Csütörtökön a kazahsztáni Almati városában halálra késelték a kétszeres világbajnoki érmes, Szocsiban olimpiai bronzérmet szerző Gyenyisz Tyen kazah műkorcsolyázót – írja a BBC.
A Kazinform hírügynökség értesülései szerint a 25 éves sportolót azután szúrták combon, miután rajtakapott két férfit, miközben megpróbálták ellopni az autója tükreit, és hiába szállították kórházba, olyan súlyosak voltak a sérülései, hogy három órával később életét vesztette.
2022-ben már vegyes váltó is lesz short trackban.
Bejelentette visszavonulását Darja Domracseva négyszeres olimpiai bajnok fehérorosz biatlonista. A 31 éves sportoló hétfőn sajtótájékoztatón közölte döntését Minszkben.
A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) tisztújító közgyűlésén újabb négy évre Kósa Lajos fideszes politikust választották elnöknek, írja az MTI.
A 41 szavazásra jogosult szervezetből 30 képviseltette magát a pénteki eseményen, és az egyetlen elnökjelölt 29 támogató voksot kapott a titkos szavazáson. Kósa Lajos 2011 óta irányítja a szövetséget, azaz harmadszor szavaztak bizalmat neki a küldöttek.
A nyolc elnökségi tag megválasztása után a vezető testület rögtön össze is ült, hogy megszavazza a leköszönő, de az elnökségben továbbra is jelen lévő Orendi Mihály ügyvezető utódját, aki Schulek Csaba lett. A további vezető tisztségekben nem történt változás, azaz továbbra is Bathó Ferenc az alelnök, a pontozásos szakágat Gurgen Vardanjan, míg a gyorsaságit Telegdi Attila vezeti.
A Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) komoly szabályváltoztatásokról dönthet június eleji, sevillai kongresszusán, írja az MTI.
Műkorcsolyában limitálhatják a négyfordulatos ugrások számát a kűrben, illetve 15-ről 17 évesre emelhetik a felnőtt korhatárt.
Halála után a lesiklásban olimpiai aranyat nyerő Kerrin Lee-Gartner agyán is vizsgálhatják a kutatók, hogy milyen káros hatással voltak rá az agyrázkódások. A most 51 éves kanadai bajnok a Kanadai Agyrázkódás Centrumnak ajánlotta fel agyát.
Az amerikaiak olimpiai ezüstérmes rövid pályás gyorskorcsolyázója magyar színekben folytatja.
A férfi gyorskorcsolya-váltó történelemírása hétfő este fejeződött be. Érzelmes délutánon iktatták őket az olimpiai bajnokok klubjába. Liuék a hatodik testvérpár a klubban, Burjánról kiderült, hogy matekszakos az ELTE-n, Knoch diplomata is lehet.
A legsikeresebb magyar alpesi síző, Miklós Edit csütörtökön jelentette be visszavonulását, és azt, hogy a Magyar Sí Szövetség vasárnapi tisztújító közgyűlésén elindul az elnöki posztért. Mindeközben a jelenlegi elnök Bajai András és az ügyvezető elnök Vámos Attila vitatja, hogy szabályos az összehívott közgyűlés, így hiába kiáltanák ki Miklós Editet elnöknek, nem lehet annak tekinteni.
A finn Hans Mäenpää és Anni Angeria megdöntötte a férfi és női sífutás 24 órás világcsúcsát.
A 39 éves Mäenpää a Visma Ski Classics nevű hosszú távú versenysorozat Levi állomásán klasszikus technikával 472 kilométert és 2 métert tett meg egy nap alatt, így közel 40 kilométerrel megjavította a korábbi rekordot.
Honfitársa, Angeria 24 óra alatt 375,564 km-re jutott, amivel szintén csúcsot döntött. (MTI)
A legjobb magyar alpesi síző, Miklós Edit csütörtök délelőtt sajtótájékoztatón jelentette be visszavonulását, és szándékát, hogy indulni akar a szövetségi elnöki posztjáért. Azt is nyilvánvalóvá tette, hogy nem januári súlyos sérülése miatt fejezi be.
