Cservenka Ferencné MSZMP-képviselő visszahívását kezdeményezték azon a napon, amikor Rolek Tamás, az 1989-ben születettek sorozatunk (az első rész itt, a második meg itt látható) legújabb szereplője született.
A 20 éves fiatalember Skóciában jár egyetemre, és, mint a videóból kiderül, nem könnyű neki elmagyarázni külföldi hallgatótársainak, hogy egy rendszerváltás után mit keresnek itt a régi arcok.
Nem egy 1989-es hír idézünk fel, hanem egy friss következik, egy régi főszereplőről. Németh Miklós, a rendszerváltás előtti utolsó miniszterelnök vette át az idei Széchenyi aranyérmet a Széchenyi Tudományos Társaság elnökétől, Széchenyi Mihálytól - adta hírül az MTI.
Nem is értjük, hogyhogy csak a harmadik héten került fel először a Magyar Rádió és a KISZ-lap Magyar Ifjúság 1989-es heti toplistájára Zoltán Erika. A magyar pop akkori állócsillagáról beszélünk, akit 1987-től 1990-ig folyamatosan az év énekesnőjének választottak (aztán 95-96-ban, majd 98-ban is). 87 és 92 között évente adott ki lemezt, 88-ben még angol nyelvűt is, a Túl szexiből lett Too sexy. Ja, és a magyar verzióból 300 ezer fogyott. (Jelenleg 15 ezer után jár aranylemez.) Nyilván nehéz visszaadni azt a hangulatot, ami megalapozta ezt a sikert (Zoltán Erika maga így emlékszik vissza a 80-as évekre a Velveten), azért egy klippel megpróbáljuk ha nem is megmagyarázni, de bemutatni a produkciót.
Nemcsak a párt, a mozi népszerűsége is csökkent 1988-ra. Hiába mutattak be több filmet (összesen 215-t), mint egy évvel korábban, a mozik kihasználtsága két százalékkal csökkent (36,3 százalék).
A statisztika leleplezi az RTL-t, a kereskedelmi tévé még most is azzal kaszál, amit 1988-ban néztük: az első háromban két Bud Spencer-film is van, csak a gyufaszálat rágcsáló (Te vagy a betegség, én vagyok a gyógyszered) Stallone csípte meg a második helyet. Jellemző viszont, hogy 1988-ban még simán a legnézettebb magyar filmek között lehetett egy dokumentumfilm, ami a Rákosi-rendszerben törvénytelenül a Hortobágyra elhurcolt családokról szólt (Törvénysértés nélkül).
Külföldi filmek, nézőszámmal
Az ördög jobb és bal keze 1 215 602
Kobra 1 130 707
Aladdin 988 835
A Nílus gyöngye 957 085
A bolygó neve: Halál 879 118
A magyar filmek közül Az erdő kapitánya vitt mindent 747 719 nézővel.
Szerelem második vérig 724 671
Titánia, Titánia avagy a dublőrök éjszakája 267 620
Törvénysértés nélkül I-II. 224 413
Szeleburdi vakáció 197 954
Az egy látogatóra jutó jegybevétel 21,25 forint.
Összehasonlításul a magyar filmek 2008-as nézettségéről itt olvasható cikk. És hogy összehasonlítható legyen: két sikerfilm nézettsége tavalyról: Mamma mia 766 200, Madagaszkár második része 405 384.
A Népfront nem ad székházakat, Rózsa Gyuri viszont csak úgy szórja az ötezreket a kvízműsorban. A nézőket pedig még az is hergeli, hogy nem tudják: csülökkel vagy lábszárral lehet-e Aranysipkás szakácsversenyt nyerni. Üzenetek a SZER-nek és a TV2-nek 1989. január 23-án, hétfőn.
Előbb Sándor Istvánt, a Híradó főszerkesztő-helyettesét (A Hét korábbi arcát) fenyegették veréssel, majd az egész köztévét rendszabályozták volna meg. Aztán kigyulladt a Híradó. Eközben ellenzéki wiw készült. Napi operatív információs jelentés (NOIJ) 1989. január 23-án, hétfőn.
A telefonfronton már megkezdődöt a rendszerváltás. Az ellenzék szolidaritását fejezi ki a csehszlovák tüntetőkkel, Medgyessy Moszkvában tárgyal, az Európai Parlament megfigyelői státudt ad Magyarországnak. Erről szólt a Kossuth Rádió és a Szabad Európa Rádió 1989. január 23-án, hétfőn.
Az egyik éppen emigrálna, a másik már lelépett, de azért segítene. A gyerekeket meg csak a Superman érdekli. Üzenetek a SZER-nek és a TV2-nek 1989. január 22-én, vasárnap.
A bécsben megtartott összeurópai konferencia enyhülést valószínűsít, az MSZMP az osztrák szocdemekkel konzultált, Dinnyés József pedig az érdeklődőknek megtanítja a Himnusz mind a nyolc versszakát. Erről szólt a Kossuth Rádió 1989. január 22-én, vasárnap.
Új sorozatot indítunk: a politikai humor legjavát idézzük fel 1989-ből. Nem Hofit, de mégcsak nem is Sas Józsefet. A KISZ központi Magyar Ifjúság Deres rovatával kezdünk, januárból.
Veszélyesnek tűnő ipari üzem épül Gyöngyösoroszihoz közel. Mennyi pénzt kap a KISZ? Erről beszélt a Kossuth Rádió és a Szabad Európa Rádió 1989. január 21-én, szombaton. A rádiók híreiről bővebben az OSA honlapján itt és itt olvashat>>>
Általában minden túl halk, szüntessék meg a recsegő-ropogó hangokat, olvasszák be a koronát! Ezt üzenték a TV2-nek és a Szabad Európának 1989. január 21-én, szombaton. Még több üzenet az OSA honlapján itt és itt>>>
A Népszabadság vezető hírként számol be arról, hogy gazdája, az MSZMP kitört a karanténból, "nyilvános eszmecserét" tartott az MDF-fel. A kolumnás tudósításhoz – a szerzők még így is szabadkoztak, hogy csak a legfontosabbakat tudják közölni, a teljes szöveg nyolc újságoldalt töltene meg – mellékelt fényképen látható, ahogy egy U-alakú asztal mögött ülnek a két párt vezetői.
Mikor van a magyar kultúra napja, miért belülről pecsételik a borítékot és mihez túl kövér Csurka István? Egyébként pedig: hogyan lehet takarítani a szőnyeget? Üzenetek a SZER-nek és a TV2-nek 1989. január 20-án, pénteken. A témáról bővebben az OSA honlapján olvashat, itt és itt>>>
Üzenetek a SZER-nek
A fekete gárda gumibélyegzővel nyomott röplapokon szidalmazza az MSZMP-t, akikkel ráadásul a Szabad Kezdeményezések Hálózata sem hajlandó tárgyalni, nehogy besározódjanak. Közben alakul az Amnesty International magyar részlege. Napi operatív információs jelentés (NOIJ) 1989. január 20-án, pénteken. A témáról bővebben az OSA honlapján olvashat, itt és itt>>>
Hiába ismerte el az MSZMP a többi párt létét, az MDF nem lesz hajlandó koalícióra. Készül az új alkotmány, a SZER pedig rámutat a Ceaucescu-rezsim soviniszta vonásaira. Erről szólt a Kossuth Rádió és a Szabad Európa Rádió 1989. január 20-án, pénteken.
Grósz Károly nagysikerű interjúja után jöjjön két újabb kibányászott darab a Munkásőr Filmstúdió tárából, amit a rendszerváltás bemutatásában partnerünk OSA Archivum kedzett el mindenki számára hozzáférhetővé tenni (részletek és lista arról, hogy mi várható még az idén itt).
A dr. Vida Miklós képviselő visszahívásához szükséges, Fidesz gyűjtötte aláírásokat ellenőrzik: minden aláírót berendeltek a Hazafias Népfront bizottságra. Vadász János a gazdasági átalakulásról beszél, Diósgyőr pedig ovábbra is a minőségi acél hazája maradhat. Erről szólt a Kossuth Rádió és a Szabad Európa Rádió 1989. január 16-án, csütörtökön. A témáról bővebben az OSA honlapján olvashat, itt és itt>>>
A Fidesz nem vonul fel a KISZ-szel közösen, a Szabad Kezdeményezések Hálózata a készülő sztrájktörvény ellen szervezkedik, Orbán Viktort nem ereszti a hadsereg. Napi operatív információs jelentés (NOIJ) 1989. január 19-én, csütörtökön. A témáról bővebben az OSA honlapján olvashat, itt és itt>>>
Cservenka Ferencné, az akkor már a hetvenedik évét taposó pártveterán volt az első országgyűlési képviselő, akit a még csak formálódó ellenzék vissza akart hívni tisztségéből. Erre egy olyan törvény adott lehetőséget (1983. évi III. törvény X. fejezet 89. paragrafus (1) bekezdése), amely ma már nem hatályos, képviselőt nem lehet visszahívni. (Vélhetően a fideszes képviselőket az MSZP-sek, az MSZP-seket a fideszesek hívnák folyton vissza.)
