Nyolcvanan állnak még kint az Eötvös utcánál, volt, aki egy perccel a 7 órás urnazárás előtt érkezett. Pontban hétkor lezárták a sort, de egy akkor érkezett biciklis még vitába keveredett HVI-sekkel, végül őt még utolsóként beengedték. Halad a sor, mozognak az emberek.
A helyieknek nem kellett volna beállniuk az átjelentkezők feltorlódott sorába, de sokan csak az ajtónál jöttek rá, hogy nekik nem kellett volna annyit várakozniuk. Olyan átjelentkezők is voltak, akik az utolsó fél órában jöttek volna szavazni, de a sor láttán inkább sarkon fordultak.
Percről percre a választási kampány hírei, a választási eredmények az Indexen. Minket olvasson, ha mindent tudni akar arról, milyen lesz az új parlament.
Fél hatig az átlagosnál is kevesebben mentek el választani Baranyában. A baranyai (pécsi) egyes körzetben 57,8 százalékos eddig a részvétel, a kettesben, amihez Pécs egy részén kívül például Komló is tartozik, csak 55,29 százalék. Előzetesen a térségben ebben a két körzetben lehetett a baloldalnak halvány esélye, hogy legyőzze a Fideszt, többek közt a rokkantnyugdíjak rendezésének ígéretével.
A baranyai hármas körzetben, Mohácson sem tolongtak a választók, a választásra jogosultak 52,9 százaléka vett részt. Szigetvár sem áll jól, 51,77 százalék ment el. Szigetváron lehet, hogy betett az utolsó napok visszalépési hulláma, a Magyar Cselekvő Párt, a Rend, Szabadság, Jólét Párt és az MCF jelöltje sem mérette meg magát végül.
Pest megyében, a kettes választókerületben 65,61% volt a részvétel 17.30-ig, ez megyei szinten a legmagasabb, főleg Budakeszin és Budaörsön található szavazókörökben volt magas az arány. A két településen voltak olyan szavazókörök, ahol több mint 70%-os volt a részvétel. A kettes kerületben a fideszes Csenger Zalán Zsoltot nyert négy éve, itt indult az LMP társelnöke, Szél Bernadett is.
A balhés szavazókörben egy embert a rendőrök vittek el garázdaság miatt, de a terhes nőket előreengedik a sorban.
Szolid pohárcsengés hallatszik a zöld szektorból, de csak az MTI fotósát engedik be, minket nem. Döbbenten állunk a diszkrimináció előtt!
A kormányváltók miniszterelnök-jelöltje feljött a sajtóterembe üdvözölni az újságírókat és köszönetet mondani. Azt mondta, egyelőre nem akar interjút adni, az exit pollokat sem kívánta kommentálni: "most már várjuk ki a végét". Nyugodtnak és fáradtnak tűnt. Vele volt felesége, Mesterházy Szilvia is, akit bemutatott azoknak, akik esetleg még nem ismerték volna. Mesterházy arra kérte az újságírókat, ha szükségünk van bármire, szóljunk a munkatársainak.
A főbejáraton alig megy be ismert ember a Bálnába, az igazán prominensek autóval állnak be a mélygarázsba. Az előbb láttunk egy 80 milliós Porsche Panamerát. A gyalogosok között volt Hoffmann Rózsa, aki egyébként a hírek szerint nem marad benne a kormányban. De megérkezett Sasvári Sándor is. A hangulat egyelőre lagymatag.
Mindössze a szavazók 49,75 százaléka ment el szavazni a legutóbbi adatok szerint, ezzel messze alulmúlták az 56,77 százalékos országos átlagot. Ózdon a választókerülethez hozzácsapták a korábbi encsi egy részét, így jött létre. Ózd korábban baloldali volt, a hatból négy választást MSZP-s jelölt nyert. Négy éve Riz Gábor a második fordulóban szerzett egyéni mandátumot, először került a parlamentbe.
A baloldali jelölt, Nyakó István 1994 óta képviselő, az encsi mandátumért indult négy éve, listáról jutott be. A Jobbik négy éve nagyon erős volt a térségben, most a megyei gárdakapitányt indítja, aki viszont nem ózdi vagy encsi, hanem miskolci. Az LMP egy mezőgazdasági mérnököt indított.
Szerinte nagyon rossz hír, hogy a Fidesz akadályozza a munkában a független médiát (a 444-et, a Cinket és a Magyar Narancsot nem akkreditálta a Fidesz). Elvben azt is ellenzi, hogy a DK ugyanezt megtette az MTV és a HírTV tudósítóival, de hozzátette, hogy az MTV és a HírTV nagyon elfogultan tudósítanak, és az Együtt abban egyetért a DK-val, hogy másfajta szerkesztői elvek kellenének a közmédiába.
A mi lelkiismeretünk tiszta, mind a kampányt, mind a választási napot illetően. A Fidesz hatalom iránti éhségének tökéletes példája, hogy embertömegeket annyiba vesz, hogy ki egy tyúkért, kit pár ezer forintért, ki tudja, mi mindenért vásároltak meg. Szégyen, hogy filléres aprópénzre váltotta a Fidesz a szavazatokat, és nem a programmal próbálta urnák elé vinni a választókat" - mondta Mirkóczky Ádám.
Most, hogy tömbökbe rendezték az embereket, az első tömböt pedig sorokba, egészen rendezett lett az egész. Felzárkóztak a lemaradók, több embert már nem engednek beállni a sorba. Szóval egészen reményt keltő lett.
körülbelül 300-an várakoznak arra, hogy szavazhassanak – mondta Pálffy Ilona, az NVI elnöke az MTVA-nak. Sajtótájékoztató csak 8 után várható.
Elfogyott a sor, már a biciklis is bent van az épületben.
Kanyarodik a sor az utcán a Bakáts téren - írta 19:10-kor egy olvasó-tudósítónk. Farkas Fülöpnek egy rendőr 150 fősre becsülte a tömeget, de szerinte inkább 250-300 ember várhat még, szinte kizárólag fiatalok. A sor végét a választási iroda munkatársai lezárták. „Mostantól senki se ki, se be, barátnő se mehet be” – közölték a várakozókkal. A tömeg a téren túl nyúlik a Knézich utcába, a sor mintegy 90-100 méteres.
Megtudtam, hogy a társelnökök este 10 körül fognak csak nyilatkozni, akkor már a legfontosabbat biztos tudni fogják.
Talán nem érték el a pártok a választókat, vagy egyszerűen a jó időben inkább dolgoztak az emberek, mint szavaztak. A csongrádi 3-a választókörzet jól példázza ezt, míg 17:30-kor egész körzetben 52, százalék volt a részvétel, addig a Csongrádhoz tartozó Tanya 571., (Petőfi TSZ volt központja) körben, 36,27, a szentesi Felsőrét (Árpád-Agrár Zrt. Zöldséghajtató Telepe) körben pedig csak 33,78.
Mirkóczky szerint korai az exit-pollt elemezni. "Megvárnám a részeredményeket vagy a tényleges exit pollt, hiszen a Nézőpont Intézet adatai telefonos megkeresésen, alapulnak."
Megérkezett az Együtt-PM eredményvárójára Bajnai Gordon, és rögtön a helyszínen tartott egy rövid sajtótájékoztatót.
Annyit mondott csak, hogy csalódott, amiért az ötórai adatok szerint alacsony a részvétel. Még nem tudja, hogy ennek közöny, félelem, csalódottság vagy ezek valamilyen kombinációja az oka, de szerinte biztos, hogy ez a demokrácia szempontjából rossz hír. „A választás véget ért, de eredmények nincsenek. Most csak várakozni tudunk” - zárta le a témát.
"Volt reggel egy kis problémánk" – mosolyodott el ezután, és a reggeli kordonbontásról kezdett beszélni: "Példátlanul pitiáner lépés volt a terület lezárása.” Ezután megismételte a reggeli, a rácsok felhúzásáról és lebontásáról szóló metaforáját.
Azt is bejelentette, hogy az Együtt demokráciavonalára több mint 120 szabálysértésről érkezett jelentés napközben, és hogy ezeket mind kivizsgálják.
A Nézőpont exit pollját, mely szerint a Fidesz 48, a baloldali szövetség 27, a Jobbik 18, az LMP pedig 6 százalékot ért el, nem szerette volna kommentálni.
legalábbis a Hajdú-Bihar megyében a 17.30-as adatok szerint, itt indul Kósa Lajos, aki az elmúlt négy ciklusban Debrecen polgármestere volt, a 106-os szavazókörben például 73,36%-os volt a részvételi arány. Megyei és országos szinten is alacsony volt a részvétel a négyes körzetben, itt szavazásra jogosultak 50,91 százaléka ment el, ebben a kerületben a fideszes Vitányi István nyert négy éve.
Még mindig van sor, minimum százan lehetnek a Bocskai utcánál a Bocskai Általános Iskola udvarán és az épületben. Már hét után egy kerekesszékes asszony bekönyörögte magát a szavazóhelyiségbe, soron kívül bemehetett szavazni.
következzen egy 42 éves Alice Cooper-dal!
A Csongrád megyei egyes választókerületben vetődött fel a kérdés, hogy ki írassa alá a szavazókkal a névjegyzéket: a pártdelegáltak vagy a jegyzőkönyvvezető. A kérdés azért fontos, mert ha a pártdelegáltak lapozgatják a névjegyzéket, akkor láthatják, hogy ki nem szavazott még, és az aktivistákat odaküldve mozgósíthatják őket.
A Nemzeti Választási Iroda és a helyi jegyző csatájáról itt olvashat bővebben. A jegyző egy szegedi rádiónak is nyilatkozott, cikkünkben ezt is meghallgathatja.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója sajtótájékoztatón reagált a Nézőpont Intézet vasárnap készült telefonos felmérésére, ami szerint 48 százalékot érhetnek el a választáson. Mint mondta: bizakodóak, de meg kell várni a végeredményeket.
A Jobbik minden szavazónak megköszönte a részvételt. Mirkóczky Ádám szerint sokan azért maradtak mégis távol, mert elriasztotta őket a többi párt sárdobálós kampánya. "Sajnálom, hogy a többi párt nem abban volt érdekelt, hogy minél több ember elmenjen a szavazásra."
A politikus felháborítónak tartja, hogy négy év után ismét nem sikerült megoldani az átjelentkezők problémáját, hiszen sokan még most is sorban állnak közülük a kijelölt szavazóköröknél.
"Eltelt négy év, megadatott a kétharmad, mégsem tudták megoldani ezt az egyszerű problémát" - mondta Mirkóczky. Kifogásolta azt is, hogy százasával hordta "cigány származású honfitársainkat szavazni a Vona Gábor gyöngyösi körzetében."
Az MSZP-székházzal szemben lévő City Gyros járdáján, az asztalnál várakozik 3 ember. Hét óra után pár perccel felbontottak egy édes pezsgőt. Bár még nem hallottak semmilyen eredményt, előre isznak a medve bőrére, ahogy mondták, remélik, nem lesz meg a kétharmad. Kiskőrösről jöttek.
Gyöngyösön érhet el legjobb eredményt jobbikos jelölt: a korábbi gyöngyösi és pétervásárai választókerületből összegyúrt körzetben indul a gyöngyösi kötődésű Vona Gábor pártelnök, a most legnépszerűbb ellenzéki politikus. Fideszes és baloldali ellenfele, Horváth László, Sós Tamás egyaránt pétervásárai kötődésűek. Az elérhető részvételi adatok szerint Pétervásárán 64,6 százalékos volt a legnagyobb részvételi arány, Gyöngyösön kicsit magasabb, van olyan szavazókör, ahol a választásra jogosultak 73,13 százaléka ment el szavazni.
A XIII. kerület jegyzője szerint ők már három nappal ezelőtt kérték az NVI-t, hogy hadd nyithassanak egy új helyiséget, mert tudták, hogy nagyon nagy sor lesz az átjelentkezők miatt, de az NVI nemet mondott minden kérésükre. A jegyző úgy számol, 9-fél 10 lesz mire mindenki végez a szavazással. Egyszerre öt ember tud szavazni az Üteg utcában, ahol hétkor kb. 500 ember várt még.
A fővárosban az országos átlag fölött vannak a részvételi adatok - ez egyébként nem újdonság, korábbi választásokon is hasonló volt a helyzet. 17.30-ig 59,28 százalék volt az országos részvétel, ez alatt a tizennyolc budapesti választókerület közül csak három volt: a 6. választókerület, ami a VIII. kerületet jelenti. Itt az ötven százalékot sem érte el a részvétel. Ez jó jel lehet Vas Imre fideszes jelöltnek és nagyon rossz Pál Tibor Kormányváltás-jelöltnek. Alig 55 százalék fölött volt a részvétel az 5. választókerületben (VI. és VII. kerület), ami a baloldali Oláh Lajos esélyeit csökkenti. A 9. választókerületben 58 százalékos részvétel mellett Kőbánya harcol Kispest ellen. Itt a fideszes jelölt, György István kőbányai volt polgármester indult a baloldali Burány Sándor ellen, aki korábban négyszer nyert kispesti mandátumot.
Három napja írtam arról, mibe kapaszkodnak azok a baloldali politikusok, akik nem akarnak hinni a közvélemény-kutatásokból egyértelmű, komoly hátrányukban. Az m1-en közben éppen ez volt a téma, Mráz Ágoston és a másik meghívott nemtudomkicsoda részletezte, miért tévedtek, akik nem hittek a felméréseknek.
Most már ásványvíz helyett teát osztanak az Eötvös utcai sorban, és pogácsa is előkerült. Már csak kb. 40 fős a sor, gyorsan haladnak az emberek.
Körülbelül még 100 ember áll sorban a zuglói 40-es számú szavazókör előtt a Pétervárad utcában. A sort az önkormányzati munkások már lezárták, de akik még állnak, azok leadhatják a szavazatukat. A sorban állók szerint ez még fél óra lehet.