Fotó: solio: vasárnapi "mozi" című kollázsa a Normafáról
A múlt héten több helyen is megírták a Pénzcentrum nyomán, hogy a kormánynak komoly tervei vannak a Normafával, mellyel kapcsolatban az "alpesi síparadicsom" kifejezés is felbukkant a cikkben. Mivel ilyen furcsaságot kormányzati körökből utoljára akkor hallottunk, mikor Szőcs Géza a konflisforgalom visszaállítását tervezte az Andrássy útra a Dózsa György úti alagút fölött, gondoltam az akkori tervekhez hasonlóan érdemes kicsit ezt is szétcincálni: mi az ami tetszik, mi az, ami nem.
A koncepció lényege, hogy "a Budapesten illetve a Hegyvidéken élők számára megpróbálják visszaállítani a környéken a 70-es évekig működő intenzív, egyedülálló síéletet". Ám tovább olvasva hamar kiderül, hogy ennél sokkal több kézzel fogható részlete nincs is, vagy ha van, azt épp oly hétpecsétes titokként őrzik, mint a Liget fejlesztéséét (melyről Smiló Dávidék már társasjátékot is gyártottak, Mutyipoly néven).
Fotó: curbed.com
Budapest
Édesanyánk - Pestszentimre, 2013
Budapest egykori temetőiről a halottak napja alkalmából ágyaztam be egy térképet, ám az elsősorban a belső kerületek hajdan volt temetkezési helyeit veszi sorra. Pedig a Hungária gyűrűn kívül is volt élet... és persze halál is. Az ottani temetők sorsáról azonban jóval kevesebb szó esik. Úgyhogy akár örülhettem volna is hatja levelének, hogy felhívja rá a figyelmet, ám ami a képeken látható, az néhol elkeserítő. Fotóin három egykori - ma Dél-Budapesthez tartozó - sírkertet mutat be, szerencsére nem mindegyiknél ennyire tragikus a helyzet. Vegyük sorra őket...
Mivel tegnap azt mertem írni, hogy nem jó ötlet felüljárót építeni a Blahán, sokan azt a következtetést vonták le, hogy én az autók esküdt ellensége vagyok, aki éjszaka dikiccsel járja a várost és kéjesen döfögeti ki gumiabroncsokat. Nos ez nem igaz, autóközlekedésre természetesen szükség van a városban is, az abroncsokat meg minek bántanám - megteszik azt helyettem mások. Például akik ilyen útburkolatokat és rámpákat építenek a Corvin-negyedben. Gábor levele és képei alant:
Budapest
Néhány évtizede még az volt a trend, hogy igyekezzünk mindent külön szinteken, kereszteződés nélkül vezetni, úgy lesz igazán gyors a forgalom. Nagy forgalmú utaknál gyalogosokat leterelni az aluljáróba, a keresztbe hajtó autókat pedig vagy alagútba vagy felüljáróra, hogy ne zavarjanak. Nem szocialista vívmányról van szó, a motorizáció fellegvárában, az USA-ban még jobban ráerősítettek erre.
Persze ahogy ott is, nálunk is rájöttek arra, hogy ez a hozzáállás hülyeség. Nem véletlen, hogy a Rákóczi tengelyen egyszerre több helyen is gyógyítják a sebeket: a Ferenciek terén betömik az aluljárókat és az alagutat, a Keletinél (ahol ugye a felüljárót kicsit macerás lenne helyettesíteni), egyelőre csak az aluljárót zárták le.
Emlékeztek a Budapestet ellepő akasztófákról szóló bejegyzésre? A BKK tegnap kiposztolt néhány fotót, hogy kollégáik már szerelik fel az új Futár-kijelzőket, ráadásul épp az Örs vezér terén, ahol én is fényképeztem a tartóoszlopokat. (Még több kép itt, magáról a rendszerről pedig itt olvashattok bővebben).