Elmondta, hogy a szövetség körüli viták és problémák vezettek ahhoz, hogy visszavonul, és bár úgy érezte, hogy maradt még benne egy-két sikeres szezon, de nem érzi úgy, hogy a mostani szövetségi vezetés támogatná.
„A szövetség vitái, problémái és az a feszélyezett légkör, ami a magyar sí környezetében kialakult, ez állt a döntésben hátterében. Tudom, hogy nem tudnék velük kooperálni, nem tudnának profi módon támogatni. Dönthettem volna úgy is, hogy visszavonulok és teljesen kivonulok a sítársadalomból, de az is lehetett a döntésem, hogy ha már ennyi tapasztalatom és ambícióm van, akkor ezt belefektessem a síbe." – mondta Miklós Edit.
A síző elmondta, hosszú ideje érlelődött benne a gondolat, tudta, de a konkrét döntést nagyjából egy héttel ezelőtt hozta meg.
„Nehéz volt lemondani a versenyzésről, de mindent kihoztam magamból, úgyhogy nincs hiányérzetem. El lehetett volna sízni még, és még jobb eredményeket elérni, de úgy gondolom, ahová eljutottam, már ez is löketet adott a magyar sínek. Ezért megérte csinálni."
A szövetségi elnöki posztért azért indul, mert azt már eddig is tudta, hogy a sportdiplomáciában szeretne dolgozni, az edzősködés nem vonzza, de ha úgy alakul, akkor besegíthet a fiataloknak a lesikló edzéseken.
Ha megnyeri a síszövetség vasárnapi tisztújítóját, akkor segítséget is kaphat korábbi edzőitől, ugyanis jelenlegi svájci és korábbi osztrák edzője is jelezte, hogy együtt dolgoznának vele a szövetségben.
A kommunikáció híve vagyok, a csapatomban megtanultam, hogy ez milyen fontos. Ezt fogom szorgalmazni, hogy kommunikáljunk egymással, mindenki mondja el mi a baja, de ne csak elmondja, hanem találjunk is arra megoldást. Szeretném a klubokat jobban belevonni a síszövetség életébe. Egyelőre nem tudom, hogy mekkora támogatottságom lehet, a sítársadalom is most értesül a szándékomról, de nagyon remélem, hogy megvan.Bízom benne, hogy még egyszer jó befektetés lehetek a magyar sísportban.
Miklós Edit úgy érzi, hogy vannak olyan tehetségek itthon is, akik hasonló pályát futhatnak be, mint ő, Tóth Zitát hozta példának, aki az U16-osok között olyan eredményeket ér el, amit még ő sem tudott, és fiúknál is jó az ifjúsági csapat. Szerinte rengeteget fejlődött a sísport az utóbbi négy-öt évben, ami elsősorban Stark Márton szövetségi kapitánynak és a struktúrát kitaláló Kaszó Klárának, a szövetség korábbi ügyvezető elnökének köszönhető.
Egymás után jelentik be a visszavonulásukat a legsikeresebb norvég téli olimpikonok. A négy aranyérmet szerző biatlonista, Emil Hegle Svendsen is a befejezés mellett döntött.
Minden idők legeredményesebb téli olimpikonja, Marit Björgen pénteken bejelentette visszavonulását.
Bejelentette visszavonulását Ole Einar Björndalen norvég sílövő, minden idők második legeredményesebb téli olimpikonja, írta az MTI. A 44 éves sportember, aki az 1998-as naganói és a 2014-es szocsi játékok között nyolc arany-, négy ezüst- és egy bronzérmet szerzett, kedden Oslo közelében tartott sajtótájékoztatóján közölte döntését.
„A Fővárosi Nagycirkusz elhelyezése és kialakítása” címmel szereplő 3,5 milliárdos keretből passzintanak át 197 millió forintot a phjongcshangi téli olimpia magyar hőseinek" - írja a Hvg.hu.
