Generációnként egyszer felbukkanó tehetség érkezik az NFL-be

2021. április 23., 09:06 Módosítva: 2021.04.24 15:33
11
Generációnként egyszer felbukkanó tehetség, akiről már elsőéves egyetemista korában mindenki azt mondta, hogy a 2021-es játékosbörze első helyén választja majd ki az a szerencsés NFL-csapat, amely a 2020-as idényben a legrosszabb mérleggel zár. Trevor Lawrence már a felsőoktatási intézménybe is szupersztárként érkezett, és azóta sem lassított. Ismerkedjünk meg közelebbről az egy hét múlva (magyar idő szerint péntek hajnali 2 órakor) kezdődő draft legnagyobb sztárjával!

Kivégezte az egyetemi nagyhatalom kiváló védelmét – gólyaként…

Még csak 2019 januárját írtuk, amikor a tengerentúli egyetemi amerikaifutball-bajnokság (NCAA) döntőjében a 2009 óta hatszoros bajnok, 2014 óta csak egyszer nem finalista Alabama ellen a Clemson 44–16-os, kiütéses győzelmet aratott.

Az AP-érában (1936 óta) az első 15–0-s mérleget összehozó együttest az akkor még csak 19 éves, újonc Trevor Lawrence vezette, a fináléban jegyzett 347 passzolt yardja és 3 TD-passza pedig a legértékesebb játékosnak járó MVP-cím mellett országos elismerést is hozott számára, és bár addig is sztárként kezelték, azóta a NFL egyik legnagyobb reménységének várják, aki közel két évtizedre meghatározhatja a profi liga arculatát.

Az Alabama elleni döntő legértékesebb játékosa lett


Nos, Lawrence azóta sem cáfolt rá ezekre a hangokra, de ne ugorjunk ennyire előre!

Gyerekként még ütközni szeretett leginkább

William Trevor Lawrence a Tennessee-beli Knoxville-ben látta meg a napvilágot 1999. október 6-án, majd ezt követően a mintegy 280 kilométerre lévő, georgiai Cartersville-be költöztek.

Nem mondhatni, hogy visszafogott gyerek lett volna, hároméves korára már háromszor kellett összeölteni az arcát, mivel összevissza ugrándozott – ahogyan a napokban a Sports Illustratednek adott nagyinterjúból kiderül, már azelőtt futballmentalitása volt, hogy ismerte volna a sportágat, szülei pedig attól tartottak, hogy mások azt fogják gondolni, hogy bántalmazzák a gyereket, annyi horzsolása van.

Már ötévesen szeretett volna egy csapathoz csatlakozni, de Cartersville-ben ehhez hatéves korig várniuk kell a lurkóknak. Amikor végre pályára mehetett, olyan nagy elánnal borította fel a társakat, hogy édesapja, Jeremy azt gondolta, hogy fiából linebacker lesz – ezek a játékosok a védelemben a védőfal mögött szerepelnek, jellemzően a futókkal, tight endekkel, néha elkapókkal ütköznek elég sűrűn, ezen a poszton termelik a legtöbb szerelést évente.

Nem sokkal később aztán egy passzolási gyakorlatnál az egyik labda jócskán messzire pattogott a talajon. Az ifjú Trevor ahelyett, hogy visszament volna a helyére, hogy passzoljon, úgy döntött, megpróbálja a labda megérkezésének helyéről visszaadni a tojást társának.

A szemtanúk egy mintegy 35 yardos, remek bombát láthattak. Egy hétéves gyerektől.

Ott el is dőlt, hogy ő lesz a csapata irányítója.

Már a középiskolában is sztár volt

A gimiben is kiemelkedett a társai közül – a futball mellett még kosarazott is –, iskolája színeiben a Houston Texanst irányító (és szintén volt Clemson-növendék) Deshaun Watson állami rekordjait döntögetve 13 902 yardot és 161 TD-passzt hozott össze.

Harmadévesként 51 hatpontossal vezette állami bajnoki címre a Purple Hurricanest, ami után a helyi Atlanta Journal az év legjobbjának választotta meg, végzősként pedig 41 TD-átadás mellett csak egy labdavesztése volt (amúgy is csupán 21) az újabb végső győzelemig tartó menetelés során.

A Lila Hurrikánok színeiben másodéves korától kezdve 41 meccset nyert meg sorozatban (összességében 52–2-vel zárt), két állami bajnoki címmel, négy regionális elsőséggel, miközben számos egyéni elismerésben részesült remek játékának köszönhetően.

Még Peyton Manningnél is nagyobb tehetség?

Erős szavaknak hatottak ezek, hiszen a legendás Seriff visszavonulásakor gyakorlatilag minden passzal kapcsolatos örökranglistát vezetetett (ezek többségét azóta Drew Brees és Tom Brady bitorolja már), négyszer játszott nagydöntőt, elsőként nyert két csapattal is Super Bowlt (hozzá csatlakozott idén a már Buccaneerst irányító Brady ebben a kategóriában).

Mégis, a középiskolából kikerülve minden jegyzett oldalnál, így a 247.sport.com-nál, a scout.com-nál és a rivals.com-nál is az első számú játékosnak tartott Lawrence esetében Manning volt a mérce.

A legkülönlegesebb irányító, akit a Rivalsnél töltött időszakomban láttam. Sohasem láttam még senkit, akinél ilyen remek kombinációban jelent volna meg a felépítés, a karerő, a passzpontosság, a pályán lévő látásmód, a mobilitás, valamint a poszthoz szükséges ösztönösség. Rengetegféle tehetséget volt már szerencsém tanulmányozni, de Lawrence külön kategória. Mindig Peyton Manning jut róla eszembe, de nála atletikusabb és jobb a karereje is. A kölyök egészen különleges

– mondta anno Mike Farrell róla.

Az elképesztően lendületes dobásokra képes, mindenhol egekig magasztalt fiatal végül a Clemson ösztöndíját fogadta el 2016 decemberében.

A Clemson támadósora hasonlít a rendszerünkhöz, így könnyű lehet az átmenet a középiskolai és az egyetemi játék között. Rendkívül kedves, két lábbal a földön járó emberek fogadtak, rögvest úgy éreztem, mintha hazaérkeztem volna

– ecsetelte a még középiskolás Lawrence a választása okait.

Hamar kezdő lett, majd iskolarekorder a győzelmek számában

Ahogyan a középiskolában Miller Forristall, a fősulin Kelly Bryant is csak négy meccsig tudta tartani a kezdő pozícióját vele szemben, pedig utóbbival 12–2-re végzett egy évvel korábban a Clemson, és az rájátszás elődöntőjében maradt csak alul a későbbi bajnok Alabamával szemben.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy már az első meccseken is osztoztak a játékidőn, amikor pedig négy hét után Dabo Swinney Lawrence-t nevezte meg kezdőnek, Bryant bejelentette, hogy másik egyetemre szeretne iratkozni, ahol kezdőként szerepelhet. Lawrence-szel viszont szárnyalt a Tigers, a veretlen alapszakasz után 42–10-re megverte a Pittsburgh-öt a konferenciadöntőben, majd a rájátszásban a Notre Dame ellen 30–3-ra nyert, a döntőben pedig jött a bevezetőben említett bajnoki diadal.

Hogyhogy csak most?

Adódhat a kérdés, hogy ha már első évesként látszott, mekkora potenciál lakozott benne, és jó eséllyel már a 2019-es drafton is az elsőként mondhatták volna ki a nevét, akkor miért nem jelentkezett a játékosbörzére.

A válasz a szabályozásban keresendő, ugyanis az NFL előírásai szerint egy játékosnál legalább három évnek el kell telnie a középiskola elvégzése után ahhoz, hogy draftolhatóvá váljon, ezt amúgy a játékos-szakszervezet is támogatta.

Ekképpen pedig Lawrence hiába remekelt az egyetemisták között, neki és az NFL-csapatoknak a 2021-es játékosbörzéig várniuk kellett, hogy kiválaszthassák.

Lawrence 1985 óta az első ténylegesen újonc játékos lett, aki bajnoki címig vezette együttesét.

Az idényt 3280 passzolt yarddal és 30 TD-vel zárta, aligha meglepő módon az Év Újonca címet is besöpörve.

Másodévesként a konferenciája legjobbjának értékelték, és az idény legkiemelkedőbb játékosának járó Heisman-trófea döntősei közé is bekerült, de a kezdeti kiegyensúlyozatlanság miatt erről végül lemaradt. A Clemson újabb veretlen alapszakasz után a Virginia ellen biztosította be a konferencián belüli elsőségét, az Ohio State legyőzéséből pedig 259 passzolt és 107 futott yarddal, valamint összesen három touchdownnal vette ki a részét.

Lawrence így a második évében is döntőbe vezette együttesét, de ott megszakadt az egyetem 29 (az irányító 25) meccses győzelmi szériája, az LSU 42–25-re megverte a Clemsont.

Ezt a kiírást 3665 passzolt yarddal és 36 TD-vel fejezte be, a harmadik évére pedig ismét a liga legnagyobb sztárjaként érkezett meg. Az első hat meccsén 1833 yardot és 17 TD-t passzoló irányító október végén pozitív koronavírustesztet produkált, emiatt két mérkőzésről kiülni kényszerült, a Tigers pedig a Notre Dame elleni ütközetet elbukta nélküle. A Clemson a konferenciadöntőben visszavágott riválisának, így jöhetett az újabb playoff, de itt az Ohio State ezúttal erősebbnek bizonyult.

Lawrence utolsó évében passzainak 69,2 százaléka volt pontos, a tíz ütközeten szerzett 3153 yardja és 24 TD-je pedig a második helyet eredményezte számára a Heisman-választáson az Alabama-elkapó DeVonta Smith mögött.

Egyetemi karrierjét végül 34 győzelemmel és az említett két vereséggel zárta, előbbi szám pedig az iskola történetének legjobb mutatója.

Minden megvan benne, hogy elit legyen, még lábon is veszélyes lehet

Remek felépítésű irányító, aki jól olvassa a védelmeket, és a szenzációs irányítóosztályból is kiemelkedik a rengeteg nagy játékával, hogy a nyomás alatt is remekül teljesít, és jól kerüli el a védőket. Bitang erős karja van, a mély labdáknál a liga egyik legjobbja lehet, magassága ellenére gyorsan szabadul a labdától és atletikus.

Ha a szükség úgy hozza, képes vagyok kikerülni a veszélyes helyzetekből, és a lábamnak köszönhetően meg tudom hosszabbítani a játékokat. Tudok futni is, ha erre kerül sor, nincs kiemelkedő sebességem, de elég fürge vagyok, ha meg kell iramodni

– jellemezte anno magát.

Az egyetemi átállással gond nélkül boldogult, de a profi ligánál még a nagy tehetségek is szoktak bajlódni, hiszen annyival gyorsabbak, nagyobbak, erősebbek a riválisok a főiskolásokhoz képest, hogy időbe telik felvenni a ritmust. Ebben segítségére lehet, hogy a szintén korszakos tehetségnek tartott Andrew Luckhoz hasonlóan kiemelkedő a védelmek megtévesztésében, és remekül kezeli a nyomást – úgy a pályán, mind azon kívül is.

Eddig csupán három 1/1-es irányító volt az NFL történetében, aki bajnoki címig vezette csapatát, majd bejutott a Hírességek Csarnokába is, John Elway, Troy Aikman és Peyton Manning (bár a kétszeres bajnok öccse, Eli Manning is esélyes lehet erre még a jövőben), elmondható, hogy nem könnyű örökség az 1/1-es cím.

A világon senkinek sem akar bizonyítani

Számos nagy bajnok fő jellemzője, hogy újra és újra bizonyítani akar a világnak és mindenkinek – láthattuk ezt az egyaránt mindenki által keresztülnézett Tom Bradynél vagy Julian Edelmannél.

A Sports Illustratednek adott interjújából világosan lejön, hogy ez az attitűd viszont teljesen hiányzik Lawrence-ből, persze azért ez valamelyest érthető olyasvalakinél, aki gyakorlatilag egész életében rivaldafényben volt, és már évek óta 1/1-esnek várják. Ő nem akar globális sztár lenni, nem a rengeteg pénz érdekli, bár nyilván előny számára. Nem a bajnoki címekért játszik, bár nyilván azoknak is örül. Őt egy dolog érdekli: hogy játszhasson.

