Szellemi olimpián egyetlen magyar győzelem született, dr. Mező Ferenc nyert 1928-ban, az Olimpiai játékok története című munkáját az epikai kategóriában díjazták. Nem küldték ki Amszterdamba, győzelme híréről a rádióból, családi körben értesült.
Könnyen lehet, hogy ez a bejelentkezés tovább tart, mint maga a címmeccs
– vezette fel az 1990. febuár 11-i Mike Tyson–Buster Douglas nehézsúlyú bokszmeccset Charley Steiner az ESPN-en, röviden ismertetve Tyson szerelését és meccs előtti rituáléját. A Tokióban rendezett mérkőzés csak formaságnak tűnt. Tyson is edzőmeccsnek tekintette a várva várt, Evander Holyfield ellen tervezett szupermeccs előtt, amiből aztán csak évekkel később lett valami a február 11-i meglepetés miatt. A promóterek biztosa vették Tyson sikerét, ezért Holyfieldet már le is kötötték 12 millió dollárral egy júliusi mérkőzésre azelőtt, hogy Douglas és Tyson a kötelek közé lépett volna Tokióban.
Az 1888-ban Pándon született Pósta Sándor 36 évesen jutott ki első olimpiájára, és nagy izgalmak közepette nyerte meg a kardozók döntőjét 1924-ben, Párizsban. Kiküldetéséhez Baja városa járult hozzá, ahol gimnáziumi éveit töltötte. Három éremmel tért haza, a magyar küldöttség legeredményesebb tagja volt.
1924-ig a traplövészetben az Egyesült Államok és Kanada versenyzői uralkodtak, aztán megérkezett Halasy Gyula Kisvárdáról. Világrekorddal, izgalmas szétlövés után nyert, Krúdy Gyula egyszerűen csak a legnyugodtabb magyarnak nevezte.
Az 1908-as olimpián 21 győzelem kellett Fuchs Jenő győzelméhez, a kellemetlen hideg, szeles időben vívta ki az aranyérmet. Akkor éppen csak, a nyolcadik helyen került be a magyar csapatba. Négy év múlva 35 fokos hőség várt rá Stockholmban, és akkor egy győzelemmel rögtön a nyolcas döntőbe került.
Nem tudni pontosan, melyik olimpia előtt született a mondás, hogy ha a kardozók ott lesznek, az máris két arany, de az biztos, hogy a 1912-es stockholmi olimpián is sikerült a duplázás, vagyis ez az olimpia jelentősen elősegítette a megállapítást.
A lövészektől nem várhatunk nagy eredményeket, mert talán egyetlen más ágazatban sem maradtunk el a nyugat magas nívójától, ítélkezett a magyar sajtó az 1912-es stockholmi olimpia előtt. Lehet, hogy sok szakág lemaradt az ellenfelek mögött, Prokopp Sándor tudása viszont nem.
Magyarország az olimpiák történetében 177 olimpiai aranyérmet szerzett. A tokiói olimpia július 24-i nyitányáig a győztesekről emlékezünk meg.
Az első magyar olimpiai bajnok birkózó, Weisz Richárd amilyen erős, olyan nehéz természetű volt, egyszer még Hajós Alfréddal is összeverekedett egy cikk miatt. Később, a háború után az ő lakásán alakult újjá az MTK.
Magyarország az olimpiák történetében 177 olimpiai aranyérmet szerzett. A tokiói olimpia július 24-i nyitányáig a győztesekről emlékezünk meg.
Az 1908-as londoni olimpián vívásban a kiemelkedő egyéni teljesítmények után a csapatversenyben is magyar győzelem született. A hatos döntőben öt magyar volt, és egy cseh – a legkülönösebb viszont nem is a csehek legyőzése volt, hanem az, hogy az olimpiai bajnok magyar csapat két tagja úgy összeveszett, hogy párbajig fajult az ellentét.
Magyarország eddig 177 aranyérmet szerzett az olimpiákon, a tokiói olimpia július 24-i nyitányáig minden olimpiai bajnok és győzelem történetét felelevenítjük.
Fuchs Jenő lett az olimpiák történetének első kardvívó olimpiai bajnoka, akit csak megtűrt póttagként vittek ki az 1908-as játékokra. Az aranyért különpárbajt vívott, akkor szinte természetes volt, hogy magyar ellenféllel.
Magyarország az olimpiák történetében 177 olimpiai aranyérmet szerzett. A tokiói olimpia július 24-i nyitányáig a győztesekről emlékezünk meg.
Ha nem is túl gyakran, de néha azért előjön kérdésként motorsportos kvízekben, hogy kié volt a legrövidebb Forma-1-es karrier. A legtöbb helyen Marco Apicella a megoldás, aki az 1993-as F1-szezonban volt beugró a Sasol Jordan csapatánál az Olasz Nagydíjon Thierry Boutsen szezon közbeni visszavonulása után.
Apicella ezen az egy versenyen indult, a futamon viszont már 800 méter után kiesett, miután belekerült a célegyenes végén, a sikán előtt történt balesetbe.
Az F1 Twittere is őt nevezte meg a sorozat legrövidebb pályafutású pilótájaként, de a helyzet az, hogy Apicella ezzel a 800 méterrel nagyjából 400-szorosan teljesítette túl a valódi rekordert. Ernst Loof ugyanis kettő méterig jutott az 1953-as Német Nagydíjon.
Magyarország 177 olimpiai aranyérmet nyert, a tokiói olimpia rajtjáig mind a 177 győzelmet felelevenítjük.
Az 1904-es olimpián nem remélték Halmay Zoltán sikerét, de simán verte az amerikaiakat.
Bauer Rudolf sorsa sok mindenben hasonlít a nála egy évvel idősebb, kétszeres olimpiai bajnok Hajós Alfrédéhoz. Az első olimpiai bajnokhoz hasonlóan ő is a Budapesti Torna Clubban (BTC) sportolt , és szintén futballozott. Miután aranyérmet nyert, neki sem játszották el a magyar himnuszt, mert előbb az amerikaira, majd az osztrákra zendített rá a zenekar. 21 évesen nyert a párizsi olimpia diszkoszvető számában, utána azonban nem indult több versenyen. 177 olimpiai mese.
1896. április 11-én, néhány órával azután, hogy Hajós Alfréd megnyerte első olimpiai bajnokságát 100 gyorson, az 500 méteres távot kihagyta, majd az 1200 méteres gyorsúszásnál már ott volt a rajtnál. Akkoriban még csak összesen három távon versenyeztek az úszók, ma már 17 aranyat osztanak a férfiaknak.
– Hol tanult meg ilyen jól úszni?
– A vízben, felség.
A kérdést a görög király tette fel 1896-ban, a szellemes választ pedig az újkori olimpiák első magyar bajnoka, Hajós Alfréd adta. A királyi palotában volt a fogadás, előtte már megkapta a bajnokoknak járó olajágat és persze mindkét aranyérmet.
Hiába hatékony, szinte kivétel nélkül gúnyolódást vált ki az NBA leghatékonyabb dobása. Nagyon nem is kell magyarázni, hiszen az alulról dobós technika alapból nagyidobás néven terjedt el. Az NBA-ben lassan négy éve nem lehetett látni ilyen próbálkozást, pedig sokak teljesítményén javítana.
Az alpesi síversenyek lesiklószámai az adrenalinról is szólnak, hiszen két lécen állni és közben 120-as tempóval száguldani sosem egy életbiztosítás. Egyik pályát sem egyszerű jól teljesíteni a világkupa-sorozatból, de a nehézsége miatt néhány már kultikus státuszba emelkedett. A svájci Wengenben található pálya is ilyen, története során jó néhány címkét megkapott: a legrégibb, a leghosszabb, a legfárasztóbb, a legszebb, a leggyorsabb. Mindemellett elég veszélyes is a Lauberhornrennen, ahogy a versenyt nevezik.
Az 1980-as években különleges ötlet borzolta a kedélyeket a Dakaron: egy holland milliomos, Jan de Rooy furcsa lázálmot próbált megvalósítani, és egy kamionnal nem a kamionok között, hanem az abszolút versenyben, az autókat is legyőzve akart nyerni. A mániákus sebességhajszolás egy tíztonnás, 200 km/h fölött száguldozó, két, egyenként 11,6 literes motorral hajtott monstrumot szült, de a projekt végül tragédiába torkollt, ami a Dakart is átírta.
A kétszeres világbajnok Forma-1-es pilóta, Fernando Alonso kipróbálta az Indycart és Le Mans-t, utóbbit meg is nyerte, kétszer is. Ezúttal nagyobbat ugrott, a Dakar-ralin teszi próbára magát egy Toyota Hilux terepjáróval. Bár semmilyen ralis tapasztalata nincs, eddig jól megy, általában percekkel marad csak el a leggyorsabbaktól a szakaszokon. Egy kisebb balesete már akadt, sziklának hajtott, amely után órákat görnyedt a kocsi alatt, míg navigátorával sikerült rendbe hoznia a futóművet. A sztárpilóta azt mondta, még azt is élvezte, álma pedig, hogy megnyerjen egy szakaszt a versenyen.
Több hétig játszották a mozik Az aszfalt királyai, eredeti címén Ford vs. Ferrari című filmet nagy sikerrel, állítólag mindkét főszereplő, Christian Bale és Matt Damon is Oscar-esélyes. Előbbi a brit autóversenyző Ken Milest, utóbbi a volt autóversenyző, autógyártó és csapatfőnök Carroll Shelbyt alakítja, de feltűnik a filmben egy magas figura is, akinek a későbbiekben szintén nagy hatása lett a motorsportra. És nem csak a pályán mutatott teljesítményével. Ő Dan Gurney.
