdeklődtük, most, hogy 250. a világranglistán, mik a közvetlen céljai az előttünk álló, heteken belül rajtoló síszezonra. A 21 éves élsportoló elmondta, egyértelmű célja, hogy bejusson a világkupa mezőnyébe, amelyre az indulást a világranglista első 150. helyezettje szerzi meg – ez az elsődleges cél lebeg szemei előtt.
A 35 éves sportoló épphogy továbbjutott az első futamból, a másodikban viszont a harmadik legjobb időt érte el, így végül 2.16 másodperc volt a hátránya a győztes norvég Alexander Steen Olsen mögött. Visszatérése rekordot jelentő 33 ezer nézőt vonzott a világkupaszezon hagyományos nyitóhétvégéjére.
Hirscher 2019 szeptemberében jelentette be visszavonulását, néhány hónappal azután, hogy sorozatban nyolcadik összetett vk-győzelmét aratta. A hétszeres világbajnok többször úgy nyilatkozott, nem akar újra versenyezni, idén áprilisban mégis a visszatérés mellett döntött, de immár nem Ausztria, hanem édesanyja szülőhazája, Hollandia színeiben indul.
A CAS csütörtöki közleményében jelezte, hogy a fellebbezők azt szerették volna elérni, hogy az aranyérem Oroszországnak járjon, azonban a június 12-i meghallgatást követően az illetékes testület arra a következtetésre jutott, hogy Valijevát doppingvétség miatt megfelelő indokkal zárták ki a csapatversenyből, ezért az ottani eredményeit nem lehet figyelembe venni, így az oroszok nem kaphatnak aranyérmet.
Az akkor 17 éves Valijeva – aki egyéniben eredetileg a negyedik helyen végzett – kezdettől ártatlannak vallotta magát. A felmentését elérni akaró védői a többi között arra hivatkoztak, hogy a sportolónak a Pekingben elvégzett valamennyi doppingtesztje negatívnak bizonyult.
A magyar szövetség honlapjának szerdai beszámolója szerint Szabó rövid betegség után hunyt el.
Szabó Krisztián szülővárosában, Debrecenben kezdett el korcsolyázni, rövidpályás gyorskorcsolyázóként képviselte a magyar színeket olimpián, világ- és Európa-bajnokságon, valamint téli Universiádén.
Tagja volt a 2001-ben Európa-bajnoki bronzérmet szerző férfiváltónak, majd a következő évben indulhatott a Salt Lake City-i téli olimpián.
Az ötkarikás testület már korábban kiválasztotta a francia Alpok pályázatát, de végleges döntés egyelőre azért nem születhetett, mert jelenleg Franciaországnak nincs többségi kormánya, így a NOB az előírt garanciákat nem kapta meg. A francia pályázat 88-ból 84 támogató szavazatot kapott.
A NOB közlése szerint október elsejéig kell a francia miniszterelnöknek aláírnia a garanciákat, amelyeket a parlamentnek 2025 március elsejéig kell ratifikálnia. Amint ez megvalósul, megkötik a rendezési jogról szóló szerződést.
Kobajasi 37,5 méterrel szárnyalta túl a hivatalos világrekordot a Hlidarfjall síközpontban. A horvát Index beszámolója szerint a japán síugró bemelegítésként előbb 256, majd 259 és 282 méterre repült el, de úgy érezte, hogy a harmadik legjobb kísérletét is képes lesz felülmúlni – és végül igaza lett.
Kobajasi a legnagyobb ugrása közben összesen nyolc másodpercet töltött a levegőben, egy ponton pedig 107,5 kilométer/órás sebességgel repesztett a talaj felett.
291 METRÓW - NOWY REKORD ŚWIATA 🚨
— Red Bull Polska (@redbullpolska) April 24, 2024
Ryoyu Kobayashi właśnie ustanowił nowy rekord świata w długości lotu narciarskiego! ⛷️ Wielkie gratulacje! pic.twitter.com/rcnKvVTRkj
A hírek szerint a vakmerő síugró nemcsak a rekordot próbálta megdönteni, hanem elképesztő módon 300 métert is megpróbált vitorlázni a levegőben, ami a jelek szerint nem jött össze neki.
A szakági sikerét már korábban bebiztosító tengerentúli sztár mögött a norvég Mina Fürst lett a második, az első futam után vezető svéd Anna Swenn Larsson pedig a harmadik.
Shiffrin a kilencedik győzelmét aratta a mostani vk-szezonban, újabb diadalával pedig tovább javította a rekordot a vk-elsőségek tekintetében.
Az amerikai síző tavaly márciusban döntötte meg Ingemar Stenmark csúcsát, a svédországi Aréban előbb beérte, majd 87. elsőségével le is hagyta a svédek legendás versenyzőjét, aki a '70-es, '80-as években aratta győzelmeit.
(Borítókép: Getty Images)
A legjobb eredményt a páros műkorcsolyában magyar színekben induló Pavlova Maria, Sviatchenko Aleksei duó érte el a küldöttségből, ők a negyedik helyen végeztek, éppenhogy lemaradtak a bronzéremről.
Az egy éve Eb-5. és vb-7. páros teljesítményének értékét növeli, hogy a kűrben a harmadik legmagasabb pontszámot kapták, de ami ennél is nagyobb szó, hogy a technikai értékeket tekintve az övék volt a legjobb gyakorlat.
A szabadkorcsolyázás eredménye alapján pedig egy „képzeletbeli” bronzérmet is kiosztottak a honosításon kívül magyarországi kötödéssel nem bíró versenyzőknek, de az nem számított bele a hivatalos éremtáblázatba.
A magyar felnőttválogatott alapembere a csütörtöki selejtezőből meglepetésre nem jutott tovább a leghosszabb távon, azonban szombat délelőtt mindkét reményfutamát megnyerve javított, így jutott a legjobb 25 versenyzőt felvonultató elődöntőbe.
A 19 éves Somodi továbbjutó helyen korcsolyázva ugyan elesett az elődöntőben, de szabálytalankodtak vele szemben, ezért a zsűri fináléba juttatta, ott pedig remekül versenyezve mind a hét riválisát megelőzve diadalmaskodott.
Ez a különleges csapat történelmet írt, korábban ugyanis egyetlen afrikai sem szerzett kvótát curlingben a téli ifjúsági olimpiák történetében. A fekete kontinensen uralkodó időjárási viszonyokra tekintettel ez nem meglepetés, az új generáció néhány tagja viszont a fejébe vette, hogy ezen változtat.
A fiatalok dolgát nehezítette, illetve továbbra is nehezíti, hogy Nigériában nem állnak rendelkezésre számukra megfelelő sportlétesítmények – vagyis jégcsarnokok –, ahol fel tudnának készülni a versenyekre. A megfelelő politikai hátszél is hiányzik, a döntéshozók inkább azokra a sportágakra költenének pénzt, amiben az afrikai országok hagyományosan erősek. Ők inkább a nyári ötkarikás játékokra fektetnék a hangsúlyt, ahol az övéiknek több esély nyílik az éremszerzésre, a jó szereplésre, de legalább érdemben versenyre kelni a világ legjobbjaival. Ebből aztán nem is csinálnak titkot.
A nigériai tinédzserek 2022 decemberében szereztek kvótát Nigériának a finnországi Lohjában megrendezett junior B-világbajnokságon. Saját bevallásuk szerint életükben akkor láttak először igazi jeget. Másodszor pedig 2024-ben, Dél-Koreában, a Kangvon tartományban megrendezett ifjúsági olimpián... Sok alkalmuk nem nyílt összebarátkozni a felülettel...
A baleset hétfőn történt Ponte di Legnóban. A média információi alapján a lesiklás olimpiai bajnokának, jelenlegi világkupa éllovasának eltört a síp- és a szárkapocscsontja, hivatalos közlés azonban még nem történt.