A phjongcshangi téli olimpián kockáztatással óriásit hajrázó, ott végül ötödik helyen záró amerikai Nathan Chen lett a világbajnok a férfiak között a 2018-as műkorcsolya-vb-n Milánóban. Chen egyéni csúcsot jelentő 219,46 pontos szabadprogrammal zárt – ez csak négy ponttal marad el a világcsúcstól –, összesen pedig 321,4 pontot szerzett, majdnem 48 ponttal előzte a Phjongcshangban is ezüstérmes japán Uno Somát.
A 18 éves Chen mögött szinte az összes esélyes esett, így volt ezzel a japán Uno, aki háromszor is esett, de a bronzérmet szerző orosz Mihail Koljada is, ő kétszer rontott. Chennek így nem kellett volna olyan merész számhoz nyúlnia, mint az olimpián, ahol elsőként csinált meg egy kűrön belül hat négyfordulatos gyakorlatot, de mégis megcsinálta itt is a hat négyfordulatost.
Alina Zagitova Katarina Witt nyomdokába léphetett volna, a 15 éves műkorcsolyázó is ugyanabban az évben lehetett volna Európa-bajnok, olimpiai bajnok és világbajnok. A milánóni világbajnokságon azonban nem bírta el a rá nehezedő nyomást, sokat hibázott, érmet sem nyert. A váratlanul jó helyzetbe került Carolina Kostner is elbukta a dobogót, a kanadai Kaetlyn Osmond lett a világbajnok.
A német Aljona Savchenko 82 éve fennálló rekordot állított be azzal, hogy megszerezte 11. világbajnoki érmét. A milánói műkorcsolya vb-n párosban nyert aranyával a legendás Sonia Henie-t érte utol. A norvég korcsolyázó 1927 és 1936 között tíz aranyat és egy ezüstöt szerzett, mindet egyéniben.
A rövidprogram után az olimpiát nagyon elszúró Nathan Chen vezet a milánói műkorcsolya világbajnokságon. Csak ő és az orosz Mihail Koljada került száz pont fölé.
A szlovéniai Planicán rendeznek sírepülő-világkupaversenyt a síugróknak a héten. Az első napon a selejtezőket bonyolították le, és az osztrák Gregor Schlierenzauer valami egészen döbbenetesen nagyot ugrott.
Kasicina Elizaveta és Magyar Márk a 28. helyen végzett szerdán a milánói műkorcsolya-világbajnokság páros rövidprogramjában, ezzel nem jutott tovább.
A magyar pár elsőként mutatta be programját és 36,33 pontot kapott, ami kevésnek bizonyult ahhoz, hogy a legjobb 16-ban szerepelhessen a csütörtöki kűrben. (MTI)
Páros, rövidprogram:
1. Aljona Savchenko, Bruno Massot (német) 82,98 pont
2. Jevgenyija Taraszova, Vlagyimir Morozov (orosz) 81,29
3. Vanessa James, Morgan Cipres (francia) 75,32
...28. Kasicina Elizaveta, Magyar Márk 36,33
A milánói műkorcsolya-világbajnokság szerdán kezdődött, az első napon a nők mutathatták be rövidprogramjukat. A mezőnyben van az olimpián megismert Tóth Ivett, aki újra az ott látott, és óriási sikert aratott AC/DC-s körét mutatta be.
A műkorcsolyában megállíthatatlannak tűnik a fejlődés, a kűrök technikailag és fizikailag is egyre nehezebbé válnak. Korábban még a férfiaknak is elképzelhetetlennek tűnt, hogy négyfordulatos ugrásokat mutassanak be, most pedig már a nőknél is van olyan, aki meg tudja csinálni ezeket. Az egyik fejlődési irány, hogy a négyfordulatosok számát növelik egy kűrön belül, a másik az ötfurdalatos ugrás lehetne, bár erről tudósok állítják azt, hogy lehetetlen megcsinálni.
