2007: Szetey Gábor államtitkár a Pride-ot megnyitó beszédében a nagy nyilvánosság előtt először beszélt arról, hogy homoszexuális. Az államtitkár szerint Magyarország történelmi lehetőségek előtt áll, ám ez azt is jelenti, hogy el kell érni, nemi identitásra való tekintet nélkül mindenki egyenlő legyen az országban.
2014: Lakner Zoltán, politikai elemző Facebook-bejegyzésben írt arról, hogy meleg. Abban az évben Lakner nyitotta meg a Budapest Pride-ot, ennek okán írt posztot a melegek magyarországi helyzetéről és saját magáról.
2015: Meleg vagyok - coming outolt Barabás Richárd, a PM fiatal politikusa. A Hallgatói Hálózatban feltűnő, ellenzéki tüntetésekről, politikai performanszokról ismerhető aktivista a blogján és a Facebook-oldalán jelentette be a Pride idején, hogy meleg.
Miközben a Pride résztvevői szétszélednek a városban, vagy éppen tovább üldögélnek a Március 15. téren, az Index percről percre tudósításában dolgozók megköszönik olvasóink figyelmét.
Élő közvetítésünk véget ér, tartsanak velünk máskor is!
A Brit Királyi Légierő (RAF) együtt ünnepel a londoni Pride résztvevőivel. A RAF-nál húsz évvel ezelőtt nyíltak meg a kapuk az LMBTQ, azaz a szexuális orientációjukat nyíltan vállaló katonák előtt, az évfordulót is köszöntve a légierő Vörös Nyilak műrepülő-csoportja húzott át a londoni Trafalgar tér fölött, szivárványszín füstöt húzva.
A felvonulók egy része már el is ment a térről, sokan viszont a fűben heverésznek. A szervezők azt mondták itt már nem lesz több program, az esti bulira viszont mindenkit várnak a Budapest Parkba!
A tömeg vége is mérgezett a Március 15. térre, ahol egyre nagyobb a bulihangulat. Egy csapat dobokkal és sípokkal gondoskodik erről.
A téren annyit lehet csinálni az ideérkezőknek, hogy táncolnak a fűben egy kis zenekocsiból áradó zenére, ahol Linczényi Márk énekes tolja a dalokat, vagy pedig ezer forintért burgereket ehetnek.
Néhány perce két "ellentüntető" bejutott a térre, őket tíz szervező fogta közre és vitte ki. A melegellenesek egy transzparenssel érkeztek, amire ezt írták: “A házasság egy férfi és egy nő között jöhet létre, nyugodjatok bele.” A molinó másik oldalán az volt látható: “You are not welcome here”. Gyorsan ki is vezették őket.
A Váci utca felé nem lehet kimenni a Március 15. térről, egy kisebb rendőrcsoport állja az emberek útját. Nem hobbiból, hanem az úgynevezett "ellentüntetők" miatt, akiknek skandálása néha-néha idehallatszik, de nem eléggé ahhoz, hogy bárkit megzavarjanak a bulizók közül.
Mintha feltorlódott volna és egyre többször hangosan üvölt és tapsol a tömeg vége. Ez valószínűleg annak az idősebb hölgynek szól, aki az egyik ház erkélyéről integet és küldi a puszikat.
Megérkeztünk a végállomásra, a Március 15-e térre, ahol egy nagy, vulgáris transzparens várja a vonulókat, írja helyszíni tudósítónk. A felirathoz nem fűzünk kommentárt:
A tömeg vége is megérkezett a Széchenyi István térre. Sokan a tér közepén található füves részen akarnak átvágni, hogy minél hamarabb elérjék a Március 15. teret. A szervezők mindenkit arra kérnek, tartsák a megjelölt útvonalat.
Az MSZP országos választmányának elnöke nem politikus egyedüli résztvevője a felvonulásnak, a fotó, avagy Kunhalmi Ágnes lengetésének hátterében ugyanis a Párbeszéd társelnöke, az ellenzék közös főpolgármester-jelöltje is látszik. Karácsony Gergely oldalán pedig Szabó Rebeka zuglói alpolgármester is feltűnik. Az Index stábja egyébként Dobrev Klárát, a DK európai parlamenti képviselőjét is megszólaltatta a Kossuth téren, így vélhetően Gyurcsány Ferenc pártja is nagyobb létszámban képviselteti magát a rendezvényen. Tudósítóink a Március 15. téren Cseh Katalint, a Momentum európai parlamenti képviselőjét is kiszúrták.
Megnéztük, milyen érzés lehet a másik bőrében lenni:
Nem éppen felebaráti rigmusokkal üdvözölte a maroknyi "ellentüntető" csoport a felvonulókat, amikor a tömeg elhaladt előttük. Amikor pedig kiszúrták a tömegben az MSZPS-s és a DK-s zászlókat, Budaházyék még inkább tűzbe jöttek:
köszönés jutott. Végül felcsendült a "buzi DK" is.
Az egyik szervező azt mondta, hogy durva becslés szerint 7000 ember lehet a felvonuláson.
A tömeg vége az Arany János utcánál tart. Igaz, vannak, akik a felvonulás egyszerűbb módját választották:
Egy-egy zenekamion között mentőautók is mennek a tömeggel, ha valakinek ebben a nagy hőségben szüksége lenne rájuk.
A felvonulók közben elértek a Széchenyi István térhez.
Jár a taps a Bi Hazánk Mozgalomnak!
lain Lindsay brit nagykövet büszkén vonul a meleg büszkeség felvonulásán azért, hogy a nem heteroszexuális embertársaink is egyenlő jogokkal rendelkezzzenek. A 24. Budapest Pride Fesztivál alkalmából 33 ország magyarországi nagykövetsége és a British Council pár napja közös közleményt adott ki, amelyben támogatásukról biztosították a fesztivált, a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) közösség tagjait, valamint jogukat az egyenlőséghez, diszkriminációmentességhez, gyülekezéshez és békés és törvényes önkifejezéshez.
A tömegben egy-két biciklis is van, ők - a szervezők kérésének megfelelően - maguk mellett tolják a kerékpárt. Viszont a hőségben a vízosztás nem totális siker, helyszíni tudósítónk szerint legalábbis a tömeg végéről tömegek "szöknek" az út menti boltokba vizet vásárolni.
Hatalmas rendőrbuszok zárják el a felvonulók elől a Károly körúttal együtt a Deák, illetve az Erzsébet teret, így az Andrássy útról zavartalanul haladhat arrafelé a forgalom. A rendőrök mindenesetre, úgy tűnik, jelenleg csak buszokat engednek ezen az útvonalon, így például a metrópótlót.
A tömeg a József Attila utcára fordul így rá, el az Erzsébet tér mellett.
Az út mentén is vizet osztogatnak a szervezők, jelentette a a tömeg elejéről tudósítónk. Másik kollégánk több szervezőt is megpróbált megkérdezni arról, hogy a Pride-stáb becslései szerint hányan vehetnek részt idén a felvonuláson, de egyelőre senki sem tudott erre választ adni.
A Facebook-on mindenesetre több mint 12 ezren jelezték, hogy érdeklődnek vagy ott lesznek, ám annyian egyik helyszínen lévő kollégánk szerint sincsenek.
A tömeg vége is beért a Falk Miksa utcába. Itt is szuper a hangulat, sok a külföldi, francia és spanyol szót is hallani. A környező házak ablakaiból sokan integetnek a felvonulóknak.
Bár az eleje újra meg újra megáll néhány pillanatra, hogy bevárja a többieket, eléggé hézagos a vonulás, több méterre el-elszakadva sétálnak a felvonulók.
Michael Jackson Billie Jean című számával haladt el a tömeg eleje a Markó utcai bírósági épületek és a Legfőbb Ügyészség kapuja előtt.
Miközben egyik tudósítónk a tömeg végén még alig hagyta el a Kossuth teret, másik kollégánk azt jelentette: a Bajcsy Zsilinszky útra értek az első vonulók. A járdaszéli kávézókból fotózzák az emberek a tömeget.
A felvonulók serege egyelőre csak csendesen érzi jól magát itt elöl, ugrándoznak és táncolnak a hangos zenére, ami minden üdvrivalgást elnyom.
A környező utcákat rendőrautók torlaszolják el.
A Nyitottak Vagyunk közösségi kezdeményezés szervezői egy saját akcióval egészítették ki a Pride-ot: egy szivárványszín kiskamionnal járják a várost, bőven eltávolodva a felvonulás útvonalától. Az autó nagyjából ezt az utat járja be: Margit híd-Budai rakpart-Petőfi híd-Lónyai u.-Múzeum krt.-Rákóczi út-Nagykörút-Andrássy út-Hősök tere-Hungária/Thököly sarok. Az aktivisták célja, hogy a Pride üzeneteit - amiket az autó oldalán lehet elolvasni - a felvonuláson kívülre is eljuttassák.
Már a Markó utcában jár a tömeg eleje, ahol a Google, a Prezi, a Microsoft, az Eaton es a Citi Bank is képviseli magát. a hangulat jó és békés, szól a hangos techno, többen lengetik séta közben szivárványos zászlóikat.Az utca teljes szélességében megtelt a vonulókkal.
Frances Goldin lányai 1970-ben vállalták fel leszbikusságukat, anyjuk akkor készítette az
IMÁDOM A LESZBIKUS LÁNYAIMAT, VIGYÁZZ RÁJUK
feliratú táblát, amit azóta minden évben magával visz az aktuális Pridera. Itt olvashatnak róla kicsivel bővebben, és nézhetik meg a CNN rövid bejátszását.
Zúgott a "köszi Laci", mielőtt elindultak a térről a felvonulók. A színpad előtt ugyanis kibontották a hatalmas szivárványos zászlót, amit Kövér László házelnök homofób kijelentése utáni adományokból vettek a szervezők.
Ezután Karafiáth Orsolya kiadta a vezényszót, és Beyoncé Run the World slágerére a tömeg lassan elindult, hogy lassan-lassan elhagyja a Kossuth Lajos teret.