"Balázs Vendéglő. Született 1799-ben, meghalt 2012-ben. De utóbbi éveiben csak kómában és egyre romló állapotban várta, hogy valami történjen. A gyors elmúlást vagy a csodával felérő feltámadást." - emlékezik meg a több mint 200 éves hűvösvölgyi vendéglőről egy II. kerülettel foglalkozó Facebbok-oldal, ahova a fenti képet is tartalmazó albumot töltöttek fel a romokról. Mint írják:
A fenti kisfilm egész biztos nem fogja forradalmasítani az animációkészítést, mégis nagy köszönet jár az alkotóinak, hiszen a régi képeslapokból összeállított virtuális Tabán alapján mégiscsak könnyebb elképzelni, milyen lehetett a 30-as években a városrész. Ha ma szeretnénk végigjárni a videóban szereplő útvonalat, a kiinduló pontban látható (80-as években helyreállított) kőkereszt, a lejtő alján a Szarvas tér és a vége felé felbukkanó Szent Katalin templom nyújthat támpontot.
Egészen különleges dologra bukkant Csanád a XI. kerület Facebook-csoport bloggere. A Margit híd egy darabjára a Petőfi híd budai lábánál. Persze ez leginkább azoknak meglepő, akik nem tudják, minek a helyére települt néhány éve a Rió, amely most eltűnt a Goldmann György térről. Mint írja:
Bár idén sem áll szándékomban katasztrófaturizmus-bloggá alakítani az Urbanistát, ez egy ilyen hét. A Horváth-kert után most a Szabó Ervin könyvtár környéke van terítéken Kazi posztjának és mókás képeinek köszönhetően.
Budapest
Az Átrium Mozi pompás épülete már sokszor szóba került az Urbanistán. Legutóbb épp annak kapcsán, hogy végre újra funkciót kap az egykori filmszínház és odaköltözhet a Merlin.
Az igazgató Magács László épp tegnap vázolta fel egy interjúban hosszú távú terveit, hogy mondjuk mi lesz a 2013/14-es évadtó. A cikket ráadásul a Főváros sajtószemléje is ajánlja.
Hogy miért különös mindez? Csak azért, mert ugyanezt az épületet hirdeti eladásra nyilvános pályázaton a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. Lehet, hogy csak nekem tűnik ellentmondásnak?
Természetesen, amint kiderül valami, frissítem a posztot! (Tipp:
Erika
, kösz!)
Frissítve: a Merlin Színház egyik munkatársa kommentben reagált az ellentmondásra:
Ez a metró vajon hova megy? Az Örs vezér tere vagy a Déli Pályaudvar felé?
Sziasztok!Ha már reggel ilyen cikkel találkoztam az Urbanistán, akkor a tegnapi csatolt képet el is küldöm Nektek. (Blaha M2 peronról)Jó-jó ez a metró összekötés, de az illetékes szakemberek a metró irányát sem ismerik... :-) Mi lesz így ebből?Üdv: Sheego
A 2020-ig tervezett négy nagy budapesti közlekedésfejlesztési terv hírét épp az Urbanista adta hírül néhány hete. Közülük a legnagyobb visszhangot és kommentvitát a Gödöllői-Csömöri (8-as, 9-es) HÉV és a 2-es metró összekapcsolása váltotta ki. A felmerült kérdésekre a Budapesti Közlekedési Központ adott válaszokat.
Hát nem ezzel akartam kezdeni az új évet, de így alakult. Az idei első levél C72-től érkezett egyenesen a Horváth-kertből (melynek fejlesztéséről már tavasszal volt szó az Urbanistán):
Budapest
|
Természetesen műpéniszek, pucér fotók és milliárdos ingatlanok érdekelték legjobban a nyájas olvasókat az idén, amiben persze semmi kivetni való nincs. Főleg, hogy cukiságok, egy kis publicisztika, sőt helyesírási problémák és egy fa története is bekerült a top 10-be. Lássuk az elmúlt év tíz legolvasottabb posztját:
Nemrég a Bécsi úton gyalogosan egy furcsa oszlopot láttam (házszám valahol a 180 környékén), és ugyan mobillal, de lefotóztam. Ez előtt nem vettem észre sehol sem ilyet, de itt is teljesen jellegtelen helyen van, egy lakóház előtti kis füves, fás területen. Eléggé abszurdnak is éreztem ilyenbe botlani ott. Neten rákeresve találtam egy honlapot ahol írnak róla.
