A francia egészségügyi miniszter, Olivier Veran csütörtökön jelentette be, hogy Lille-ben és környékén a koronavírusos fertőzés terjedése miatt maximális készültséget rendeltek el.
A Tour de France-t is szervező Amaury Sport Organisation (ASO) ennek hatására pénteken közölte, hogy a 118. Párizs–Roubaix-t, valamint a viadal első ízben megrendezni tervezett női versenyét is törlik.
A férfiverseny legutóbb 1942-ben maradt el, a következő kiírásra pedig – a tervek szerint – április 11-én kerül sor.
Az idei kiírás különlegessége lett volna, hogy egy napon került volna rá sor két háromhetes körverseny egy-egy etapjával, a Giro d’Italia záró szakaszával és a Vuelta a España királyetapjával.
A „klasszikusok királynőjeként” és az „Észak poklaként” ismert kockaköves viadalt eredetileg áprilisban rendezték volna, ám a pandémia hatására október végére halasztották, így ez lett volna az idei utolsó az öt legnagyobb egynapos kerékpárverseny, a Monumentumok közül.
A tavalyi Tour de France-on győztes kolumbiai kerekes részvétele azután merült fel az év utolsó háromhetes viadalán, hogy az idei francia kört hátsérülés miatt a 17. szakasz előtt fel kellett adnia. Bernal a Cyclingnews hírportál szerint végül az újabb megméretés helyett a pihenést és a gyógyulást választotta, hogy minél jobb állapotban legyen a következő évre.
Ez azt jelenti, hogy a brit csapatot - amely a Tour mellett a most zajló Giro d'Italián sem teljesített jól, ugyanis ottani kapitánya, Geraint Thomas bukás miatt ugyancsak feladta a viadalt - a hétszeres Grand Tour-győztes Froome vezeti majd, aki korábban kétszer már megnyerte a Vueltát.
A 35 éves britnek ez lesz az utolsó nagy körversenye az Ineosnál, mivel 2021-ben az Israel Start-Up Nation nevű csapatban teker majd.
Első számú segítője az ecuadori Richard Carapaz lesz, aki tavaly a Girón diadalmaskodott.
A Vuelta a Espanát október 20. és november 8. között rendezik.
Az idei viadal utolsó szicíliai, Catania és Villafranca Tirrena közötti etapján az olasz sportoló és csapattársa, a holland Etienne van Empel a pályát szegélyező kordon egy darabjában esett el, melyet egy helikopter kavarta nagy erejű léghullám tolt be eléjük az útra.
Wackermann csúnyán összetörte magát, és a balesetet követően kórházba kellett szállítani. Mint kiderült, a 28 éves kerekes agyrázkódást szenvedett, az orrcsontja több helyen eltört, az arcán, az állán, a jobb térdében komoly zúzódások keletkeztek, és elképzelhető, hogy hátában is tört el csont az esés nyomán. A versenyző a szerdai napot egy messinai kórházban töltötte, csapata, a Vini Zabu-KTM pedig csütörtök kora reggel jelentette be, hogy elhagyhatta az intézményt és még a nap folyamán hazaszállítják.
A Vini Zabu már a balesetet követően kérte a felelősök felkutatását és felelősségre vonását, szerdán pedig a profi kerékpárosok nemzetközi érdekvédelmi szervezete fordult a sportági szövetséghez, az UCI-hoz, hogy indítson vizsgálatot az ügyben.
A 103. Giro d'Italiát Wackermannak fel kellett adnia. A mezőny viszont csütörtökön már a hatodik etapot teljesíti majd, Castrovillari és Matera között. A viadal magyar kerekese, Valter Attila eddig remekül teljesít és összetettben a 33. helyen várja a folytatást.
(MTI)
Kedden az idei olasz körverseny utolsó szicíliai szakasza, a Catania és Villafranca Tirrena közötti etap várt a kerékpárosokra. A szervezők előzetesen mezőnyhajrával kalkuláltak, azzal együtt is, hogy a 140 kilométeres táv közepén egy harmadik kategóriás emelkedő, az 1125 méter magas Portella Mandrazzi nehezítette a résztvevők dolgát.
Az elején volt egy háromfős szökés, majd a svájci Simon Pellaud hosszú időn át egyedül tekert az élen - a céltól 23 kilométerre érték utol -, végül sprintben dőlt el az elsőség. Villafranca Tirrena tengerparti útján rendkívül szorosan alakult a befutó: Démare, a második helyezett szlovák Peter Sagan és a harmadik olasz Davide Ballerini között csupán néhány centi volt a különbség.
Összetettben Almeida nemcsak megtartotta az élen állót megillető rózsaszínű trikót, hanem egy részhajrá révén két másodperccel az ecuadori Jonathan Caicedo elé került, akivel egy nappal korábban még azonos volt az ideje.
Valter, a CCC 22 éves magyar kerekese a 40. helyen áll, az éllovastól nyolc perccel lemaradva.
Eredmények:
4. szakasz, Catania-Villafranca Tirrena, 140 km:
1. Arnaud Démare (francia, Groupama-FDJ) 3:22:13 óra
2. Peter Sagan (stlovák (BORA-hansgrohe) azonos idővel
3. Davide Ballerini (olasz, Deceuninck - Quick-Step) a. i.
...82. Valter Attila (CCC) a. i.
Az összetett élcsoportja:
1. Joao Almeida (portugál, Deceuninck - Quick-Step) 11:06:36 óra
2. Jonathan Caicedo (ecuadori, EF) 2 másodperc hátrány
3. Pello Bilbao (spanyol, Bahrain-McLaren) 39 mp. h.
...40. Valter 8:00 perc h.
Az olasz körverseny hagyományosan az első az esztendő háromhetesei közül, idén viszont a koronavírus-járvány miatt októberben kerül rá sor. Az eredeti tervek szerint májusban Budapest adott volna otthont a Grande Partenzának, az első három szakaszt rendezték volna Magyarországon.
Szerdán a Mileto és Camigliatello Silano közötti 225 kilométer megtétele vár a mezőnyre, amely összesen 3497,9 kilométert teker a 103. Giro d'Italián, amíg október 25-én célba ér Milánóban.
Az összetett esélyesek közül két szakaszt követően még a legjobb pozícióban álló – az etap előtt harmadik – Geraint Thomas hétfőn a lassú rajt során, lejtmenetben bukott egy eldobott kulacs miatt, a derekán több helyen felszakadt a mez. A 2018-as Tour de France-győztes brit sportoló 30 kilométerrel a cél előtt leszakadt a főmezőnyről, és végül több mint 12 percet kapott, amellyel elszálltak az összetettbeli esélyei.
Csapata, az Ineos Grenadiers kedden közölte, hogy a 34 éves kerékpárost hétfőn kórházba szállították kivizsgálásra, és az orvosok nem állapítottak meg törést, a verseny esetleges folytatását illetően ugyanakkor óvatosan fogalmaztak. Geraint Thomas kerékpárját kedden a szakasz előtt a bemelegítés céljából még görgőkre rakták ugyan, végül azonban a visszalépését jelentették be.
A hajrában elszökő Sören Kragh Andersen nyerte a Tour de France országúti kerékpáros körverseny 14. szakaszát szombaton, amelyen az összetett élén változatlan előnnyel vezet a szlovén Primoz Roglic, jelentette az MTI.
Caleb Ewan nyerte hétfőn a Tour de France országúti kerékpáros verseny harmadik szakaszát, összetettben pedig a francia Julian Alaphilippe maradt az élen. A Nizza és Sisteron közötti 198 kilométeres etap egy "kamikaze" szökési kísérletről is emlékezetes marad, ugyanis Jerome Cousin több mint az útvonal felét egyedül tette meg a főmezőny előtt, amely azonban a várakozásoknak megfelelően utolérte őt.
Francia győzelem született a Tour de France 2. szakaszán, Julian Alaphilippe (Deceuninc-Quick Step) a rá oly jellemző módon, 13 kilométerre a céltól bátran támadt, a végén pedig lehajrázta Marc Hirschit (Sunweb) és Adam Yatest (Mitchelton-Scott) is. A szakaszgyőzelme egyben sárga trikót is ért, mert az összetett versenyben is átvette a vezetést Alexander Kristofftól. A befutó után Alaphilippe elérzékenyült, a győzelmét a nemrég elhunyt édesapja emlékének ajánlotta.
A Tour de Hongrie második szakaszát a lengyel Jakub Mareczko nyerte egy mezőnyhajrá végén, amiben bukás miatt nem tudott részt venni a kerékpáros verseny sárga trikósa, Jon Aberasturi. Szatmáry András a részhajráknál gyűjtött bónusz másodperccekkel a második helyre jött fel az összetettben, jelenleg ő a legjobban álló magyar bringás.