Az 1966-os Le Mans-i 24 órás autóverseny sztoriját elmesélő film végén a győztesek ünneplésekor hiányzik a hagyományos pezsgőlocsolás. Bele sem kerülhetett volna, ugyanis akkor még nem locsolkodtak pezsgővel a nyertesek, akkoriban ez még nem volt szokás. Volt babérkoszorú, akadtak pezsgős üvegek is, de kilocsolni senkinek nem jutott eszébe. Egészen az 1967-es Le Mans-ig, amikor jött Gurney.
A 20. század eleje tele volt meghökkentő motorsportokkal: volt, hogy motorokat kötöttek harci szekerek elé a lovak helyére, és azokkal versenyeztek körbe-körbe. Mások szintén a lovat helyettesítették a lovaspólóban, ám motor helyett autókkal, így született meg cseppet sem veszélytelen autópóló, ami eleinte nem más volt, mint egy őrült marketingfogás.
Több okból is különleges volt, amikor negyvenöt éve, 1974-ben Bruzsenyák Ilonát választották az év legjobb sportolónőjének, aki a római atlétikai Európa-bajnokságon aranyérmes volt távolugrásban. Ami érdekessé tette az Eb-győzelmét:
1919. december 26. majdnem egy évszázadig gyásszal felérő dátum volt a Boston Red Sox baseballcsapat szurkolóinak. Vannak, akik a mai napig átkozzák ezt a dátumot, a klub akkori vezetése ugyanis azon a napon adta el a legendás Babe Ruth játékjogát a rivális New York Yankeesnek. A Red Sox történetében 84 elátkozott év következett: a Yankees még Ruth-szal négy, a század végéig pedig további 22 bajnoki címet gyűjtött. A baseballtörténelem legrosszabb ügyletét állítólag egy színdarab miatt bonyolították le, a Yankeesnek ráadásul végül egy centjébe sem került a legenda megszerzése.
Az egyik legszebb karácsonyi sporttörténet egyben a legszomorúbb is. A bokszoló Billy Miske 1923-ban a halállal szembenézve állt ki egy mérkőzésre, hogy még egyszer, utoljára rendes karácsonyt tölthessen el a családjával.
A korábban csak kocsmasportnak tartott darts mára bőven túlnőtt az angol pubok világán, és a sportág világbajnokságát világszerte milliók követik figyelemmel, a legnagyobb versenyeket pedig hatalmas, több ezres arénákban rendezik meg. Magyarországon már legalább száz éve ismerték a dartsot, de hosszú ideig mégsem sikerült meghonosodnia.
A Ferrari és a piros szín olyannyira összeforrt a motorsportban, hogy az általuk használt színárnyalatnak külön neve is van: rosso corsa. Igaz, ez valójában az összes, nemzetközi sorozatban indított olasz autó preferált színárnyalata, legyen az Alfa Romeo, Maserati, Lancia, vagy épp a trendhez később csatlakozó Ferrari és Abarth.
Volt olyan év azonban, amikor a Ferrari révén ikonikussá vált szín hiányzott a Forma-1-ből: 1964-ban a tulajdonos Enzo Ferrari annyira megharagudott a Nemzetközi Automobil Szövetségre (FIA) és az Olasz Autóklubra (ACI), hogy szakított a hagyományos olasz színekkel.
A szöuli olimpiai szereplés a magyar sport egyik legnagyobb sikere volt. 11 aranyérem mellett, egyaránt 6 ezüst- és bronzérem született. A nemzetek versenyében úgy is hatodik lett Magyarország, hogy egy ezüstérmet dopping miatt elvettek.
A világbajnok súlyemelő, Szanyi Andort zárták ki. A negyedik helyezett Csengeri Kálmán eredményét is érvénytelenítették, szintén dopping miatt. Ugyanazt a tiltott szert, a sztanozololt mutatták ki náluk, mint a kanadai sprinter Ben Johnsonnál, akit szintén megfosztottak aranyérmétől, és a 100 méteren elért 9,73 másodperces világrekordjától.
2004. november 19-én egy teljesen simának induló alapszakasz-mérkőzés az NBA történetének legnagyobb botrányába torkollt úgy, hogy idő előtt meg kellett szakítani a mérkőzést.
A Detroit Pistons és az Indiana Pacers játékosai között kitört tömegverekedésbe a nézők is beszálltak, az egyik főszereplő, Ron Artest NBA-rekordot jelentő 86 meccses eltiltást kapott, rajta kívül még 8 játékost tiltottak el, egy rádiós kommentátornak öt csigolyája eltört, a rendőrség öt játékos és öt szurkoló ellen emelt vádat, az NBA pedig sosem lett ugyanaz, mint a november 19-i, Malice at the Palace néven elhíresült balhé előtt.
Az 1960-as években a női maratonfutás még gyerekcipőben járt, olyannyira, hogy a nem hivatalos világrekord egy 13 éves lányé, Maureen Wiltoné volt egy ideig. A kanadai tini nem sokáig versenyzett, talán ez is közrejátszhatott abban, hogy nem emlegetik a női maratonfutás pionírjai között.
Rovataink a Facebookon