Meg egy lerágott csont is. A Cigányzenekar lopta a műsorát, a Szabad Európa Rádiónak pedig nincs egy árva csengője se. Üzenetek a SZER-nek és a TV2-nek 1989. január 19-én, csütörtökön. A témáról bővebben az OSA honlapján olvashat, itt és itt>>>
Leggyakrabban autót, mélyhűtőt, videót és tévét vásárolunk Ausztriában, de a kint vásárolt videók fele hibás. Demján Sándor lett az év menedzsere. Tamás Gáspár Miklós egyetért Németh Miklóssal: tényleg nyerne az MSZMP, ha most rendeznék a választásokat, mert az ellenzéknek nincs pénze. Erről beszél a Kossuth Rádió és a Szabad Európa Rádió 1989. január 18-án, szerdán. A műsorokról bővebben az OSA honlapján itt és itt olvashat>>>
Nem vették át a hazafias Népfront pénzjutalmát, kiegyezést sürget egy bulányista, a belső bomlasztóktól féltik az MDF-et. Napi operatív információs jelentés (NOIJ) 1989. január 18. szerdán. Még több jelentést az OSA honlapján olvashat>>>
Mennyibe kerülnek az osztrák autók? Miért nem tud beszélni Dévényi? A telefonos iker meg nem megy bele a telefoncserébe. Telefonüzenetek a SZER-nek és a TV2-nek 1989. január 18-án, szerdán. Az üzenetekről bővebben az OSA honlapján olvashat itt és itt>>>
Thürmer Gyula lett Grósz Károly külpolitikai tanácsadója, Király Zoltán szerint a munkásőrség a diktatúrát erősíti, száz forintért adták el az újszegedi KISZ-tábort, Berecz János kikelt a csehszlovák elvtársak ellen. Erről szólt a Szabad Európa Rádió és a Kossuth Rádió 1989. január 17-én, kedden. A rádióműsorokról bővebben az OSA honlapján olvashat>>>
Nyugati vírus tette tönkre a SZÁMALK adatbázisait, kémek találkoztak valahol Európában, pénz kell a kisgazdáknak. Napi operatív információs jelentés (NOIJ) 1989. január 17-én, kedden. A jelentésekről bővebben az OSA honlapján tájékozódhat>>>
Tévedésből egy lakás telefonszámát adták meg a vetélkedőben, ami éjjel-nappal csörög, elhallgatta a tévétornában szereplők nevét a TV 2, adják meg Király Zoltán telefonszámát. Nézői, hallgatói telefonok a közszolgálati kettesnek és a Szabad Európának, 1989. január 17.
Megalakult a XIII. kerületi SZDSZ, ifjabb Maléter Pál is jelentkezett apja holttestének kiadását kérve, egy volt MSZMP-s is helyet kapott a szociáldemokraták vezetőségében. Napi operatív információs jelentés (NOIJ) 1989. január 16-án, hétfőn.
Déri János és Dömsödi Gábor a két kedvenc, mennyi az éjszakai mesemondó telefonszáma, hogyan tornásszanak azok, akik nem tudják a TV2-t nézni? Üzenetek a SZER-nek és a TV-2-nek 1989. január 16-án, hétfőn.
Haraszti Miklós szerint az elmúlt négy évtizedben Európában csak olyan fegyveres konfliktus volt, amelyben a Varsói Szerződés csapatai vettek részt a demokratikus erőfeszítések elfojtására. Csurka István Hernádi Gyulával és Konrád Györggyel szólalt fel a diszkrimináció ellen, miközben a tsz-ek veszteségesek, a társadalom pedig a robbanás felé közelít az áremelések miatt. Erről szólt a Kossuth Rádió és a Szabad Európa Rádió 1989. január 16-án, hétfőn.