Az első mandátumbecslés látványosan jelent meg.
Jobban teljesítettünk, mint amire a rosszakaróink Nagy-Britanniában számítottak – kezdte Struan Stevenson, az Európai Konzervatívok és Reformerektől (ECR). „57 bejutónk van már és mivel 7 tagállamból biztosan vannak már képviselőink, megvan a frakcióalapításhoz szükséges minimális létszámunk is" – mondta, hozzátéve, hogy hétnél több országból számítanak olyan képviselőkre, akik a ECR padsorait választják. „Több millió szavazó reformért kiált az Európai Unióban. Nagy változások előtt állunk az EP-ben. Nem vehetjük semmibe több millió szavazó akaratát. Mi nem állítottunk EB-jelöltet, mert úgy gondoljuk, hogy az egész módszer végtelenül antidemokratikus” – zárta mondandóját Stevenson.
Kommentár nélkül:
A 8 033 818 választásra jogosult közül 2 322 982 polgár adott le szavazatot a mai EP-választáson, ez 28,92 százalékos részvételt jelent. Soha a rendszerváltás óta ilyen kevesen nem szavaztak országos választáson.
Nem szeretjük a viszonylag izgalmas választási estéket, dolgozni fogunk rajta, hogy legközelebb ne így legyen
- mondta Meszerics Tamás, aki után Schiffer András lépett színpadra.
Valóban izgalmasra sikeredett ez a mai este, én magam - miután kiderült, hogy nem egy nap lesz az országgyűlési választásokkal az EP-választás már - biztos voltam benne, hogy kemény lesz ez az este a párt számára. Tanulnunk kell ebből az elmúlt néhány hétből is, április 6-án átmentünk a tű fokán, most jött egy újabb fontos lépcső, amit megugrottunk. Gratulálok Meszerics Tamásnak és Csiba Katalinnak. És azoknak is, akik ma este Magyarországról mandátumot szereztek.
Portugáliában, mintha csak kontráznának a magyar miniszterelnök szavaira, Manuel Alegre, a szocialista párt vezetője azt mondta, Európában a legnagyobb baloldali győzelem született a portugáloknál. Nos, csak az összehasonlítás kedvéért, a 31 százalékot nevezte annak, míg Orbán az 51,5-öt.
Másodikból lesz az első - jelentette ki Vona Gábor. Kemény munkát ígér (maguknak), erre kéri az EP-képviselőit is, majd Morvainak adta át a szót.
Büszke vagyok és boldog, mert magyar vagyok, és tudom, hogy Magyarországból soha nem fognak többé diktatúrát csinálni - kezdte Morvai. Szerinte a sajtó és a média totális kontroll alatt áll. Szerinte kiderült, hogy a titkosszolgálatok, az ügyészség közvetlen irányítás alatt áll. Morvai szerint a több százezer szavazó megmutatta, hogy nem lehet visszahozni az ötvenes éveket Magyarországon. Morvai az internetnek is megköszönte a győzelmet, örül neki, hogy azt még nem tudták kontrollálni.
Reiner Péter Jobbik-szimpatizáns szerint a Magyar Gárda él és virul és a Jobbik azért előzi be az MSZP-t, mert az "álkémügy" visszafelé sült el.
Egy Combinón utaznak ennyien egy közepesen forgalmas délutánon, vagy a Vasas törzsszurkolói lehettek ennyien szombaton a Kozármisleny elleni hazai szezonzárón. És ennyin múlt, legalábbis a dolgok mostani állása szerint, hogy az LMP mégis bejutott az EP-be. Az 5 százalékos szavazati határ 115 662 volt, legalább ennyi kellett, hogy mandátumot szerezzen egy párt – az LMP a dolgok mostani állása szerint 115 957 szavazatot kapott.
Ezzel az LMP-é a valaha volt legszorosabb bejutás dicsősége – az MDF-től vették át, amely 2006-ben 5,04 százalékkal, a határt 2429 szavazattal átlépve jutottak be a magyar parlamentbe.
– méltatlankodik az egyik tudósító, miután bejelenti az MSZP sajtósa, hogy csak 23:45-kor jön a nagy sajtótájékoztató. Rögtön javaslom is neki, hogy alakítsunk szakszervezetet. Egyébként a nyomtatott lapok szívnak a legjobban: a Népszabadságnál például pont negyedórával éjfél előtt van a lapzárta.
Az első mandátumbecslés látványosan jelent meg.
