Igazából még nem tudni, hogy védettséget ad-e, ha valaki egyszer felgyógyul a világjárvány szintjére jutott fertőzésből. Több országból is érkeztek már olyan hírek, hogy valaki másodszor is elkapta az új típusú koronavírust, de könnyen lehet (a meglehetősen kicsi esetszám miatt), hogy csak nem teljesen felgyógyult embereknél újra erőre kapó vírusról van szó.
Ha lehetséges lenne az újrafertőzés, az a járvány kezelését, illetve a védőoltás kifejlesztését is jelentősen megnehezítené, egyelőre azonban még korai lenne megrémülni emiatt, könnyen lehet ugyanis, hogy az ilyen esetek hátterében a tesztelés hibái állnak.
A tudományos konszenzus szerint valószínűtlen a dolog. De egyelőre mégis inkább csak reménykedni lehet a betegség után kialakuló immunitásban.
Megnéztük, hogyan megy a zsilipes beléptetés a Semmelweis Egyetem Klinikáin. A tömbökbe hétfőtől kizárólag azután lehet lehet belépni, hogy az érkezőket (a dolgozókat és betegeket egyaránt) kikérdezték egy kérdőívvel, és lázat mértek rajtuk. A látogatási tilalom továbbra is érvényben van, ennek értelmében a beteggel kísérő nem léphet be a klinikák területére, kivéve apás szülés esetén, valamint ha mozgáskorlátozott vagy fogyatékkal élő páciens szorul segítségre.
Az önkéntesek kérdőívet töltetnek ki az odaérkezőkkel, és megmérik a lázukat. Mutatjuk, hogy néz ez ki a gyakorlatban.
A Real Madriddal két BL-győzelmet (1988 és 2000) ünneplő elnöke, Lorenzo Sanz meghalt szombat este egy madridi kórházban, a koronavírus áldozata lett. Egy másik korábbi elnök, Fernando Martín is elkapta a fertőzést, őt is kórházban ápolják a Marca híre szerint. A Standard úgy tudja, az ő állapota is kritikus.
Fernando Martín 72 éves, Terim 66.
Szinte teljes kijárási tilalom lépett életbe Izraelben az ismert fertőzöttek számának további jelentős emelkedése után, miközben a járványügyi bizottság megalakításával megkezdte működését a március elején megválasztott új törvényhozás. Iránban otthon maradt a kormányzati alkalmazottak fele a súlyosbodó a koronavírus-járvány miatt, zárva tartanak az iszlám legszentebb helyei az országban. Más térségbeli államokban is terjed a kór, ezért kénytelenek segítséget kérni a Nemzetközi Valutaalaptól, hogy felvegyék a harcot a koronavírus okozta járvánnyal.
A Párbeszéd politikusa feljelentette a házi karanténját elhagyó B. Nagy Lászlót, aki korábban azzal védekezett, hogy a parlamentben muszáj megjelennie, és nem hatósági, hanem önkéntes karanténban volt, miután közösen jelent meg egy eseményen a Szegedi Tudományegyetem koronavírusos rektorával, Rovó Lászlóval.
Szászország 8 beteg kezelését vette át, ők március 24-én hajnalban már meg is érkeztek Lipcsébe. Ezzel egyrészt a németek segítenek az olasz helyzeten, másrészt a koronavírus-járvány által még kevéssé érintett Szászország orvosai is plusz tapasztalatot szereznek a járvány súlyosbodása előtt.
Brazíliában is leállt a futballélet a koronavírus-járvány miatt, de a stadionokat attól még hasznosítani tudják: a São Paulóban található Pacaembu stadiont példáultíz napon belül átmeneti kórházzá alakítják át. De több első osztályú klub is felajánlotta már a segítségét.
Nemény András adott tájékoztatást arról, hogy egy korábban, más betegséggel kórházba került páciensről kiderült, hogy koronavírusos, így most megvizsgálnak mindenkit, akivel a kezelése során kapcsolatba került.
Nemény emellett elmondta, hogy 20 ezer védőmaszkot és mobil lélegeztetőgépet is rendelt a városba, hogy segítse a védekezést.
Közeledik az újabb írósztrájk Hollydoowban, a helyzet megoldását pedig a koronavírus-járvány sem könnyíti. Az LA Times azt írja, hogy a járvány miatt elhúzódik a felek közti egyeztetés, így egyelőre kicsi a valószínűsége, hogy időben megállapodás születik.
Kanada és Ausztrália bojkottja után az Egyesült Államok is komoly nyomást helyezett a Nemzetközi Olimpiai Bizottságra a 2020-as nyári olimpia elhalasztása kapcsán. Korábban csak az amerikai úszók és atléták jelezték ezt a kérést, most viszont már az Amerikai Olimpiai Bizottság (USOPC) elnöke, Sarah Hirshland beszélt erről.
