Usain Boltot az atlétika földönkívülijének tartották, a többiekéhez képest jóval magasabb termete és hosszabb végtagjai ellenére is ugyanolyan gyorsan tudta szedni a lábait, mint kisebb versenytársai. A nagyobb lépéshosszal pedig könnyedén vert bárkit. Röviden így foglalható össze, miért volt jobb mindenkinél, de ha apró darabjaira bontjuk futását, láthatjuk, milyen sok mozzanaton múlik, hogy valaki a világ legjobbja legyen.
Hetven éve, augusztus másodikán szerezte élete második olimpiai aranyérmét Elek Ilona.
Az ügy azért került nem olyan régen ismét elő, mert Németországban bemutattak egy új dokumentumfilmet, amelyben szerepel az az Andreas Krieger, aki Heidi Kriegerként látta meg a napvilágot, női súlylökésben lett Európa-bajnok, de az anabolikus szerek miatt teljesen összekeveredtek a hormonjai, és 1997-ben férfivé operáltatta magát.
Egészen furcsa esetről számolt be 1978. november 11-én a New York Times az AP hírügynökségre hivatkozva: arról írtak, hogy egy héttel korábban egy 26 éves futó, Dennis Rainear úgy fejezte be a michigani Grand Valley Marathont, hogy nagyjából 16 kilométer után fejbe lőtték.
Digitalizálták apa és fia olimpiai aranyat jelentő nagy dobását. Németh Imre és Miklós.
Matthew Emmons sikeres sportlövő volt, négy olimpián járt, három érmet (aranyat, ezüstöt és bronzot is) nyert, de ha a neve felmerül, mégsem ezekről beszélnek, hanem az elszalasztott lehetőségeiről. Visszatérő hibája a a sportpszichológiai tanulmányok iskolapéldája lett.
A sebesség annak megkapó, akinek van érzéke az idő rohanásához. A száguldás azt az illúziót kelti, hogy utolérhetjük, vagy legalábbis nyomába szegődhetünk az időnek!
Ezt vallotta az 1985-ben, egy csehszlovákiai versenyen tragikus balesetben meghalt motorversenyző, Drapál János, aki az első magyar volt, aki világbajnoki futamot nyert. Hetven éve született a magyar motorversenyzés első nemzetközi szinten jegyzett versenyzője.
1984-ben 4 olimpiai aranyérmet nyert Ceausescu Romániájának a romániai magyar Szabó Kati. Sokat szenvedett, de mindent ugyanígy csinálna, pontosabban megnyerné az ötödik aranyat, mert fáj neki, hogy egy hajszállal lemaradt róla.
A magyar csapatnak szombaton kezdődik Horvátországban a 13. férfi kézilabda Európa-bajnokság. A csapatsportok közül talán nincs még egy olyan sorozat, amelyben ennyire gyengén szerepelt volna a magyar válogatott. Az 1994-ban indult sorozatban még sosem sikerült a dobogóra érni, de még annak közelében sem nagyon.
A darts kocsmasportként indult, és hiába próbálnak ettől a címkétől ügyes marketinggel szabadulni, mindig is kapcsolatban marad az ivással. Sok versenyen szondáztatással is fenntartják az alkoholtilalmat, és a tévés meccseken sem látni már magukról nem tudó játékosokat.
A színfalak mögött viszont szinte mindenki ledönt egy-két pohárral. Leginkább azért, hogy jobban dobjon. De a mennyiséget azért nem árt jól belőni, hogy doppingként működjön a szesz.
Az ESPN zseniális dokumentumfilm-sorozatánál, a 30 for 30-nél néha felmerülnek olyan témák, amik nem érnek egészestés adást, de azért elsikkadni sem hagyják őket, úgyhogy csinálnak belőlük egy rövid dokumentumfilmet. Ilyen téma az is, amikor az 1996-97-es NBA-szezonban a Chicago Chicago Bulls sztárja, Dennis Rodman elrabolt egy segéd személyi edzőt, akit aztán élete legjobb hetével lepett meg.