A 17 esztendős orosz sportoló versenyzési jogának felfüggesztése 2021. december 25-től érvényes, így elvesztette az ötkarikás játékokon elért eredményeit, és a vele győztes orosz csapatot megfosztották az aranyérmétől. Valijeva egyéniben negyedik lett.
A csapatverseny végső sorrendjét az olimpia óta nem hirdették ki. Hétfőn a Nemzetközi Olimpiai Bizottság – az AP hírügynökség értesülése szerint – közölte az amerikai tagszervezettel, hogy utólag a 65 pontot gyűjtött Egyesült Államok együttesét hirdeti ki győztesnek.
A Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) kedden tudatta, hogy a harmadikról a második helyre fellépő, 63 pontos japánok mögött Oroszországot illeti meg a bronzérem, mert noha Valijeva kizárásával az összpontszáma 74-ről 54-re csökkent, így is megelőzi az 53-mal végzett Kanadát.
Az Orosz Olimpiai Bizottság kedden kora délután bejelentette, hogy fellebbezést nyújt be a CAS-hoz a csapatverseny végeredményének a felülvizsgálata érdekében.
Valijeva kezdettől ártatlannak vallotta magát. A felmentését elérni akaró védői többek között arra hivatkoztak, hogy a sportolónak a Pekingben elvégzett valamennyi doppingtesztje negatívnak bizonyult, emellett a pozitív minta, amelyet 2021 decemberében vettek az orosz bajnokság során, a stockholmi labor késlekedése miatt csak 2022 februárjában vált ismertté, amikor már lezajlott az orosz győzelmet hozó olimpiai csapatverseny.
Az is érv volt Valijeva mellett, hogy a trimetazidin, amelyet kimutattak nála, nem segíti a korcsolyázókat a sportteljesítmény javításában. Az orosz doppingellenes ügynökség korábban felmentette Valijevát.
A 17 esztendős műkorcsolyázó versenyzési jogának felfüggesztése 2021. december 25-től érvényes. A lausanne-i testület döntése egyben azt is jelenti, hogy Valijeva elveszti a 2022-es pekingi téli játékokon elért eredményeit, így a vele győztes orosz csapatot is megfosztják az aranyérmétől. A versenyző egyéniben negyedik lett.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) novemberben megerősítette, változatlanul azt akarja, hogy négy évre szóló eltiltást kapjon Valijeva. Álláspontját azután erősítette meg, hogy az orosz műkorcsolyázó doppingügyében – a szeptemberi tárgyalást követően – újabb meghallgatást tartott akkor a CAS választott bírói testülete.
A műlesiklással befejezték a szereplést a magyar alpesi sízők Kangvonban, a IV, ifjúsági téli olimpián. Schneider Milánról csak utólag derült ki, hogy a bemelegítésnél eltörte az egyik kézközépcsontját. Mindkét futamot így teljesítette, az ujja alig ment bele a kesztyűbe, és a botot hozzá kellett erősíteni a kezéhez. Így lett 50-es rajtszámmal az első futamban a harmincharmadik, amivel épphogy lemaradt a fordításról. (Ahhoz az első harmincban kellett volna végeznie.)
A német északi síző profi karrierje 2009-ben kezdődött, pont a schonachi viadalon, ahol most utoljára csatol majd sílécet, és ezzel keretbe foglalja pályafutását. Riessle 182 világkupaversenyen vett részt, 53-szor állhatott dobogón, kilencszer annak a legfelső fokán.
Körtvélyessy Dóra a 24. helyen végzett a dél-koreai Kangvonban, az ifjúsági téli olimpia óriásműlesikló számában, míg a fiúknál a mindössze 16 éves Schneider Milán az alpesi kombináció Super G számában a 42-es rajtszámmal indulva 15. lett. Utána a műlesiklásban becsúszott egy hiba, és végül az összetettben 28. lett. Milán előzőleg a sima Super G-ben élete első szuperóriás-műlesikló versenyén 35. lett.
