Kerényi Zoltán, aki nem is olyan rég két albumban jelentette meg az elmúlt két év kollázstermését, márciusban is alkotott pár nagyszerűt az Ablak a múltra sorozatban. Van köztük pár olyan téma, ami az Urbanistán is felbukkant, mondjuk a Római part vagy a folyton új alakot öltő 56-osok tere. Ám képeinek többségén nem is annyira az épületek változása vagy állandósága az izgalmas, hanem a hétköznapi kis események, amelyek pont ugyanolyanok voltak régen mint most. Pont ugyanolyan megismételhetetlenek.
/A látványterveken egyelőre parkolóként kialakított, a Népligeti buszpályaudvar felé eső L alakú telekrészt az állam a későbbiekben értékesítené. - hg/
Az ígéretek szerint nem sokára a Fradié lesz a legkorszerűbb és a legkörnyezetkímélőbb (hogy ne mondjam a legzöldebb) stadion egész Közép-Európában. A tervek szépek, jók, de ha kicsit tágabb összefüggésben vizsgáljuk a dolgot, jó néhány kérdés felmerül az épület üzemeltetésével kapcsolatban. Kéméndi Zsolt, végzős tájépítész a Ferenciek teréről szóló összeállítása után most az Albert Stadionról küldte el gondolatait az Urbanistának.
"Friss köztéri alkotás az alagútból. Látta még ma valaki, vagy villámgyorsan belepte a korom?" - teszik fel a kérdést a hg-sok, akik megosztották lvrbrd-113 képét. Tudjátok rá a választ?
A Rudas Fürdő legutóbb azzal szerepelt az Urbanistán, hogy a National Geographic rádiumos vizével riogatott, hogy hú szegény Marie Curie is attól halt meg. (Ja, Göring meg ciántól, ami a mandulában is van, soha többé ne egyetek marcipánt!). Ami miatt azonban joggal hallani róla egyre többet, az a felújítása. Az északi része már elkészült, a déli,újabb fazonú szárny látványtervei pedig mostanában bukkantak fel.
Mária Terézia szerette volna elterjeszteni a krumplit alattvalói körében, hogy ezzel enyhítse a gabonahiány hatásait a birodalomban. Ám az ingyen vetőburgonyától mindenki idegenkedett. A legenda szerint ezért cselhez folyamodott: fegyveresekkel őriztette látványosan a krumpliföldeket és szigorú büntetést helyezett kilátásba - miközben a katonáknak meghagyta, hogy a levegőbe lövöldözzenek csak és egy tolvajt se kapjanak el, még véletlenül se. Így aztán a krumpli szépen elterjedt.
Nagyjából ezt tudom elképzelni Erzsébetváros új csendrendeletével kapcsolatban is, mely komoly szigorításokat vezetett be a kerületnek abban a részében, ahol gyakorlatilag nincs éjszakai élet. De most komolyan, miért kell tiltani valamit arrafelé, ahol az - legalábbis egy ott élő olvasónk szerint - nem okoz problémát. Lássuk, ő hogy látja a helyzetet:
Nagy kő esett le a szívemről! Mint azt a Regnum Marianum-emlékhely kapcsán is írtam, sokra tartom Csete György munkásságát, az altemplom feltárását meg jó ötletnek, szóval értetlenül álltam a fenti kép előtt, mely nem csak megjelenítését, de tartalmát tekintve is igen gyenge.
Ma a Váralja Szövetség egy kedves levelet küldött nekem, amelyben minden szemöldök-összeáhúzás nélkül, nagyon udvariasan megkértek az alábbi közlemény közzétételére, egyúttal megköszönték, hogy foglalkoztam az üggyel.