A magyar országúti kerékpározás utolsó virágkorát az 1960-as években élte. Sok nagy egyéniség tekert egy időben, akik egymásért is hajtottak. Így nyerhette meg Magyarország 1966-ban a mexikói körversenyt, és állhattak dobogóra a válogatottak a Békeversenyeken vagy a környékbeli országok körversenyein. Ennek a korszaknak volt az egyik nagy egyénisége a most 77 éves Juhász Béla is, aki jófejségből győzelemről mondott le, és aki polivitaplexszel doppingolta magát.
1914 karácsonyán nem sok esély volt arra, hogy a nyugati fronton akár csak egyetlen napra leálljanak a harcok. XV. Benedek pápa fegyverszüneti felhívását a szemben álló erők elutasították, és ragaszkodtak a háborús állapotok fenntartásához. Aztán a feljegyzések és a levelek szerint december 25-re virradóra a lövészárkokban karácsonyi dalokat kezdtek énekelni a katonák, amihez a másik oldalról is csatlakoztak. Reggelre többen kimerészkedtek a lövészárkokból, a visszaemlékezések szerint először a németek, és barátkozni kezdtek a másik oldallal a senki földjén.
Idén ünnepli százéves fennállását a világ legjobb jégkorongligája, az NHL, amely 31 kanadai és amerikai csapatot tömörít. A ligát 1917 november 24-én alapították és nem sokkal utána – napra pontosan száz évvel ezelőtt – 1917. december 19-én, az Ottawa Senators és a Montreal Canadiens, illetve a Montreal Wanderers és a Toronto Arenas játszotta a történelmi, két első meccset.
Hegedűs Csaba 11 évesen a Szombathelyi Volánnál kezdte a birkózást, onnan került a Vasasba 1967-ben, és egy év múlva már a válogatott keret tagja volt. Pályafutása meredeken ívelt felfelé, 1971-ben nyerte első nagy nemzetközi versenyét, világbajnok lett. A becenevét is ezen a szófiai versenyen kapta, mivel minden meccsén kélt vállra fektette ellenfelét, ezzel ő lett Mr. Tus.
1987-ben nem szokványos eredménnyel ért véget az újságírók hagyományos decemberi szavazása. Különböző kategóriákban szavaznak ilyenkor, hogy kinek a teljesítménye volt a legértékesebb egész évben, ezáltal, ki emelkedett mindenki más fölé.
1917. november 26-án írták alá azt a dokumentumot, amely kimondta az NHL, a National Hockey League alakulását. De az sem volt rövid idő, amíg idáig eljutott a sportág. Már az 1800-as évek közepétől félig-meddig rögzített szabályok szerint űzték Kanadában a hokit. Aztán az 1880-as évektől sorra alakultak a különböző ligák, komolyak és komolytalanok egyaránt. Az Amateur Hockey Association of Canada, az AHAC volt az első 1886-ban, majd az 1909-ben létrejött NHA adta a legnagyobb lökést. Végül egy furcsa vita vezetett az NHL megalakulásához.
A moszkvai olimpián egy rúdugró beintéséből diplomáciai botrány lett. A mozdulat, amit álságosan görccsel próbáltak magyarázni, a lengyel ellenállás szimbólumává vált.
Hogy működött a magyar sportban a lejáratás a nyolcvanas évek közepén? Itt egy nagyon jó példa a megértésére.
1992. június 30-án Filutás Árpád 8 óra 36 perc tekerés után világcsúcstartóként szállt le a kerékpárjáról.
A stéherezésben kiemelkedő kerékpáros nemzetközi szinten is ismert versenyző volt. Úgy tartották róla, világbajnok is lehetett volna, ha nem ide születik.
