Ahogyan azt a német belügyminiszter, Horst Seehofer a hét korábbi felében bejelentette, Németország már a héten az utazási korlátozások enyhítéséről döntött, a tervük pedig az, hogy június közepéig ismét kialakuljon a szabad mozgás Európán belül. A CNN cikke szerint pénteken a belügyminisztériumi szóvivő, Björn Grünewälder arról tájékoztatta a sajtót, hogy az EU-ból, az Egyesült Királyságból, illetve a schengeni övezetből érkezőknek kizárólag akkor kell majd karanténba vonulniuk, ha olyan országból érkeznek, amiket kiemelt, jelentős mértékben érint a járvány.
A koronavírus-járvány miatt elhalasztódhat vagy elmaradhat a világon akár 28 millió nem sürgős műtét, ami rákbetegek esetében akár halálos is lehet, írja egy, a British Journal of Surgery brit sebészeti folyóiratban megjelent tanulmány.
Amikor a januári, rekordmértékű drágulás apropóján a magyar inflációval foglalkoztunk, még csak Kínában érződött igazán a koronavírus felforgató hatása. Azóta viszont a járvány miatt a feje tetejére állt a világgazdaság, így az év eleji prognózisok sem érvényesek már abban a formában, ahogy akkor spekuláltak az elemzők. Mit csinál a fogyasztói árakkal a vírus és a nyomában járó válság?
Első körben sok termék ára stagnálhat vagy csökkenhet, de a válságkezeléssel járó pénzpumpa idővel meghozza majd a drágulást. Kamatot emelni pedig nem lehet majd a rengeteg adósság miatt. Visszatérnek az 1970-es évek rekordinflációi?
Most már többen gyógyulnak meg, mint ahányan megbetegednek, vannak országok, amelyek ilyenkor már örömtüzet gyújtanak, fogalmazott Orbán Viktor szokásos pénteki rádiónyilatkozatában. Ám a kormányfő szerint itt Magyarországon
mi a védekezést nem hagyhatjuk abba.
Orbán Viktor a közrádióban arról beszélt, hogy az élet újraindításának a feltételei megvannak, ezért oldották fel a korlátozásokat Pest megyében is, de Budapesten különdöntésre van szükség, mert a legsűrűbben lakott városban újra belobbanhat a járvány, ha nem vagyunk elég fegyelmezettek. Nagy kérdés Orbán szerint, hogy mi lesz Budapest sorsa, nagy a népsűrűség, egy hibás döntést nehéz korrigálni. „Ha Budapesten nem vagyunk elég fegyelmezettek, vissza fog jutni Budapest oda, ahonnan el akarunk mozdulni.”
Újabb 37 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést, ezzel 3417 főre nőtt hazánkban a beazonosított fertőzöttek száma. Péntekre 6 krónikus beteg hunyt el, összesen 442 áldozata van itthon a koronavírusnak.
1287-en már gyógyultan távoztak a kórházból. Jelenleg 614 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, és 46-an vannak lélegeztetőgépen, írja péntek reggel a hivatalos kormányzati honlap.
AZ AKTÍV ESETEK SZÁMA 1688 FŐRE CSÖKKENT.
Hivatalosan is vége van Szlovéniában a koronavírus-járványnak. Ezt a szlovén kormány jelentette be csütörtök este, miután az elmúlt két hétben naponta már kevesebb mint heten fertőzödtek csak meg.
SZLOVÉNIA AZ EURÓPAI UNIÓ ELSŐ TAGORSZÁGA, AHOL BEJELENTETTÉK A JÁRVÁNY VÉGÉT.
Ez persze nem azt jelenti, hogy feloldják az egészségügyi intézkedéseket és a korlátozásokat, de a határok nagy részét megnyitják az EU-állampolgárok részére.
Hónapok óta dúl már világszerte a koronavírus-járvány, így a legtöbben alighanem már tisztában vannak azzal, hogy a koronavírus azért kapta a latin corona nevet, mert a felfedező kutatók úgy látták, hogy a mikroszkópos képén a burokba ágyazott fehérjetüskék a a Nap koronájához hasonlítanak. Minden bizonnyal hasonlóan sokan tudják azt is, hogy az új vírus hivatalos neve SARS-CoV-2, az általa okozott betegség pedig a Covid-19.
Jó reggelt kívánunk, mielőtt belevágnánk a pénteki hírfolyamba, mutatjuk, mik történtek tegnap:
A nap legfontosabb koronavírusos fejleményei Magyarországon:
Ez történt a világban: