A kereskedelmet, vendéglátást, fodrászatokat és strandokat is újranyitják május 18-tól Olaszországban a koronavírus miatti járványkorlátozások eredetileg tervezett fokozatos feloldása helyett - jelentették be az olasz tartományok elnökei a kormánnyal tartott egyeztetés után hétfő este.
A régióknak péntekig kell kidolgozni a presszókban, éttermekben, kozmetikai szalonokban, fodrászatokban és strandokon betartandó biztonsági előírásokat. Korábban a római kormány május 18-tól tervezte a kereskedelem, majd június elsejétől a vendéglátás megnyitását.
A tartományok és a kormány közötti kapcsolatokért felelős Francesco Boccia miniszter úgy nyilatkozott, húsz nap elteltével ellenőrzik az egyes tartományok járványgörbéjének alakulását, és a fertőzés fokozódása esetén a kormány régiónként ismételt szigorítást rendelhet el. Tovább erre>>>
Dánia és Norvégia az elsők között vezetett be Európában korlátozásokat a koronavírus-járvány miatt, majd az esetszámok stabilizálódása után elsők között kezdtek bele az enyhítésekbe is. Miközben pedig az elmúlt hetekben már számos nyugat-európai országban szintén elkezdődtek az óvatos lazítások, ők már az enyhítés következő szakaszába értek.
A legtöbb helyen csak az első enyhítésekkel próbálkoznak, de ott már a második szakaszba léptek. Elképesztő szigorú szabályokkal tértek vissza a dán bölcsődék, éttermek, bárok, de a futballbajnokság sem lesz ugyanolyan. Új módszert próbáltak ki az élő koncerteken is.
Az ország minden részéből két budapesti kórházba kell szállítani a súlyos vagy kritikus állapotba került, koronavírussal fertőzött betegeket egy pénteken hozott és aznap életbe is léptetett rendelet szerint. Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos a kormányzati tájékoztató oldalon magyarázta meg a döntés okát, valamint azt is tisztázta, hogy csak az új eseteket kell a fővárosba szállítani, nem minden beteget.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója bejelentette, hogy az állam New York Cityn kívüli területein a gazdaság hétvégétől fokozatosan talpra állhat, mivel megyei szinten sok helyen megfelelnek már annak a hét kritériumnak, melyeket a nyitás feltételeként szabtak. Az érintett területeken a halálestek száma két hete folyamatosan csökken, és megfelelő mennyiségű tesztet végeztek el ahhoz, hogy nyomon követhessék a vírus terjedését.
A nyitásra május 15-én kerülhet sor, a rendelkezés érinti az autósmozikat, szabadtéri teniszpályákat és más sportlétesítményeket (tömeg- és csapatsportok kizárva) is. New York City az USA abszolút járványgóca, sehol nem terjedt ilyen sebességgel a vírus az országban, de a világban sem nagyon: a közel 80 000 amerikai halálos áldozat egyharmadát a városban regisztrálták. Bővebben erre>>>
Willie Walsh, a British Airways anyacége, az International Airlines Group (IAG) vezérigazgatója hétfőn azt mondta, hogy a jelenleginél is rosszabb helyzetbe kerülhet a British Airways és a brit légiközlekedés, ha Boris Johnson kormánya kötelező karantént ír elő az országba légi úton lépők többsége számára. Ha bevezetik, az egész légiközlekedési iparban véget vethet a fellendülésnek. Tovább erre>>>
A belga közegészségügyi szolgálat friss statisztikái szerint vasárnapról hétfőre 62-ten haltak meg a vírus okozta megbetegedésben, ami enyhe javulást jelent a hétvégén elhunytak számadataihoz képest. Hollandiában a járvány 16 halálos áldozatot követelt egy nap alatt, ami 47 százalékos csökkenést jelez a múlt héthez képest. A közegészségügyi hatóság adatai szerint újabb 36 embert utaltak be kórházi kezelésre, és 161 új fertőzést azonosítottak. Hétfőn újra kinyitottak az óvodák és az iskolák, valamint a szépség és masszázsszalonok is. Tovább erre>>>
A koronavírus-járvány miatt elrendelt kényszerszünet két hónapja után Bulgária újraindítja kulturális életét, de biztonsági rendelkezések figyelembevételével, azaz a vendégeknek tartaniuk kell a biztonságos távolságot, és igazodniuk kell a járvány elleni minden megkötéshez. Ismét látogathatók a szabadtéri és zárt terű múzeumok, a galériák, a könyvtárak és a mozik is. Tovább erre>>>
Érezhetően felpezsdült az élet a vidéki településeken a hétvégén. A koronavírus-járvány miatti korlátozások enyhülésével, de az óvintézkedések betartása mellett újra benépesültek a pihenőhelyek, a vendéglők kerthelyiségeibe visszatértek a vendégek. Budapesten és Pest megyében továbbra is érvényben vannak a kijárási korlátozások. Körkép fotókkal erre >>>
Minden versenysorozatát törölte hétfőn és nem hirdetett bajnokokat a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ). A terv most az, hogy nyáron a Magyar Kupával indul majd a következő szezon, amelynek részleteiről később születik döntés. A nemzetközi kupaindulókról nem döntött hétfőn a szövetség elnöksége, mert még várja az európai és a nemzetközi szövetség határozatait.
A Magyarországi Református Egyház Elnökségi Tanácsa május 11-i ülésén hozott állásfoglalásában azt kéri, hogy nyissák ki a vidéki templomokat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök keddtől rendeletben oldja fel a koronavírus-járvány miatt március 30-án bevezetett országos kényszerszabadságot az összes vállalat esetében. Putyin hétfői televíziós üzenetében közölte, hogy a 65 évnél idősebbek esetében megmaradnak a korábban bevezetett óvintézkedések, de a járványhelyzet viszont megengedi a korlátozások fokozatos megszüntetését. Tovább erre>>>
Ellenzik a súlyos állapotú koronavírusos betegek Budapestre utaztatását a Főváros egészségügyi szakemberei. Dr. László Imre, Újbuda polgármestere, egykori kórházigazgató és Havasi Gábor egészségügyi tanácsnok, mentőápoló (mindketten a Fővárosi Közgyűlés tagjai) szerint szakmailag nem indokolható az Emberi Erőforrások Minisztériumának legújabb döntése.
A KÉT EGÉSZSÉGPOLITIKUS SZERINT MINDEN SZÁLLÍTÁS, FELESLEGES HELYVÁLTOZTATÁS A BETEG ÁLLAPOTÁNAK ROSSZABBODÁSÁNAK KOCKÁZATÁT HORDOZZA MAGÁBAN,
ráadásul az úgynevezett szállítási trauma – a tapasztalatok szerint – növeli a kórházban töltött napok számát. A koronavírussal fertőzött betegek szállítása jelentősen növeli az érintkezések számát, ezzel párhuzamosan nő a személyzet megfertőződésének kockázata is. Tovább erre>>>
Már a vírus hazai jelenlétének első hónapjában esni kezdtek a magyarok korábban növekvő megtakarításai az MNB adatai szerint. A részvényekben tárolt vagyonban közel 17 százalékos csökkenés következett be. Ezzel párhozamosan a bankok viszont a jegybanki élénkítőprogram keretében elkezdtek gőzerővel állampapírt venni, a hónap folyamán 261 milliárd forint értékben jegyeztek le.
A franciák eddig, hivatalos útmutatás hiányában használták hímnemű és nőnemű főnévként is a Covid-19-et,ennek vetne most véget a Francia Akadémia.
Március 22. óta több mint 350 ezren töltötték ki a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársai által üzemeltetett magyar adatszolgáltató kérdőívet (MASZK), amelynek válaszaiból a koronavírus várható terjedését próbálják prognosztizálni magyar kutatók. Fontos, hogy minél többen töltsék ki a kérdőívet, mert sok adat birtokában nyújtható pontosabb előrejelzés.
De a június 1. sem végleges dátum, lehet, hogy még tovább kell várni a zárt kapus sportesemények újraindulására.
A kormány még zárt kapus meccseket sem engedélyez, de meghosszabbíthatják a tiltást.
Két hónap után hétfőn újra kinyithattak a bevásárlóközpontok és mozik, a fodrászatok, valamint az éttermek és a sörkertek. Egyelőre csak az asztalok feléhez szabad leülni a biztonságos távolság betartása érdekében. A cseh kormány várhatóan nem fogja meghosszabbítani a május 17-én lejáró szükségállapotot sem.