A Népszava és a Publicus Intézet közös kutatása szerint a lakosság 63%-a nem hiszi, hogy elkapná a járványt, ugyanakkor a megkérdezettek 76%-a véli úgy, hogy eljut a járvány Magyarországon is a tömeges megbetegedések szintjére.
Szlovákiában keddre 19-cel emelkedett a diagnosztizált fertőzöttek száma, így már 205 koronavírusos személyről tudnak. Szlovákiában a hivatalos közlések szerint még senki sem halt bele a megbetegedésbe, ketten azonban súlyos, kritikus állapotban vannak. Igor Matovič kormányfő kedd reggel számolt be azokról az intézkedésekről, amiket a hétfői, éjszakába nyúló ülésen fogadtak el. Tilos például az idősotthonok látogatása, és kötelező lesz mindenkinek szájmaszkot viselnie.
Március 24-étől május 1-ig a Wizz Air felfüggeszti debreceni bázisának működését, és törli valamennyi, a városból induló és oda érkező járatát - írja keddi közleményében a légitársaság. A cég emellett azt is bejelentette, hogy a belgiumi repülőtér intézkedései miatt március 25-étől április 5-ig törli Budapest és Brüsszel–Charleroi közötti járatát – közölte a cég.
A francia L'Équipe sportnapilap szerint az Atalanta-Valencia Bajnokok Ligája-mérkőzés meggyorsíthatta a koronavírus terjedését Bergamóban. A cikkben több olaszországi szakembert kérdeznek meg a lehetséges hatásokról. Massimo Galli, a milánói Sacco kórház járványügyi biztosa szerint „a járvány előbb bukkant fel, vidéken, a mezőgazdasági ünnepségek idején, valamint a kocsmákban. De az a tény, hogy több tízezer embert egy zónában tartózkodott, jelentős hatással lehetett a helyi megbetegedésekre.” A részletek erre.
A szentbalázsi Zselici Rózsakert Idősek Otthonának hat dolgozója vállalta, hogy a fertőzésveszély mérséklése érdekében nem járnak haza, míg vége nincs a járványnak. Van, aki férjét, más három gyerekét hagyta otthon azért, hogy védje az időseket az otthonban.
Andrej Babis a bocsánatkérés mellett arról is beszélt, hogy a kormány alighanem problémát is okozott a járvány terjedésének első szakaszaiban, de hozzájuk hasonlóan a világ is még csak most próbálja felmérni, mit is lehet tenni egy világméretű pandémiával.
Az ígéreteknek megfelelően a hétfői gép után kedden újabb orvosi eszközöket tartalmazó szállítmány érkezett Kínából Magyarországra, ezt Orbán Viktor miniszterelnök közölte a Facebookján.
A Budapest Pride Fesztivál eredetileg június 5-én indult volna, a felvonulás pedig július 4-én. A koronavírus miatt viszont a jelenlegi tervek szerint idén egy hónapról tíz napra rövidítik a fesztivált, a megnyitó augusztus 14-én, a felvonulás pedig augusztus 22-én lesz.
A koronavírus-járvány miatt nehéz most múzeumokat látogatni, ezen segít a virtuális tér. A British Museum, a Sixtus-kápolna, az Uffizi, és sok más kihagyhatatlan múzeum elérhető virtuális sétával.
Méghozzá 78 új, külföldről érkező beteget találtak a járvány epicentrumának számító országban, ahol több napja már nem találtak az országon belüli fertőzést.
Március 15-e óta nem lehetett találkozni az államfővel nyilvános eseményen, sem sajtóközlemény formájában. De mit csinál a köztársasági elnök akkor?
Bővítették azoknak az ágazatoknak a körét, ahol több hónapon át kedvezményeket kapnak a munkáltatók, munkavállalók. A gyes, a gyet és gyed jogosultságot kitolják a veszélyhelyzet végéig. Végrehajtási moratóriumot hirdettek, ami egészen a veszélyhelyzet lezárulása utáni 15. napig tart. Minden részlet erre:
Orbán Viktor hétfőn újabb gazdasági mentőcsomagot jelentett be. Itt a rendelet, amiből kiderül, hogy kiken segít a kormány.
Mindegyikük magyar állampolgár, derül ki a kormányzati tájékoztató oldal kedd reggeli híréből. Ezzel már 187 regisztrált fertőzöttre nőtt a járvány magyarországi mérete.
A hétfőinél kisebb a növekedés, de már így is 187 igazolt koronavírus-fertőzött van az országban.
Minden hétfői hírünk egy helyen, a lényeg kiemelve: