Az IMF szereti az ortodox magyart?
Ez történt a gazdaságban az év 25. hetében
További Magyar cikkek
Már-már korszakváltásként értékelhető Varga Mihály IMF-ügyi miniszter (volt pénzügyminiszter) megjelenése a gazdaságpolitikában. Úgy fest, Varga néhány hét alatt sínre tette a tavaly november óta húzódó IMF-tárgyalás megkezdését a jegybanktörvény körüli vita rendezésével.
Az ortodox ember
Hétfőn a parlament visszavonta az EKB és az IMF-által kritizált jegybanktörvényt, az új módosításokat, ahogy Varga szerdán bejelentette, csütörtökön vitték a parlament elé, két héten belül pedig a zárószavazás is meglehet.
Az IMF jelezte, hogy vizsgálja a változtatásokat Brüsszellel és a vitában legmarkánsabb álláspontot képviselő Európai Központi Bankkal együtt. Ha ezúttal minden rendben lesz – amire nagy az esély, legalábbis erre utal Simor András MNB-elnök nyílt támogatása –, a zárószavazás után akár már júliusra időpontot kaphatunk a hiteltárgyalás megkezdésére. Ez persze nem feltétlenül jelentene villámgyors megállapodást. Mégis, az elmúlt hetek történései az eddigiekhez képest óriási előrelépést jelentenek.
Kérnek. Adunk?
A tárgyalások megkezdésének és a hitel folyósításának a feltételei azonban nem ugyanazok. Utóbbi esetben a Valutaalap több területen részletekbe menő átalakításokat kérhet. A kiszivárgott – de hivatalosan soha meg nem erősített, igaz, nem is cáfolt – vitás pontok egyike az egykulcsos szja-ra épülő adórendszer lehet. Az adórendszer átalakítása ráadásul pont most, a jövő évi költségvetési törvény véglegesítésével párhuzamosan zajlik.
Elképzelhető, hogy a tárgyalásokon nehézségekhez vezetne, ha az IMF olyan feltételeket szabna, amiket csak a már lezárt és elfogadott szabályok átírásával, szélsőséges esetben csak egy új költségvetés összerakásával lehetne teljesíteni. (Londoni elemzők szerint egyébként a tartós bizalomhoz gazdaságpolitikai reformokra is szükség lesz.)
Vitás pontok az egykulcsos adótól és az IMF-megállapodástól – talán nem teljesen – függetlenül már most is vannak. Varga a héten keményen kritizálta Matolcsy legújabb csodafegyverét, a tranzakciós adót (illetéket), ami az eredeti 130 milliárdos szintről 280 milliárd forintra ugrott, sőt, az NGM szerint valójában évi 322 milliárdos terhet jelent. Ez az IMF-ügyi miniszterünk szerint cégeket űzhet el az országból.
Fejőstehenek, Matolcsy
Az NGM a több szakmai fórumon is felmerülő észrevételekre semmit nem reagált, sőt, kiderült, hogy az adó nem is lesz kőbe vésve, a terhelés pedig szerintük nem lesz kikerülhető. A költségvetési törvény tervezetéből az is kiderült, hogy a néhány hét alatt két és félszeresére emelkedő sarc mellett a bankadó fele is megmarad. De könnyen lehet, hogy még ezekkel együtt sem sikerült egy normális költségvetést összeraknia Matolcsyéknak: az Állami Számvevőszék szerint nem megalapozott a jövő évi adók harmada, és veszélyben van az önkormányzatok működése is.
A bankok mellett a gyógyszergyártókból is ellenség lett. A kormány elképesztő mértékű adók kivetését tervezi, a legfontosabb termékek drágulhatnak, a sarcolás – ahogy a bankoknál is – végső soron a felhasználóknak fájhat.
Száguldó árak
Eközben a megélhetés egyre drágább, a statisztikák szerint sokat veszített a bérünk az értékéből: az átlagosan 142 ezer forintos havi nettónk ugyan 1 százalékkal több a tavalyinál, de eközben az árak 5 százalékkal nőttek. A GKI egyik felméréséből az is kiderült, hogy sosem éreztük ilyen kevésnek a pénzünket, mint mostanság, egy cikkünkben pedig utánajártunk, hogy hogyan nem lehet egymilliót keresni pár óra munkával.
Az életszínvonal esését az alacsonyabb jövedelmi kategóriákban a minimálbér emelésével próbálja fékezni a kormány, de kiderítettük, hogy ez isvisszafelé sülhet el. Miközben a minimálbér emeléséről a többség azt gondolja, hogy a szegényeknek jó, valójában a kormánynak segít, de nekik is inkább csak politikailag, miközben az emelések valójában munkahelyeket tüntetnek el.
Pannon blama
Pedig eltűnnek azok maguktól is. Egyetlen beszédes adat: áprilisban tovább csökkent az építőipar, az első négy hónapban majdnem 10 százalék volt a visszaesés. Az építőipart eközben a NAV is húzza, az adóhivatal egyre több cég adószámát függeszti fel, a végelszámolások majdnem a duplájukra nőttek (luxuslakásokra azért még van igény, egy elemzés szerint felívelés jöhet a lakáspiacon). A csődhullám az IT-cégeket is elérte, a fizetésképtelenségi eljárások 65 százalékkal nőttek, a multik leépítései és kormányzati lépések az okok.
Bod Péter Ákos volt jegybankelnök szerint 2006 óta nem nőtt a gazdaság, a kormány túl sok konfliktust vállalt. A legújabbat egyébként éppen a már emlegetett munkafronton: miközben még nem is hatályos a Munka törvénykönyve, a foglalkoztatási, a munkavédelmi, vagy a munkaügyi ellenőrzésről szóló passzusokat is megváltoztatná Matolcsy.
A gazdasági kilátásokat illetően egyébként a kormányközeli Századvég is egyre pesszimistább, az intézet elemzői szerint kisebb növekedés és nagyobb hiány lehet, mint amekkorát a kormány vár. Ezért nem is véletlen, hogy Matolcsy sokadik új programjával állna elő, amivel mindenáron serkentené a növekedést.
Nem szilárd halmazállapot
És még a pálinkás szabadságharcunknak is vége. Brüsszel hosszas vizsgálódás után közölte, hogy az adómentes szeszfőzést meg kell szüntetni, de a telekomadó, a bolti különadó és az Erzsébet-utalvány még megúszhatja – pontosabban Brüsszel egyelőre nem léptette tovább az uniós eljárást, hanem további tájékoztatást kért a magyar kormánytól.
Az uniós bíróság szintén a héten azt mondta ki, hogy csak akkor tagadható meg az áfalevonás, ha az adóalany tudta, hogy adócsalásban vesz részt – mindez a NAV-nak okozhat komoly fejtörést –, illetve az is eldőlt, hogy az EU-ból érkező 150 milliárd forintnyi felzárkóztatási támogatást mégsem veszik el. Utóbbi Matolcsy szerint azt jelenti, hogy komoly szövetségi, baráti háló alakult ki Magyarország körül.
A hét másik jó híre, hogy újra a sör felé fordult a magyar: megállt a visszaesés, tavaly 3,8 százalékkal nőtt a fogyasztás. Kevésbé boldogító, hogy főleg az alsó kategóriás söröket vesszük.
A forintot a fentiekből egyetlen rossz hír sem érdekelte, a befektetők – főként az IMF-megállapodás közeledésére koncentrálva, illetve a kedvező görögországi fejlemények miatt – több hónapos rekordszintre erősítették a devizánkat. A hét elején még az volt a hír, hogy 290 alatt van a forint, a hét közepére a jó formának köszönhetően már 286 alá süllyedt az árfolyam, a 285 alatti szintet pedig már a nagyon kapós lett a forint címmel tálaltuk. (Aztán az egész hetes erősödést pénteken egy kisebb visszafordulás követte, amit a tőzsde is követett.)
25. heti záró | 24. heti záró | |
BUX | 17 232 | 17 256 |
OTP | 3535 |
3540 |
Mol | 16 200 | 16 160 |
Richter | 36 500 | 36 500 |
Magyar Telekom | 451 | 457 |
Német-görög
Eközben Európa a görög kormányalakítással és az eurózóna jövőjével volt elfoglalva. A hét elején nagyon hamar elolvadt a görög öröm, csak rövid időre lélegzett fel a világ az európártiak múlt vasárnapi választási győzelme után.
Végül a kormányalakítás meglepően gyorsan ment, de a pesszimizmus megmaradt. Egy befolyásos athéni elemzőház szerint év végén bukhat az új görög kormány, valójában semmi nem dőlt el a választásokon, forró ősz vár az országra. Eközben Merkel német kancellár azzal lohasztotta a hangulatot, hogy bejelentette, a görög vezetésnek végre kell hajtani vállalásait, a reformprogram keretfeltételei nem változhatnak, nincs szó harmadik segélycsomagról.
A szigor magyarázata, hogy például a közös eurókötvény bevezetésével – amivel csillapítani lehetne a finanszírozási feszültségeket – a németek és a stabilabb országok fizetnék a gyengébb eurótagok kockázatait. Ez nem csak az érthető belpolitikai (a német adózóknak ehhez nincs kedvük), hanem a gazdasági hatások miatt is zavarhatja Merkelt: miközben hároméves mélypontra került az euróövezet gazdasága, a német gazdaság lassulása várható.
Merkelen ugyanakkor igen nagy a nyomás: az eurózóna reformjáról tárgyaló G20-ak bankuniót sürgettek, az USA is a gazdasági élénkítés pártján áll. Igaz, az amerikai központi bankként működő Fed ennek ellenére nem juttatott több mesterséges pénzt a piacra. Kína és Oroszország ugyan szívesen adna több pénzt a valutaalap baj esetén mozgósítható tartalékaiba, de meg is kérnék az árát.
A pénzre ennek ellenére szükség lehet, mert például Spanyolország egyre nagyobb bajban van. A héten tovább emelkedtek az állampapírhozamok, egy elemzés szerint 62 milliárd euróra lehet szükség a bankrendszer feltőkésítéséhez. A világ nagybankjaival is baj van: a tíz legnagyobb pénzintézetből hetet visszasorolt a Moody's a globális tőkepiaci kockázatokra hivatkozva.
A hét második felére a spirálszerű negatív események, illetve a G20 tanácskozás hatására Merkel is enyhébb hangot ütött meg: bejelentette, hogy a bajba jutott államok a közös európai mentőalapból kaphatnak kölcsönt, a jövő heti EU-csúcsra pedig 130 milliárd eurós gazdasági élénkítő csomag összeállítását ígérte.