Április 10-én, pénteken felfüggesztette működését az NFL mellett indult profi amerikaifutball-liga, az XFL, amelynek visszatérő szezonját félbe kellett szakítani a koronavírus-járvány miatt. Az NFL előszobájában járó játékosoknak játéklehetőséget kínáló, emellett új szabályokat tesztelő bajnokság közleménye szerint nem sok esély van, hogy a jelen helyzetben 2021-re is visszatérjenek, így a 2019-ben megszűnt AAF-hez képest újabb, az NFL mellett induló profi liga szűnik meg úgy, hogy még az első szezonját sem tudja befejezni.
Az NFL-játékosok felkészülése békeidőben sem mondható szokványosnak, bizarrnak tűnő egyensúlygyakorlatok, furcsa eszközök és feladatok készítik fel a játékosokat a szezon jelentette terhelésre. A tavasz éppen az az időszak, amikor szezon már, edzőtábor pedig még nincs, ilyenkor végzik a legtöbben az alapozást és az egyéb fejlesztéseket. De mit tesznek járvány idején, amikor a közösségi távolságtartás miatt nem elérhetők a személyi edzők és az edzőtermek? Hát fát vágnak, gyerekeiket használják súlyzónak, és a kocsibeállóból csinálnak edzőtermet.
A koronavírus-járvány miatt teljes egészében online rendezik meg a profi amerikaifutball-liga, az NFL idei draftját április 23-25. között, írja az MTI.
Április 4-én, szombat éjjel meghalt Tom Dempsey, korábbi NFL-játékos, a New Orleans Saints csapat halhatatlanjainak tagja, aki a koronavírus okozta szövődmények miatt hunyt el. Dempsey-t négy nappal korábban gyógyultnak nyilvánították, ám csak a vírust győzte le, a szövődményeivel nem bírt.
31 éves korában, a koronavírus miatt meghalt a Budapest Cowbells amerikaifutball-csapat korábbi játékosa, Bryce Wilson, közölte a hírt a csapat pénteken a Facebook-oldalán.
Mély megdöbbenéssel értesültünk, hogy Bryce Wilson, korábbi játékosunk, és a Cowbells család szeretett tagja, 2020. április 2-án elhunyt
– írták, hozzátéve, hogy a csapathoz 2019-ben igazoló, egyetlen magyarországi szezonja alatt az elődöntőig jutó Wilson gyerekkora óta asztmával küzdött, ezért veszélyeztetettnek számított a megbetegedés kapcsán.
Még az NFL-ben is luxusnak számít, hogy egy csapatnak saját felhasználású repülőgépe legyen (általában charterrel, vagy az egyes légitársaságokkal kötött külön megállapodás alapján közlekednek), a New England Patriotsnak viszont két saját Boeing 767-ese is van, természetesen egyedi festéssel és kialakítással.
A koronavírus-járvány árnyékában viszonylag csendesen alakul az NFL átigazolási piaca, ám a hatszoros Super Bowl-győztes Tom Brady csapatváltása után újabb nagyvad került a csapatok célkeresztjébe,
kedden ugyanis felbontotta a korábbi MVP, és Super Bowlig jutó irányító, Cam Newton szerződését a Carolina Panthers.
Nem az előre eltervezett Las Vegas-i helyszínen, hanem egy televíziós stúdióban bonyolíthatják le a profi amerikaifutball-liga (NFL) játékosválasztását, a draftot.
Több napos várakozás után végül pont került a hatszoros Super Bowl-győztes irányító, Tom Brady ügyére – a Patriotstól saját döntéséből, 20 év után távozó irányító aláírt a Tampa Bay Buccaneershez, jelentette be a csapat. Az irányító két évre írt alá a tampai csapathoz, fizetése 50 millió dollár lesz, a teljes részt garantálják neki, tehát bármi történik, megkapja az 50 milliót.
Koronavírusos lett a New Orleans Saints NFL-csapat vezetőedzője, Sean Payton is, ismerte el a szakember csütörtök az ESPN-nek. Ezzel az NBA és az NHL után az NFL-be is elért a világjárvány.
A Saintsszel a 2009-es szezon végén Super Bowlt nyerő Payton arról tájékoztatta az ESPN-t, hogy a helyzethez képest jól van, de éppen azért teszteltette magát, mert már vasárnap se érezte túl jól magát. A tesztet végül hétfőn végezték el rajta, az eredmény pedig csütörtökre lett meg. Payton állítása szerint kimerült, ugyanakkor se nem köhög, se láza nincs – ez nagyjából a fertőzöttek 20%-ánál fordul elő. Payton otthonában karanténban marad.
Hosszú közösségi médiás bejegyzésekben (első, második) mondott hálát a New England Patriotsnak az elmúlt 20 szezonért Tom Brady, aki egyben azt is bejelentette, hogy
a jövőjét más csapatnál képzeli el, és lejáró szerződését nem újítja meg a hatszoros bajnok Patriotsnál.
1019-959-es szavazati aránnyal, 51,5%-os többséggel elfogadták az NFL új kollektív szerződését (CBA), vagyis 2030-ig, a következő tíz évre zavartalan a liga jövője. A lebonyolítása viszont nem, komoly átalakulást hoz magával az új megállapodás.