- írta aindoor, a Kertvárosi Bringajárőr bloggere. Kösz a tippet!
Budapest
Az Atlantic Cities magazin összeszedte 2011 legjobb városi timelapse videóit: New York, Barcelona, Abu-Dzabi, Washington, Bangkok, Párizs, Ho Si Minh-város, Los Angeles, Szöul és ráadásként egy saját videót a Burning Man fesztiválról. Nem nagyon van mit hozzátenni, tényleg remek válogatás. Íme:
New York
Metropolis - A New York City Timelapse, by Will Boisture
A százesztendős, háborúkat átvészelő Erzsébet hídi platán történetét bemutató képsorozatról jutott eszébe Duboczky Annának, hogy van egy hasonló sorsú akác a Lánchídnál is. Azzal a különbséggel, hogy a Lánchíd jó fél évszázaddal öregebb az Erzsébetnél, és ez a fa már annak átadásakor is hatvan éves volt.
A Főkert honlapja szerint 1789-ben ültették és a Duna-partra telepített, Pest első fasorának utolsó még élő tagja.* Legkorábbi felbukkanása alighanem az 1865-ben átadott Magyar Tudományos Akadémia épületéről készült ábrázolásokon látható:
Feltűnt már nektek mennyiféle felhő röpköd a fejünk felett? (Tipp: Smiló Dávid - ÉSZAK)
Budapest
Felesleges kommenteket elkerülendő: az ingatlansalátában nem csak béna ingatlanhirdetések vannak, hanem bármi, ami érdekes.
"A Finta József Kossuth-díjas és Prima Primissima díjas építész tervei alapján emelt, eredetileg Hotel Volga néven megnyílt épületet bontják a szakemberek. Húszezer négyzetméteres irodaházat épít a Váci út és a Dózsa György út kereszteződésénél, az Ibis szálloda helyén az épület új tulajdonosa, a Futureal. MTI Fotó: Balaton József"
- írja megrendülten a XIII. kerület Facebook-oldal.
Budapest
Máshol
Bárhol
Fotó: fortepan.hu - Pest a Gellérthegyről nézve, elől a Belgrád rakpart házai (30-as évek vége)
Az már az Urbanista indulásakor úgy volt, hogy egyszer majd szépen felszabdaljuk a várost és kitaláljuk melyikben mi a jó és mi nem. Aztán - mint minden itt az Urbanistán - szépen húzódott pár évig, na de most belevágunk!
Először csak piciben: a Nagykörúton belül csapnak össze a városnegyedek, amolyan próbafordulóként. Ha működik, a tavaszi és az őszi fordulóba újabb csapatok is indulhatnak majd - szóval senki ne morogjon, hogy miért nincs benne ez vagy az a városrész, ahol valójában a legjobb élni.
Szuper dögös videó Ho Si Minh-városból. A forgalomszervezés helyenként olyan, mint amilyen San Franciscóban volt száz évvel ezelőtt.
Budapest
Máshol
Bárhol
A fenti két képet Sadia fedezte fel a Fortepanon: az Erzsébet híd budai hídfőjénél készült mindkettő úgy 25 év eltéréssel. Talán az egyetlen közös pont rajtuk a platán, mely túlélte a világháborút, a régi híd lerombolását, romjainak eltakarítását és az új megépültét. De vajon még mit? Lássuk!
Budapest
Máshol
Bárhol
A fenti képet Viktor lőtte egy londoni lakóparkban, ahol vagy matematikusok laknak, vagy a postások azok, esetleg a tervezők. Mindenesetre fura logika szerint vannak színezve a postaládák. Megtaláljátok, mi a szabály? Jöhetnek kommentbe a megfejtések! (Nagyításért katt a képre)
Hopp, hopp! Én is azt hittem, amit Viktor, hogy a megfejtés a prímszámok. Ám mint arra tyllia felhívta a figyelmet, ez csak a számsor elejére igaz. Szóval a megoldás egyelőre továbbra is rejtély!
Rovataink a Facebookon