Komolyan nem hittem volna, hogy egyszer még egy buszsáv pár méteres tologatásával barikádokra lehet hívni az embereket, de hát ennek is eljött az ideje. Szóval alig néhány perccel azután, hogy egy kedves tájépítész összefoglalta a helyzetet az Urbanistán, azonnal meg is változott a dolog, kiderült ugyanis még semmi nem dőlt el. Sadia szúrta ki, hogy egy olvasói kérdésre válaszolva a BKK kiposztolta a Facebook-ra a következőt:
"A Ferenciek tere és a hozzá kapcsolódó további közterületek felújítása az V. kerületi Önkormányzat beruházása Korábban számos szakmai észrevételünk beépült a tervekbe – tegnapig ezek voltak láthatók a kerület honlapján is –, ezért sajnálattal értesültünk a tervek visszamódosításáról, azonban bízunk benne, hogy ez csak egy átmeneti állapot, arra tekintettel, hogy az Erzsébet hídi középen vezetett buszsáv még nem kapott építési engedélyt. Bízunk benne, hogy egy sikeres engedélyezési eljárás után ismét a buszsávot tartalmazó látványtervek kerülnek ki és valósulnak is meg, mivel az Erzsébet híd pesti hídfőjében a buszok megnyugtató átvezetéséhez fontos a buszsáv középre helyezése ezen a szakaszon, ez az új Március 15. téri csomópont forgalmi rendje miatt kiemelt fontosságú a BKK számára."
Azért meg külön piros pont jár, hogy éjjel 11-kor telefonról válaszolgatnak Facebook-posztok kommentjeire.
Budapest
Már a hétfő rádiófelvételen is állandó téma volt a Sadia által felfedezett új látványterv a Ferenciek tere átalakításáról, melyet aztán végigrágtak a Budapest-bloggerek, majd végül az Index is felfigyelt rá. Már igazán illett volna nekem is alakítanom róla valamit, de csak nem került rá sor. Nagy szerencsémre megtette helyettem Kéméndi Zsolt, végzős tájépítész, aki az alábbi kerek összefoglalót küldte el az Urbanistának.
Tudom szőrszálhasogatás, de nem vagyok benne biztos, hogy az arculati kézikönyvben is pont ilyen színű szigszalag szerepel... (köszi a képet Lesley - 8ker)
Frissítve: a dolog azért nem ennyire drámai, mint csinovnyik írja: "védve a mundér becsületét: üvegre meg falra ragasztották fel az okmányirodai táblákat, amíg az megkötött, addig szigszalagozták fel ideiglenesen pár órára, hogy ne csússzon le a helyéről"
Fotó: varosjaro.blog.hu
Városjáró abban különbözik az átlag budapestitől, hogy őt sokkal jobban fel tudják idegesíteni apróságok. Például olyanok, amik az utcán vannak. Na meg abban is, hogy nem hagyja annyiban őket, hanem leveleket ír az illetékeseknek, az eredményt pedig kiposztolja.
A Hotel Le Meridien előtti buhera éveken át rontotta a környék képét. Ám az eset nem csak a szürreális megoldás miatt volt érdekes, sőt nem is csak attól, hogy Városjáró bejelentése után példás gyorsasággal intézkedett az FKF, hanem attól is, ami a fővárosi cég válaszlevelében állt.
Nem mondom órának, percnek még jobban örülnék, esetleg a megnyitó buli menüsorának, de azért ez a négy évre (!) előre, napra pontos jóslat is elég merész. Hogy mi fog tartani a felújításon négy évig azt már meg se merem tippelni, de gyanítom, hogy összefüggésben van a reklámhálóval. A fotó a Mi a, mi? Helyszínelők Facebook-csoport oldaláról való, itt egy kép a teljes helyszínről is.
Ma este 8-tól az Urbanista lesz a népszerű MÜSZI-ben a népszerű Fuga Rádió népszerű Blogger Hétfő élő műsorának népszerű vendége. A dolog lényege, hogy leülök és mindenki kérdez dolgokat, amikre igyekszem válaszolni. Igyekszem szaftos pletykákat összeszedni estére a szerkesztőség életéből, de ez egy egyszemélyes stáb esetében nem könnyű feladat.