A Bontovics Balázs, Jászapáti Péter, Nógrádi Bence, Tiborcz Dániel összeállítású kvartett szombaton parádés versenyzéssel, egy utolsó körös előzéssel került a fináléba, ráadásul az egyik esélyes olaszokat kiejtve annak köszönhetően, hogy Jászapáti maga mögé utasította a mindhárom egyéni versenyszámot megnyerő Pietro Sighelt.
A finálé első harmadában a magyar kvartett a harmadik pozícióban „utazott” a belgák és a lengyelek mögött, aztán nagyjából féltávnál rövid időre élre is állt, csakhogy ekkor a végig utolsó helyen korcsolyázó címvédő holland négyes begyújtotta a rakétákat, és hamar átvette a vezetést.
A csatározásokban az utolsó pozícióba esett vissza a magyar négyes, amely kissé le is szakadt, de a hajrára visszaküzdötte magát, sőt a lengyeleket meg is előzte a bronzért vívott csatában. Az utolsó embereknél, miközben Jászapáti a pozícióját próbálta védeni, kicsúszott, és magával sodorta riválisát. Végül a hollandok nagy csatában győztek a belgák előtt, és mivel a lengyelek is a magyarok előtt értek célba, nem volt szükség kizárásra sem.
A 3000 méteres női és a 2000 méteres vegyes váltó egyaránt a kisdöntőben volt érdekelt, előbbi Bácskai Sára Luca, Somodi Maja, Sziliczei-Német Rebeka és Tóth Eszter összeállításban nagyon magabiztos versenyzéssel megnyerte a futamát, így összesítésben ötödik lett.
Ennél alig végzett rosszabbul a Bácskai, Sziliczei-Német, Nógrádi és Tiborcz alkotta vegyes staféta, amely a franciák mögött második lett a futamában, azaz összességében hatodikként zárt. A női és a vegyes négyeseknél egyaránt megvédte címét Hollandia.
Egyéniben Jászapáti Péterhez fűződött a vasárnap legjobb magyar teljesítménye, ugyanis 1000 méteren a negyed- és az elődöntőből is futammásodikként ment tovább. A hatfős fináléban végig a mezőny végén helyezkedett, szinte végig libasorban korcsolyáztak a versenyzők, csak az utolsó három körre élénkült meg a futam, amelyben végül egy riválisát előzte meg a magyar tehetség, így ötödikként végzett.
Az aranyérmet, ahogy szombaton 500 és 1500 méteren, úgy a középső távon is az olasz Sighel szerezte meg, ezúttal a brit Niall Treacy és a belga Stijn Desmet előtt.
A nőknél Somodi és Bácskai a negyeddöntőben búcsúzott, így előbbi 11., utóbbi pedig 13. helyen végzett, míg a vegyes váltóval olimpiai bronzérmes Kónya Zsófia ugyan bekerült az elődöntőbe, de ott és később a kisdöntőben is utolsó lett, így tizedikként zárt.
A fináléban a belga Hanne Desmet megvédte a címét. A magyarok Sziliczei-Német 1500 méteren nyert szombati bronzérmének köszönhetően folytatták a 2006 óta tartó jó sorozatukat, ugyanis azóta minden kontinensviadalon volt dobogós helyezésük. A sportág idénye februárban a világkupa-sorozat két európai állomásával folytatódik, majd márciusban a rotterdami világbajnoksággal zárul.
A magyar csapat egy bronzéremmel holtversenyben a hatodik helyen zárt a gdanski rövidpályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokság éremtáblázatán, az élen négy arany-, négy ezüst- és két bronzéremmel Hollandia végzett, írja az MTI.
A 31 éves klasszis szombaton hatalmasat esett közvetlenül a cél előtt, nagy sebességgel a védőhálóba csapódott, és mentőhelikopterrel szállították kórházba. Az első hírek arról szóltak, hogy nyílt törést szenvedett a jobb lábszárában.