Ezt nehéz megmagyarázni, mert szeretném, ha tudnák az emberek, hogy szenvedélyes vagyok az iránt, amit csinálok, és valóban fontos a számomra, ugyanakkor… bennem nincs az az óriási bizonyítási kényszer, hogy mindenkire rácáfoljak, hogy tévedett velem kapcsolatban. Egyszerűen nincs, nem tudok ilyet létrehozni, nem is akarok. Szerintem az emberek hibásan gondolják ezt küzdőszellemnek, szerintem valamilyen szinten nem is egészséges, hogy mindig csak azt gondold, hogy valakinek bizonyítanod kell, hogy tévedett, még többet, még jobban kell csinálnod

– mondta Lawrence az SI-nek. 

Műtéten esett át

Az Ohio State elleni mérkőzést követően bejelentette, amit már két éve mindenki sejtett, nem tér vissza végzős évére, és jelentkezik a 2021-es NFL-játékosbörzére. Ezt megelőzően viszont bal válla műtétre szorult, februárban esett át a beavatkozáson azért, hogy még az edzőtáborra teljesen felépülve várhassa az újonc idényét.

Nagyjából biztosra vehetően a Jacksonville Jaguars játékosaként.

Már a draft előtt elkelt

Néhány héttel a játékosbörze előtt máris elkelt, igaz, „csupán” arról van szó, hogy megházasodott. Lawrence már hét éve alkot egy párt a már gyermekkora óta ismert Marissa Mowryval, pontosabban most már Marissa Lawrence-szel, akinek tavaly nyáron kérte meg a kezét a 198 centire nyúlt passzmester. 

Külön Twitter-oldal – a hajáról…

De ha már a pályán kívüli dolgok irányába mozdultunk el, nehéz elmenni szó nélkül a haja mellett – legalábbis ez jön le abból, hogy valaki egy külön Twitter-fiókot hozott létre Lawrence sérójáról…

A leírásban az egyetemi futball legjobb hajának (és karjának) állítanak emléket, a 2021-es draft leendő 1/1-es aranyhajú játékosának aposztrofálják Lawrence-t. Az imádat eddig 2083 bejegyzésben nyilvánult meg.

(Borítókép: Trevor Lawrence az egyetemi bajnoki döntő megnyerése után, 2019. január 7-én. Fotó: Michael Zagaris / Getty Images Hungary)

Egy pokoli jó sztori: a senkinek sem kellő irányítóból legendás bajnok lett

2021. április 15., 17:17 Módosítva: 2021.04.16 06:18
163

34 éves korábban bejelentette visszavonulását Julian Edelman, a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokságban (NFL) szereplő New England Patriots színeiben háromszoros Super Bowl-győztes elkapó. A megalkuvást nem tűrő, elveszett mérkőzést nem ismerő Mókus életútjával foglalkozunk mai cikkünkben.

Az volt a sorsa, hogy Brady csapattársa legyen?

Ez azért így nyilván túlzás, mégis valahol sorsszerű, hogy az 1986. május 22-én a kaliforniai Redwood Cityben született Edelman főiskolai tanulmányait San Mateóban kezdte meg, ahol későbbi New England-i csapattársa meglátta a napvilágot, és ahová az irányító még középiskolába is járt.

Ami hősünk gimis élményeit illet, a helyi Woodside-ban okították, utolsó évében pedig hibátlan (13–0) mérleggel vezette a Wildcatset – merthogy ekkor még irányítót játszott (pedig első évében még 45 kiló sem volt!), 2237 yardot és 29 TD-t passzolt, de sokoldalúsága már ekkor is látszott, hiszen 13 futott hatpontost is feljegyezhettek a neve mellé 964 futott yard társaságában.

Nem sokáig volt a San Mateó-i akadémián, első évében sulirekordot jelentő 1253 yardot és 17 TD-t futott, majd átjelentkezett a Kent State-re, ahol üzleti menedzsmentből diplomázott. Addig még három éven keresztül volt a Golden Flashes irányítója, de itt is inkább lábon volt veszélyes, utolsó évében 1370 yardot és 13 TD-t szerzett.

Csapattársának is nekiment, ha nem küzdött eléggé

Még a Kent State-ről való a sztori, miszerint az egyik elkapója alaposan feldühítette őt azzal, hogy sokadjára sem volt hajlandó jól megfutni az útvonalát. Mindig a tökéletességre törekedett, ezzel pedig sokszor nem volt népszerű társai között, de alacsony termete miatt neki mindig kettőzött erővel kellett küzdenie, hogy a fizikai korlátait legyőzze.

Édesapja, Frank edzette gyerekkorában, igen keményen, futballoztak, kosaraztak, baseballoztak, gyakran a sírásig hajszolva a fiát, aki egy ponton megelégelte, és egy életre a hitvallása lett: mindig mindenért küzdeni kell.

Amikor elkapójától nem ezt látta, annyira feldühítette, hogy odarohant hozzá, földre vitte, és ütni kezdte. Utólag maga is bevallotta, hogy túlreagálta a helyzetet, túlságosan lobbanékony volt, de igazából ez a Patriotsnál sem változott, amikor a defensive backek és az elkapók közötti külön párbajok voltak, ha balhé volt, majdnem fixre vehető volt, hogy Edelman ott van a közelében.

Elképesztő versenyszellem tombolt az alulméretezett játékosban, akin mindig mindenki keresztül nézett, ezért mindig mindenkinek külön bizonyítani akart. Az sem volt biztonságban tőle, akinek a legkevésbé kellett volna tartania. Főiskolai barátja, Brian Lainhart osztotta meg ezt a történetet anno az ESPN-nel:

Egyik nap elcsíptem egy edzésen az egyik passzát, kocogtam vele a célterület felé. Rajta volt a piros megkülönböztető mez (az irányítókra helyezik ezt edzések során, hogy jelezzék, nem lehet hozzáérni a védőknek – a szerk.), de utánam futott teljes sebességgel, és elütött, de olyan keményen, hogy megperdültem. Ő a legjobb barátom, a szobatársam, az esküvői tanúm, és kiüti a térdemet. Odamentem hozzá ordítva, hogy »rajtad van a piros mez, Julian!«, erre azt felelte: »tudhattad volna, hogy nem hagyom, hogy touchdownt szerezz«

– mondta Lainart.

Még a felmérőre sem hívták meg, a drafton is alig kelt el

A 2009-es játékosbörzét megelőző össznépi felmérőre, a combine-ra nem kapott meghívót, így – a róla készült felvételek mellett – a Kent State egyetem próbanapján mutathatta be atletikus képességeit, itt pedig sikerült is felhívnia magára a figyelmet.

A végsebessége nem volt kiemelkedő (a 4,52 másodperces 40 yardos sprintje azért persze rossznak sem számít), viszont a fürgesége (az első 10 yardos 1,52-es ideje), oldalirányú mozgékonysága (a 3,92 másodperces 20 yardos shuttle-je lekörözte a combine legjobb mutatóját, a 3,96-ost is), valamint az agilitást mérő feladaton bemutatott 6,62-es ideje is szenzációs eredmény.

Tegyük hozzá, szüksége is volt erre a remek felmérőre, hiszen az biztos volt, hogy a csupán 179 centis magasságával és 88 kilójával, valamint azért a messze nem félelmetes passzolási képességeivel nem tud majd irányítót játszani a következő szinten – ezzel saját maga is tisztában volt, ezért kezdett el különböző posztokra is készülni –, de a csapatok szeretik a sokféleképpen használható atletikus játékosokat, így számíthatott arra, hogy fog esélyt kapni a bizonyításra az NFL-ben is.

Ahogy telt az idő a 2009-es játékosbörzén, úgy tűnt egyre valószínűbbnek, hogy Edelmannek szabadügynökként kell majd elhelyezkednie a ligában, de az utolsó, hetedik körben a 232. választási lehetőséggel az őt korábban futóként és speciáliscsapat-játékosként is tesztelő New England lefoglalta a játékjogát – pedig addigra már gyakorlatilag megegyezett a Green Bay Packersszel, hogy nem draftolt újoncként oda ír alá.

Az egész draft alatt úgy voltam vele, hogy »nos, gondolom, nem tetszettem nekik, mert nem kerestek«, nem tudtam, hogyan ment. Olyan tíz csapat keresett az utolsó nap vége felé, hogy szeretnének elvinni szabadügynökként, és arra gondoltunk, hogy Green Baybe igazolok, ha végül nem választanak ki. Szóval úgy volt, hogy Green Bayben kezdem meg a pályafutásomat, úgy véltük, ez a legjobb esélyem arra, hogy egy csapatba bekerüljek

– mondta később Edelman az NFL Networknek.

Svájci bicska – többek között mindent is játszott

Azt túlzás lenne állítani, hogy Bill Belichick vezetőedző biztos lett volna leendő szerepkörében, és hogy milyen kiváló elkapó válik majd Edelmanből.

Nem tudom, hol fogsz szerepelni, de te tudsz futballozni. Találkozunk az edzőtáborban

– idézte fel Belichick szavait Edelman.

Az biztos volt, hogy a speciális csapatrészben lesz helye, úgy visszahordóként, mint az ellenfél visszahordásának megakadályozásáért felelős gunnerként, emellett pedig elkapóként, időnként pedig futóként is bevethető volt.

Újoncként 37 elkapásból 359 yardot hozott, de az ezt követő három idényben összesen csak 32 elkapásig és 355 yardig jutott, persze ebbe belejátszottak a pályafutását sajnos végigelkísérő sérülések is.

A fő okot viszont Wes Welkernek hívják, aki 2007 és 2012 között 672 elkapásból 7459 yardot szerzett – évente átlagosan 112/1243! –, a hozzá hasonló felépítésű játékos miatt pedig Edelmannek kevesebb lehetőség jutott a támadóknál, így viszont új területeken is csilloghatott!

A puntok utáni visszahordásoknál hamar a liga egyik legjobbjává vált, karrierjét remek, 11,2-es átlaggal és négy touchdownnal zárta.

Ami érdekesebb, hogy Belichick még a védelembe is berakta, a sérülések miatt játszott cornerbacket(!), de volt egy sorral feljebb linebackerként is, sőt még irányítósiettetői feladatokat is kapott, és sehol sem vallott szégyent!

A védelemben is helytállt

3,5 IDÉNYRE VALÓ MECCSRŐL DŐLT KI

Edelman játékstílusának leghamarabb feltűnő szegmense az elképesztő vakmerőség, sohasem félt bevállalni a legkeményebb ütközéseket sem a pálya belső részén lévő darálóban, évekig megbízható célpontot jelentve ezzel Tom Bradynek. A rengeteg ütközésből fakadóan viszont természetesen módon időről időre előjöttek a sérülések is, amelyek megakadályozták abban, hogy még szebb számokkal zárja alapszakaszbeli karrierjét.

Rögvest első lehetséges NFL-meccsét kihagyni kényszerült bokasérülése miatt, majd a Tennessee 59–0-s kiütése során eltört a karja, ami miatt néhány találkozóról ismét lemaradt. A 2012-es idényben kézsérülés miatt kellett kiülnie három hétre, majd hálaadáskor fejsérülés miatt fejezte be idő előtt a meccset, decemberben pedig lábtörést szenvedett.


A 2014-es kiírásban az utolsó két alapszakaszmeccsen nem tudott pályára lépni, így éppen az 1000 yardos határ alatt maradt (972), 2015-ben a bal lábfejét kellett műteni, ami miatt csak a playoffra tudott visszatérni (addig kilenc meccsen 692 yardja volt), két évvel később elülső keresztszalag-szakadást szenvedett, és az egész évet kihagyni kényszerült, a felépülése során használt, nem megengedett szerek miatt pedig négymeccses eltiltással kezdte a 2018-as kiírást. Az utolsó idényében csupán hat meccs jutott neki (bár itt összehozta karrierje legtöbb yardot hozó meccsét, 179-cel zárt a Seahawks ellen), mielőtt újra meg kellett műteni a térdét, ez pedig egyben a karrierje végét is jelentette.

A 12 éves NFL-karrierje során 55 találkozót volt kénytelen kiülni a lehetséges 192 összecsapásból, ami gyakorlatilag 3,5 idény kiesést jelentett.