Ahogy írják, "a kijelzők egyelőre még tesztüzemben működnek, az éles rendszer – amikor már a valós idejű járatinformációk is láthatóak lesznek – várhatóan júniusban indul."
Király! Akasszátok fel a királyokat!
Az ember bonyolult lény. Miközben egyre fejlettebb világot épít maga körül, lassan, észrevétlenül, de határozottan eltávolodik saját emberi természetének egyszerű, ám annál lényegibb vonásaitól, például a közösségi létezés törvényszerűségeitől, attól az igazságtól, hogy együtt biztonságosabb az életünk, hogy együtt minden cél könnyebben elérhető. Napjainkban azonban egyre jobban kirajzolódnak egy új, közösségi reneszánsz körvonalai. Mi lehetne ennek ékesebb bizonyítéka, minthogy mára már a pénzügyi világban is megjelent a közösségi gondolat, sőt 2010 óta magyar bank is van, amely a közös értékteremtést tűzte zászlajára? A MagNet Magyar Közösségi Bank a profitot új megközelítésben, az ökoszféra és a jövő generációk érdekeit szem előtt tartva értelmezi.
Nagy-Magyarország alakú erdőnk van, a Magyarország alakú parkunk is megépült, ám ilyen mini Magyarországunk, mint ami ma nyílt Szarvason, még nem volt.* Mától ugyanis 22 emblematikus épület kicsinyített mását lehet megtekinteni az arborétumban - adta hírül a Tarvelo, mely galériájában a hazai makettek mellett néhány ismert külföldi példát is összeszedett. Magáról a projektről a minimagyarorszag.hu oldalon lehet többet megtudni, én is onnan emeltem le ezt a márciusi hóval fedett Országházat a Lánchíd és a Megyeri híd makettja közt, hogy kissé érzékeltessem a méreteket.
A Magyari Krisztina üvegművész tervei alapján elkészült új, több mint harminc négyzetméteres Tiffany-ablak a budapesti Szent Margit Gimnázium kápolnájának főoltára felett 2013. április 8-án. - írja az MTI, ahonnan a kép is való. Az alkotásról bővebben az újbudai önkormányzat honlapján olvashattok. MTI Fotó: Balaton József MTVA (via: építésügyiek klubja)
Fotó: galacs - geolocation.ws
Azt, hogy a koronás magyar címer milyen szépen szervesült a népművészetbe, nem kell bizonygatni. A Kádár-féle vörös csillagos változatot értelemszerűen kevésbé sikerült beilleszteni bárhova normálisan - teljesen idegen maradt, hiába próbáltak lazítani benne az 56 előtti Rákosi-címerhez képest.
Üdítő kivétel az, amire Aesculus, a Táj-Kert bloggere hívta fel a figyelmet. A Prezi új, szuper dögös székháza kapcsán ugyanis felmerült a Teréz Távbeszélőközpontot tervező Balázs Ernő egy másik, nagyjából hasonló funkciójú és szépségű épülete, a pécsi Postapalota.
Levelében csak annyit kért Aesculus, hogy nagyítsunk bele ebbe a képbe.
Budapest
Még hogy nem lehet parkolni a Belvárosban? Ugyan már! Csak kreatívan kell csinálni. Úgy, mint ahogy az a Járókelő.hu fotósorozatán látható. A bejárat előtti helyet szépen lefoglalják négy kamumotorral és amikor kell, a bankvezető (vagy sofőrje) odacsörög, hogy el lehet tolni a bringát. És lám, máris van hely. Még több fénykép a Járókelők oldalán, amely bejelentésre egyébként még nem érkezett válasz az önkormányzattól.
Egy négyzetméter tulajdonképpen nem sok, de kevesebb is elég ahhoz, hogy valami értelmeset és szépet alkothassunk rajta. Számtalan külföldi példa mellett azért itthon is akadnak pompás megoldások. Mondjuk a kilazult térkövek helyét elfoglaló kertecskék a Délinél vagy a Palotanegyedben, az egyre több helyen lecsapó fonalgerillák, vagy személyes kedvencem, a gyerekeknek készült vonatnéző ülőke.
Az 1x1 csapata most pályázatot hirdetett, hogy összeszedjék a legklasszabb megvalósított ötleteket. Akinek van kedve most örökbe fogadhat egy négyzetmétert Budapestből (vagy egy neki szimpatikus városból) és hozzáláthat a varázsláshoz. Tessék ügyködni, különben a természet maga veszi kézbe az ügyeket.
Inspirációul a szervezők lefotóztak egy rakás potenciális helyet kedvcsinálónak, amelyeket ebben a galériában nézhettek meg. És most lássuk a részleteket:
Csokis: Nagyon szép ingatlan hirdetésbe botlottam ma. Hülye elrendezésű ház van sok, de hogy valaki ez még meg is ideologizálja...
Sadia
Anette Laboux
Titokban már mutatták nekem, de most a nagy nyilvánosság elött is megvillantották az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky út sarkán álló épület kupolatervét. Merthogy ilyen volt valamikor, mint arról Budapest eltűnt kupolái és tornyai kapcsán már korábban is szó volt az Urbanistán.
Az az érdekes, hogy tulajdonképpen most is mutatós kezdete a sugárútnak a Merkúr-szoborral, persze csak ha nem tudjuk, milyen lehetne teljes pompájában. Hogy lesz-e valami a rekonstrukcióból, nem tudni, de ha publikussá válik bármi, jelentkezem a részletekkel.
Biztosan sokaknak feltűnt, hogy a fenteikhez hasonló akasztófák lepték el Budapestet. Ez a telefonos fotó tegnap, az Árkád előtt készült az Örs Vezér terén (ahol a múltkor a táblapörgető fószer dolgozott) és van egy vele szemben is, a gombánál. De hasonlókba botlani máshol is Pesten, sőt, már a Duna túlpartján is "ácsolják" a bitófákat.
Meg kell nyugtatnom a kedélyeket, a főváros nem tervezi bevezetni a nyilvános kivégzéseket és nem is köztéri lengőtekéket telepít (bár a kuglilobbi erősödésének nem lennék ellene). Ezek a BKK új szolgáltatásának, a Futárnak lesznek a tartóoszlopai.
Már csak egyet kell aludni és itt a Budapest100 kétnapos hacacáréja (teljes program itt), melynek keretében évszázados épületekbe kukkanthatunk be. Az egyik ilyen a mai Radisson Blu Béke Hotel, melyet korábban egyszerűen Béke Szállónak, azelőtt viszont Britanniának hívtak. A legtöbben arról ismerik, hogy ez a Nagykörút egyik legszebb és legkülönösebb sarka a jól ismert Szondi György-mozaikkal, ám a múltja is egészen izgalmas.
Ha egy üzlet beindul... Elég volt tegnap bemutatni a Nagyvásárcsarnok mögötti Csarnok tér botrányos minőségű díszburkolatát, már jött is a kép Facebookon Istvántól: ilyen a melleiről elhiresült Óbudai Promenád Bokor utcai szakasza az átadás után három hónappal...
Komolyan nem tudom mi van a térkövezéssel idehaza. Tegnap összeszedtem néhány szomorú példát a közelmúltból, ezt nem ismételném meg. Már csak azért sem, mert a Király utca legendássá vált kabaréburkolata óta mintha nem állt volna helyre a rend a fővárosban. Még a Belváros főutcája egyedül, amire azt mondhatjuk, jól sült el (bár azért kívánni valókat az is hagyott maga után).
Komolyan jó lenne, ha egy politikamentes útépítő szakember összefoglalná mégis mi a fene történik itt...
Teljes galériáért katt a képre!
Gondoltátok volna, hogy nem is egy világszabadalom fűződik a budapesti taxizáshoz? A Budapest100 esemény kapcsán most a Főtaxi százesztendős épületébe is be lehet jutni, ahol sok érdekességet tudhat meg az ember.
Twitteren címezte az @urbanistablognak (melynek már több mint 800 követője van hurrá!) @chybee az alábbi képet. A legszebb a fotóhoz címzett szöveg - bár túl sok más szépséget ugye nem nagyon lehet felfedezni rajta. Ha nem jelenne meg beágyazva, kattintsatok ide érte.
Pár hónapja átadott útburkolat a Vásárcsarnok mögött. Gyalog se mernék rálépni nemhogy autóval. /cc @urbanistablog twitter.com/chybee/status/…
— István Tóth (@chybee) April 3, 2013
Budapest
A múltkori Müszis beszélgetés végén két bájos hölgy a kezembe nyomott egy kreatív módon összehajtogatott A3-as lapot, aminek nagyon örültem. Ez volt ugyanis a Struct.Zine fanzin első száma, melynek épp ma este mutatják be a folytatását a FUGA-ban.
A fanzin műfaja igazán közel áll hozzám. Egyrészt mert mégis csak a blog öregapja, vagy mi, meg aztán a punk undergroundhoz is van némi közöm, arról nem is beszélve, hogy magunk is fabrikáltunk még ilyet a gödöllői egyetemen Nyúl barátommal. Idehaza amúgy is szép hagyományai vannak a zinelésnek, a műfaj koronázatlan királyát - a népszerű Genyó Szívó Disztrolyt - már az Országos Széchenyi Könyvtárban is megtaláljuk.
~2013~
Érdekes dolog ez a kommunikáció. A Prezi - az egyik legmenőbb magyar startup cég - új irodába költözött: elfoglalta az egykori Terézvárosi Telefonközpont központi termét. Egy Facebookra feltolt irodafotó és egy YouTube-ra feltöltött drónos berepülés után mindenki megbolydult és sorra születtek a posztok a költözésről.
"A készpénzzel fizető, de a nem kifejezetten tehetős vevők korát éljük. Ők, a 8-12 milliós árkategóriában lakást keresgélők jelentik most a legfontosabb vevői réteget a budapesti ingatlanpiacon. De hol érdemes nekik most körülnézni? Segítünk!" - áll a Balla Ingatlanirodák legfrissebb sajtóközleményében, melyben Budapestet és az agglomerációt veszik sorra, hol a legjobb az ár-érték arány. Elég jó kis elemzés, érdemes átfutni (kiemelések tőlem).
A TV2 készített egy frappáns kis összeállítást a budapesti luxuspanelekről. A műsor nem csak azért érdekes, mert pár mondat erejéig én is belekotyogok, hanem például azért is, mert megszólal benne Csap Viktor, a szuper dögös panellakás belsőépítésze is. Na meg az is kiderül, hogy lehet egy szaunás, jacuzzis lakótelepi kecó is pofás és szerethető.
A hirdetés linkjét küldő Lilley szerint ez akár egy kreatív rendrakási módszer is lehetne: ha valakinek nincs ideje összepakolni ingatlanfotózás előtt, szépen kikockázza majd a rumlit utólag Photoshoppal.
Nekem az üldözési mánia ugrott be elsőre, hogy "jaj meg ne lássák a személyes holmimat", esetleg nehogy tiltott reklámnak minősüljön, ha a konyhaasztalon olvasható a mustáros flakon címkéje.
A helyzet azonban még összetettebb.
Meglepő képet talált a néhány napja frissült Fortepanon Aesculus, a Táj-Kert bloggere. A harmincas években készült Szent Jobb körmeneten ugyanis két Budapest-zászló is feltűnik. Az egyik nagyjából a kép közepén, mely látszólag hagyományos zászló, ami 1873-tól használatban volt a közelmúltig. (Valójában épp a 30-as években cserélték meg a színeit: a piros-sárga-kéket piros-sárga-zöldre és Buda vára is zöld gyepre került a levegőből - ha nagyon akarom látom is a képen, hogy a címerpajzs csücske sötét. Kattintsatok rá a nagyításért!)
Budapest
Rovataink a Facebookon