CímlaponA rovat hírei |
Magyarország végzett a dopping-éremtáblázat élénAthéni magyar doppingkrónika2004. 08. 30., 02:00 | Frissítve: 2004. szeptember 02., csütörtök 15:46
A megszerzett nyolc arany és az összesen tizenhét érem mellett Magyarország egy kellemetlen elsőséget is magáénak mondhat Athénban: az öt doppingesettel a házigazda görögökkel együtt a legtöbb sportolónk bukott meg, és az elvett érmek tekintetében az élen végeztünk. A dicstelen sort a versenye előtt megbukott súlyemelő Kecskés Zoltán nyitotta, majd kizárták a játékokról a diszkoszvetésben első Fazekas Róbertet, a szintén súlyemelő Kovács Zoltánt és Gyurkovics Ferencet, végül, a játékok utolsó napján a kalapácsvetésben első Annus Adriánt is. Athéni magyar doppingkrónika.
Az olimpia ötödik napján robbant az első magyar doppingbomba, a 69 kilós súlyemelő, Kecskés Zoltán bukott meg. A tiltott szer használata miatt egyszer már eltiltott sportoló nem is nem állhatott rajthoz délutáni versenyén, mert pozitív tesztet produkált. A súlyemelő szövetség elnöke, Dolovai Tamás úgy nyilatkozott, fatális véletlen, emberi tévedés történt, és jelezte, minden segítséget megadnak az Erdélyből áttelepült sportolónak.
Kecskés Zoltánt dopping miatt kizárták Aján: Kecskés vétkessége megkérdőjelezhető
Fazekasnak az aranyába került a türelmetlensége
A pontszerző helyre sem várt súlyemelő után egy igazi nagyágyú szállította a következő ügyet, és ez az eset már a világsajtót is bejárta. A diszkoszvetésben aranyérmes Fazekas Róbert nem produkált pozitív tesztet, hanem a vizeletminta mennyiségével volt gond. A szombathelyi atléta nem tudta "produkálni" a minimális hetvenöt milliliter, így másnap a doppingszabályok megsértése miatt a NOB elvette tőle első helyét, az aranyat már át sem vehette. Fazekas lelki leblokkolással magyarázta, hogy nem tudott mintát adni és elismerte, hogy hülyeséget csinált, amikor idő előtt elhagyta a vizsgálatot. Azonban elmondta, emberi méltóságában sértették az ellenőrök, például fogdosták nemi szervét. Fazekas klubtársával, barátjával, Annus Adriánnal autóba szállt és Magyarországra indult. Szombathelyen hősént fogadták, a világsajtó lecsalózta, és ismertté vált az is, hogy Fazekast egy éve névtelen levélben jelentették fel nemzetközi testületeknél, hogy manipulálja a vizeletadást.
Kovács Zoltán lemásolta Fazekast
Még nem is ocsúdtunk fel a Fazekas ügye okozta sokkból, amikor néhány órával később Kovács Zoltán súlyemelőről derült ki, hogy ugyanazt a hibát követte el, mint a diszkoszvető, vagyis nem tudott elégséges mintát adni. Esete annyiban különbözött Fazekasétól, hogy ő megpróbált együttműködni az ellenőrökkel. A 105 kilósok között sérülése miatt mindössze egyetlen érvényes kísérletig jutó, majd visszalépő Kovácsot másnap ki is zárták az olimpiáról.
Ugyancsak a 105 kilósok között indult el Gyurkovics Ferenc, aki a vetélytársak betlizése miatt, imponáló versenyzéssel a második helyre ért be, úgy, hogy sokáig még az arany sem volt elérhetetlen számára. Épp azon az estén érte el ezt az eredményt, amikor Fazekast megfosztották elsőségétől. A meglepetésember a verseny után haza is utazott, de két nappal később már nem örülhetett a kiváló eredménynek: ő is pozitív doppingtesztet produkált, oxandrolone-t mutattak ki a szervezetében. Az eredmény nyilvánosságra hozása után másnap kizárták a játékokról Gyurkovicsot.
Annussal az olimpián nem volt gond, csak utána Még Gyurkovics lebukása előtt elkezdődött Annus Adrián ügye. A WADA nyilvánvalóvá tette, hogy a kalapácsvetés aranyérmesére Fazekas furcsa esete irányította a figyelmet. A doppingellenőrök újabb vizeletmintát kértek Annustól, aki nem állt a nyilvánosság elé, hanem szóvivője útján közölte: nem hajlandó együttműködni a szervezettel, nem ad újabb mintát, hanem befejezi pályafutását. A NOB vezetői nyilvánvalóvá tették, ha nem működik együtt a WADA-val, akkor elvehetik tőle is aranyát. Az ügynökség emberei Szombathelyre utaztak, de ott nem találták az atlétát, akinek újabb határidőt adtak és atrocitásokra hivatkozva Ausztriában vártak rá. Annus ide sem ment el és közben kiderült, a magyar atlétikai szövetség megbízottjai ellenőrizték őt és Fazekast is. A NOB eközben nem határozott, Jacques Rogge elnök magához rendelte a döntés jogát és végül vasárnapra Athénba idézte Annust.
Az atléta nem jelent meg a háromfős testület előtt, ahol Schmitt Pál vezette a delegációt és sorakoztatta fel érveit. A meghallgatás után a NOB végrehajtó bizottsága egyhangúlag döntött Annus kizárásáról az utólagos ellenőrzés elutasítására hivatkozva. A testület azonban jelezte, a magyar sportoló ellen újabb eljárás indulhat, mert az Athénban tőle levett két vizeletminta két különböző embertől származik.
Kapcsolódó anyagok
|