Az áttörés

A 2013-as idény előtt Wes Welker Peyton Manning csapatához, a Denver Broncoshoz szerződött, ezzel pedig megnyílt az esély az áprilisban egy évre „éhbérért” (765 ezer dollárért) visszaigazoló Edelman előtt – bár a többség a nagy pénzért szerződtetett Danny Amendolától várta, hogy betölti az űrt a csapatnál.

Edelman máshogy gondolta. Az addig csupán 69 elkapásig és 714 yardig jutó elkapó az új idényben 105 elkapásból 1056 yardot termelt, hamar kiérdemelve Tom Brady bizalmát, azóta pedig a liga egyik legjobbjává nőtte ki magát, aki nemcsak a pálya közepén, hanem szélén is bevethető.

Remek teljesítményével 2014 márciusában már jóval kecsegtetőbb szerződés végére kanyaríthatta a nevét (4 év, 17 millió dollár), három évvel később pedig két évre 11 millióért hosszabbított, 2019-ben pedig 15,5 millióért írt alá újabb plusz két idényre, miközben a legjobbak már éves szinten keresnek ennél is lényegesen többet.

Alapszakaszbeli karrierjét végül a keretesünkben jelzett okok miatt csupán 620 elkapással, 6822 yarddal ás 36 TD-vel zárta, és még a futásokból hozzápakolt 413 yard és 4 TD vagy a négy visszahordott TD sem jelent azért olyan minőséget, amivel a Hírességek Csarnokáról kellene beszélgetni.

Csakhogy Julian Edelman a legjobbját nem az alapszakaszokra tartogatta...

Soha fel nem adni! Három bajnoki címben is kulcsszereplő

Aki követte az NFL elmúlt két évtizedét, az tudja, hogy a Patriotsot sohasem lehetett leírni, és bár ebben természetesen óriási szerepe van a 2001 és 2019 között hatszor is bajnoki címet szerző, azóta idén már a Tampa Bayjel csúcsra érő Tom Bradynek, vétek lenne elbagatellizálni az óriási fordításokban Julian Edelman szerepét.

Ott volt például a későbbi döntős Denver elleni 2013-as ütközet, amelyen a rekordokat döntögető, 9–1-es mérleggel érkező Broncos a szünetben 24–0-ra vezetett New Englandben, de a Patriots hosszabbításban 34–31-re győzni tudott. Edelman kilenc elkapással, 110 yarddal és két TD-vel vette ki a részét a hatalmas fordításból.

A Denver Broncos elleni 0–24-ról 34–31-re fordítás

Kettő héttel később emelte a tétet a Patriots, 61 másodperccel a vége előtt még 14–26-ra állt a már 19–3-ra is vezetető Cleveland Browns ellen, de jött előbb Edelman, majd Amendola TD-elkapása, és 27–26-ra nyert a házigazda. Viszont elveszítette Rob Gronkowskit...

Edelman beindul, egy perc alatt fordít a Patriots 14–26-ról

Ebben az idényben még elvérzett a konferenciadöntőben a csapat, egy évvel később már bajnok lett! Ehhez két nagy fordítás is kellett, közte a Baltimore elleni 0–14-ről és 14–28-ról visszahozott ütközettel, amelynek alkalmával Edelman profi karrierje során először engedhetett el passzkísérletet, amiből 51 yardos TD-t szerzett Amendola.

Első NFL-passzkísérletéből 51 yardos touchdown lett a Ravens elleni fordításkor

A finálé sem alakult simán a hazafiak számára, hiszen hiába vezettek 7–0-ra és 14–7-re is a liga legjobb védelmével bíró Seattle Seahawksszal szemben, a negyedik negyed derekán 14–24-et mutatott az eredményjelző. Edelman egy kulcsfontosságú elkapással segítette tovább a 3. és 14-re kényszerülő csapatát, majd a győztes TD-t is megszerezte – igaz, Malcolm Butler interceptionje is kellett a sikerhez. Edelman 26 elkapással és 281 yarddal zárta az idény rájátszását, mindkettővel vezette a ligát.

Kulcselkapás 3. és 14-re és a győztes TD a Seahawks elleni fináléban – 14–24-ről 28–24!

„Pokoli jó sztori lesz!”

Gyerekkönyvet publikált

A maga is apa Edelman Flying High (Magasan repülni) című könyve egy Jules (ez az ő beceneve) nevű mókusról szól, aki megtanulta leküzdeni a fizikai korlátait kemény munkával és egy Tom nevű kecskével. Az amerikai szójátékokat kevésbé ismerőknek a „goat” a kecske szó jelentése, emellett a Greatest Of All Time, vagyis minden idők legjobbja rövidítéseként is szokták használni, és elég sűrűn hallani ezt a jelzőt a liga történetének egyetlen hétszeres Super Bowl-győztes játékosa, Tom Brady kapcsán, így nagyjából azért kitalálható, mi ihlette a sztorit. A könyv második része a Super Bowlon a Falcons elleni, minden idők legnagyobb döntőbeli fordításán alapul.

Aki azt hitte, hogy a Super Bowlok történetének addig holtversenyben legnagyobb fordítása valami, annak két évvel később tátva maradt a szája. A Falcons mindenkit elsöpörve masírozott a döntőig, és a finálé szünetében 21–3-ra, a harmadik negyed hajrájában pedig már 28–3-ra vezetett. Hogy aztán a New England legyen a bajnok! Edelman „csupán” öt elkapással és 87 yarddal járult hozzá papíron a fordításhoz, de ennél sokkal nagyobb volt a szerepe.

A meccs után kikerült felvételek tökéletesen bemutatják azt az attitűdöt, amivel sokadszor is elért a csúcsra. Feladni? Soha!

Pokoli jó sztori lesz, srácok

– mondogatta 21–3-as és 28–3-as hátrányban is a csapattársaknak.

Merthogy ő végig hitt benne, hogy innen is van fordítás, és a társakat sem hagyta egy pillanatra sem, hogy fel merészeljék adni a döntőt.

És ahogy ő mondta, pokolian jó sztori lett, hiszen a korábbi 10 pontos, holtversenyes rekorder fordítást 25-ösre cserélte a csapat, hosszabbításban 34–28-ra megverve a végére teljesen összetörő Atlantát. Ja, és volt az a lehetetlen elkapása, is...

Edelman lehetetlen elkapása a hajrában

Pokoli jó sztori lesz!

A sérülés és az eltiltás után MVP lett

Az Eagles elleni finálét nélküle egy évvel később elveszítette a Patriots, rá egy újabb esztendőre viszont ismét felért a csúcsra a 21. század NFL-dinasztiája. Az idényt négymeccses eltiltással kezdő Edelman a Chargers (7 elkapás, 151 yard) és a Chiefs (7/96) ellen is tarthatatlan volt a rájátszásban, így érkeztünk el az újabb döntőhöz. Itt már nem volt szükség óriási fordításra, minden idők legpontszegényebb Super Bowljában a New England 13–3-ra nyert, főleg védelme remeklésének köszönhetően. Hja, meg ott volt Edelman, aki 10 elkapásból 141 yardot termelt, egymaga több mint a felét hozta csapata passzolt yardjainak, és volt még egy nyolcyardos futása is. Az 53. Super Bowl legértékesebb játékosának pedig ezzel őt választották meg.

A Rams elleni Super Bowlon „csak” a mezőny legjobbja volt

Ami pedig a rájátszásokbeli mutatóit illeti, a 118 elkapásánál és 1442 elkapott yardjánál többet csupán a liga történetének legjobbja, Jerry Rice (151/2245) tudott felmutatni.

Ahogyan Brady is írta a játszótárs visszavonulására: Edelman akkor csillogott legjobban, amikor a legfontosabb volt, a rájátszásban és a bajnoki döntőkben.

(Borítókép: Julian Edelman a Lombardi-trófeával 2019. február 3-án. Fotó: Al Bello / Getty Images)

 

Visszavonult a New England Patriots legendás bajnoka

2021. április 13., 08:45 Módosítva: 2021.04.13 10:19
15
34 évesen visszavonult Julian Edelman, az NFL-ben szereplő New England Patriotscal három Super Bowlt nyerő remek elkapó.

A 2009-es játékosbörzén csupán a 7. kör 232. választási jogával kelt el a mindössze 178 centiméteres magasságával egyetemen még irányítót játszó Edelman, aki karrierje kezdeti szakaszában még leginkább a speciális csapatrészben, főleg visszahordóként jeleskedett, négy touchdownt is szerzett így.

Pályafutása során szerepelt a védelemben is – cornerback és linebacker poszton –, majd Wes Welker távozása után, 2013-ban robbant be elkapóként, 1056 yardos idénnyel. Az alapszakaszban rengeteg meccset kellett kihagynia sérülések, illetve egyszer négymeccses eltiltás miatt, ezért is maradt el kevéssel az 1000-es határtól 2014-ben, 2015-ben és 2018-ban is, amikor mind a 16 meccsen bevethető volt, akkor ezt mindháromszor átlépte (2016-ban 1106, 2019-ben 1117 yardig jutott).

Bár a 620 elkapásból szerzett 6822 yard és 36 TD nem számít ligaszinten is kiemelkedőnek, Edelman a Patriots-sikerek egyik fő letéteményese volt, mert mindig akkor teljesített a legjobban, amikor a legfontosabb volt: a rájátszásban.

A 118 elkapásánál és 1442 elkapott yardjánál is csupán a legendás Jerry Rice (151/2245) tud többet felmutatni, kulcsszerepet játszott a Seahawks és a Falcons elleni nagy fordítások során, valamint a legértékesebb játékos lett a Rams ellen – mindhárom Super Bowlt megnyerte együttese.

A karrierem során semmi sem jött könnyen, és nem meglepő, hogy ez sem lesz könnyű. A tavalyi sérülésem után hivatalosan is bejelentem a visszavonulásomat. Nehéz döntés volt, de ez volt a helyes számomra és a családom számára. Megtiszteltetés, és rendkívül büszke vagyok rá, hogy a Patriots játékosaként tehetem ezt meg

– kezdte Julian Edelman, aki Robert Kraft tulajdonostól kezdve Bill Belichick edzőn át a csapattársakig és stábtagokig mindenkinek köszönetet mondott a New Englandben töltött idejéért.

Életem legjobb 12 éve volt, egy pokoli jó futam.

Természetesen rengeteg játékos emlékezett meg Edelman pályafutásáról, így Tom Brady is, akivel három bajnoki címet nyertek közösen a Patriotsnál. Kiemelte, hogy lányával ellentétben ő nagyon is kedvelte Julian Edelman megnövesztett szakállát, hiszen ez azt jelentette, hogy együttesükkel sokáig jutottak a playoffban, ahol az elkapó a leginkább tündökölt, a legfontosabb pillanatokban.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Tom Brady (@tombrady) által megosztott bejegyzés

(Borítókép: Julian Edelman pályafutásának egyik legnagyobb elkapása, a Falcons elleni Super Bowlon – Michael Zagaris / Getty Images Hungary)

Elkelt Amerika kedvence, a következő évtized nagy sztárja

2021. április 12., 10:04 Módosítva: 2021.04.12 12:14
19
Megnősült Trevor Lawrence, aki az elkövetkezendő bő évtized egyik legnagyobb sztárja lehet az NFL-ben.

Az egyetemi ligában az Clemsonnal 2019 januárjában gólyaként bajnoki címet szerző irányító két éve az idei játékosbörze legnagyobb favoritja az 1/1-es választási cetlire, a Jacksonville Jaguars sem nagyon tudja titkolni, hogy az április végi (magyar idő szerint 30-án, péntek hajnali 2 órakor kezdődő) drafton Lawrence nevét mondja majd be elsőként Roger Goodell komisszár.

Az elmúlt évtized legnagyobb irányítótehetségeként számon tartott fiatalember csapatát még nem jelenthetjük be teljes bizonyossággal, élete párját viszont már igen, miután a hétvégén összeházasodott Marissa Mowryval, pontosabban most már Marissa Lawrence-szel.

A fiatalok már hat éve alkottak egy párt, amikor is tavaly nyáron a 198 centiméterre nyúlt passzmestere feltette kedvesének a nagy kérdést.