A brit statisztikai hivatal adatai szerint a halálozás aránya a legalacsonyabb végzettségű férfiak körében a legmagasabb, közülük kétszer többen halnak meg a koronavírus-fertőzés miatt, mint a közepes végzettségű férfiak közül. Az orvosok és ápolók körében nem magasabb az átlagnál a vírus miatt halálozások aránya.
A teljes következő idényre 30%-kal csökkenhet a játékosok fizetése.
30%-os fizetéscsökkentéssel készül a csapat a teljes 2020-21-es idényre.
Egy friss kínai kutatás viszonylag nagy mintán kimutatta, hogy a fertőzöttek szervezete szinte kivétel nélkül termel antitesteket. A Nature Medicine című szaklapban megjelent tanulmány ezért arra ösztönözheti világszerte a kutatókat, hogy minél szélesebb körben végezzenek antitestteszteket, illetve vegyenek részt minél hatékonyabb, megbízhatóbb és olcsóbb tesztek kifejlesztésében.
Durva, de az áprilisi adatok alapján a kétharmados kereslet-visszaesés európai viszonylatban még egész istenesnek számít, sok országban gyakorlatilag lenullázódott az autópiac. Májusra viszont már jobb számokat vár a VW, konkrétan azt tippelik, Kínában már akár a tavalyi értékeket is elérhetik.
Az elmúlt napokban regisztrált dél-koreai betegek nagy része a híres szöuli bulinegyedben, Itevonban kaphatta el a vírust, vagy olyan személytől, aki ott járt. Emiatt az iskolák újranyitását is egy héttel halasztották el.
Wisconsin állam fővárosában legalább 1500-an tüntettek a korlátozások ellen. A résztvevők közül 72 főnek pozitív lett a koronavírustesztje.
A vidéki strandok és fürdőhelyek egy része már fogadhat vendégeket, azonban még nem minden medencét lehet használni, a távolságtartásra vonatkozó szabályozásokat továbbra is be kell tartani.
Ha nem kapnak különengedélyt az F1-csapatok tagjai, nehezen fér majd bele a júliusba két-két Osztrák és Brit Nagydíj.
A kéthetes karantén boríthatja az F1 terveit. Az Alpha Taurinál sorcserére készülnek.
Az elsők között kerülhetett karanténba a Szent László Kórházban az a férfi, aki ellen felfegyverkezve elkövetett garázdaság miatt indított nyomozást a rendőrség.
Az Index információja szerint a kórházi karanténba került beteg azon idegesítette fel magát, hogy nem engedték ki a szobából, ezért elővett egy kést.
Mentőövre várnak az utazási irodák, a külföldi kiutazások vírus miatti bizonytalan jövője miatt már megkezdődtek a leépítések – írja a Magyar Nemzet annak apropóján, hogy Covid-19 első komoly áldozataként a nagy múltú hazai utazási iroda, a Robinson Tours szombaton befejezte a működést.
A járvány miatt bedőlt Robinson Tours vezetése azt nyilatkozta a lapnak: az iroda amiatt tört meg, mert a magyarországi szabályozás szerint ha egy utazás meghiúsul, annak árát 14 napon belül vissza kell fizetni az utasnak. Ezt a Robinsonnál több száz ügyfél esetében meg is tették, ám még mindig inkább útlemondásaik vannak, anyagilag ellehetetlenült a folytatás.
A koronavírus-járvány kirobbanása óta nem emelkedett a halálozások száma Bécsben az egyébként megszokotthoz képest – derült ki a bécsi statisztikai hivatal vizsgálataiból, írta az MTI.
Klemens Himpele, a hivatal vezetője az APA osztrák hírügynökségnek adott, hétfőn megjelent interjúban világossá tette: Bécsben eddig nem haltak meg többen, mint egyébként szoktak. Ez legalább április 26-ig bezárólag így volt, és mind a 65 év alatti, mind pedig a koronavírus-fertőzés szempontjából rizikócsoportnak számító 65 év feletti korosztályra érvényes.
Májusban közel egyharmadát ledolgozta áprilisi zuhanásának a GKI fogyasztói bizalmi indexe. Áprilisi 38 pontos esését ugyanis májusban több mint 11 pontos javulás követte. Az index így – vélhetően a kormányzat által bejelentett járványügyi lazítás hatására – az áprilisi -50 pont után az egyébként még mindig rendkívül pesszimista -38,5 pontra emelkedett.