Nate Ebner lett az olimpiák történetének első aktív NFL-játékosa, a New England Patriots Super Bowl-győztes játékosa az amerikai hetes rögbi-válogatottba került be. És ha már kijutott az olimpiára, le is tette a névjegyét.
Bár már szombaton sejteni lehetett, hogy gond van, hivatalosan csak vasárnap, órákkal a kezdés előtt jelentette be az NFL, hogy nem tudja megtartani a szezon legelső meccsét, az úgynevezett Hírességek Csarnoka-mérkőzést a pálya rettenetesen rossz állapota miatt.
Vasárnap hajnalban az NFL Hírességek Csarnokába avatták az NFL történetének legendás irányítóját, a negyvenhat éves Brett Favre-t, aki a Green Bay Packersszel 1997-ben megnyerte a Super Bowlt, és egy rakás kategóriában rekordokat állított fel.
Az amerikaifutball az összes kontinensen évről-évre népszerűbb, idén minden korábbinál több meccset rendeznek külföldön, és már a londoni olimpia előtt is előkerült a kérdés, ha már ilyen népszerű, miért ne nem lehetne benyomni az olimpiai programba?
20 millió dolláros luxuslakást vett saját születésnapjára Tom Brady, a New England Patriots irányítója, ám legkorábban 2018-ban költözhet be a New York-i apartmanba, a 70 Vestry épületkomplexum ugyanis csak ekkor készül majd el.
Moritz Böhringer, az NFL történetének első Európából draftolt játékosa különös módját választotta a spórolásnak, és kocsi helyett gyalog jár edzésre, így minden nap 6 mérföldet, vagyis 9,6 km-t kell megtennie a lakása és az edzőpálya között.
Amióta lejátszották az ötvenedik Super Bowlt, szinte nem volt olyan hét, hogy egy NFL-es ne jelentette volna be a visszavonulását. Ez persze nem olyan nagy szám egy szezon vége után, idén mégis akkora nevekkel lett szegényebb a liga, hogy belőlük egy nagyon komoly csapat összeállhatna, ha pedig pályafutásuk legjobb éveiben eresztik őket össze, simán végigpofozták volna az egész ligát.
Első körben azt nézzük meg, milyen támadóegységet lehetne belőlük összerakni.
Huszonkét évesen befejezte NFL-es pályafutását az Indianapolis Colts futójátékosa, Tyler Varga. Az esete azért is érdekes, mert súlyos agyrázkódása után nem volt hajlandó a csapat által előírt kezelést követni.
Hét hónapos vizsgálat után hétfőn elvetette az NFL a Peyton Manning elleni doppingvádakat, írja a New York Times. A vizsgálat, amiről korábban már írtunk is, még decemberben, az al-Dzsazíra The Dark Side (Sötét Oldal) című dokumentumfilmje miatt indult el, ami többek között nagy nevű baseball és amerikaifutball játékosokat vádolt meg szteroidok és egyéb tiltott teljesítménynövelők használatával. Így keveredett bele az ügybe a Denver Broncos-irányító.
A film szerint Manning 2011-es nyakműtétje után szedett növekedési hormonokat. A sportolót megvádoló Charles Sly egyébként azóta visszavonta ezt az állítását.
Texas az az állama Amerikának, ahol a világ összes pénze sem elég, ha amerikaifutballról van szó. Középiskolai csapatok kapnak 60 millió dollárért stadiont maguknak közpénzből, a Dallas Cowboys – egy ideig – a világ legnagyobb LED-kijelzős stadionját húzta fel, most pedig ugyanők alkottak egészen egyedit: 1,5 milliárd dollárból építettek maguknak edzőközpontot.
Szombaton történelmet írt a korábbi NFL-játékos Jahvid Best, akinek sikerült kijutnia a riói olimpiára: a korábbi futójátékos Saint Lucia atlétikai csapatába került be, 100 méteren indulhat majd, bár a kvalifikációja csak egyetlen századon múlt.
Szombatról vasárnap estére tartották az amerikai ketrecharc-liga, a UFC 200. eseményét, amin a korábbi ketrecharcos és pankrátor Brock Lesnar tért vissza az oktogonba, és nert is Mark Hunt ellen. Azt viszont kevesen tudják, hogy Lesnar 12 éve az NFL-ben kipróbálta magát, de ott sem szabadult a birkózásból ismert dobásoktól, volt is gondja ebből.
Az NFL ugyan pihenőn van, de Kanadában nem pihennek, ott javában zajlik a CFL, olyannyira, hogy a szerdáról csütörtökre rendezett bajnokin a Winnipeg Blue Bombers elkapója, Ryan Smith példátlan módon hozott össze egy touchdownt: sokáig nem is tudta ugyanis, hogy nála van a labda.