Forrás: Váralja Szövetség
A Regnum Marianum helyének rendezéséről már volt egy poszt az Urbanistán, a legutóbbi önkormányzati választásokon ugyanis a Jobbik rukkolt elő az újjáépítés ötletével. Már akkor is leírtam a véleményem: a Rákosi által felrobbantatott gyönyörű templom újbóli felépítésének nem sok értelmét látom (ahogy a katolikus egyház sem), viszont az biztos, hogy a jelenlegi emlékhely nem igazán szép megoldás.
Budapest
A fenti képet Lesley, a 8ker bloggere készítette a Rózsák tere és a Huszár utca sarkán, s bár nem olyan ijesztő, mint amikor Vörösmartyt szokták fojtogatni, mindenestre különös.
A cél persze itt más, a falat is átverő pánt a lezuhanástól óvja szegény Szent Flóriánt, aki nem a jobb kezével diszkréten végzett tűzoltás, sokkal inkább a pajzsán látható sörfőző jelképek miatt került ide. Szobor ugyanis a Dréher Sörgyárak pártázatos neoreneszánsz citylogosztikai központjára készült dísznek még a háború előtt. A házat mostanában buddhista központnak építik át ugye (a tervekről és az épület történetéről bővebben is volt szó az Urbanistán.)
Szóval a látszólag barbár megoldás a munkálatok alatti állagmegóvás része, reméljük az ígéretekhez híven hamarosan megújul az egész épület.
Nehéz idők járnak, ismét ráfanyalodtam az újságíró-etetésekre: az Urbanista médiaajánlatában a hirdetések árát lassan már nem forintban, hanem kalóriában adom meg.
Ennek a ellenére a Gozsdu-udvarban működő Spíler bisztró meghívásával nem nagyon tudtam mit kezdeni, mert nem vagyok én olyan magasan kvalifikált blogger, aki étteremkritikákat mer írni. De hiába utasítottam vissza udvariasan az invitálást többször is, ők hétről hétre megismételték az ebédmeghívásukat, szóval végül kötélnek álltam.
A színpadon ventilátorokkal operáló Lukács Laci is megirigyelhetné ezt az oroszlánt, akinek fejbe épített sörényfúvója van. De most komolyan. Ehhez képet egy szavunk sem lehet a védett homlokzatokra pakolt kültéri egységeknél. A képet a Kép-Tér blog osztotta meg követésre méltó Facebook-profilján.
Budapest
E
"A kelenföldi Bikás Park, a Tétényi út és az Etele út találkozásánál Újbuda egyik legfontosabb közparkja, ami ma is kedvelt és sokak által használt, de jelentőségét a négyes metró várható indulása még tovább fogja növelni. A kapcsolódó területek fejlesztésével párhuzamosan a park európai minőségűvé válhat: jó eséllyel „Dél-Buda Millenárisa" jöhet itt létre."
- olvasható a fenti videó alatt a Youtube-on. Millenárisos párhuzam nekem ugyan kicsit sántít (ott jóval több szellemes megoldást zsúfoltak össze, ráadásul egykori ipari épületek újrahasznosítása adta az igazi bukéját), de azt meg kell hagyni, hogy klassz lesz.
Plusz tippek: curbed.com, swamplot.com. Felesleges kommenteket elkerülendő: az ingatlansalátában nem csak béna ingatlanhirdetések vannak, hanem bármi, ami érdekes.
Különleges ambient akció közeleg. Heineken, a világ első számú prémium sörmárkája idén ünnepli 140. évfordulóját, és ennek örömére egy igazi különlegességgel készülnek. Mindenre fény derül március 22-én – most pénteken – 19 órától a budapesti Madách téren.
A felújított Margit híd (minden hibája ellenére) gyönyörű, ám máig nincs teljesen befejezve - emlékeztetett Vaandor, aki néhány képet is mellékelt leveléhez. Nem csak a pillérszobrok újrafaragása várat magára, de ott vannak "kiakasztva" az üres keretek jó ideje a pesti és a budai hídlábnál is. Vajon miért?
