A 165-ös kilométernél lehet kerülni Szlovákia felé.
A Demokratikus Koalíció aránytalannak tartja a menekültekkel szembeni rendőri fellépést Röszkénél. „Egy tucatnyi valóban erőszakos menekült miatt a rendőrök ne támadjanak könnygázzal ártatlan nőkre és gyermekekre” — írta közleményében Vadai Ágnes. A DK alelnöke a helyzetet úgy értékelte: több ezer kilométert végiggyalogolt, háborúból elmenekült emberek és éhséggel küzdő, kimerült rendőrök állnak egymással szemben az elhibázott menekültpolitika miatt.
Forrás: Ruptly.tv
Mirkóczki Ádám, a Jobbik Röszkén lévő szóvivője szerint döbbenetes, amit szerb területről tehetnek a migránsok. Fordított esetben, Magyarországról ilyesmi szerinte nem történhetne meg. „Szerbiát lassan elő kellene venni” — mondta az MTI-nek. A Terrorelhárítási Központtal viszont nagyon elégedett a jobbikos politikus, úgy látja, hogy ők nagyon higgadtan és korrektül járnak el a magyar határ védelmében.
Aleksandar Vulin szerb szociális miniszter Horgoson a leghatározottabban tiltakozott amiatt, hogy a magyar rendőrség vízágyút vetett be a két ország közös határán. A vízágyú átért a határvonalon, ilyet egy államnak sincs joga tennie, mondta. Szerinte a migránsok csalódottsága érthető, miután Magyarország lezárta a határt. (MTI)
Pár perccel hat óra után ért véget az utolsó határzár sértő menekült tárgyalása a szegedi bíróságon. Összesen kilenc ügyet tárgyaltak szerdán párhuzamosan több teremben.
A bilincsben elővezetett vádlottak között egy nő és nyolc férfi volt, a bíróság 1-2 évre kiutasította őket az országból a határzár illegális átlépése miatt. Határzár rongáló nem volt a vádlottak között.
Az ítélet ellen senki nem fellebbezett, részben azért, mert a másodfokig házi őrizetben egy menekülttáborban kellett volna várakozniuk, így pedig napokon belül újra Szerbiában lesznek és egy új útvonalon próbálkozhatnak eljutni Nyugat felé.
A kiutasítottakat a rendőrség a bevándorlási hivatalhoz kíséri, ahol egy idegenrendészeti eljárás keretében is kiutasítják, majd Szerbiába szállítják őket. Ez az eljárás néhány napot vesz igénybe.
A történtek jogi megítélése attól függ, hogy a kerítés mennyivel van beljebb a magyar határtól. Ha a magyar rendőrök még ezen belül intézkedtek, akkor jogszerűen cselekedtek. Ha megsértették a jogszabályokat, akkor az diplomáciai konfliktushoz vezethet Szerbiával, mondta Valki László. Az egyetemi tanár a tisztázatlan körülmények miatt egyelőre csak általános érvényű elemzésre vállalkozott.
Orbán Viktor erről külföldi lapoknak adott interjújában beszélt, részletek hamarosan.
Szegednél Röszke felé hajtott el két busznyi rohamrendőr.
Aleksandar Vulin szerb szociálisügyi miniszter is ott van az ezerfős tömegnél, a kaputól hátrébb. Közben újabb szerb rendőrök mentek a kerítés felé.
Bulgária a menekültáradat fokozódására számít a Törökországgal közös határán. A bolgár kormány azt fontolgatja, hogy katonákat küld a bolgár-török határ térségébe. „Készen kell állni, látva azt, hogy mi történik a szomszédainknál” — mondta a bolgár határőrség vezetője. Az utóbbi napokban nagyjából ezer menekült gyűlt össze a görög és a bolgár határhoz közeli Edirne közelében. A bolgár hatóságok úgy tudják, hogy a török hatóságok megpróbálják a migránsokat őket onnan visszaküldeni Isztambulba.
Bulgária tavaly 33 kilométer hosszú, három méter magas kerítést épített a Törökországgal közös határán. A kormány 2015 elején bejelentette, hogy a szögesdrótkerítést 130 kilométerrel meghosszabbítják, hogy csökkentsék az országba érkező menekültek számát. Idén eddig 7400 menekültet vettek nyilvántartásba Bulgáriában.
