Bajban van a legnagyobb és legnívósabb magyar kerékpárverseny, a Tour de Hongrie. A főszervező, Eisenkrammer Károly Facebook-posztja szerint a budapesti befutót nem tarthatják meg, mert nem kaptak közterülethasználati engedélyt.
Az ötszörös bajnok Bernard Hinault szerint a többi indulónak sztrájkolnia kellene, ha a címvédő Christopher Froome is rajthoz állhat az idei francia országúti kerékpáros körversenyen, a Tour de France-on.
A kétszeres Giro d'Italia-győztes Gilberto Simoni már többször járt Magyarországon, de most először volt alkalma nálunk kerékpározni. Szombaton egy kicsit túrázott, majd vasárnap elindult a Tour de Zalakaros 130 kilométeres amatőr mezőnyversenyén. Ezután adott interjút az Indexnek.
A kerékpársportban használják a legnagyobb mennyiségben a Tramadol nevű fájdalomcsillapítót, derült ki a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) jelentéséből. A gyógyszer nem doppinglistás, de elég sok gondot tud okozni.
Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) vizsgálatot indított a Lotto-Soudal csapata ellen, mert legalább négy bringásuk légellenállás csökkentő géllel kente be a lábát a Critérium du Dauphine csapatidőfutamán.
Szalontay Sándor tavaly év végén kis híján visszavonult, már a kerékpárját is árulni kezdte, de végül a folytatás mellett döntött a legjobb magyar sprinter, aki mögé új egyesülete, a VeloClass Velence teremtett olyan hátteret, amivel a világ legjobbjai közé kerülhet.
A háromszoros világbajnok Peter Sagan a kerékpársport ösztönös zsenije, váratlan taktikai és technikai húzásokra képes, amihez tökéletes felkészültség is párosul. A Bora-Hansgrohe bringása most egy videóban mutatta be, hogyan fejleszti erőnlétét és hajlékonyságát.
A pályakerékpáros Szalontay Sándor új országos csúcsot állított fel 200 méteren, saját rekordját 9,672-re javította a moszkvai Grand Prix-n.
Chris Froome lett a harmadik olyan kerékpáros Eddy Merckx és Bernard Hinault után, aki egyszerre címvédő mindhárom nagy körversenyen: tavaly egymás után megnyerte a Tour de France-t és a Vuelta a Espanát, most pedig a Giro d'Italiát húzta be. A brit bringást rengetegen ünneplik sikersorozata miatt, de legalább ennyien fanyalognak. Feloldatlan doppingügye és csapata, a Sky-nak gyanús ügyletei miatt egyelőre nem lehet Froome-ot a kerékpársport legendájának nevezni. Hiába nyert hollywoodi sztorival.
Chris Froome a Giro d'Italiát a 19. szakaszon véghez vitt hosszú támadással nyerte meg, és ahogy most kiderült, egy technikai változtatásra is kényszerült a végén. Fájdalmai miatt megszokott nyergét lecserélte, amivel üléspozíciója is megváltozott.
Chris Froome győzött a vasárnap zárult 101. Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyen, amelynek utolsó szakaszát az ír Sam Bennett nyerte.
A Rómában és környékén rendezett 115 kilométeres etapon a hagyományoknak megfelelően nem volt nagy tempó, az elsőség sprintbefutóban dőlt el Bennett javára, aki korábban a hetedik és a 12. szakaszon is a leggyorsabbnak bizonyult.
Froome, a Sky versenyzője - aki a Giro első brit győztese - történelmi triplázást hajtott végre, a tavalyi Tour de France és Vuelta A Espana után győzött az olasz háromhetes viadalon is. Márpedig amióta 1995-től a Vueltát a Tour de France után rendezik, még senkinek nem sikerült egymás után mindhárom körversenyt megnyernie.
Két olyan bringás van, aki a régi lebonyolítási rendszer szerint - akkor a Vueltával indult a szezon, majd azt követte a Giro és a Tour - egymás után legalább három körversenyt nyert: a belga Eddy Merckx 1972-73-ban sorozatban négyszer, míg Bernard Hinault 1982-83-ban háromszor ünnepelhetett elsőséget.
A négyszeres Tour-győztes Froome triplázását beárnyékolja, hogy december közepén kiderült róla: pozitív doppingtesztet produkált a 2017-es spanyol körversenyen. A szeptember 7-én adott mintájában az asztmás rohamok kezelésére és megelőzésére alkalmas szalbutamol magas szintjét, a megengedett érték kétszeresét mutatták ki. Így elképzelhető, hogy utólag mégis eltiltják, ebben az esetben Giro-győzelmét is elveszítheti.
Froome az összetett mellett a hegyi pontversenyt is megnyerte, a legjobb fiatal versenyző a kolumbiai Miguel Ángel López Moreno (Astana), míg a leggyorsabb sprinter a hazai közönség előtt versenyző Elia Viviani (Quick-Step) lett. (MTI)
21. szakasz, Róma és környéke, 115 km:
1. Sam Bennett (ír, Bora) 2:50:49 óra
2. Elia Viviani (olasz, Quick-Step) azonos idővel
3. Jempy Drucker (luxemburgi, BMC) a i.
Az összetett élcsoportja:
1. Chris Froome (brit, Sky) 89:02:39 óra
2. Tom Dumoulin (holland, Sunweb) 46 mp hátrány
3. Miguel Angel López (kolumbiai, Astana) 4:57 p. h.
Az utolsó pillanatig izgalmas maradt a Gemenc Nagydíj, Szekszárd háromnapos profi bringaversenye. Az összetettet a két napon is nagyszerűen sprintelő Rob Korosec nyerte. A legjobb magyar, Kusztor Péter a hetedik helyen végzett.
Többször támadott az utolsó hegyi szakaszon Tom Dumoulin, de nem tudott fordítani a Giro d'Italián, így gyakorlatilag Chris Froome az összetett győztese. A vasárnapi zárószakaszon már csak célba kell érnie. A Mitchelton-Scott Simon Yates pénteki összeomlása után egy szakaszgyőzelemmel javított.
Igazán emlékezetes marad a Giro d'Italiák történetében a pénteki 19. szakasz, amin Chris Froome robbantott, 80 km-es óriási szökésével 3 perc 22 másodperces hátrányt dolgozott le. A látványos menettel két nappal a 2018-as Giro vége előtt a negyedik helyről átvette a vezetést összetettben.
Pelikán János (My Bike-Stevens) sokáig az élen állt, de végül csak második lett a Gemenc Nagydíj prológján, egyetlen másodperccel tekert rosszabb időt a cseh Michael Kukrlénál (Elkov-Author).
A német Maximilian Schachmann (Quick-Step) szökésből nyerte meg a Giro d'Italia 18. szakaszát. A több mint tíz perccel később célba érő főmezőnyben is izgalmakat hozot a hegyi befutó. A rózsaszín trikós Simon Yates (Mitchelton-Scott) először volt sebezhető. Még mindig ő vezet összetettben, de Tom Dumoulin (Sunweb) lefelezte az előnyét.
Simon Yates megőrizte a rózsaszín trikót a Giro d'Italia 16. szakaszán, de előnye 56 másodpercre csökkent a nagyot hajtó Tom Dumoulinnel szemben. A 34,2 kilométeres egyéni időfutamot Rohan Dennis nyerte. Néhány bringás meg nem engedett eszközökkel ért el kimagasló eredményt.
Az 1930-as és 1940-es években a kerékpáros Gino Bartali volt az egyik legnagyobb sztár az olaszoknál a jólfésült Fausto Coppi mellett. Bartali versenyeredményei és küzdeni tudása miatt is legendás lett, de nagyságáról sokkal többet elárul, hogy a második világháborúban kerékpárját és ismertségét is felhasználva több száz zsidó származású ember életét mentette meg.
Simon Yates eddig megingathatatlan a Giro d'Italián, a 15. szakaszt egy távolról indított támadással nyerte. Ez volt idei harmadik etapsikere, összetettben még nagyobbra nőtt az előnye. A szombati szakaszt megnyerő Chris Froome másfél percet kapott a szakaszon.
A tizennegyedik szakaszon végre az igazán komoly hegyekhez ért a 2018-as Giro d'Italia, a mezőnynek egy 186 km-es szakasz végén kellett megmásznia a legendás Monte Zoncolant, amit 2007, 2010, 2011 és 2014 után ismét Ovaro felől másztak meg. Ebből az irányból 10,1 km-es az emelkedő 11,9 %-os átlagos meredekséggel, a teljes szintkülönbség pedig a csúcsig 1 210 méter, ezzel ez egyébként Európa egyik legkeményebb emelkedője, amerre bringások mennek.
Az országúti kerékpárosok arról ismertek, hogy a legkeményebb viszonyokat is elviselik, tekernek 40 fokos melegben vagy nulla fok körüli hidegben is, ijesztően nagy bukások után is visszaülnek a nyeregbe, törött csontokkal fejeznek be versenyeket. Ennek fényében is meglepő, hogy megérett az idő az első (?) bringás műesésre. A Tour of Norwayon mutatta be egy lengyel versenyző.
A Giro d'Italia esőáztatta 12. szakaszán Sam Bennett (Bora Hansgrohe) meglepte a darabokra szétesett mezőnyt, távolról indított hajrával nyert az imolai Forma-1-es pályán, ez már a második szakaszgyőzelme az idén.
Simon Yates remek formában van, rózsaszín trikóban már második szakaszgyőzelmét szerezte a Giro d'Italián. A 11. szakasz záró emelkedőjén ő volt a leggyorsabb. A címvédő Tom Dumoulin lett a második. Chris Froome végképpen elszállni látszik.
Tavaly mint egy kiütött bokszoló támolygott balesete után a pályán Tom Skujins a Tour of Californián, ahová pontosan egy év után kiválóan sikerült a visszatérés a lett bringásnak, megnyerte a harmadik szakaszt, és minden idők egyik legőrültebb ünneplését mutatta be.
A szlovén Matej Mohoric (Bahrain-Merida) nyerte a Giro d'Italia tizedik szakaszát, amelyik a maga 244 kilométerével az idei kiírás leghosszabbja is volt. Az etap előtt összetettben második Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) pocsék napot fogott ki, több mint 25 percet veszített.
Simon Yates a Giro d'Italia 9. szakaszán megmutatta, hogy nem véletlenül van rajta a rózsaszín trikó, a Mitchelton-Scott versenyzője nyerte a hegyi befutót, még nagyobb lett az előnye. A címvédő Tom Dumoulin (Sunweb) és a négyszeres Tour de France-győztes Chris Froome (Sky) sem tudta tartani vele a tempót.
Az összetettben élen álló brit Simon Yates győzött a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny kilencedik, vasárnapi szakaszán, és előnye megduplázódott, 32 másodpercre nőtt a második helyen álló riválisával szemben.
A havas csúcsok közötti, hegyi befutós etapot Yates 5:54:13 óra alatt teljesítette. A második helyen a francia Thibaut Pinot ért célba, míg a harmadik a kolumbiai Esteban Chaves lett. Utóbbi ezzel összetettben egy hellyel előre lépett, és a második pozíciót foglalja el.
A rózsaszín trikót viselő brit előnye 16-ról 32 másodpercre nőtt az őt közvetlen üldöző riválissal szemben.
Az egymás utáni harmadik nagy körverseny-győzelmére hajtó Christopher Froome-nak rossz napja volt. A brit kiválóság csak a 23. helyen végzett, 1:07 perccel lemaradva a szakaszgyőztes honfitárstól, akivel szemben összetettben már 2:27 perc a hátránya.
A hétfői szünnap után kedden a Penne-Gualdo Tadino közötti 239 kilométer megtétele vár a mezőnyre, amely összesen 3562,9 kilométert teker a május 27-i, római célba érkezésig.
9. szakasz, Pesco Sannita-Gran Sasso d'Italia, 225 km (hegyi befutó):
1. Simon Yates (brit, Mitchelton-Scott) 5:54:13 óra
2. Thibaut Pinot (francia, Groupama-FDJ) azonos idővel
3. Esteban Chaves (kolumbiai, Mitchelton-Scott) a. i.
Az összetett élcsoportja:
1. Yates 37:37:15 óra
2. Chaves 32 mp hátrány
3. Tom Dumoulin (holland, Sunweb) 38 mp h.
Szombaton Richard Carapaz (Movistar) történelmet írt a Giro d'Italián, ő lett az első ecaudori kerékpáros, aki szakaszt tudott nyerni valamelyik háromhetes körversenyen. Az összetettben továbbra is Simon Yates (Mitchelton-Scott) vezet. Chris Froome másodszor bukott az idei Girón, de ezúttal is nagyobb gond nélkül megúszta.
A cseh Frantisek Sisr (CCC-Sprnadi Polkowice) nyerte a legszínvonalasabb magyarországi egynapost országúti kerékpáros versenyt, Budapest és Pannonhalma között zajló V4-et.
Claudio Chiappucci nem nyert sem Tour de France-t sem Giro d'Italiát, de a hegyeken mindig támadó olasz kerékpáros legalább olyan nevet és szurkolótábort szerzett magának az 1990-es években, mint a győztesek. Az agresszív stílusa miatt az Ördög (El Diablo) becenevet is megkapó bringás most a V4 kerékpárversenyt népszerűsíteni érkezett Magyarországra.