Marissa a napokban újra kimondta a boldogító igent, bő két hét múlva a Jaguars is követheti a példáját.

(Borítókép: Trevor Lawrence az egyetemi bajnoki cím megszerzése után – Jamie Schwaberow / Getty Images Hungary)

Párduc lett a New Yorkban felsülő sztárpalánta

2021. április 6., 10:04 Módosítva: 2021.04.06 19:12
2
Véget ért a Sam Darnold-korszak New Yorkban, a fiatal irányító a Carolina Panthers játékosa lett.

A még mindig csak 23 éves irányítót a USC-n mutatott remek játékának köszönhetően 2018-ban már 1/3-ra elvitte a Jets, de a New York-iaknál ő sem tudta elhozni a megváltást, az idén 1/2-es draftcetlivel bíró együttese pedig a váltás mellett döntött.

Darnoldért végül a Carolina Panthers jelentkezett be, és az idei 6. körös választási jog mellett a 2022-es 2. és 4. kört is adta az irányító szolgálataiért.

A Párducok ezzel együtt gyorsan le is hívták az első körös játékosok esetében meglévő 5. éves opciót, így Darnold újoncszerződéséből még két év van hátra.

Az 1/8-on választó Carolina ezzel minden bizonnyal kiszállt az irányítót húzó csapatok közül. Az 1/1-es Jacksonville Jaguars – hacsak nem történik csoda – a korszakos tehetség Trevor Lawrence nevét mondja majd be az április végi játékosbörzén elsőként, a Jets a hírek szerint Zach Wilson mellett teszi le a voksát, az 1/3-ra felcserélő San Francisco 49ers pedig legvalószínűbben a Justin Fields, Trey Lance, Mac Jones irányítóhármas egyikére bök (az esélyek szerint csökkenő sorrendbe rendezve).

Darnold számára jó hír, hogy az eddig kilátástalan támadósor helyett a liga egyik üdvöskéjénél, a csupán 31 éves támadó koordinátor Joe Bradynél kaphat esélyt karrierje felélesztésére, Robbie Anderson személyében régi játékostársa is ott lesz célpontnak, illetve az előző két idényben egyaránt 1100 elkapott yard fölé jutó D. J. Moore szolgálataira is számíthat.

Érdekesség, hogy ezzel ismét egy csoportban szerepelhet majd a korábbi New England-i Tom Bradyvel, aki az előző idényben már a Tampa Bay Buccaneersszel ért fel a csúcsra. Immár hetedszer.

Borítókép: Kathryn Riley / Getty Images Hungary

Nagyon megverték a 145 kilós korábbi NFL-játékost egy hipermarketben – videó

2021. április 5., 11:45 Módosítva: 2021.04.06 10:27
174

Az Oakland Raiders korábbi támadófalembere, Bruce Campbell kórházban töltötte a húsvétot, miután betörték az állkapcsát egy WalMartban. A 145 kilós exjátékos összeszólalkozott egy másik férfival az önkiszolgáló pénztáraknál, ez aztán tettlegességig fajult, az ökölcsatában pedig testi fölénye ellenére is szemmel láthatóan Campbell húzta a rövidebbet.

teljes bejegyzés

Majdnem 700 millióért kelt el Tom Brady egyik kártyája

2021. április 5., 11:07 Módosítva: 2021.04.05 13:43
1
Újabb rekordáron, 2,25 millió dollárért (694,3 millió forint) kelt el a hétszeres Super Bowl-győztes Tom Brady egyik sportkártyája.

A korábbi csúcsot is a 43 éves legendás játékos újonckártyája tartotta azzal, hogy egy hónapja 1,32 millió dollárt fizettek érte. Korábban ennyit még nem adtak a profi amerikaifutball-ligában (NFL) szereplő játékost megörökítő képért.

teljes bejegyzés

Robbant az átigazolási bomba, all-in Friscóban!

2021. március 29., 09:17 Módosítva: 2021.03.29 16:23
12
Őrült hétvége volt a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokságban (NFL), hiszen néhány óra leforgása alatt két óriási cserét is lebonyolítottak.

Elsőként a San Francisco 49ers húzta meg a ravaszt, és mondott all-int. A kaliforniai együttes tavaly februárban percekre volt a bajnoki címtől, de a Chiefs fordítani tudott a Super Bowl végjátékában. Az új idényben aztán gyakorlatilag a kórház a város szélén feliratok villogtak az együttes neve helyén, így hiába a remek keret, az együttes a 12. legrosszabbként zárt, így 1/12-re húzhatott volna a 2021-es játékosbörzén.

Igen ám, de ezzel a játékosgarnitúrával igencsak jó esély van rá, hogy ennyire magasan mostanában nem húzhatnak, így pedig adta magát, hogy akár egy új irányító kiválasztása is képben lehet, mivel Jimmy Garoppolo nem a leginkább strapabíró passzmester a ligában – illetőleg azért abban sem teljes az egyetértés, hogy lehet-e rá franchise-irányítóként számítani.

Az idei drafton akár öt első körös irányítót is láthatunk (az fixnek látszik, hogy Trevor Lawrence lesz az 1/1-es, egyre jobb esély van rá, hogy Zach Wilson a Jets 1/2-ese, és még Justin Fields, Trey Lance és Mac Jones is bőven kimehet a játékosbörze első napján), de a 49ers, úgy tűnik, inkább a saját kezébe akarta venni a sorsát, és nem kockáztatni, hogy a kiszemeltjük bent marad-e 1/12-ig.

A San Francisco ennek érdekében ugyanis óriási ellenértéket beáldozva, a Miami Dolphinsszal cserélve feljött az 1/3-ra!

A 49ers az 1/12 mellett a 2022-es draft 1. és 3. körös választási jogát, valamint a 2023-as játékosbörze 1. körös húzási lehetőségét is adta az 1/3-ért.

Ezek után kissé meglepő lehet, de a kaliforniaiak edzője, Kyle Shanahan azt nyilatkozta, hogy továbbra is Garoppolo az ő emberük, persze ez lehet, hogy inkább csak marketingfogás, hogy valahová el tudják cserélni az irányítót (például korábbi együtteséhez, a New England Patriotshoz, bár ezt az ESPN értesülése rögvest cáfolta is).

Sokáig a Miami sem ült a babérjain.

Az 1/12-t és egy 2022/1-et postázta is Philadelphiába az idei 4/123-as választása mellett, hogy megkapja az 1/6-ot és az Eagles 5/156-os pickjét.

A Dolphinsnál így minden bizonnyal maradnak a tavaly 1/5-re kiválasztott Tua Tagovailoa mellett, jó eséllyel elvihetik 1/6-on azt a játékost, akit amúgy is választottak volna a Houstontól korábban kapott 1/3-as helyén, de szerzett pluszban egy 2023-as első és egy 2022-es harmadik körös választási lehetőséget.

Ha pedig azt nézzük, hogy a 2016-os drafton egy füvezős videó miatt csúszó Laremy Tunsilt anno 1/13-ra ki tudták választani, majd a Houstonnal és a San Franciscóval cserélve összesen négy első és egy harmadik kört szereztek az átigazolásokból, akkor elmondható, hogy remek üzleteket kötöttek a floridaiak.

A Miami idén a 6. pick mellett az első kör 18. választási lehetőségével is bírnak, valamint a 2. körben a negyedik helyen is húzhat a Houston helyett, jövőre egy plusz 3. körrel, 2023-ban pedig egy plusz 1. körrel rendelkeznek, így minden adott, hogy egy igazán erős csapatot rakjanak össze a Delfinek.

Hír még a ligával kapcsolatban, hogy a héten hivatalosan is bejelentik, hogy 17 meccsesre bővül az NFL alapszakasza a 2021-es idénytől kezdődően.

Borítókép Abbie Parr / Getty Images Hungary

Pontosan így kell megsemmisíteni egy bajnokesélyes klubot

2021. március 23., 06:04 Módosítva: 2021.03.23 11:33
14
Noha a Houston Texanst csak 1999-ben alapították, és 2002-ben mutatkozott be az NFL-ben, már így is komoly történelme van. Igaz, nem a sikerek és a kiemelkedő eredmények, inkább ennek ellenkezője miatt. Ugyan a klub 2011-ben, fennállása során először megnyerte a saját csoportját, amit még öt divíziógyőzelem követett, a közelmúltban pedig úgy tűnt, a franchise a legjobbak közé emelkedhet, most mégis ott tart, hogy mindent elölről kell kezdenie. Pedig sztárokban és kiemelkedő tehetségekben itt sem volt hiány, két évvel ezelőtt pedig még bajnokesélyes csapatként beszélhettünk róluk, de most sem a jelenről, sem a jövőről nem mondhatjuk, hogy fényes lenne.

Az előző részben Houston NBA-csapatának, a Rocketsnek a kálváriáját mutattuk be. Most a Texanson a sor, amelynek a pályaíve jelenleg rendkívül hasonlít a kosarasokéhoz.

Minden kezdet nehéz

Frissen csatlakozó csapatként a Texans 2002-ben megkapta a drafton az első választás jogát, amellyel a klub az irányítót, David Carrt kaparintotta meg.

Szegényt olyan támadófal védte, mintha öt fotocellás ajtót építettek volna elé, 76 sacket szenvedett el az első évében, ami máig fennálló negatív rekord.

Egy évvel később kapott egy kitűnő célpontot, Andre Johnsont, aki sokat lendített az ő játékán és a csapat eredményességén is. Aztán a 2005-ös borzalmas szezon után 2006-ban ismét elsőként választhatott a drafton a csapat, amely aztán mindenkit sokkolt azzal, hogy nem a futó Reggie Bushra vagy az irányító Vince Youngra, hanem Mario Williamsre, azaz egy védőre szavazott.

teljes bejegyzés

A Patriots a világ pénzét elköltötte, Bradyék egyben maradtak

2021. március 19., 10:09 Módosítva: 2021.03.19 17:29
107

A héten megnyílt a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) szabadügynökpiaca, és ahogyan az lenni szokott, röpködtek is rögvest a dollártízmilliók.

Még a koronavírus-járvány miatti fizetésisapka-csökkentés (198,2 millió dollár helyett 182,5 idén) sem éreztette annyira a hatását, mint amitől tartani lehetett, a szűk két évtizedes dominanciát követően Tom Brady távozása után a playoffról lemaradó New England Patriots pedig alaposan bele is húzott az igazolásokba:

közel 250 millió dollárt szórt el Bill Belichick vezetőedző néhány nap alatt!

A Patriots szabadügynök-igazolásai

  • Matthew Judon, irányítósiettető, 56 millió dollár/4 évre
  • Jonnu Smith, tight end, 50 millió/4 év
  • Hunter Henry, tight end, 37,5 millió/3 év
  • Jalen Mills, söprögető, 24 millió/4 év
  • Nelson Agholor, elkapó, 22 millió/2 év
  • Davon Godchaux, belső védőfalember, 15 millió/2 év
  • Kendrick Bourne, elkapó, 15 millió/3 év
  • Kyle Van Noy, linebacker, 12 millió/2 év
  • Henry Anderson, belső védőfalember, 7 millió/2 év
  • Ted Karras, belső támadófalember, 4 millió/1 év
  • Montravius Adams, belső védőfalember, 2,5 millió/1 év

Maradt az együttesnél a rúgó Nick Folk és a támadófal centere, David Andrews is. Érkezett még csereként a korábbi támadófalember, Trent Brown, aki miatt Marcus Cannon távozott ugyancsak trade formájában Houstonba, Patrick Chung pedig bejelentette visszavonulását. Ami a távozókat illeti, Joe Thuney a legnagyobb név, érte 5 évre 80 milliót áldozott a legutóbbi két Super Bowlon részt vevő Kansas City Chiefs.

A legutóbbi két AFC-döntőt megnyerő Főnökök alternatív módon álltak a támadófal megerősítéséhez, hiszen Thuney mellett jött még egy évre a szintén a center és a szélső falemberek között, guardként használható Kyle Long, miközben nagy meglepetésre a két szélső kezdőjét elengedte, a tackle Eric Fisher és Mitchell Schwartz is a menesztés sorsára jutott.

A címvédő Tampa Bay Buccaneersnél a „győztes csapaton ne változtass” elvet próbálták eszközölni, és igyekeztek mindenkit megtartani a lejáró szabadügynökök közül. Tom Brady belement szerződése átalakításába, ezzel 19 millió dollár szabadult fel 2021-re, ezt pedig igyekeztek is rendesen kihasználni a csapatnál.

Maradt a Buccaneersnél

  • Shaquil Barrett, irányítósiettető, 68 millió dollár/4 év
  • Lavonte David, linebacker, 25 millió/2 év
  • Chris Godwin, elkapó, franchise taggel, 15,983 millió/1 év
  • Ryan Succop, rúgó, 12 millió/3 év
  • Rob Gronkowski, tight end, 8 millió/1 év
  • Rakeem Nunez-Roches, belső védőfalember, 5 millió/1 év

Akinek még a levegőben van az ügye a nevesebb játékosok közül, az Ndamukong Suh, Antonio Brown és a playoffban remeklő futó Leonard Fournette, de nélkülük is bitang erős maradna a bajnok együttes.

A Washington William Jacksonnal (40,5/3) pótolta a Denverbe szerződő Ronald Darbyt (30/3) cornerbackposzton, érkezett az elkapók közé a piac legjobb játékosa, Curtis Samuel (34,5/3), valamint a gyakorlatilag már mindenhol irányító Ryan Fitzpatrick (10/1) is.

Az Arizona legendás játékosokkal üzletelt, (28/2), Matt Prater és A. J. Green is – noha már mindegyikük túl van a zeniten azért –, Patrick Peterson viszont távozott, ő a Minnesotánál folytatja.

A top 10 szerződés

A piac eddigi legnagyobb nyertese anyagilag Trent Williams: a 33 éves vakoldali támadófalember posztjának új rekordját jelentő 23,01 milliós átlagért írt alá hat évre, így 138,06 milliót kereshet. Mondjuk, a még a piac nyitása előtt hosszabbító Dak Prescott bérét sem kell azért sajnálni

  játékos   poszt   honnan   hova összeg*   év   átlag*
 Trent Williams LT   SF SF 138,06 6 23,01
 Bud Dupree OLB   PIT   TEN   82,5   5 16,5  
 Joe Thuney OG  NE   KC   80   5   16  
 Shaquil Barrett OLB TB  TB  68  4   17 
 Corey Linsley C   GB  LAC  62,5   5   12,5  
 Trey Hendrickson DE   NO   CIN   60 15  
Matt Judon OLB  BAL   NE   54,5   4   13,625  
 Jonnu Smith TE  TEN  NE  50  4   12,5  
 Carl Lawson DE   CIN   NYJ   45   3   15  
 William Jackson III CB   CIN   WAS   40,5   3   13,5  

*az összegek millió dollárban értendők
a spotrac.com adatai

Borítókép: Dustin Bradford / Getty Images Hungary

Visszaadta egy város hitét, királyként vonult el a naplementébe

2021. március 18., 07:28 Módosítva: 2021.03.18 13:16
35
New Orleansban 15, az NFL-ben 20 éves periódus ért véget vasárnap este: Drew Brees bejelentette visszavonulását. Most kicsit közelebb hozzuk a liga passzkirályának pályafutását.

Űrszámok – olyanokat ért el, amire senki sem volt képes

Drew Brees pályafutása során 80 358 yardot passzolt az alapszakaszban, amivel vezeti a liga örökrangsorát. Ő volt az a játékos, akinek a legkevesebb mérkőzés kellett az 50 000 (183), a 60 000 (215) és a 70 000 (248) passzolt yard eléréséhez, és az egyetlen, aki 80 000-ig eljutott.

A liga történetében 12 alkalommal fordult elő, hogy valaki legalább 5000 yardot passzolt egy idényben, ebből öt fűződik a nevéhez, rajta kívül senkinek sem sikerült egynél többször eljutnia eddig!

Kétszer is az Év támadójának, 2006-ban az Év emberének választották meg, hatszor volt az idény legpontosabb irányítója, hétszer volt az övé a legtöbb passzolt yard, négyszer a legtöbb touchdown. Kétszer volt a legjobb az ő irányítómutatója, 571 TD-passzával a második helyen áll az örökranglistán.

A 7142 pontos átadása rekordnak számít, 67,7 százalékos passzpontossága csak Deshaun Watson 67,8-as mutatója mögé szorul, övé volt egy idényen belül a legjobb passzolási százalék (74,4), ő passzolt a legtöbb egymást követő mérkőzésen touchdownt (54), övé volt az egy meccsen bemutatott legjobb passzolási százalék (96,7).

Hiába minden, sosem tartották a legjobbnak

Ezek alapján joggal gondolhatnánk, hogy sorban állnak az elismerések a neve mellett, de hiába volt ő az év irányítója 2006-ban, érte el 2008-ban 24 év szünet után csupán második játékosként az 5000 yardos határt, állított fel rekordot 5476-tal 2011-ben, vagy volt a legjobb irányítómutatója 2009-ben és 2018-ban is, egyszer sem kapta meg az Év legértékesebb játékosának járó MVP-címet.

A 2006-os idényben volt csapattársa LaDainian Tomlinson (róla még lesz szó) NFL-rekordot érő 28 touchdownt futott, volt mellette 1815 futott és 508 elkapott yardja, valamint három elkapott és két passzolt(!) hatpontosa is, a San Diego Chargers pedig 14–2-vel a liga legjobbjaként zárt. LT-nek 44, Breesnek csupán négy voksa volt.

A 2009-es kiírásban a legtöbb pontot és yardot szerző Saints támadósorát vezetve a ligaelső Indianapolis Coltsot irányító Peyton Manning mögé rangsorolták – jócskán (39,5–7,5), a döntőben aztán jött a nemes „bosszú” (erről szintén beszélünk még).

A 2011-es remeklése két szavazatra volt elég a Green Bayjel 15–1-es mérleggel záró Aaron Rodgers (4643 passzolt yard, 45 TD, 122,5-ös irányítómutató-rekord) mögött, a 2018-as idényben pedig egyéni legjobbja, a kilenc első helyes szavazat is karcsúnak bizonyult Patrick Mahomes (5097 yard, 50 TD) 41-ével szemben.

Négy második helye viszont legalább rekord – ha már az első egyszer sem jött össze.

Sportolói család, nagyapja harcolt a világháborúban

Drew Brees 1979. január 15-én, Dallasban látta meg a napvilágot ügyvéd édesapja és édesanyja első gyermekeként. Brees felmenői egyaránt sportoltak korábban, apja kosarazott, anyja atletizált, de anyai nagybátyja például egyetemi sztárirányító, anyai nagyapja pedig neves futballedző volt – korábban pedig harcolt az okinavai csatában, amely 1945 júniusában a szövetségesek győzelmével ért véget. Drew hétéves korában szülei elváltak, és megosztoztak a gyerekek felügyeleti jogán, ami rendkívül nehéz időszakot hozott hősünk életében, ennek következtében viszont igen szorossá vált a kapcsolata két évvel fiatalabb öccsével, Reiddel. Később apja újabb házasságából született egy féltestvére, Audray.

Egészen a középiskolás koráig nem foglalkozott a kontakt futballal, sokoldalúságát baseballban és kosárlabdában is igyekezett hasznosítani, olyannyira, hogy azt fontolgatta, hogy utóbbival szeretne foglalkozni az egyetemen. Egy súlyos térdsérülés után végzős évében a helyi bajnokság legértékesebb játékosának választották meg, miután hibátlan mérleggel vezette sikerre csapatát. Utolsó évében 3528 yardot és 31 TD-t passzolt, a gimis karrierjét pedig 28 sikerrel és egy döntetlennel zárta, mégsem tudta felhívni magára a nagyobb texasi egyetemek figyelmét.

Egyetemi rekordhalmozó

Csupán két ösztöndíjajánlatot kapott, végül a jobb oktatás miatt a Purdue-ra esett a választása, ahol ipari menedzsmentből diplomázott. Gólyaként még rendkívül kevés lehetőséget kapott, de másodévesen már ő lett a kezdő a sokelkapós felállást favorizáló edzőnél, utolsó két évében pedig az együttes kapitánya volt. Lehetősége lett volna már a 2000-es játékosbörzére is kijönni, de ő a tanulmányai befejezése érdekében visszament az egyetemre, és az Ohio State és a Michigan drámai legyőzésének köszönhetően a Purdue 1967 óta először végzett a konferenciája élén – hármas holtversenyben. Az 1999-es Heisman-választáson a negyedik, egy évvel később a harmadik legjobb egyetemi játékos lett.

Főiskolai pályafutása során 19 sulirekordot állított fel, 13 konferenciacsúcsot döntött meg, és két NCAA-rekord birtokosa volt, egy 99 yardos TD-passzával, valamint az egy meccsen bemutatott 83 passzkísérletével. A 11 792 passzolt yardja, 90 TD-passza is a Big Ten legjobbja volt, részben róla nevezték el a 2011-ben életre hívott év irányítója díjat (Griese–Brees), amelyet a konferencia legjobbja kap meg. 2009-ben iskolája „halhatatlanjai” közé választották be.

Egy kör pihenő, legendás Chargers-draft

A 2001-es játékosbörzén a San Diego Chargers rendelkezett az 1/1-es választási joggal, a mindenki által első kiválasztottnak várt Michael Vicket viszont passzolta a kaliforniai csapat, és inkább cserélt az Atlantával, az érte többek között érkező 1/5-ön a Hírességek Csarnokába beválasztott futó, LaDainian Tomlinson jött, a 2. kör első húzásával pedig a csupán 184 centi magas, nem túl atletikus Brees érkezett. Amikor egy draft alatt két „halhatatlant” húzol, akkor azért általában jól végzed a munkád. De ebből mégsem a Chargers profitálhatott végül.

Döcögős kezdés, érkezett az utód, megtáltosodott

Az első évében Doug Flutie cseréjeként csupán egy meccsen jutott szóhoz, de 2002-ben már megnyerte a kezdő posztot, és úgy tűnt, minden remek, hiszen az első hét meccs után 6–1-gyel állt az együttes. Utána azonban jött egy törés, csupán 8–8 lett az idény vége, a vesszőfutás pedig tovább tartott, 2003-ban 1–7-tel indított a Chargers, Brees pedig a padon találta magát. Az év végére visszaállt, de a 11 meccsen jegyzett 2108 passzolt yard, 11 TD-passz és 15 interception nem volt fényes mutató, a San Diego pedig újra 1/1-es lett.

Ezzel pedig ki is választották Eli Manninget, aki közölte, hogy nem igazán vonzza a San Diegó-i piac, úgyhogy vele ne számoljanak, így egy csere keretén belül az 1/4-es Philip Rivers került ide (sok egyéb mellett választási jog mellett).

Ezen a drafton is belenyúlt a tutiba a Chargers, hiszen összesen öt, később Pro Bowlba jutó játékost draftolt, Brees pedig új életre kelt, 11–4-es mérleget hozott össze kezdőként, 27 TD-passzára csak 7 interception jutott, 104,8-as irányítómutatója pedig 2009-ig egyéni csúcsot eredményezett – no meg az Év visszatérője címet.

Egy évre visszahívta a Chargers, majd sérülése után lemondott róla

A Jets elleni playoffzakó után az együttes franchise taget tett lejáró szerződésű játékosára, akit nem cserélt végül el, így az új idényben is ő volt a kezdő, itteni karrierje legjobbjának számító 3576 yardig jutott, az utolsó fordulóban viszont rendkívül súlyos vállsérülést szenvedett, ami után még a pályafutása is veszélybe került.

A Chargers ajánlott neki egy ötéves, 50 millió dolláros szerződést, ebből viszont csupán kétmillió volt az első éves alapfizetése, és főleg teljesítményhez kötött ösztönzők révén juthatott volna a pénzéhez. Miután a San Diego nem javított ajánlatán, Brees új ajánlatok után nézett.

A Miaminál nem bíztak a felépülésében, New Orleans köszönte

A Saints mellett a Dolphins volt a másik esélyes, a floridai együttesnél viszont tartottak tőle, hogy a vállsérülése miatt sohasem lesz régi az alacsony játékos, és végül inkább a háromszoros Pro Bowl-szereplő Daunte Culpepperért cseréltek a Delfinek – hogy aztán a sérülése miatt négy meccs jöjjön össze neki Miamiban...

A New Orleans mindenesetre köszönte, hat évre 60 millióért szerződtette, a többi pedig már történelem.

A porig rombolt várost élesztették újjá, az Év embere lett

A 2005-ös Katrina hurrikán (holtversenyben) minden idők legnagyobb amerikai anyagi kárát okozva tombolt a környéken, többek között a Saints idényére is rányomta a bélyegét, hiszen saját otthonában nem léphetett pályára, és csupán három győzelmet aratott a New Orleans.

A szurkolóknak kellett valami, amibe kapaszkodni tudtak, a Saints Sean Payton vezetőedző és Drew Brees irányító elhozásával próbálkozott – 15 év távlatából nézve a liga egyik ikonikus duóját megszerezve kijelenthető, óriási sikerrel tették a New Orleans-iak!

Rögvest első évben 4418 yardig jutott, 10–6-os mérleggel a Saints a konferencia második legjobbja lett, a Rams legyőzése pedig rögvest NFC-döntőt jelentett, más kérdés, hogy ott a Bears könnyedén legyőzte a New Orleans-iakat. Breest a 2006-os idényben az Év emberének választották meg – Tomlinsonnal közösen –, köszönhetően tevékeny szerepvállalásában a környék újjáélesztése során.

Gyenge védelmek miatti szenvedés, aztán Super Bowl-győzelem!

A 2007-es és 2008-as idényre rányomta a bélyegét a gyengén teljesítő védelem, előbb 388, majd 393 pontont engedett a csapat, így pedig hiába volt remek a támadósor, a 7–9-es és a 8–8-as mérleg a playoffhoz sem volt elegendő.

A 2009-es kiírásra megerősödő egység annyit már hozzá tudott tenni, hogy ne menjenek el rajta a meccsek, sőt, még labdákat is bőszen szerzett, ezzel pedig a csapat szárnyalni kezdett, december közepére 13–0-val állt. Ekkor jött egy törés, az utolsó három meccsét elbukta a gárda, de az első kiemelés így is összejött, a Cardinals sima, a Vikings hosszabbításos legyőzése után pedig jöhetett a gárda történetének első Super Bowlja.

Peyton Manningék ellen nem kezdett jól a gárda, az első negyedet tízpontos hátrányban zárta, a második félidőre 6–10-zel jött ki úgy, hogy az ellenfél várhatta a kezdőrúgást, így az első támadás lehetőségét. Ekkor ritkán látható merész húzással a Saints visszaszerezte a labdát, a negyedik negyedben pedig bedarálta ellenfelét (31–17).

Hol a védelem?

Azóta viszont mintha átok ülne a Szenteken, hiszen valami mindig közbejött. A 2010-es idényben az egy negatív mérleggel csoportgyőztes Seattle mutatott be óriási bravúrt hazai pályán, egy évvel később a San Francisco kilenc másodperccel a vége előtt fordított a konferencia-elődöntőben, majd a következő öt évből négyszer a playoff sem lett meg (454, 424, 476 és 454 pontot engedve).

Remek drafttal vissza a favoritok közé, de valami mindig elromlik

A 2017-es játékosbörze viszont elképesztően jól alakult a csapat számára, hiszen a remek cornerback Marshon Lattimore, a kiváló támadófalember Ryan Ramczyk, a safety Marcus Williams, a liga egyik legjobb futója, Alvin Kamara és a tavaly 13,5 sacket jegyző Trey Hendrickson is ekkor érkezett az együtteshez, amely vissza is tért a győztes útra – azóta sorozatban négyszer nyerte meg a csoportját.

A 11–5-ös alapszakasz után a playoffban a csoportrivális Panthers legyőzése után a Vikings ellen hiába jött vissza 0–17-ről, és vezetett az utolsó másodpercekben 24–23-ra, egy döbbenetes hiba után Stefon Diggs 61 yardos touchdownjával a Minnesota ünnepelhetett.

Egy évvel később az utolsó meccset elengedve is 13–3-mal zárt a Saints, Brees 74,4 százalékos passzhatékonyságával NFL-rekordot állított fel, 115,7-es irányítómutatójával pedig ligaelső volt. A rájátszás első körében a címvédő Eagles 14–0-val kezdett, de ezt követően érvényesült a papírforma, a New Orleans 20–14-re győzött. Hogy aztán a konferenciadöntőben egy csúnyán elnézett szabálytalanság miatt ne tudja lezárni a Rams elleni meccset, és végül hosszabbításban alulmaradtak a Szentek.

A 2019-es idényben öt meccsről kidőlt Brees sérülése miatt, a keret erejét jellemzi, hogy Teddy Bridgewaterrel 5–0-val zárta ezt az időszakot a Saints és 13–3-mal a harmadik kiemelést megszerezve az éppen becsúszó Minnesota ellen jöhetett (volna) a revans. Hiába volt itt is nagy Saints-feltámadás, a hosszabbításban Kyle Rudolph TD-elkapásával ismét a Vikings örülhetett, főszereplőnkön pedig ebben az idényben már azért alaposan látszottak a visszaesés jelei.

A legutóbbi idényben már Brees passzainak átlagos mélysége volt a legalacsonyabb a ligában, kiemelkedő pontossága és az elkapások utáni nagy játékok miatt még így is hatékonyak maradtak a Szentek, és a trónkövetelő Buccaneers 38–3-as idegenbeli leigázása és söprése után úgy tűnt, minden a legnagyobb rendben. Igen ám, de a 49ers elleni ütközeten kidőlt Brees, mint kiderült, ezen a két meccsen összesen 11 bordája tört el, valamint a tüdeje is megsérült és légmell alakult ki nála.

A Saints Taysom Hill-lel együtt is gond nélkül elintézte a Falconst, majd az irányító nélkül maradt Broncos ellen is könnyedén hozta a védelmi háborút, mielőtt újra két vállra fektette az Atlantát. A Philadelphia ellen már a védelem sem tudta hozni a meccset, a Chiefs ellen pedig hiába tért vissza Brees, a címvédő gond nélkül nyerte az összecsapást. A Minnesota és a Carolina könnyed legyőzésével 12–4 jött össze, a 2. kiemelésnek köszönhetően a 7. helyen bejutó Chicago Bears elleni összecsapás újabb sima meccset hozott. Jöhetett a harmadik csata Tom Brady új csapata ellen, és bár az alapszakaszban mindkétszer nyerő házigazda a harmadik negyedben még 20–13-ra vezetett, a remekül összeálló Buccaneers-védelem vezérletével a Tampa Bay végül 30–20-ra nyert. Brees 34 passzkísérletéből csak 19 volt jó, alig 134 yardért, egy TD-passza mellé jutott három interception is, karrierje legrosszabb, 38,1-es irányítómutatójával búcsúzott – a rivális pedig végül hazai pályán megnyerte a Super Bowlt.

Brees az idény után belement a fizetése átütemezésébe, hogy a fizetési sapkát illetően borzalmas helyzetben lévő együttesén segítsen, és bár már kezdett úgy tűnni, hogy valóban komolyan gondolja, hogy még egyszer nekifut az újabb Lombardi-trófeáért folytatott csatának, végül napra pontosan 15 évvel a szerződtetését követően, március 14-én bejelentette, ennyi volt.

A lezárás nem sikerült ugyan a legszebben, afelől egy percig se legyen kétség, öt év múlva Drew Brees bekerül a Hírességek Csarnokába – mint minden idők egyik legjobb irányítója.

teljes bejegyzés

Egy este alatt dollárszázmilliókat költenek el Amerikában

2021. március 16., 06:02 Módosítva: 2021.03.16 13:09
42
A tengerentúli profi majorligák esetében alapvető cél, hogy ne alakuljanak ki évtizedekig kiemelkedő vagy éppen a liga alján tengődő együttesek, ezt pedig mesterségesen szabályozzák is. Ezek közül kettővel, a szabadügynökpiaccal és a draftrendszerrel foglalkozunk – az amerikaifutball-bajnokságon (NFL) keresztül bemutatva.

Míg mi, európaiak ahhoz vagyunk szokva, hogy a Real Madrid kisebb megszakításokkal elit csapat, hogy a Bundesligát kis túlzással lejátszani is felesleges, úgyis a Bayern München nyer, vagy azt, hogy az idény előtt megmondható évek óta, hogy a PSG és a Juventus is csúcsra ér, az amerikaiak inkább az esélykiegyenlítésben hisznek.

Európa – Amerika: tartós dominancia –mindenkinek van esélye 

MINDEN HOKICSAPAT VOLT PLAYOFFBAN AZ ÉVTIZEDBEN

Kitekintve a további majorligákra: a kosárbajnokságban (NBA) a Sacramento Kings vár a legrégebb óta (15 éve) a playoffra, rajta kívül csak a Phoenix Suns (11) és a New York Knicks (8) nem volt az elmúlt öt évben a kieséses szakaszban. A hokisoknál (NHL) csak a Buffalo Sabresre (9) igaz ez, a baseballban (MLB) a Seattle Mariners (19) a kiemelkedő, tavaly a Miami Marlins (16), a San Diego Padres (13) és a Chicago White Sox (11) is megszakította hosszú negatív szériáját.

Amerika hisz abban, hogy az tesz jót a ligának, ha a leggyengébb csapatnak is reális esélye van legfeljebb három-négy év alatt arra, hogy a rájátszásba verekedje magát, és a bajnoki címért küzdhessen.

Ehhez arra van szükség, hogy egyrészt azonos feltételekkel küzdjenek (erre szolgál például az egységes fizetési sapka), ne alakulhasson ki olyan helyzet, hogy egy tehetősebb klub lerabolja az anyagilag kevésbé szerencséseket, így folyamatosan fenntartva dominanciáját.

Hogy csak még egy példát nézzünk, az Ajax 1995-ös Bajnokok Ligája-győzelme óta öt angol (2x Manchester United, 2x Liverpool, Chelsea), 11 spanyol (7x Real Madrid, 4x Barcelona), négy német (3x Bayern München, Dortmund) és négy olasz (2x Milan, Juventus, Inter) győzelem mellett csak José Mourinho Portója tudott a csúcsra érni, és annak is már 17 éve. Ha ehhez hozzávesszük, hogy döntős is csak az 1996-os Ajax, a 2004-es Monaco és a tavalyi PSG volt, látható, mennyire uralja a négy kiemelt bajnokság az európai klubfutballt.

AzNFL-ben volt egy New England Patriots és egy Cleveland Browns nevű anomália, előbbi 2001 és 2018 között 13-szor játszott konferenciadöntőt, kilenc Super Bowllal, hat bajnoki címmel, utóbbi pedig 17 évet várt a playoffszereplésre. Jól jellemzi a liga kiegyenlítettségét, hogy a „hazafiak” ezzel a hat bajnoki címmel rögvest az örökranglista élére ugrottak holtversenyben a Pittsburgh Steelersszel. Az ohiói csapaton kívül egyedül a Tampa Bay Buccaneers szurkolói vártak legalább 10 évig a rájátszásra (13), de Tom Brady érkeztével nemcsak az, hanem a bajnoki cím is összejött kapásból! Ezzel a két bejutással már csak a New York Jetsnél várnak régóta, 10 éve a playoffra, ezt leszámítva viszont a másik 31 csapatnál az elmúlt öt évben volt legalább egy rájátszásszereplés!

A draftrendszer

Az NFL-csapatok legfontosabb esélykiegyenlítő szegmense az évenként megrendezett játékosbörze, amelyen a gárdák a legjobb egyetemisták kiválasztásával igyekeznek öt-tíz-tizenöt évre meghatározó futballistákat szerezni.

A rendszer egyszerű: a leggyengébb csapat választhat minden körben elsőként, a bajnok pedig utolsóként, ezzel megadva a gyengébben szereplő csapatoknak az esélyt, hogy jobb játékossal erősödjenenek, mint a jobban teljesítők.

Összesen hét kört rendeznek meg, minden évben április-május környékén három napig csak erről szól a liga: az első napon (magyar idő szerint csütörtökről péntekre virradóra 2 órától nagyjából 6 óráig) az első kört tartják meg, a másodikon a második-harmadik kört (szombat hajnali 1 és 6 között), a harmadikon pedig a többit (szombat 18-tól nagyjából vasárnap 1 óráig).

VILLÁMGYORS KOSARASOK, VÉGET NEM ÉRŐ BASEBALLOSOK

Az NBA-ben csupán két körből áll a játékosbörze, ezalatt 60 kosaras játékjogát foglalják le az együttesek. Az NHL-ben nagyjából hasonló mennyiséggel dolgoznak, mint az NFL-ben, itt is hét kör van idéntől már 32 csapattal, igaz, itt nincsenek kompenzációs jogok. Az MLB-ben kis túlzással viszont azt is lehetett draftolni, aki valaha hallott a sportágról: 40 (!) kör volt a 2019-es börzén, ezt 2020-ra ötre rövidítették a Covid-helyzet miatt, 2021-re pedig lefelezték, bár a 20 kör így is irgalmatlanul hosszú.

Minden évben kiosztanak úgynevezett kompenzációs draftjogokat. Ezeket azok a csapatok kapják, amelyek az előző évi szabadügynökpiacon több játékost vesztettek, mint amennyi hozzájuk érkezett (3–7. kör között lehet részesülni belőlük, mindig az eredeti 32 választás után). Azok az együttesek is kompenzálásban részesülnek továbbá, akiknél ez a két szám megegyezik, de értékesebb játékosokat vesztettek – igaz, ezeket csak a 7. körben, a többi kompenzációs pick után kapják meg.

Ebből a 256 húzási lehetőségből lejönnek azok, amelyeket a liga különböző vétségek miatt elvesz a csapatoktól, valamint azok is, amelyeket az előző évben, az úgynevezett supplemental drafton használnak fel a gárdák – itt a draftra nem jelentkező, de a tanulmányaikat mégsem folytató tehetségekre lehet vadászni. Legutóbb, még 2019-ben Jalen Thompson kelt el így, érte egy 2020-as ötödik körös választási jogot áldozott be az Arizona Cardinals.

A játékosbörze során lehetséges ezeket a jogokat cserélni is, előfordult már többek között olyan is, hogy egy gárda gyakorlatilag a teljes draftját odaadta egy játékosért.

Aki nem hallja/látja a nevét a hét kör során, annak sem kell csüggednie, hiszen ezt követően nem draftolt szabadügynökként is csapatra találhatnak, sőt, igazából a 6-7. körösöknél talán még jobb helyzetbe is kerülhetnek, hiszen maguk dönthetik el, hogy hová szeretnének aláírni, és néhányuk lényegesen nagyobb garantált pénzmennyiséget tud így megkapni. És hogy az sem jelenti feltétlenül egy karrier végét, ha valakit nem draftoltak, arra álljon itt néhány név: Tony Romo (irányító, Dallas Cowboys), Jason Peters (támadófalember, Buffalo Bills, Philadelphia Eagles), Wes Welker (elkapó, New England Patriots, Denver Broncos), Adam Vinatieri (rúgó, New England Patriots, Indianapolis Colts), James Harrison (irányítósiettető, Pittsburgh Steelers), Antonio Gates (San Diego/Los Angeles Chargers), Kurt Warner (St. Louis Rams, Arizona Cardinals).

Gaál Sándor Norbert (közgazdász, a www.profootballbusiness.com oldal szerkesztője):

A draft rendszere nagy erőssége az NFL-nek. Valóban hatékony azon csapatok számára elérhetővé tenni a legjobb játékosokat, akik gyengébben szerepelnek, ezáltal közelítve egymáshoz a csapatokat játékerő terén. Azonban ne feledjük azt sem, hogy a legtöbbre taksált játékosokból nem minden esetben lesz világklasszis az NFL-ben. Hatalmas szerepe van az egész folyamatban a csapatok tehetségkutató részlegének. A tehetségkutatás pedig nem egzakt tudomány. A játékosok sporttal kapcsolatos képességei csak egy területet jelentenek, és már azt is hihetetlenül nehéz megítélni, hogy valaki mennyire lesz képes jó teljesítményre NFL-szinten. Fontos emellett a személyiség, a hozzáállás, a játékosokat körülvevő környezet szerepe is. És a draft pillanatában egyetlen csapat sem tudja, hogy az adott játékosra hogyan hat majd, amikor több százezer, esetleg millió dollár kerül a kezükbe.

Az NFL draft egyik nagy hátránya a csapatok számára éveken keresztül az volt, hogy már az újoncok is hatalmas pénzmennyiséghez juthattak anélkül, hogy a ligában bizonyítottak volna. A 2011-es reform hatalmasat változtatott ezen. Míg 2010-ig egy első helyen választott irányító rögtön a liga legjobban fizetett játékosai közé került (pl. 2009-ben Matt Stafford [QB, DET6 évre 78 millió dollárt kapott 41,75 millió dollár garantált tartalommal), a 2011-es drafton 1/1-esként elkelt Cam Newton már sokkal kevesebbért, 4 évre 22,025 millió dollárért írt alá a Panthershez. A jelentősen visszafogott újoncbérek természetesen hátrányosan érintették a draftra jelentkező játékosokat, de érthető volt a csapatok szemével nézve. Ez a fizetési struktúra immár 11 éve működik, az utóbbi években igyekeznek fejleszteni is, kedvezve a játékosoknak. Az új, tavaly elfogadott kollektív szerződés lehetővé teszi az olyan játékosok kompenzálását, akik bevált játékosok lettek, és a 2. és a 7. kör között keltek el a drafton, jelentősen kevesebb pénzt kapva, mint az első körösök.

A draftrendszer gyenge pontja még ma is az, hogy a csapatok, amennyiben akarják, tudatosan képesek befolyásolni a draftpozíciójukat. Egy csapat, amely vereséget vereségre halmoz, szándékosan veszít, könnyedén megkaparinthatja az első választási jogot. Ennek a rendezésére az NFL még nem keresett megoldást. Az NBA-ben a draft lottery módszere az, ami a legközelebb áll a helyzet kezeléséhez. Ott minden egyes, rájátszásba nem jutott csapatnak meghatározott százaléknyi esélye van arra, hogy az első választási jogot megszerezze. A 2019-es NBA-drafton például a New Orleans Pelicans zárt az élen, pedig csak 6% esélyük volt az első választási jogra. A 2019-es évtől kezdve az NBA-ben a három legrosszabb mérlegű csapat mindegyike 14% eséllyel pályázhat az első választási jogra.

Buday Zoltán, a Pro Football Focus szenior elemzője:

A draftrendszer egyik nagy erőssége még, hogy fenntartja a szurkolók érdeklődését. Az NFL az egyik legsikeresebb bajnokság abban a tekintetben, hogy a szezonkezdet előtt minden csapat szurkolója elhiszi, hogy csapatának lehet keresnivalója abban az évben. Erre rátesz a kiegyenlítettséget elősegítő draftrendszer, illetve olyan játékosok kerülnek a gyengébb csapatokba, akik az egyetemi bajnokságok által már országossztár-státuszra tettek szert. Ezeknek a lépéseknek köszönhetően nemhogy lemorzsolódó szurkolótáborokról nem beszélhetünk, de még egy évet gyengén záró csapatnak is lehetnek új szurkolói a következő szezonra.

Szabadügynökpiac

A másik fő mozgatórúgó a szabadügynökpiac (persze ez a fizetési sapkával szoros kapcsolatban van). A lényeg, hogy ne tehesse meg egy franchise sem azt, hogy a futballistája játékjogát a végtelenségig birtokolja, all-star-csapatokat létrehozva ezzel.

Az idei piac hivatalosan szerdán 22 órakor nyit, ilyenkor a csapatok jellemzően dollárszázmilliókat költenek el rögvest, de a koronavírus-járvány miatti megszorítások (a fizetési sapkát például 198,2 millió dollárról 182,5 millióra csökkentették) következtében idén ez várhatóan visszafogottabb lesz, mint a korábbi években.

Fentebb már említettünk egy kategóriát, a nem draftolt szabadügynökökét, ezenkívül három külön kategóriát kell még elkülöníteni. Azon játékosok, akik legalább négy idényt eltöltöttek a ligában, korlátozás nélküli szabadügynökké válnak. Ezen játékosok szabadon tárgyalhatnak más csapatokkal, és az egyéni preferenciák jegyében (pénz, játéklehetőség, bajnoki esélyek) saját maguk dönthetik el, hogy szeretnék folytatni a pályafutásukat. Természetesen lesz kivétel, erről kicsit később.

Azon játékosok, akik szerződésük lejártakor három felhalmozott idénnyel rendelkeznek, korlátozott szabadügynökké válnak. Ez esetben a csapatuk tenderrel láthatja el őket, háromféle opció van: 1. körös tender (2021-ban ez várhatóan 4 766 000 dollár lesz egy évre), 2. körös tender (3 384 000) és az eredeti körös tender (ahol a játékost drafolták – 2 133 000). Minden játékos szabadon kaphat ajánlatot egy másik csapattól (persze akár előtte a sajáttól is, ha hosszabbítani akarnak a felek), de az együttesének lehetősége van arra, hogy ezt tartsa, és ez esetben a másik gárda által felkínált szerződést kapja az együttesétől, és marad a helyén. Ha az eredeti gárda nem kívánja tartani az ajánlatot, akkor kompenzációra jogosulhat. Ha első körös tenderrel viszik el játékost, akkor 1. körös választási jogot kap érte cserébe, ha második körös tenderrel, akkor 2. körös választási jogot, ha eredeti körös tendert, akkor olyan köröst, ahol választották (ha a 3. körben, akkor 3. köröst, és így tovább). Ha draftolatlan szabadügynökként érkezett a ligába, akkor nem jár érte kompenzáció.

Ha egy játékos a szerződésének lejártakor legfeljebb két felhalmozott idénnyel bír, akkor csapatának exkluzív jogai vannak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy együttese egy egyéves szerződést ajánlhat neki, amely során az adott éves veteránminimumot kapja meg, más csapattól nem kaphat ajánlatot, a játékos pedig vagy aláírja ezt, vagy kiüli az idényt.

És akkor most vissza az említett kivételre. Egy csapat akkor is magához láncolhatja egy olyan játékosát, akinek legalább négy felhalmozott idénye van, amikor lejár a szerződése, teheti ezt franchise taggel vagy transition taggel. Előbbinél megkülönböztetünk exkluzív és nem exkluzív taget, előbbinél posztjának adott éves top 5 fizetésének átlagát – vagy előző fizetésének 120 százalékát, attól függően, hogy melyik a nagyobb – kapja a játékos, és nem tárgyalhat más klubbal. Utóbbinál az előző öt év top ötjének átlagát, ez kisebb összeg, viszont ekkor lehetősége van más csapatnak tárgyalni a játékossal. Itt is van megadási joga az eredeti klubnak, ha a játékos elfogadja ezt, akkor ezzel a szerződéssel tartja meg kiválóságát. Ha nem, akkor két első körös választási jogot kap cserébe az új gárdától. A transition taggel az előző év poszt szerinti top 10 fizetésének átlagát kapja a játékos – vagy előző fizetésének 120 százalékát, amelyik nagyobb. Itt is van joga megadni az új csapat által felkínált ajánlatot, de ha ezt nem teszi meg, akkor itt semmilyen kompenzációt nem kap érte.