Az M1 tudósítója szerint az érkező szerb rendőrök laza kordonként álltak fel a kerítés előtt, de el lehet menni mellettük.
Forrás: Ruptly.tv
Összehívták a horvát nemzetbiztonsági tanács ülését a migránsválság miatt. „Félő, hogy a migrációs nyomás áttevődik Horvátországra, erről a kérdésről pedig a legmagasabb állami szinten kell tárgyalni — írta Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő.
Pár busz parkol a határhoz bevezető úton, a szerb rendőrök most megpróbálják oda felterelni az embereket, rávenni a menekülteket, hogy szálljanak fel. Gondolom valamelyik táborba vinnék őket. Közben befutott még húsz-huszonöt szerb rendőr a menekültekhez, próbálja őket kiterelni.
Szijjártó Péter külügyminiszter az M1-nek azt mondta, beszélt szerb kollégájával, akit arra kért, hogy lépjenek fel a szerb rendőrök a határ szerb oldalán. Azt is megerősítette, hogy Pintér Sándor belügyminiszter rendelete alapján 30 napra lezárták mindkét határátkelőt Röszkénél, amiről tájékoztatták a környező országokat és az Európai Bizottságot is.
A sérülések nem komolyak, mondja az M1 tudósítója, közben az Amnesty International válságkezelési igazgatója, Tirana Hassan a helyszínen legalább három gyereket látott sérülésekkel, folyt a szemük a könnygáztól, az egyiknek pedig a feje is megsérült, mindannyian 10 év alattiak.
At #Horgos on the border and seeing at least 3 injured children, eyes streaming from tear gas one with a head wound. All under 10 years
— Tirana Hassan (@TiranaHassan) September 16, 2015
Kitépték az egyik nagy zöld kaput a helyéről a menekültek, és sikerült a kordonokat is messzebb húzniuk a határtól. Így gyakorlatilag semmi nincs a menekültek és a rendőrök között, most néznének igazán farkasszemet, ha még lennének itt, viszont most a zavargó tömeg már hátrament jóval a kaputól.
Közben pár rendőr próbálja újratelepíteni a szögesdrótot, legalábbis innen úgy tűnik.
Az M1 tudósítója szerint a rendőrök felváltva használnak könnygázt és vízágyút, ezekkel próbálják hátrébb tartani a menekülteket. Egy kb. ötven fős csoport maradt közvetlen elől, ők dobálják műanyagflakonokkal a rendőröket. A többiek már hátrébb vonultak.
"Felfegyverzett illegális migránsok támadták meg a magyar határt, átszakították a kerítést, és azóta a magyar rendőrök a testükkel védik a magyar határt, és természetesen megakadályozzák, hogy felfegyverzett erőszakos migránsok úgy jussanak át Magyarországra h nem ellenőrzik őket" - mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő szerdán délután Röszkén egy rendkívüli sajtótájékoztatón.
"Sokszor kértük az országon áthaladó, látszólag békés migránsokat az elmúlt hetekben, hogy tartsák be az alapvető szabályokat. Ma azonban valami megváltozott, kiderült, hogy valójában ezek az emberek az erőszaktól sem riadnak vissza" - tette hozzá.
Bakondi György, a miniszterelnök biztonságpolitikai főtanácsadója a sajtótájékoztatón azt mondta, a támadás előtt egy órával a menekültek ultimátumot intéztek a rendőrökhöz, azt mondták, vagy átengedik őket, vagy erőszakot fognak alkalmazni. "A magyar rendőrség természetesen semmilyen ultimátumnak nem enged" - mondta.
Bakondi szerint a rendőrség jól és higgadtan reagált arra, hogy a menekültek egy csoportja áttörte a kerítést. A helyszínen körülbelül ezer migráns lehet, és Bakondi úgy véli, nincs "utánpótlásuk", azaz nem érkeznek újabb menekültek a határhoz. "A kerítést helyre fogjuk állítani, sőt, egy erősebb kerítést állítunk fel".
A menekültek és a rendőrök közötti összecsapásban 20 rendőr sérült meg, két kisgyermeket pedig átdobtak a határ magyar oldalára a menekültek, őket mentővel elszállították, mondta a főtanácsadó.
Folyamtosan jönnek a fejsérült, kézsérült emberek, zokogó gerekek, apukák, sírnak a csecsemők a könnygáztól, olyan szintű a káosz volt itt, hogy úristen.
Közben páran még skandálnak a kerítésnél, de egyre fogynak, sok százan visszamentek. Egyre kisebb itt a tömeg, de ők kövekkel dobálnak, amire megint dobnak be gázt a rendőrök.
A Guardian szerint a magyar hatóságok egyrészt felszólították a szerbeket, hogy tegyenek rendet a határ szerb oldalán, másrészt közölték, hogy 30 napig zárva lesz a határ Szerbia és Magyarország között.
Forrás: Ruptly.tv
Az M1 tudósítója is kapott belőle, azt mondja, egészen messze repültek a könnygázgránátok. Ordítást, gyereksírást lehet hallani, sérültek és könnygáztól fuldokló emberek menekülnek a határban, mondja a tudósító, megismételve, hogy nagyon messzire ment a gázazás.
Később Bakondi György arról beszélt, a menekültek egy kisfiút és egy kislányt átdobtak a magyar oldalra a kerítésen, ők megsérültek, elvitték őket a magyarok mentővel.
Gyerekeket is visznek magukkal, nők, öregek is mennek előre. Valószínűleg elterjedt valami olyan hír, hogy megnyílt a határ.
Alas the crowd believed #Hungary would open the border. Started as peaceful protest. Provoked by a few throwing stones. Gas response #Horgos
— Andrew Connelly (@connellyandrew) September 16, 2015
Páran köveket dobáltak a rendőrökre, miután nem nyílt meg a határ. Ezután nem sokkal már rohannak is vissza és látni, ahogy repülnek be a könnygázgránátok a tömegbe.
Vízágyút és könnygázt vetett be a rendőrség Röszkén.
Forrás: Ruptly.tv
A bukaresti külügyminisztérium közleménye szerint a nagykövettel több témában ismertették a román álláspontot, így a Budapest által a magyar-román határra tervezett kerítés megépítéséről, Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszternek Victor Ponta román miniszterelnökre vonatkozó "elfogadhatatlan" nyilatkozatairól, valamint Szili Katalin miniszterelnöki megbízott múlt heti erdélyi látogatásáról.
A migránsok és a rendőrök összecsapásában nagy volt a zűrzavar, egy terhes menekült nő pedig elkezdett szülni - látta az M1 Horgosnál lévő tudósítója.
A szerb határhoz érkezett Aleksandar Vulin szerb munkaügyi miniszter, aki Horgosnál elmondta a menekülteknek, hogy Magyarország lezárta a határait, nem tudnak átmenni. Megismételte a korábbi véleményét, hogy a magyaroknak szerinte meg kellene nyitniuk. A menekültek egy része a bejelentés után elindul a horvát határ felé - hangzott el az M1-en. Arról nem beszélt Vulin, hogy miért nem avatkoznak be a szerb rendőrök, de nem is ő felügyeli a rendőrséget.
Az EP sürgősséggel szavaz a 120 ezer menedékkérő áttelepítéséről Görögországból, Olaszországból és Magyarországból más tagállamokba - döntött az EP plenáris ülése szerdán Brüsszelben az MTI szerint.
A sürgősségi eljárást Martin Schulz parlamenti elnök javasolta, így az eredetileg csak szerdára tervezett plenáris ülést csütörtökig meghosszabbítják. Az áttelepítésről az uniós országok belügyminiszterei elvi megállapodásra jutottak hétfőn. Ez nem teljes egyetértés: számos tagállam a kvóták szerinti elosztás ellen foglalt állást.
A miniszterek elfogadták az Európai Bizottság korábbi indítványát, hogy Olaszország és Görögország terheit enyhítsék 40 ezer fővel a következő két évben. A további 120 ezer ember szétosztása során már az ugyancsak nagy migrációs nyomásnak kitett Magyarország is kedvezményezett lenne.
Magyarország nem tekinti magát a schengeni övezet "frontországának", és ezt a körülményt figyelembe kell venni
– közölte Jean Asselborn, az EU soros elnökségét ellátó Luxemburg illetékes minisztere, utalva arra, hogy a magyar fél szerint annak, aki a területére érkezik már Görögországban már regisztrálni kellett volna.