Kaotikus versenyt hozott a 2020-as Tour de France nyitószakasza. A szakadó esőben egymást érték a bukások, több, az összetett győzelemre esélyes versenyző is elesett. A fárasztó és zaklatott nap végén a mezőnyhajrát végül a klasszis norvég sprinter, Alexander Kristoff (UEA-Team Emirates) nyerte, így vasárnap ő viselheti először a sárga trikót.
A Tour de Hongrie története során először született spanyol szakaszgyőzelem, az idei verseny első etapján Jon Aberasturi (Caja Rural) nyerte a mezőnyhajrát, és ezzel a sárga trikót is megszerezte. A legjobb magyar Dina Márton lett, ő a győztessel azonos idővel, a 18. helyen érkezett a célba.
A 107. francia körverseny útvonalának tavaly októberi prezentációja óta drámaian megváltozott a világ. Az 3470 kilométeres össztáv ugyanaz maradt, de az eredetileg június 27. és július 19. közé tervezett versenyt a koronavírus-járvány miatt elhalasztották. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) áprilisban jelentette be, hogy augusztus 29-re halasztották a nizzai rajtot, abban bízva, hogy ekkorra már annyit javul a járványhelyzet Franciaországban, hogy biztonságosan meg lehet rendezni a versenyt.
Megérkeztek Budapestre a szombaton rajtoló Tour de Hongrie résztvevői, a hivatalos rajtlistán húsz csapat 119 versenyzője szerepel. A csapatokat péntek este, a Novotel Budapest City előtt mutatták be.
A világ harmincegy országából érkeztek sportolók a Magyar Körversenyre. A koronavírus-járvány pedig az utazási lehetőségeket is beszűkíti, nem jártak jól például a spanyol Caja Rural-Seguros-RGA bringásai, akik csatlakozási nehézségek miatt csak az esti órákban értek a szállodába, így teljes létszámban nem is tudtak részt venni a csapatbemutatón.
A többiek viszont szerencsésen megérkeztek, eljött az öt World Team is, ilyen magas szinten szereplő csapatok korábban még sosem vettek részt magyarországi versenyen. Az amerikai Trek-Segafredo elhozta nagy reménységét is, az amerikaiak junior-világbajnokát, Quinn Simmons-t, de nem ő a pillanatnyilag legmagasabban jegyzett versenyző a mezőnyben, hanem az ausztrál Damien Howson (Mitchelton-Scott), aki néhány napja megnyerte a Cseh Körversenyt.
Soha nem látott erősségű mezőny indul a koronavírus-járvány miatt újratervezett Tour de Hongrie-n, szombaton, a magyar kerékpáros körversenyen, ahol igazi bravúrnak számítana, ha újra dobogóra állnának hazai bringások. A hegyeken Valter Attila és Dina Márton azért újra megmutathatja erejét.
A magaslati edzést a sportolók régóta használják teljesítményfokozó faktorként a felkészülésükben, de ma már nem is kell magashegyi körülmények közé menniük, hogy beinduljanak a számukra kedvező élettani folyamatok. A magaslatot oxigénsátorral, oxigénkamrával is lehet szimulálni. Ez a módszer nem volt mindig egyértelműen elfogadott, több helyen doppingnak számított, Vajon tényleg az? Mi visz rá egy sportolót, hogy olyan körülményeket hozzon létre mesterségesen, ami hegymászásban már halálzónának számít?
A férfiaknál Peák Barnabás, a nőknél Benkó Barbara győzött pénteken az országúti kerékpárosok debreceni időfutam országos bajnokságán, írja az MTI.
Nem indul az idei Tour de France-on a négyszeres sárga trikós Chris Froome. A brit Team Ineos bejelentette, hogy az augusztus 29-én kezdődő francia körversenyen a címvédő Egan Bernal lesz az első számú kapitányuk, és sem Froome, sem a 2018-as Tour-győztes Geraint Thomas nem lesz ott a nyolcfős csapatukban, írja a BBC.
Az Amerikai Doppingellenes Ügynökség (USADA) megfosztott egy 80 éves kerékpárost korosztályos világrekordjától, valamint egy évre el is tiltotta, mert szervezetében anabolikus szteroidot találtak.
81 óra alatt teljesítette a Bikemag.hu-Kalifa négy fős csapata (Katona József, Kuzler Béla, Oláh Tamás és Takáts György) a Race Around Austria ultra-kerékpárversenyt.
Először teljesítették magyarok Európa legnehezebb kerékpárversenyének tartott Race Around Austria-t.