A Detroit Lions korábbi elkapója, Calvin Johnson márciusban okozott elég nagy meglepetést az NFL-ben azzal, hogy 30 évesen, lényegében karrierje csúcsán visszavonult. Akkor azt mondta, érzi a testén, hogy nem bírná sokkal tovább a játék jelentette megterhelést, az egészsége pedig fontosabb, ezért hagyta abba.
Johnson a héten interjút adott az ESPN-nek, a csütörtök este adásba kerülő anyagban pedig arról beszélt, mekkora áldozattal jár, hogy az NFL-játékosok pályán maradjanak.
A Seattle Seahawksszal bajnok elkapó, Ricardo Lockette idén májusban jelentette be, hogy be kell fejeznie az amerikaifutballt, mert egy tavalyi mérkőzésen olyan súlyos maradandó károsodást szenvedett, hogy emiatt már soha többé nem játszhat. Azóta kiderült, hogy meg is halhatott volna, most a Player's Tribune-nek írt cikkében mesélte el, mit élt át.
Hosszú évek óta napirenden levő téma, hogy az NBA-hez hasonlóan az NFL is vegye le a tiltólistáról a marihuánát, ám egyelőre annak ellenére sem lazított a szabályokon az amerikaifutball-liga, hogy egyre terjed a fű orvosi felhasználása. 24 állam és Columbia Kerület (DC - District of Columbia, vagyis Washington) legalizálta az orvosi marihuánát, DC mellett pedig négy állam pedig nem csak az orvosi felhasználását.
Ennek ellenére az NFL továbbra is az ópiátokat részesíti előnyben a különböző egészségügyi problémák kezelésénél, miközben az orvosi marihuána sokkal jobb alternatíva lenne, vette fel a Baltimore Ravens egyik játékosa, Eugene Monroe. Ő az NFL-en belüli marihuána-lobbi egyik vezéralakja, nemrég 80 ezer dollárt (közel 22 millió forint) adományozott egy a marihuána orvosi hatásait vizsgáló kutatócsoportnak.
A Super Bowl-győztes Denver Broncos cornerbackjét, Aqib Talibot lábon lőtték vasárnap hajnalban egy dallasi night clubnál, de az amerikaifutballistának szerencséje volt, megúszta komoly sérülés nélkül a balhét.
Alig csitultak el a hullámok az egyetemi amerikaifutball-bajnokság legutóbbi botránya óta, ami a Penn State egyetemen robbant ki 2011 novemberében. Akkor derült ki, hogy az iskola amerikaifutball-csapatának egyik segédedzője, Jerry Sandusky tizenöt éven keresztül szexuálisan zaklatott kiskorú gyerekeket.
A pedofilbotrányba belebukott az amerikaifoci csapat vezetőedzője, a már nyolcvanas éveiben járó Joe Paterno is, aki akkora legenda volt, hogy a campuson még szobrot is emeltek neki, aztán a történtek miatt elbontották. A Penn State-nek súlyos tízmilliókat kellett fizetnie Sandusky miatt, aki élete végéig börtönben marad, és az egyetemi sportéletet irányító NCAA szankciói hazavágták az amerikaifoci-csapatot, mostanság kezdenek magukra találni.
Ezt a példát emlegetik most a texasi Baylor Bears amerikaifutball-csapatával kapcsolatban is, holott róluk korábban azt lehetett tudni, hogy néhány év alatt pofozógépből az egyik legmeghatározóbb erővé váltak az országban. Aztán robbant a bomba, kiderült, hogy a csapatnál és a hatóságok is eltussolni igyekeztek amerikaifocisták ellen indított nemi erőszak és bántalmazásos vádakat.
Minden borult, és úgy néz ki, hogy a rájátszásra is esélyes Baylor megy vissza a levesbe.
A Seattle Seahawks-futójátékos a februári Super Bowl alatt lopta el a show-t azzal, hogy a meccs közben bejelentette: véget vet NFL-es pályafutásának. Három hónappal később viszont már arról lehet hallani, hogy Lynch meggondolta magát, és visszatérne. Nem ő lenne az első, aki ezt eljátssza.
Az NFL-ben nem ritka, hogy valakit azért üldöznek a doppingellenőrök, mert negyvenhez közel még mindig a profik között játszik. Elég csak ilyen tervekről beszélni, jó eséllyel felkeresik az ellenőrök. A múlt szezonban például a 40 évesen még aktív Matt Hasselbecket lepték meg rendszeresen doppingtesztekkel, most a Pittsburgh Steelers kőkemény védőjére, James Harrisonra szálltak rá, de ebből az ügyből kisebb botrány lett.