Kész csoda, hogy a körülmények ellenére kilenc aranyérmet szereztek a magyarok az 1956-os melbourne-i olimpián – erről Hencsei Pál sporttörténész, olimpiakutató beszélt az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
Idegesítik a követhetetlenül pattogó labdák egy pingpongmeccs közvetítésében, túl gyorsnak találja a játékot? Jobban örülne egy olyan labdamenetnek, ami alatt letudhatna egy futballmérkőzést hosszabbításostul, vagy egy olyan meccsnek, ami alatt a Sátántangó is bőven lemegy ?
Az asztalitenisz hőskorában megtörténhetett, hogy két órát is küzdöttek egy-egy pontért. Ezután időlimit és némi fejetlenség jött, így érhetett véget egy világbajnoki döntő is döntetlennel.
Október 11-én nyolcvanéves Sir Robert, vagy ahogy a világ ismeri, Bobby Charlton aranylabdás, világbajnok angol futballista, a fair play-szellem megtestesítője. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja.
Zavarba ejtő kép került elő Redditen az orosz Ruszlan Provodnyikov és az argentin Lucas Matthysse 2015-ös kisváltósúlyú meccséről, pontosabban az azutáni doppingvizsgálatról, amin az orosz vizeletmintája teljesen felismerhetetlen színű.
A maratonfutás egyik szabálya az, hogy nem vehetnek igénybe az atléták külső segítséget. Ha mégis megteszik, kizárhatják őket. A varsói maratonon a női versenyben vezető Recho Kosgei is ezért nem kapott azonnal orvosi ellátást, amikor összeesett. A szervezők egy darabig bíztak abban, hogy összeszedi magát, célba ér és felveheti a pénzdíját. Nem így lett. Az, hogy milyen károkat tud okozni a segítség, arra az 1908-as olimpia a legklasszikusabb példa.
1992. szeptember 16-án, pontosan 25 évvel ezelőtt játszották a Slovan–Ferencváros BEK-meccset, amelynek 60. percében fekete maszkos szlovák kommandósok törtek be a Fradi-táborba és módszeresen ütlegelni kezdték a szurkolókat. A Ferencváros a pályán súlyos vereséget szenvedett, 4-1-re kapott ki a Slovantól, majd a visszavágón 0-0-t játszott, így kiesett a kupából.
Balatonföldváron hétfőn startol el a finndingi-világbajnokság, ahol magyar esélyes is van. Berecz Zsombor az éremért a 40-es számú rajtszámmal megy, amit a nagy előd, Fináczy György tiszteletére választott. Az 1972-es olimpián nyolcadik helyen végző versenyző is ezzel a számmal ment. Fináczy 46 évvel ezelőtti, önfeláldozó tettét elevenítették fel most a szervezők.
Az utóbbi évtizedben minden eddiginél fontosabb lett a sporttáplálkozás. A legjobb futballistáknak már teljesítményséfjeik vannak, alvás előtt görög joghurtot esznek, és már energiaitalt sem isznak annyit, derült ki az MTI összeállításából.
A sport mindig a nagy újítókról is szólt, a magasugrás világcsúcsa vagy húsz centivel kevesebb lenne, ha nincs Dick Fosbury, aki kitalálta a flopot. A diszkosz sem repülne olyan messzire, ha nem jönnek rá a forgásos technikára. Elsőre őrült ötletnek tűnhettek ezek is, ahogy a szaltóval megbolondított távolugrás, de ez utóbbi sosem honosodott meg. Pedig azt várták tőle, hogy a 9 méteres álomhatárt is áttörhetik vele.
Idén sem múlik el balhémentesen a wimbledoni tenisztorna, bár Danyiil Medvegyev idei pénzdobálós hisztije azért nem mondható általánosnak. Az elmúlt években leginkább a ruházatból, vagyis a Wimbledonban a kelleténél is szigorúbban vett csak fehér irányelvből volt probléma, például cipőcserére késztették a túl rikító talp miatt Roger Federert, vagy fehérneműcserére több női indulót.
Rovataink a Facebookon