Még egy hónapja sincs, hogy befejeződött a téli olimpia Dél-Koreában, a műkorcsolyában szerdától már újra érmekért harcolnak a legjobbak, Milánóban kezdődik ugyanis a világbajnokság.
A 13 éves Alekszandra Truszova lett az első műkorcsolyázónő, aki szabad programja közben két négyfordulatos ugrást is be tudott mutatni. A kivitelezés is tökéletesre sikerült, nem véletlenek a forradalmi és történelmi jelzők. Természetesen ezzel a teljesítménnyel meg is nyerte a junior-világbajnokságot Szófiában.
A jól sikerült pénteki selejtezők után a szombati, első döntős nap nem a várakozások szerint alakult a magyar csapatnak a montreali rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságon, vasárnap viszont egy váratlan ezüsttel villant Liu Shaolin Sándor, aki a 3000 méteres szuperdöntőben hatalmasat menve annyi pontot gyűjtött a futamgyőzelmével, hogy az összetett verseny második helyén zárt, vagyis vb-ezüstöt nyert.
Hármas norvég siker született vasárnap a síugrók világkupa-sorozatának vikersundi sírepülő-versenyén. A győztes Robert Johansson magabiztosan utasította maga mögé honfitársait, Andreas Stjernent és Daniel-Andre Tandét. A három norvég dobogós - Johann Andre Forfanggal kiegészülve - szombaton hatalmas fölénnyel nyert a csapatversenyben, jelenti az MTI.
Az összetettben élen álló lengyel Kamil Stoch – aki Phjongcshangban aranyérmes volt nagysáncon – csak a hatodik helyen végzett, az ezzel szerzett 40 pontjával pedig biztossá vált, hogy két versennyel az idei vk-sorozat vége előtt ő nyerte az összetettet.
A pénteki előfutamok remekül sikerültek a Liu testvéreknek a montreali rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságon, az első döntős nap viszont nem hozott sikereket, Liu Shaolin Sándor csak a negyedik lett 1500-on, öccsét, Liu Shaoangot pedig kizárták a szám B döntőjében. 500-on sem sikerült a javítás, Shaolin ezen a távon 2016-ban világbajnok volt, de Montrealban már a negyeddöntőben kiesett, túl erőszakos volt és elcsúszott. Burján Csabának és Liu Shaoangnak sem sikerült a negyeddöntős továbbjutás, Shaoang is elcsúszott. A bírók hosszan videóztak, de végül nem juttatták tovább a rajtnál talán kicsit feltartott Shaoangot, mivel nem ért célba esése után.
A női váltónak nem sikerült a bravúr, így nem lett meg az A döntő 3000 méteren, de az olimpiai bajnok férfi váltónk sem mehet éremért, miután az 5000 váltó elődöntőjében Knoch Viktor elcsúszott, és így kiesett a továbbjutásért folyó harcból a magyar csapat.
Meglepően sok drámát hozott a curlingtorna a phjongcshangi téli olimpián (1, 2), de a négyévente elég nagy népszerűséget szerző, majd aztán gyorsan el is felejtett sportág úgy tűnik, idén nem hajlandó beletörődni a rá váró időszakos feledésbe, és a pénteki Elite 10-küzdelmekkel próbál újabb figyelmet generálni, látszólag sikerrel, hiszen egy eldönthetetlen állást hoztak ki.
Az utolsó műlesiklás-versenyt is megnyerte az idei világkupa-idényben a Phjongcshangban óriás-műlesiklásban aranyérmet szerző Mikaela Shiffrin, aki így 43. vk-győzelmét szerezte. A svédországi Aréban bő másfél másodperccel verte a mezőnyt, fölénye a szakági világkupában is tetemes volt, végül 275 ponttal volt jobb a második Wendy Holdener előtt, az összetett vk-versenyben pedig egy lesiklással a vége előtt 605 pont az előnye.
A vk-szezon vasárnap a férfi műlesiklással és a női óriás-műlesiklással zárul, jelenti az MTI.