Este 10-re várták, de csak negyed 1 körül érkezett meg egy 16 vagonból álló szerelvény Röszkére, hogy elvigye az osztrák határhoz az éjfél előtt átjött, kb. 800 menekültet. Az m1 tudósítója szerint még két szerelvény fog jönni néhány órán belül. Egy korábbi már 1300 menekültet szállított el az osztrák határ felé.
Azok, akik a szigorítás előtt épp átslisszantak a határon, elég hamar eljuthatnak Ausztriáig: Röszkéről a rendőrök és az önkéntes segítik szerint egyenesen elviszi őket az osztrák határig. Nagyon úgy néz ki, hogy őket nem regisztrálják Magyarországon.
A dán kormány százmillió eurót ajánlott fel a menekültválság kezelésére és az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex megerősítésére. Készek befogadni ezer menekültet is, de csak akkor, ha az Európai Unió talál közös megoldást. (MTI)
Jól érzékelhető, hogy a magyar határkerítés miatt a menekültek most nagy tömegben indultak el Horvátország felé. Ha Nyugatra akarnak eljutni, a következő ország Szlovénia, ami viszont már a schengeni övezet része. Bár korábban a horvát és a szlovén belügyminiszter is azt mondta, hogy ha szükséges, korridort nyitnak a nyugat felé tartó menekülteknek, ezt azonban még szerda este cáfolta Szlovénia.
Németország Csehországgal szomszédos határára is kiterjesztette a határellenőrzést, hogy megállítsa az embercsempészetet – jelentette be a német szövetségi rendőrség csütörtökön. (MTI)
A szerb–magyar határra vezető út szerbiai oldalán 20-50 fős csoportok jönnek velünk szemben, akik otthagyták a határt. A nagyjából 2-300 ember egy része vasútállomást keres, és Belgrádon keresztül jutna el Horvátországba, mások a buszokra várnak, amik a szerb–horvát határra szállítanák őket, de megjelentek a taxik is.
A táborban 40-50 ember ülősztrájkol. A sátrakban és azok környékénb továbbra is több száz ember lehet. A tegnapi attack helyszínéről kontérenekben viszik el a szemetet.
Ezrével csempészik Európába a szíreket. Felderítettük az árakat, és a szereplőket. Az alvilági bizniszben nyakig benne vannak a török hatóságok. Kiderül az is, miért tűnt embercsempésznek a vízbe fulladt kisfiú apja.
Elhalasztották az első olaszországi regisztrációs pont (hotspot) megnyitását, amelyik Lampedusa szigetén működött volna. Angelino Alfano olasz belügyminiszter elmondta, hogy minden készen áll, de a lampedusai hotspot csak akkor kezd el dolgozni, ha uniós döntés születik a migráció kezeléséről. (MTI)
Bakondi György szerint a fizikai és jogi határzár bevezetése óta látványosan visszaesett a tiltott határátlépések száma. Mint mondta, szeptember 14-én 9380 migráns érkezett, 15-én 367-re, 16-án pedig 277 főre csökkent a számuk. Ugyanez figyelhető meg az embercsempészés tekintetében: szeptember 15-ig 1139-et fogtak el, azóta viszont nincs új eset.
A röszkei tranzitzónában 170, a tompaiban 15 ember kért menedékkérelmet, ezek közül 138 fő különleges bánásmódot igényel (gyerekes, tartósan beteg), őket a BÁH elszállásolta. Közigazgatási döntés 72 esetben történt, ebből 33-at elutasítottak, heten pedig felülvizsgálati kérelemmel éltek.
A BÁH összesen 1042 menekültkérelmet vizsgál.
A kormányszóvivő cáfolta azokat a médiaértesüléseket, miszerint azért tört ki tegnap a röszkei összecsapás, mert a menekültek azt a hírt kapták, hogy a magyar hatóságok kinyitották a határátkelőt, a rendőrök pedig támadásként élték meg a menekültek feléjük induló tömegét. Mint mondta, ez nem igaz,
nem volt félreértés, senkit nem engedtünk be a határátkelőn 15-én 00 órától.
Mint mondta, ez egy konkrét hazugság. Felvételek bizonyítják, hogy a menekültek ultimátumot nyújtottak be a rendőröknek, hogy 13 óráig nyissák meg a határátkelőt, különben támadást intéznek ellenük. Ez pedig meg is történt.
Átfogó európai, az összes uniós és nem EU-tagország által elfogadható megoldásra van szükség a migránsválságban, ellenkező esetben humanitárius és politikai katasztrófával kell szembenézni - mondta az MTI szerint Washingtonban Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök.
Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó Kovács Zoltán kormányszóvivővel tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a tegnapi összecsapásokkor
a rendőrség törvényesen, szakszerűen, túlzások nélkül, szoros parancsnoki irányítás alatt látta el a feladatát.