Váratlan bejelentést tett Jarryd Hayne, a San Francisco 49ers korábbi ausztrál rögbisztárból lett amerikaifocistája, aki közölte, hogy visszavonul az NFL-ből, miután visszautasíthatatlan ajánlatot kapott, mellyel ott lehet a riói olimpián.
Az NFL idén márciusban döntött úgy, hogy finomít a kezdőrúgásokkal kapcsolatos szabályon, az amerikaifutball legalsóbb szintjén pedig most döntöttek úgy, hogy végleg megszüntetik a dolgot. Ez nem meglepő, és előbb-utóbb a profiligában is elérheti a változás.
Május elejére biztos lett, hogy Donald Trump maradt az utolsó republikánus elnökjelölt az amerikai választáson. Nem ez volt az első, lehetetlennek tűnő vállalkozása az amerikai milliárdosnak, akinek sokan csak viccnek gondolták a jelölését, aztán ahogy telt az idő, úgy jöttek rá, hogy Trump nem tréfál, és bármilyen esélytelennek tartották, végigcsinálja.
Trump bő 30 éve már belekóstolt egy hasonlóan kemény projektbe: a mára a világ legnagyobb sportligájává növő NFL-t, a profi amerikaifutball-bajnokságot próbálta meg térdre kényszeríteni. Annak óriási égés lett a vége.
A Super Bowl-győztes Seattle Seahawks-elkapó Ricardo Lockette szerda este bejelentette, hogy befejezi profi amerikaifutball-pályafutását, ennek oka egy fél évvel ezelőtt összeszedett sérülés, ami sokkal rosszabbul is alakulhatott volna.
Texasban három dolgot szeretnek rettenetesen az emberek: a fosszilis energiahordozókat, a hatalmas marhacsordákat, és az amerikaifutballt. A három közül pedig talán pont legutóbbi emelkedik ki, legalábbis a középiskolai csapatoknak épített stadionokra szórt közpénz alapján mindenképpen. Most épp egy 62,8 millió dolláros komplexumot szavaztak meg, ami természetesen az Egyesült Államok legdrágább középiskolai pályája lesz.
A hétvégén lement az idei NFL-draft, na de mi várható jövőre? Ahogy arra korábban utaltunk, 2017-es NFL-draft slágerei a futójátékosok lehetnek, legalábbis egy rakás tehetség érkezik a profik közé, akik közül többen az első körben is elmehetnek.
Rekordott döntött az Ohio State Buckeyes amerikaifutball-csapata a hétvégén lezajlott 2016-os NFL-draft első két napján azzal, hogy az első három körben 10 játékosukat vitték el profinak. A hetedik kör végére a 10-ből 12 játékos lett, ezzel a saját 2004-es rekordjukat (akkor 14 Buckeyes-játékos lett profi a drafton) nem javították meg, de így is jól látszik, Urban Meyer és az edzői stábja mennyire jó munkát végeznek Ohióban.
Az NBA-ben, az NHL-ben és az MLB-ben egyáltalán nem számítanak különlegesnek a nemzetközi játékosok, mindhárom liga tele van Amerikán kívülről érkező sztárokkal, cserékkel, vagy csak simán átlagos játékosokkal. Ebből a szempontból az NFL rettenetesen kilóg a major ligák közül, hiszen csak elvétve találni nem amerikai születésű játékost a csapatoknál, és ők is szinte csak és kizárólag amerikai középiskolákban, majd amerikai egyetemeken töltött évek után kerülhettek be a profik közé.
Olyannyira, hogy egészen a 2016-os NFL-draft utolsó előtti köréig soha nem volt olyan játékos, akit ne amerikai egyetemről draftoltak volna a csapatok – ezen változtatott Moritz Böhringer, a semmiből jött 22 éves német tehetség, aki április 30-án szombaton NFL-történelmet írt – a hatodik kör ötödik, összesen a draft 180. választásával került ahhoz a Minnesota Vikingshoz, amelynek játékosát, Adrian Petersont nézve megismerkedett az amerikaifutballal négy éve.
Szombat délután néhány ezer emberrel avatták az első olyan magyarországi stadiont, amit kizárólag amerikaifutballra használnak majd a jövőben, ami azért elég jól jelzi, hogy a sportág mennyire népszerű lett itthon az utóbbi években.
A draft első napjának érdekességei után a másodikban még több meglepetés volt, miközben több csapat elég nagy fogásokat csinált.
Rovataink a Facebookon