A helyi klinika azonban vasárnap azt közölte, hogy a négyszeres szakági bajnok vágásos sérülést szenvedett – emiatt vérzett erősen a lába –, emellett kificamodott a válla. A lábműtéten átesett Aamodt Kilde a kórházi ágyáról már posztolt is egy képet barátnőjével, az ötszörös összetett vk-győztes amerikai Mikaela Shiffrinnel.
Pénteken ugyanott a szuperóriás-műlesiklás során egy másik nagy sztár, a francia Alexis Pinturault is bukott, neki elszakadt az elülső térdszalagja, így számára befejeződött az idény, írja az MTI.
Marco Odermatt sikerének értékét növeli, hogy ezúttal teljesen végigsíelték a világ leghosszabb lesiklópályáját, míg két nappal korábban egy rövidített futamon aratta pályafutása első szakági vk-győzelmét.
A szám világbajnokának mostani diadalához kétség sem férhetett, ugyanis közel hattizedes előnnyel előzte meg a csütörtökön is második francia Cyprien Sarrazint, míg a harmadik olasz Dominik Paris hátránya már közel két másodperc volt.
A 28 éves, kétszeres olimpiai bajnok szupersztár pályafutása során 22. alkalommal diadalmaskodott ebben szakágban, ezúttal úgy, hogy az első futamban megszerzett tekintélyes, 63 századmásodperces előnyéből sikeresen megőrzött négy tizedet.
A rekordbeállítást jelentő hatodik összetett vk-elsőségére hajtó Shiffrin mögött az első futam után csak ötödik olasz Federica Brignone lett a második, harmadikként pedig az első csúszás után második svéd Sara Hector zárt. Az összetettben Shiffrin jelenleg 163 ponttal vezet Brignone előtt.
A Bontovics Balázs, Jászapati Péter, Nógrádi Bence, Tiborcz Dániel összeállítású négyes magabiztosan jutott tovább.
A legjobbja, Jászapáti Petra nélkül szereplő női kvartett Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Somodi Maja, Sziliczei-Német Rebeka összeállításban a dél-koreai és a japán csapat mögött, de a kazah előtt harmadik lett a 3000 méteres futamában, így időeredményével jutott a legjobb nyolc közé.
A magyar szövetség tájékoztatása szerint a 21 éves versenyző a három pontot érő 28. helyen végzett műlesiklásban az ausztriai Hippachban rendezett versenyen.
Tóth Zita 48-as rajtszámmal indult az első futamban, ahol magabiztos sízéssel a 28. lett. A második futamot is nagyobb hiba nélkül teljesítette, de javítani nem tudott a pozícióján. A Vasas sízője pályafutása első pontjainak örülhetett az Európa Kupában, írja az MTI.
„Az idei cél elsősorban az volt, hogy összejöjjön a pontszerzés az Európa Kupában, és ez sikerült Zitának. Ez az eredmény a következő versenyekhez és a világkupás szerepléseihez is önbizalmat adhat számára” – nyilatkozta Szepesi Bertold szövetségi kapitány.
„Nagyon örülünk a pontszerző szereplésnek, és még csak a szezon elején tartunk. Látszik, hogy a kitartó munkájának meglett az eredménye. Lépésről lépésre tudatosan halad, fejlődik és a Magyar Sí Szövetség továbbra is segíti őt céljai elérésében” – mondta Petrahn Barbara főtitkár.
Legutóbb az EK-ban szintén műlesiklásban Samsal Dalibornak sikerült pontszerző helyen végeznie még 2018 márciusában, míg a nőknél 2016-ban Miklós Editnek lesiklásban.
„Tíz percig kellett feküdnöm a sportolók részére fenntartott sátorban, hogy valamelyest felmelegedjek. Pokolian fájt. Szörnyű érzés” – ecsetelte legutóbb a tüneteket egy svéd sífutó az Expressenben. Calle Halfvarsson 15 fokos fagyban tette meg a 20 kilométeres távot.