Az európai liberálisok vezetője, Guy Verhofstadt szerint fontos, hogy most először 30 éve a részvétel emelkedett, még ha csak egy hajszállal is. „Több mint 70 képviselőt jósolnak nekünk, és ezzel biztosan a harmadik erő leszünk” – fogalmazott. Verhofstadt szerint ez egy üzenet az euroszkeptikusoknak: az Európa-párti politikai erők nyerték meg a választást. „Olyan jelölt kell, hogy lehetőséget kapjon, aki megmérette magát a kampányban, olyan, akiket a pártok választottak ki. Nem szabad, hogy politikai játszmává silányuljon ez a pozíció” – mondta az EB-elnöki jelölésről.
Nem volt egyszerű legyőzni az MSZP-t - mondta Vona, mert a kampányban erősen támadták őket. De szerinte a Jobbikot nem lehet megroppantani.
Nem mi roppantunk össze ma, hanem az MSZP - jelentette ki. De azt is mondta, hogy az MSZP összeomlott. A Jobbik vált a Fidesz kihívójává, "mi maradtunk az utolsó mentsvár". Ezután arról beszélt, hogy míg a Fidesz a gazdagokat segíti, addig a Jobbik az elesetteket.
Vona gratulált Morvai Krisztinának, Balczó Zoltánnak és Kovács Bélának is.
– ezt kiabálják az Együtt-PM eredményváróján, miközben a kivetítőn Vona Gábor beszéde megy a tévéből. Bár mandátumot szerzett, a tévében tényleg nem látszik, hogy Kovács Béla ott állna Vona Gábor mögött a színpadon.
Dömötör Csaba, aki a Fidesz EP-listáján a 13. helyen áll. Egészen addig, amíg ki nem derült, hogy az LMP is küld egy képviselőt Brüsszelbe, úgy tűnt, ő is bejut. De mivel az LMP átlépte az 5%-os küszöböt, ő nem mehet.
"Ezt nem hiszem el, miért nem vertük meg az MSZP-t, és miért jutott be az LMP?!" - mondja az egyik vendég. "Hát gyerekek, ilyen nincsen, hogy lehet ekkora mázlija az LMP-nek?!" - így a másik. "Micsoda k.... malaca van...". A DK támogatói nem nagyon örülnek, kissé elromlott a korábbi frenetikus hangulat, már nem is táncolnak.
Vona Gábor köszöni mindenkinek, aktivistáknak, szavazóknak. A részvétel alacsonysága szerinte intő jel, mert azt mutatja, hogy a magyar társadalom ennek az Európai Uniónak nem hisz. Szerinte ugyanezt bizonyítja az európai euroszkeptikus pártok sikere.
Arról is beszél, hogy a Jobbik lépésről lépésre haladt az elmúlt években. Eddig nem sikerült megelőzniük az MSZP-t, de "ma eljött az idő, hosszú kemény munkánknak eljött a gyümölcse".
Nem történt igazi meglepetés: a kormányzó szocdem demokrata párt 33 százalékkal nyerhetett, de egészen közel került hozzá egy humorista, Beppe Grillo Öt Csillag nevű antipártja. A házi őrizetben lévő Berlusconi Forza Italiája a vártnál picit jobban, de így is leszakadva, 18 százalékot kaphatott, az Északi Ligának pedig 6 százalékkal kellett megelégednie.
A Demokratikus Koalíció 68 519, az Együtt-PM 68 389 szavazatot szerzett a fővárosban, ez 13,1%-ot és 13,07%-ot jelent. Az MSZP 60 171 szavazattal 11,5%-ot kapott.
A harc az ellenzéki főpolgármester-jelölésért még annál is keményebb lehet, mint vártuk.
Most bújtak elő, hatalmas tapsot kaptak. "Szép volt fiúk!" - kiabálják a szimpatizánsok. Vastapsolnak is. Vona alig jut szóhoz.
Ma Magyarország második legerősebb pártja a Jobbik - jelentette ki Vona Gábor. Nagy tapsot kapott megint.
Hannes Swoboda, a Szocialisták és Demokraták (S&D) frakciójának feje örömét fejezte ki, hogy nem igazolódtak be a korábbi félelmek a tovább süllyedő részvételről. „Előreléptünk, de nem volt elég bátor lépés. Nem adtunk lehetőséget a szavazóknak, hogy egyértelműen letehessék a voksukat egy EB-elnökre." Swoboda szerint drámai veszteséget szenvedett el az Európai Néppárt, még akkor is, ha nyerésre állnak, mivel 20-25 százalékkal kevesebb képviselőjük lesz a legfrissebb becslések alapján. „Ez azt jelenti a mi frakciónknak, hogy az EPP dominanciájának vége. Megerősödtünk, a következő ciklusban kulcspozícióba kerül az S&D."
Azt sem rejtette véka alá, hogy megpróbálnak többséget szerezni a saját EB-elnökjelöltjüknek, Martin Schulznak. Szerinte ha a néppárti Jean-Claude Juncker elnök akar lenni, akkor el kell fogadnia a szocialisták javaslatait is Európa gyökeres átalakítására, így megszorítás mellett erős munkahely-teremtési kezdeményezést például. „Bármilyen megállapodásra nyitottak vagyunk, ami erősebb pozícióba segíti a szociáldemokrata frakciót és nem célunk, hogy pár mandátumos többségre törekedjünk."
A voksok több mint nyolcvan százalékának összesítése alapján a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA) a szavazatok több mint harminc százalékát kapta a vasárnapi választáson Belgium északi, hollandajkú régiójában, így a párt megkerülhetetlen erővé válhat Flandriában. A szavazatok 32,7 százalékát besöprő N-VA a francia nyelvű belga lapok, a Le Soir és a La Libre Belgique szerint is a Kereszténydemokrata Flamand Párttal (CD&V) készül koalícióra Flandriában, amely a voksok 20,9 százalékát kapta. Az N-VA vezetője az részeredmények közzétételét követően úgy nyilatkozott: pártja messze a legerősebb az országban, és mihamarabb tárgyalóasztalhoz szeretne ülni, hogy meg lehessen alakítani a flamand kormánykoalíciót. (MTI)
A képviselőinknek az lesz a dolguk, hogy külföldön is a hazát védjék, kivívják a tiszteletet a magyaroknak. Megmutassák, hogy a magyarok az összefogás erejével, olyan országot építenek, amelyekre még nagy dolgok várnak. Gratulálok a ma megválasztott képviselőknek, tekintet nélkül arra, hogy melyik párt színeiben indult.
Arányaiban mi járultunk hozzá legjobban az Európai Néppárt győzelméhez. Három a magyar igazság, kettő már megvan. Büszkék lehetünk arra, hogy az MKP és RMDSZ is bejutott az EP-be, így közösen képviselhetjük a magyar érdekeket.
A mértéktartás, a szerénység, az alázat a politika zsinórmértéke - ezért mindenkitől visszafogottságot kérek, általában. De most győztünk, nagyon győztünk, mi győztünk a legjobban.
Mesterházy Attila pártelnök és alelnökei, Gúr Nándor és Horváth Csaba, valamint Harangozó Tamás és Bárándy Gergely. Az EP-jelöltek közül pedig Szanyi Tiboron kívül Gurmai Zita (5. hely) és Gúr Roland (3. hely) is feltűnt még 20 óra körül a folyosókon. Kissé furcsa, hogy Ujhelyi István, a listamásodik Szegeden várja az eredményt.
Fidesz: Pelczné Gáll Ildikó, Szájer József, Tőkés László, Deutsch Tamás, Gyürk András, Gál Kinga, Schöpflin György, Erdős Norbert, Bocskor Andrea, Deli Andor, Kósa Ádám, Hölvényi György
Jobbik: Morvai Krisztina, Balczó Zoltán, Kovács Béla
MSZP: Szanyi Tibor, Ujhelyi István
DK: Gyurcsány Ferenc (helyette Molnár Csaba megy), Niedermüller Péter
Együtt-PM: Bajnai Gordon (helyette Jávor Benedek)
LMP: Meszerics Tamás
A függetlenségért küzdő Katalóniában 2009-ben 36,94 százalékos volt a részvétel, most viszont 47,44 százalék ment el szavazni, de amúgy egész Spanyolországban az EU-átlag fölötti volt a részvétel. Visca Barca
Legalábbis az a néhány szimpatizáns tapsolt, amikor bemondták a tévében, hogy megelőzték az MSZP-t. De messze nincs euforikus hangulat. A párt prominensei viszont továbbra sem jöttek elő, úgyhogy azt nem tudom, ők mennyire örülnek.
Ujjongással, tapssal önironikus nevetéssel az LMP arra, hogy az 5,01 százalékkal egy mandátumot szereztek az Európai Parlamentben. Az aktivistáknak pedig repülnek a pacsik, a nyomok pedig arra utalnak, hogy a VIP-teremben konfettieső is hullott, ezt állítólag a kampányfőnök kapta.