Az útvonal végig Ausztria határainál halad, olyan híres turista látványosságokat is érintve, mint a Grossglockner vagy a Kühtai hegye. Nem csoda, hogy bizonyos pontokon többezres szurkolói tömeg verődik össze. A különböző kategóriákban összesen 280 induló regisztrált a versenyre, a koronavírus-járvány óta ez volt a legnagyobb sportrendezvény Ausztriában.
A kerékpárosoknak 2170 kilométert kellett letekerniük megállás nélkül, 31 ezer méter szintemelkedést leküzdve, vasárnap hajnalban értek célba. A verseny legmagasabb pontja a 2504 méter magasan lévő Hochtor-hágó volt, ahol még a csapat kísérőautója is lerobbant.
A Grossglockner lábánál jártunk, amikor a kísérőautónk megállt és nem indult újra, súlyos motorhibakódot jelzett. Éppen én voltam pályán, telefonon szóltak nekem erről a többiek. Letaglózott a hír, ennyi munka nem lehet hiába, tekertem tovább a 10%-os meredeken, fél kézzel a kormányt, fél kézzel a telefont fogva, és vészintézkedésekbe kezdtünk. A versenybírák értesítésén voltam, hogy időjóváírást kérjek, amíg megoldjuk a helyzetet. Az én szituációm sem volt fényes, mert szemerkélő esőben egy rövid mezben araszoltam felfelé, egy kis tasak mézes mogyoró volt nálam, gondoltam azzal a tetőig kihúzom, de mit kezdek 2504 méteren egy száll mezben, hogyan jutok le?
– írta beszámolójában Oláh Tamás, az egyik csapattag. A négy kerékpáros mellett négy segítő volt a magyar csapatban. A csapat közleménye szerint naponta körülbelül 8 ezer kalóriát égettek el a versenyzők, ami egy 70 kilós, fizikai munkát végző férfi napi energiaszükségletének a háromszorosát jelenti.
Az RAA-nak már volt magyar teljesítője, 2011-ben Járvás Tamás szólóban teljesítette a versenyt, amivel kvalifikált az Észak-Amerikát átszelő Race Across Americára.
Az utóbbi évek legnagyobb tehetségének tartott Remco Evenepoel a Lombard körverseny egyik lejtmenetében szenvedett súlyos balesetet. A 20 éves belga kerékpáros körülbelül 40 kilométerre a céltól zuhant le egy hídról. A versenyt egy szökés végén a dán Jakob Fuglsang nyerte.
A Franciaországban rendezett Critérium de Dauphiné nevű országúti kerékpárverseny második szakaszán brutális jégeső zúdult a bringásokra és nézőkre. Aki csak tudott, fedett helyre menekült, de sokak így is sérüléseket szenvedtek az pingponglabda nagyságú jégdaraboktól.
Edzés közben balesetet szenvedett Fetter Erik, a Kometa-Xstra országúti kerékpárosa, súlyos sérülései miatt pedig véget ért a szezonja – írja az MTI.
A 20 éves sportoló Facebook-oldalán számolt be arról szerda este, hogy felkészülés közben hirtelen elé hajtott egy kisbusz, esélye sem volt a lassításra, így beleszállt. Hozzátette, a hibázó sofőr egyből mindent megtett, hogy a lehető leggyorsabban ellássák.
Hazaszállítják a holland bajnok Fabio Jakobsent, akinek kedvezően alakul az állapota azt követően, hogy egy hete súlyos balesetet szenvedett a lengyel országúti kerékpáros körverseny szerdai nyitószakaszán, írja az MTI.
A 20 éves Remco Evenepoel (Deceuninc-Quick Step) nyerte a lengyel kerékpáros körversenyt, a Tour de Pologne-t, mivel a zárószakaszon megőrizte a közel kétperces előnyét az összetett versenyben. A belga csapat sikere azzal lett teljes, hogy Davide Ballerini a krakkói sprintbefutót is megnyerte nekik. Kusztor Péter (Team Novo Nordisk) a 29., Valter Attila (CCC) pedig a 41. helyen, a főmezőnnyel együtt ért célba. A sprint felvezetésében is szerepet vállaló Peák Barnabás (Mitchelton-Scott) a 121. lett.
A belga Remco Evenepoel nyerte egy hosszú szökés végén a Lengyel körverseny negyedik szakaszát. A célvonalon az első szakaszon nagyon súlyos sérüléseket szenvedő csapattársa, Fabio Jakobsen rajtszámát feltartva gurult át.