„Teljesen lefagytam alul, de tényleg” – kesergett.
A tavalyi pekingi téli olimpián többször is farkasordító hidegben kellett versenyezniük a sífutóknak. Nemegyszer megváltoztatták a rajt időpontját, hogy elkerüljék az embertelen körülményeket. Az 50 kilométeres távot a szervezők végül 30 kilométerre rövidítették, hogy megóvják a versenyzőket a fagyási sérülésektől.
A finn Remi Lindholm 76 perc alatt teljesítette a feladatot, majd azonnal melegítőpárnákat tett az ágyékára.
Kitalálják, melyik részem fagyott le?
– majd a finn újságírók előtt teste alsó részére mutatott. Azt mondta, az volt élete legrosszabb versenye, amely egy folyamatos küzdelemről szólt. Amikor végre a célban elkezdett felmelegedni, elviselhetetlen fájdalom gyötörte.
Lindholm nemcsak a sífutásban, hanem a dermesztő egészségügyi károsodásban is tapasztaltnak számít, mert egy évvel korábban, egy hazai versenyen már volt része hasonló megpróbáltatásban.
A lefagyott pénisz szörnyű érzés, mert hosszú időre elzsibbad – mondta az Iltalehti bulvárlapnak egy 20 kilométeres, mínusz 18 fokban rendezett lappföldi verseny után. Lindholm azzal vigasztalta magát, hogy még rosszabb lett volna, ha a lábujjai fagynak le.
Halfvarsson viszont egyenesen viccelődött.
Szerencsére úton van a második gyermekem, mert nehézséget okozott volna a jövőben, ha így folytatom.
A svéd sífutónak is voltak korábban hasonló panaszai, a második gyermek érkezése azonban ékes bizonyítéka, hogy a nemi szerv eljegesedése nem minden esetben jár végzetes következményekkel.
Mindketten a körülményekhez képest „lenge” öltözékükkel magyarázzák sajátos sérüléseiket, de a jobb versenyidőt sejtető vékony, testhez álló mezt mégis előnyben részesítették a hideg elleni védelemmel szemben.
Még az élversenyzőknek is rétegesen kell öltözködniük a szabadban űzött téli sportok során – hívta fel a figyelmet a Helsinki Egyetemi Kórház sürgősségi osztályának igazgatója.
A fagyási sérülések ugyanis pillanatok alatt bekövetkezhetnek – mondta Maaret Castrén professzor.
A férfi nemi szervek fagyási sérülései ráadásul azért gyakoribbak, mert azon a testrészen a bőr vékonyabb.
„A kihűlés során, a többi testrészhez hasonlóan, a pénisz is keringési zavarokkal szembesül. A legsúlyosabb esetben a fagyott testfelületek elfeketednek” – mondta a szakorvos, aki azt sem tartja kizártnak, hogy a vérkeringés nem áll helyre, így a lefagyott és elhalt testrész menthetetlen.
A professzor sem hallott azonban olyan esetről, hogy ez pénisszel fordult VOLNA elő, a végtagok ujjainál azonban már volt rá példa.
Ettől függetlenül minden fagyási sérülés maradandó gondokat, mindenekelőtt tartós fájdalmat okozhat. Ezt megelőzendő tanácsolja a szakember, hogy az első tünetek érzékelésekor azonnal meleg helyre kell vonulni, kellemes beltéri körülmények közé, és hagyni kell, hogy a lefagyott testrész magától „éledjen fel”. Ugyanakkor:
A fagyási sérülést szenvedett testrészt semmiképpen sem szabad masszírozni vagy meleg vízbe áztatni
– figyelmeztetett a professzor.
A védelmet szavatoló zsírréteget elavult megoldásnak tartja.
„A száraz bőr jobb védelmet nyújt, mint a zsíros, nedves bőr” – hangoztatta Maaret Castrén professzor.
(Borítókép: Calle Halfvarsson 2023. február 23-án. Fotó: Maja Hitij / MTI)