Néhány hónappal ezelőtt Christopher Dina, New York-i tervező felskiccelte London ikonikus épületeit. Rajzai aztán körbeblogolódtak a világon, valamikor az Urbanista napi posztajánlójában is szerepeltek.
Komjáthy István (komikite.hu) a sárkányeregetés szerelmese. Ami különlegessé teszi "játszadozását" az az, hogy kamerát is szerel a sárkányokra, s az égből fényképezi Budapestet vele olyan helyekről, ahol amúgy nem repülhetne ember. Gyönyörű képeiből (melyek közül az egyik az Urbanista Facebook-oldalán óriási közönségsikert ért el) tegnap a Kőlevesben (Kazinczy utca 41.) nyílt kiállítás. Még több kép és szöveg a Travelón.
Bár magam is jobban szeretem az olyan blogokat, képeket, amelyek a főváros szebbik arcát mutatják be, néha nem árt azért szembesülni azzal, hogy nem minden élő látványterv nálunk sem. Főleg egy ilyen szépen szerkesztett online könyvben, mint ami a Checkpoint Charlie blogon jelent meg.
Nem csak rondaságok vannak benne, de azért zömmel azok. Szerencsére azért ennél jobbak az arányok a városban - ami persze azon is múlik, kinek mire van inkább szeme.
Mindenesetre ez az online könyv jó ötlet. Egy galériában biztos, hogy nem pörgettem volna végig 140 képet - így viszont szinte fel se tűnt. Akit érdekel, annak érdemes inkább nagyban végignéznie.
Templommá alakított mozi New Yorkban. Fotó: nycscout - Scouting NY
A legtöbb funkciója vesztett épület a világ nagyvárosaiban alighanem mozi és templom.
Számos elhagyatott filmszínházról esett már szó itt az Urbanistán, érdekes, hogy többükbe színház költözött vagy költözik (ilyen az egykori Átrium, a Filmmúzeum, az egykori Haladás, melyben ma a Karinthy Színház működik vagy a balatonszárszói kertmozi, és a sort hosszan lehetne folytatni). Mintha Thália bosszút állna most az egykori trónfosztásért.
Persze sok minden más lehet a sorsuk: a Bemben épp a múlt héten léptünk föl a zenekarunkkal, számos egykori moziban boltok üzemelnek vagy bankfiók, sokuk eltűnt az átépítések során, több pedig ma is üresen áll.
Hogy templommá alakítsák akármelyiket is, azt nem gondoltam volna. Nem azért, mert ne adná magát, hanem mert a világ tele van kihasználatlan, üresen álló templomokkal.
Hasznosításukról évekkel ezelőtt már posztoltam az Urbanistán is, de azóta is rengeteg templomot hirdetnek eladásra Nyugaton. (Azok a luxusingatlanok is megérnének egy misét, amelyeket saját templommal hirdetnek, bár nálunk is terveztek társasházat beépített kápolnával néhány éve.)
A kép természetesen csak illusztráció és a Mindennapi hülyeségek blogon jelent meg, csak nagy hirtelen nem találtam más kiadó lakásos fotót, ez meg tök jó, nem?
Nem is olyan rég szedtünk össze egy nagy kazal "remek" sztorit az albérletek világából. Van ahol a turpisság már a hirdetésben kiderül, van ahol csak lakva ismerszik meg tulajdonos igazi arca, esetleg más testrésze. Matyiék egy olyan hirdetésbe futottak bele, ahol látszólag minden klappolt, ám az adatok szemrevételezésekor kiderült, hogy mégsem...
Budapest
Szerintetek milyen madár lehet? A Wizz-Air videója óta nem merek tippelgetni. Fotó: Kiskalóz - SkyscraperCity, via: Sadia.
Rovataink a Facebookon