Ahhoz, az NFL és a csapattulajdonosok után a játékosok is elfogadják az új CBA-t, a szavazatok 50%-a plusz egy szavazat kellett. Ez a játékosszakszervezet által közölt adatok szerint meglett, ugyanakkor érdekes fejlemény, hogy a szavazásra jogosult nagyjából 2500 NFL-játékosból csak 79%-nyi vélte úgy, hogy véleményt kell alkotnia a liga és játékostársai jövőjéről.
Szombaton is szürreális eredmények születtek az NFL-válogatón, vagyis a combine-on, ahol az egyetemista tehetségek fizikai és egészségi állapotát mérik fel az NFL-csapatok. Szombaton a védőfalemberek voltak a főszereplők, egy ikerpár pedig gondoskodott arról, hogy ez a nap se múljon fel felfoghatatlan teljesítmény nélkül.
Khalil és Carlos Davis ugyanis úgy futották egyaránt 4,85 másodpercnél gyorsabban a 40 yardos távot, hogy mindketten többet nyomnak 140 kilónál:
Twins run the 40 back-to-back 🙌
— NFL (@NFL) February 29, 2020
Carlos and Khalil Davis run a 4.83u and 4.79u in the 40-yard dash! @HuskerFBNation
📺: #NFLCombine on @NFLNetwork
📱: https://t.co/vDFxxNddNZ pic.twitter.com/amt80LQ4wK
Hiába vizsgálják szinte mikroszkóp alatt az NFL-csapatok játékosmegfigyelői és a média az egyetemi amerikaifutball-bajnokság játékosait, az NFL-draftot megelőző válogatón, a combine-on évről évre felbukkannak olyan tehetségek, akik váratlan teljesítményükkel kerülnek a figyelem középpontjába. Egy éve ez az izomkolosszus DK Metcalf volt, aki azóta a Seattle Seahawksban is bevált, idén viszont némi meglepetésre egy punter lett a fizikai felmérők eddigi legnagyobb sztárja, Michael Turk ugyanis 25-ször nyomott bele a fekvenyomó padon a 102 kilós súlyba.
A legtöbb csapatnak hat, a Super Bowlt is figyelembe véve alig két hete ért véget az NFL-szezon, de máris megvan a holtszezon legfurcsább bűnügye:
a Cleveland Browns támadófalemberét, Greg Robinsont 71 kiló marijuánával kapcsolták le a mexikói határon Texasban.
Robinson, aki korábbi egyetemi csapattársával, Quan Brayjel csempészte a drogot, akár 20 évet is kaphat, mert szövetségi bűncselekményt követett el.
19 év szünet után támadt fel a 2000-es évek egyik legbizarrabb vállalkozása, az akkor a pankráció és az amerikaifutball keverékeként indított őrület, az XFL, ami a modern újjáélesztése során már egészen másra helyezte a hangsúlyokat. Egyrészt egyfajta kísérleti laborként újszerű szabályokkal próbálkoznak, másrészt az élő közvetítés fő részét képzi a sportfogadás is, ezzel próbálnak az NFL mellett nézőket nyerni maguknak.A második fordulóig kellett várni viszont a furcsa szabályok közül a két legfurcsább bevetésére: először próbálkozott csapat touchdown után három pont szerzésével,
és az amerikaifutball történelmében először volt két előrepassz egyetlen játék alatt legálisan.
2020 nyarán két, irtózatosan drága stadionnal gazdagodik az NFL, pár napon belül adják át majd ugyanis július végén a Las Vegasba költöző Raiders, illetve a már Los Angelesbe költözött Rams stadionját (amit a Chergersszel is megosztanak majd). Előbb a minden korábbinál drágább Los Angeles-i létesítményt adják át, igaz, az ahhoz képest jóval olcsóbb, de így is 2 milliárd dolláros vegasi stadion sem szégyenkezhet.
Ritkán kerül a hírekbe az egyetemi amerikaifutball-bajnokság másodosztályában szereplő Eastern Kentucky Egyetem, az egyik védőjátékosuk, Michael Harris viszont hétfőn gondoskodott arról, hogy elég sok helyen foglalkozzanak velük a holtszezonban,
Harris ugyanis egy rendőri igazoltatás során fogta, és pankrátorként, a feje fölé emelve vágta földhöz a rendőrt.
A korábbi NFL-elkapó Matthew Cherry történelmet írt a vasárnapi Oscar-díjátadón, az első amerikaifutballista, egyben Kobe Bryant után a második sportoló lett, aki Oscar-díjat nyert. Cherry az animációs rövidfilm kategóriában nyert Hair Love című filmjével, amit ő maga írt és rendezett is, illetve Karen Ruper Toliverrel együtt producerként is közreműködött.
Kis híján tragédiával indult a Kansas City Chiefs vasárnapi Super Bowl-győzelmét ünneplő parádé Kansas Cityben: egy autó törte át a rendőrkordont helyi idő szerint szerda reggel nagyjából 8 órakor, amit csak kisebb üldözés után, méterekre az ünneplő tömegtől tudtak megállítani a rendőrök.
Az 50 év kihagyás után újra Super Bowlt nyerő Kansas City Chiefs fél negyeddel a döntő lefújása előtt egyáltalán nem volt kedvező helyzetben a San Francisco 49ers ellen: a negyedik negyed vége előtt szűk 9 perccel megkezdett támadás elején még 20-10-re vezetett a 49ers, vagyis hatalmas hajrá kellett a Chiefstől. Ez végül sikerült is, az utolsó hét percen belül három touchdownt szerezve végül 31-20-ra nyertek, ehhez viszont kellett egy kirobbanó játék – az irányító Patrick Mahomes pedig maga kérte a vezetőedző Andy Reidtől, hogy mi legyen ez a játék.
Megyek, és megeszem a legnagyobb sajtburgert, amit csak láttak valaha. A legnagyobbat, sőt, talán dupla hússal is kérem majd
– felelte a Super Bowl megnyerése után a győztes Kansas City Chiefs vezetőedzője a kérdésre, hogy hogyan ünnepli majd a várva várt címet. A válasz nem volt váratlan: a Super Bowlba jutás után azt mondta, ünneplésképp evett egy sajtburgert, majd ment aludni.
Andy Reid sikere alighanem örökre összefonódik majd a sajtburgerekkel, és ez így is van jól. Az őszinte, ugyanakkor szerethető gesztus ugyanis pontosan visszaadja a 61 évesen a csúcsra érő edző habitusát. A sikere viszont nem csak ebben keresendő: a szakmai kudarcok és egy hatalmas családi tragédia kellett ahhoz, hogy most a halhatatlanság közelébe érjen.
Az NFL-dinaszták közül a Manningek a legismertebbek, nem véletlenül, hiszen három irányítót is adtak az NFL-nek, Archie Manninget, illetve a két Super Bowl-győztes fiát, a már egyaránt visszavonult Peyton és Eli Manninget. Van viszont egy kevésbé ismert család, amely hétfő hajnalban harmadszor is csúcsra ért a Super Bowlban: a punter Dustin Colquittnek végre nem kell szégyenkeznie odahaza, amiért nincs NFL-bajnoki gyűrűje.
Hosszú várakozás után nyert Super Bowlt a Kansas City Chiefs, illetve annak vezetőedzője, Andy Reid – a csapat 50 év kihagyás után lett újra bajnok, míg Reid a 222. győzelmével szerezte meg (vezetőedzőként) első bajnoki gyűrűjét, eddig a legtöbb győzelemmel álló nem bajnok volt az NFL-ben. Az 1999 óta vezetőedző Reid játékosként rövid karriert futott be, egyetemi szintig jutott, ám karrierje egyik legfurcsább jelenetét még előtte, 13 évesen hozta össze, ahogy többi kortársa fölé tornyosult egy ügyességi-fizikai játék során.
A Kansas City Chiefs egy óriási hajrájának köszönhetően, az utolsó negyedben tízpontos hátrányból fordítva, 31-20-ra nyert a San Francisco 49ers ellen az 54. Super Bowlban. Ötven év várakozás után a Vince Lombardi-trófea ismét visszatér Kansas Citybe, de pontosan melyik államba is?
Történelmi feltámadások után, 50 elteltével lett újra bajnok a Kansas City Chiefs az NFL-ben, óriási negyedik negyedet produkálva 10-20-as hátrányból felállva 31-20-ra verték a San Francisco 49erst a Super Bowl LIV-ben. A mérkőzés egyik legjobbja a Chiefsben 100 futott yard fölött záró, összesen két touchdownt szerző Damien Williams volt, aki a mérkőzés elején közel járt ahhoz, hogy még egy touchdownt hozzáírjon saját teljesítményéhez.
Nagy visszatérés és lehetőség volt a csapatok számára az idei Super Bowl: a Kansas City Chiefs ötven év elteltével verekedte be magát a nagydöntőbe, míg a San Francisco 49ers huszonöt év után próbált újra Super Bowlt nyerni. Amikor legutóbb ott jártak, az emlékezetes áramszünetes döntőben vesztettek a Baltimore Ravens ellen.
Ritkán kezdődik gyászszünettel a Super Bowl, a Miamiban rendezett 54. döntő viszont hosszú megemlékezéssel indult: a kezdés előtt szűk egy órával a 24-es yardra állt fel mindkét csapat, így emléket állítva a döntő előtt egy héttel meghalt Kobe Bryantnek, a helikoptertragédia további nyolc áldozatának, illetve a Super Bowl LIV előtti héten meghalt NFL-sztárnak, Chris Dolemannek.
Vasárnap Miamiban rendezik a Super Bowl LIV-t, az NFL-döntő tizenegyedszer tér vissza a floridai városba. Ennyi idő alatt nem csoda, hogy minden megtörtént a döntőkkel kapcsolatban, amit el lehet képzelni, de tulajdonképpen olyan is, amire gondolni sem mert senki. Az NFL-bronzmeccsek emlékét például szinte mindenki kitörölte már az agyából, pedig egy évtizeden át azt is Miamiban tartották.
Rovataink a Facebookon