Mint mondta, a rendőrség humánus lépéseket is tett, amikor a menekültek átdobtak két gyereket a magyar oldalra. Az átkerültek között 29 főt fogott el a rendőrség, ebből öt ember humanitárius megfontolások miatt átadásra került a családok számára a szerb oldalra. Bakondi szerint a családoknak felkínálták, hogy kedvezően elbírálják a menedékkérelmüket, de nem éltek vele, Németországba akartak menni. A többi elfogottból 22-vel szemben büntetőeljárás indult tiltott határátlépés miatt, vizsgálják a hatóságok, hogy megáll-e a minősített eset, miszerint a határátlépést tömegzavargás keretében hajtották végre.
Bakondi szerint azóta behegesztették a kerítést a rendőrök, és hajnalban újabb kerítést húztak fel Röszke 2-n, olyat, amilyen Röszke1-en, az autópályán van. Mint mondta, pillanatnyilag biztonságos a helyzet, bár vannak róla információik, hogy a hangadók megint szervezkednek, de figyelemmel kísérik a helyzetet.
„Megnyitották a magyarok a kaput, ez a hír kezdett el a feltorlódó menekültek között terjedni a rendőri beavatkozás előtt” – nyilatkozta a röszkei összecsapás lehetséges kiváltó okáról az aktualne.cz cseh hírportálnak Marta Kaslová, a szerb-magyar határnál dolgozó prágai önkéntes. Hozzátette: az emberek folyamatosan hittek a határ megnyitásában, ezért mindenki a kerítés felé sietett, hátizsákokkal, gyerekekkel, amire a rendőrök könnygázzal válaszoltak, ezt követően tört ki a pánik. „A menekültek részéről nyílt fenyegetést nem láttunk, ami kiválthatta volna a rendőrség reakcióját”, mondta.
Sok menekült vár bejutásra a német–osztrák határon álló hídnál, a Salzburghoz közeli Freilassingnál. Mint egy korábbi posztban megírtuk, sokan menetrend szerinti buszokkal érkeznek ide, de a német rendőrök mindenkit leszállítanak, akinek nincsenek papírjai. Itt elvileg bárki beadhatja a menekültkérelmét, de valószínűleg sokat kell várni.
#Austria: #refugees blocked at border bridge between #Salzburg and #Germany. Video via @ChrisLows pic.twitter.com/njqyFSTWIV
— José Miguel Sardo (@jmsardo) 2015. szeptember 17.
Horgos polgármestere, Bacskulin István úgy nyilatkozott a Délmagyarnak, hogy a Szegedhez közeli határátkelők lezárása (a két röszkei és az ásotthalmi) miatt sok horgosi gyerek ragadt Szegeden, ahová iskolába járnak.
Enniük azonban kell, így a szüleik átdobálják nekik zacskókban a határon álló 4 méteres szögesdrótkerítésen az élelmet. A rendőrök megértőek, és ezt engedik.
Személyes okora hivatkozva lemondott Manfred Schmidt, a német Migrációs és Menekültügyi Hivatal vezetője. A német bevándorlási hivatal súlyos elmaradásban van, 250 ezer kérelmet nem tudott feldolgozni. Schmidtnek komoly szerepe volt abban is, hogy a menekültek tömegesen indultak meg Németország felé. Egy interjúban ugyanis azt mondta: a befogadható szír menekülteknek nincs felső határa, Németország bármennyi embert képes integrálni. Ez a nyilatkozat később számtalanszor visszaköszönt politikai vitákban, amikor Budapest azzal vádolta Berlint, hogy szabályos meghívólevelet küldött a menekülteknek, akik innentől nem akartak semmilyen módon együttműködni a magyar hatóságokkal.
Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint
a tegnapi felvételek egyértelműen tanúsítják, hogy Magyarországot és a magyar rendőröket olyan brutális és indokolatlan támadás érte, amire nincs magyarázat.
Minden olyan megnyilvánulás, amely félinformációk alapján próbálja ezt a helyzetet másképpen megítélni, a közvélemény félrevezetése. Úgy vélte, hogy a rendőrök nem lépték túl a szükséges és arányos választ, hatalmas köszönet érte. Mint mondta,
ilyen erőszaktevőknek nem fog az ország engedni.
Szerinte a migránsok gyerekeket és asszonyokat sem voltak restek felhasználni akciójukhoz.
Ezer katonát vezényelt Bulgária a bolgár-török határra, közölte a belügyminisztérium egy magas rangú tisztviselője. Georgi Kosztov, a tárca főtitkára elmondta, a migránsválság miatt kialakult bonyolult helyzet tette szükségessé a megközelítőleg ezer katona vezénylését a bolgár–török határra.
Összeesküvés-elméletekről, gazdasági beruházásokról, a schengeni határ védelméről és a kvótarendszerről beszélt a magyar külügyminiszter a Figyelőnek.
Zoran Milanović horvát miniszterelnök a csütörtöki kormányülés előtt azt mondta, az ország lehetőségei korlátozottak, és neki az ország érdekeit kell szem előtt tartania. „Nem tudom garantálni azt, hogy végig ilyen szervezetten mederben tartjuk az eseményeket” – tette hozzá. (Index.hr).
Az m1 tudósítója szerint felsorakoztak a menekültek a horgosi lezárt határátkelőnél, ahol szerdán összecsapták a magyar rendőrök és a határátkelő megnyitását követelő menekültek. Vannak, akik mintha ülősztrájkra készülnének, mások zászlókkal állnak és hangosan kiabálnak.
Az Európai Parlament megszavazta azt a javaslatot, ami arról szól, hogy a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országoktól – a korábbi vállalásokon felül – 120 ezer menekültet vállaljon át a többi uniós tagállam. (MTI)
Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter egy német tévéműsorban azt mondta, hogy a politikai üldözöttek befogadása vallástól, származástól függetlenül jogi és erkölcsi kötelesség. Magyarország ennek a kötelességnek eleget is tesz, és az utóbbi években több ezer muszlimot fogadott be.
Mostantól nehezebb lesz Orbánt azzal támadni, hogy miért nem emberséges a nem is hozzánk, hanem a németekhez tartó emberekkel. Vélemény>>>
Az MTI híradása szerint szerda este még buszokkal szállították a menekülteket a horvátországi tovarniki határátkelőről a befogadóállomásokra, éjszaka vonat is indult, amely 800 migránst szállított el. A 24 sata című napilap szerint azonban új vonatok és buszok nem érkeztek a határátkelőre, ahol már több ezren gyűltek össze. A lap újságírója szerint a helyzet „kezd ahhoz hasonlítani, amit Szerbiában és Magyarországon lehetett látni”. A tovarniki vasútállomáson egyetlen mobil WC áll rendelkezésre a migránsoknak, és egyetlen csap van, amelyből ihatnak, és amely előtt folyamatos a sor.
Az osztrák vasúttársaság (ÖBB) péntektől visszaállítja a menetrend szerinti vasúti közlekedést Magyarország és Ausztria között, jelentette be honlapján a társaság. Továbbra sem lehet azonban Salzburgból a német határállomásig, Freilassingig és Münchenig utazni vonattal. Menetjegyeket továbbra sem állítanak ki Salzburgon keresztül Németországba. (ÖBB)
Magyarország összegyűjti a migrációs válsággal kapcsolatos, az elmúlt két és fél hónap során összegyűlt tapasztalatait, és egyebek mellett ezek átadásával segíti Horvátországot és Szlovéniát – mondta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
Rekord dőlt a bíróságon, legalábbis mióta figyelem az új fajta migránsügyeket: 27 perc alatt megszületett a jogerős ítélet egy nagyon fiatal pakisztáni autómosó fiú ügyében, aki a tálibok sorozása elől menekült. Határzár tiltott átlépése miatt egy év kiutasítást kapott ő is Magyarországról.
Úgy tűnik, a szerdai röszkei összecsapások ellenére, a menekültek megtalálták az új útvonalat, a horvát rendőrség szerint ugyanis egy nap alatt 5600-an érkeztek hozzájuk, közölte a Reuters. A horvát belügyminiszter szerint az uniónak hot spotokat kellene építenie, hogy még Szerbiában regisztálják a menekülteket. A horvát külügyminiszter viszont azt mondta, hogy országa néhány ezer menekülttel meg tud birkózni, de több tízezerrel már nem, ezért ha emelkedni fog a számuk, akkor segítséget fognak kérni a többi EU-országtól.
Nem jogerősen 6 év letöltendő börtönbüntetésre ítélt az ügyészség egy olasz embercsempészt, aki 9 szírt akart Németországa vinni. A szírek fejenként 500 euró körüli összeget fizettek neki, de a terv nem sikerült, ugyanis a rendőrök még Budapesten elfogták az embercsempészt. Mivel az ítélet ellen fellebbeztek, az olasz férfi előzetes letartóztatásban marad a másodfokú eljárás végéig.
A Salzburgban várakozó menekültek nagy része úgy tudja, Németország lezárta a határait. A határok azonban átjárhatók, csak a német rendőrség fokozott ellenőrzéseket végez. Azok a menekültek, akik nem dőltek be a rémhíreknek, azok egyszerűen felszállnak a 24-es buszra Salzburgban, és úgy mennek el a határig. A busz általában tele van a hátizsákjaikat cipelő menekültekkel. Amikor a határra ér, a német rendőrök mindenkit leszállítanak, akinek nincs útlevele. A menekültek a határon már beadhatják menekültkérelmüket. Innen németországi menekültszállásokra szállítják őket. (Spiegel)