A belga Wout van Aert (Jumbo-Visma) nyerte a 305 kilométeres Milánó–San Remo kerékpárversenyt. Az utolsó kilométerekre a címvédő Julian Alaphilippe-pel maradt együtt, akit egy fél kerékkel sikerült lehajráznia.
Az ecuadori hegyimenő, Richard Carapaz (Team Ineos) egy jól időzített támadással nyerte meg a Lengyel körverseny harmadik szakaszát, ezzel pedig az összetett vezetését is átvette. A CCC csapat magyar versenyzője, Valter Attila a legjobbakkal együtt ért célba, így csupán 10 másodperc a hátránya az összetettben. Kusztor Péter (Team Novo Nordisk) és Peák Barnabás (Mitchelton-Scott) tíz perc feletti hátránnyal fejezte be a szakaszt.
Felébresztették a kómából a lengyel országúti kerékpáros körverseny szerdai nyitószakaszán balesetet szenvedő holland bajnok Fabio Jakobsent, aki az orvosok szerint jó állapotban van. A kórház azt közölte: a Deceuninck - Quick-Step 23 éves bringása előtt hosszú felépülési folyamat áll.
"Tudatánál van, követi az utasításokat, és már önállóan lélegzik, nincs szükség lélegeztetőgépre" – fogalmazott a Szent Barbara kórház igazgatója. "Úgy vélem, ha túlélt egy ekkora bukást, úgy biztosan vissza fog térni a sportba."
A világbajnok Mads Pedersen nyerte kisebb meglepetésre a Lengyel körverseny második szakaszát mezőnyhajrá végén. Két magyar bringás, Valter Attila és Kusztor Péter a főmezőnnyel érkezett a célba. Peák Barnabás egyperces hátrányt kapott, miután a hajrá előtt sokat vitte a tempót.
Stabil, de továbbra is súlyos az állapota Fabio Jakobsennek, aki a Lengyel körverseny első szakaszának utolsó méterein bukott óriásit szerdán: a holland kerékpáros körülbelül 70 kilométer per órás sebességnél vágódott bele a pályát szegélyező kordonba, átszakítva azt. Egy szurkoló által készített videóból az látszott, hogy a kordon mögött egy sínpár futott, Jakobsen ebbe csapódhatott bele.
A cyclingnews.com információi szerint a 23 éves Jakobsen súlyos koponyasérülést szenvedett az esés következtében, sok vért vesztett, ami megnehezítette az intubálását, jelenleg mestersége kómában tartják az orvosok.
Jakobsen csapata, a Deceuninck-QuickStep rövid közleményben számolt be a versenyző állapotáról. Azt írták, az első vizsgálatok alapján Jakobsennek nem sérült sem az agya, sem pedig a gerince. Ezt később a katowice-i kórház helyettes igazgatója is megerősítette a sajtónak, szerinte ez bizakodásra ad okot. Csütörtök este többször is megműtötték Jakobsent, tette hozzá Paveł Gruenpeter.
A bukásban részt vett Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) is, mellette próbált kibújni Jakobsen a hajrában. Groenewegen próbálta zárni a szöget, kicsit könyökkel is védte magát Jakobsennel szemben, aki aztán elesett. A versenybírók szabálytalannak látták Groenwegent, ezért elvették az első helyét, és a versenyből is kizárták, ezenfelül 500 svájci frank pénzbüntetés megfizetésére kötelezték. A nemzetközi szövetség (UCI) közleményében veszélyesnek és elfogadhatatlannak nevezte Groenewegen megmozdulását.
Videó Jakobsen bukásáról:
Massive crash on the finish line in stage 1 of 🇵🇱@Tour_de_Pologne! #TDP20 (📺@sport_tvppl) pic.twitter.com/mwvDwS9Y3i
— World Cycling Stats (@wcsbike) August 5, 2020
A lengyel rendőrség is vizsgálja a baleset körülményeit. Simon Geschke, a CCC-ben hajtó Valter Attila csapattársa Twitterén azt írta, hogy minden évben felteszi magának a kérdést, hogy a szervezők miért gondolják jó ötletnek, hogy mindig erre a lejtős utcára viszik a befutót, ahol 80 kilométer per órás is lehet a sprinterek sebessége. Az augusztus ötödike már eddig is tragikus nap volt a Lengyel körversenyen, egy évvel ezelőtt a belga Bjorg Lambrecht halt meg egy versenybaleset miatt. Ezt a szakaszt most eleve az ő emlékének ajánlották. A szakaszt hivatalosan Jakobsen nyerte.