A 2021-ES ÉV VÁRHATÓ FRANCHISE TAG ÉRTÉKEI

  • QB: 24,112 millió dollár
  • RB: 11,112 millió dollár
  • WR: 16,430 millió dollár
  • TE: 10,167 millió dollár
  • OL: 14,507 millió dollár
  • DE: 17,752 millió dollár
  • DT: 14,178 millió dollár
  • LB: 15,657 millió dollár
  • CB: 15,266 millió dollár
  • S: 11,196 millió dollár
  • K/P: 4,792 millió dollár

A 2021-ES ÉV VÁRHATÓ TRANSITION TAG ÉRTÉKEI

  • QB: 21,749 millió dollár
  • RB: 8,942 millió dollár
  • WR: 14,269 millió dollár
  • TE: 8,576 millió dollár
  • OL: 13,156 millió dollár
  • DE: 14,811 millió dollár
  • DT: 11,405 millió dollár
  • LB: 13,406 millió dollár
  • CB: 13,202 millió dollár
  • S: 9.,550 millió dollár
  • K/P: 4,382 millió dollár

Gaál Sándor Norbert (közgazdász, a www.profootballbusiness.com oldal szerkesztője):

Egy lejárt szerződésű játékos esetében az ideális az lenne, ha a csapatok minden esetben ugyanolyan eséllyel licitálhatnának rájuk, és a valódi, csapatok közötti verseny határozná meg azt, hogy egy-egy játékos mekkora pénzmennyiséghez juthat hozzá. Azonban mindegyik majorliga esetében találkozunk olyan szabályokkal, amelyek korlátozzák a piaci verseny érvényesülést. Az NFL vonatkozásában a tényleges korlátozást a negyedik szezon vége jelenti, onnantól többségében szabad a licit. Kivételt képeznek a franchise és transition tagek, amelyekkel a licitek világából a csapatok játékosokat vonhatnak ki részben vagy teljesen. Bár az ilyen egyéves szerződések összege magas (többek között az adott poszton top 5, illetve top 10 legjobban fizetett átlagbérének figyelembevételével képzik), a tag alkalmazása a poszton szereplő legjobbak esetén mégiscsak alulfizetést eredményez. A másik fontos szempont, hogy nem jelentenek hosszabb távú biztonságot. Ha abban az egy évben, amikor egy játékos tag szerződéssel játszik, olyan súlyos sérülést szenved, ami véget vet a karrierjének, akkor nincs meg az anyagi biztonsága, amit egy piaci bér 5-6 éves kontraktusa garantált volna neki. A korlátozások a csapatok szemszögéből nézve érthetőek, de a tag szerződést kapó játékos számára összességében kedvezőtlenek. A játékos választási lehetőségei korlátozottak. Amint megkapja a taget, tárgyalhat hosszabb távú megállapodásról, elmérgesedett helyzet esetén megtagadhatja a munkavégzést, kérhet cserét más csapathoz, ezek azonban nem igazi megoldások a piaci érték realizálására. Azt csakis akkor érhette volna el az adott játékos, ha valóban megméretik az ára a 32 NFL-csapat szabad versenyében. A szabadügynökpiacon jelen levő fékek kiiktatása a folyamatból a játékosok érdekképviseletének jövőbeni feladatai közé tartozik, amelyek felvetése fontos lehet a kollektív alkuk folyamán.

Borítókép:  Joe Robbins / Getty Images Hungary

A legenda távozik: visszavonult a liga passzkirálya

2021. március 14., 22:39 Módosítva: 2021.03.16 06:19
36
Hivatalosan is bejelentette visszavonulását Drew Brees, a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokságban (NFL) szereplő New Orleans Saints legendás irányítója.

A 42 éves irányítót 2001-ben a 2. kör 32. választási jogával húzta ki a San Diego Chargers, de az együttes egy súlyos sérülés – és Philip Rivers játéka – miatt lemondott róla, így 2006-ban a New Orleanshoz igazolt.

A csupán 183 centis magasságával minden alacsony irányító álmát megvalósítva uralta a fő passzstatiszikákat, övé volt egy idényen belül a legjobb passzolási százalék (74,4), ő passzolt a legtöbb egymást követő mérkőzésen touchdownt (54), övé volt az egy meccsen bemutatott legjobb passzolási százalék (96,7).

A liga történetében 12 alkalommal fordult elő, hogy valaki legalább 5000 yardot passzolt egy idényben, ebből öt fűződik a nevéhez.

Ő volt az a játékos, akinek a legkevesebb mérkőzés kellett az 50 000 (183), a 60 000 (215) és a 70 000 (248) passzolt yard eléréséhez, valamint ő az egyetlen, aki elérte a 80 ezres határt, 80 358-cal vonult vissza (igaz, Tom Brady itt lőtávon belül van a 79 204 yardjával).

Az övé a liga történetének második legtöbb TD-passza, 571 hatpontos átadásánál csak Brady (581) tud többet felmutatni.

A New Orleansszal a 2009-es idény döntőjében – a Peyton Manning vezette Indianapolis Coltsot legyőzve – bajnok lett.

20 év NFL és 15 év New Orleans-i játékot követően itt az idő, hogy visszavonuljak a futballtól. Minden egyes nap kitettem a pályára a szívemet és a lelkemet, hogy a csapat irányítója legyek. A legvégsőkig küzdöttem, hogy mindent megadja a Saintsnek, a csapatomnak és New Orleans városának. Számos csodálatos pillanatot éltünk meg közösen, amelyek a szívünkben és elménkben velünk maradnak. Formáltatok, erősítettetek, ösztönöztetek engem, életre szóló emlékeket kaptam tőletek. Az elmúlt 15 évben az volt a célom, hogy arra törekedjek, hogy minden tőlem telhetőt megadjak nektek, és még annál is többet. Csupán a futballtól vonulok vissza, New Orleans városától nem. Ez nem egy búcsú, inkább egy új kezdet. Életem igazi munkája most kezdődik

– írta Brees búcsúüzenetében, amelyben gyermekei ujjongva jelentették be, végre több időt tölt velük apjuk.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Drew Brees (@drewbrees) által megosztott bejegyzés

Borítókép: Andy Lyons / Getty Images Hungary

A legmagasabb kompenzáció járt Tom Brady után a Patsnek

2021. március 11., 10:42 Módosítva: 2021.03.12 10:35
4
Kiosztották a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) 2021-es játékosbörzéjének kompenzációs választási jogait.

Ezeket a draftpickeket azok a csapatok kapják, amelyek az előző évi szabadügynökpiacon több játékost vesztettek, mint amennyi hozzájuk érkezett (3–7. kör között lehet részesülni belőlük, mindig az eredeti 32 választás után). Azok az együttesek is kompenzálásban részesülnek továbbá, akiknél ez a két szám megegyezik, de értékesebb játékosokat vesztettek – igaz, ezeket csak a 7. körben, a többi kompenzációs pick után kapják meg.

Nem meglepő módon a legjobb, 3/96-os választási cédulát a New England Patriots kapta, amely Tom Bradytől volt kénytelen búcsút venni, a 43 éves irányító pedig új csapatával, a Tampa Bay Buccaneersszel is felért a csúcsra, így már hétszeres bajnoknak vallhatja magát.

A Hazafiak emellett egy 4. kört is kaptak még, a San Francisco 49ers két extra harmadik körrel gazdálkodhatnak a drafton. A Chargers Philip Rivers elvesztése miatt húzhat a 3. kör 34., összességében a 97. helyen.

A teljes lista a képre kattintva látható!

Azt is megtudtuk, mennyi lesz a 2021-es fizetési sapka az NFL-ben, idén 182,5 millió dollárt költhetnek a top 51 játékosfizetésre a csapatok. Tavaly ez a szám még 198,2 millió volt, de most a koronavírus-járvány miatt az elmúlt évek masszív emelkedése után drasztikus visszaesés jött.

Borítókép: Mike Ehrmann / Getty Images Hungary

Bankot robbantott a texasi: évi 12 milliárdos álomfizetés!

2021. március 9., 09:55 Módosítva: 2021.03.09 12:44
1
A tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokságban (NFL) szereplő Dallas Cowboys négyéves szerződéshosszabbítást kötött irányítójával, Dak Prescott-tal, aki ezen időszak alatt akár 160 millió dollárt is megkereshet (bár különböző források szerint ez akár 164 millióig felkúszhat végül), 126 milliót pedig garantáltan meg is kap.

A 27 éves irányítót a 2016-os játékosbörze 4. körében választotta ki a texasi együttes, Kellen Moore és Tony Romo sérülése (valamint biztató előszezonbeli teljesítménye) miatt viszont rögvest a kezdőben találta magát.

Újoncéve parádésan sikerült, 3667 yardot és 23 touchdownt passzolt, csupán négy passzát fülelték le a védők, és remek, 104,9-es irányítómutatóval járult hozzá a Dalllas 13–3-as alapszakaszbeli mérlegéhez. Teljesítményével az Év Újonc Támadójának választották meg, valamint meghívást kapott a Pro Bowlra is. A rájátszásban is jól teljesített, de a Green Bay Packers drámai mérkőzésen legyőzte a Cowboyst.

A következő év számára és csapata számára is visszaesést hozott, de a 2018-as kiírásban újfent remekelt, a Cowboys 10–6-os mérleggel rájátszásba, ő pedig ismét a Pro Bowlra jutott. A Seahawks legyőzése után a későbbi döntős Los Angeles Rams már túl nagy falatnak bizonyult együttese számára.

A 2019-es kiírásban hiába döntött egyéni csúcsot 4902 yardjával és 30 TD-passzával, ez is kevésnek bizonyult, tavaly franchise tag alatt játszott öt mérkőzésen, majd rendkívül súlyos sérülést szenvedett, ami miatt véget ért a bajnokság számára.

Karrierje során eddig 69 alapszakasz-mérkőzésen kezdett, 42–27 vele a Cowboys mérlege, 17 634 yardot és 106 TD-t passzolt, emellett futott is még 1314 yardot és 24 TD-t, és csupán 40 interceptionje és 18 elveszített fumble-je volt.

Évi 40 millió dolláros (12,3 milliárd forintos) szerződése értelmében Patrick Mahomes (45 millió/év) után a második legjobb átlagú fizetés birtokosa lett (Deshaun Watson 39 millióját megelőzve), a 126 milliós garantált érték ugyancsak a második legmagasabb a liga történetében (Mahomes 141 milliója viszont csupán a szerződés egészének 31,44 százaléka, Prescotté pedig 78,75 százaléka).

A 66 milliós aláírási bónuszt tartalmazó szerződésében van egy olyan záradék, miszerint csapata nem cserélheti el őt, csak olyan helyre, ahová az irányító is elmenne, illetve hogy az egyezség lejártát követően nem kaphat újabb egyéves röghöz kötést – így 31 évesen újra bankot robbanthat.

A Dallas és Prescott ezzel kikerült a rendkívül élénk irányítópiacról, korábban Matthew Stafford Detroitból Los Angelesbe költözött, a Ramstől Jared Goff mozgott cserébe a Lionshoz, Indianapolisba a visszavonult Philip Rivers helyére Philadelphiából érkezett Carson Wentz, miközben Deshaun Watson (Texans) és Russell Wilson (Seahawks) kapcsán is cserelehetőségekről szólnak a hírek.

Borítókép: Tom Pennington / Getty Images Hungary

Sokkoló döntés, meglepő helyen kötött ki a legendás védő

2021. március 2., 09:39 Módosítva: 2021.03.02 16:11
17
Megtalálta új csapatát J. J. Watt: a tengerentúli profi amerikaifutball-ligában háromszor is az Év Védőjének megválasztott sztárjátékos az Arizona Cardinalshoz igazolt.

Watt februárban közös megegyezéssel távozott a Houston Texanstól, annak reményében, hogy nem egy újjáépítés előtt álló gárdához, hanem egy bajnokesélyeshez igazol. Több csapatot is szóba hoztak vele, a végső esélyesek között a konferenciadöntős Buffalo Bills, Green Bay Packers, valamint a szintén rájátszásba jutó Cleveland Browns hármasát emlegették, de korábban szóba jött a Pittsburgh Steelers (ahol két testvére is játszik), valamint a két döntős, a Kansas City Chiefs és a Tampa Bay Buccaneers is.

Ehhez képest a liga egyik legkeményebb csoportjában szereplő Arizona Cardinalsra esett Watt választása, ahol jelen állás szerint a Russell Wilson vezette Seattle Seahawksszal, a sérüléshullám előtt döntőző San Francisco 49ersszel és a Halászsasokhoz hasonlóan rájátszásba jutó, Matthew Stafforddal all-int mondó Los Angeles Ramsszel kell megküzdenie a gárdának a továbbjutásért.

Watt két évre 31 millió dollárért írt alá új együttesnél, ebből 23 millió dollár a garantált tartalom.

A lassan 32 éves Wattot háromszor választották meg az Év Védőjének, ötször került be az Év Álomcsapatába, háromszor a második számú gárdában kapott helyet – 2014-ben és 2015-ben mindkettőben, merthogy irányítósiettetőként és belső védőfalemberként is elit teljesítményt rakott le az asztalra.

Ötször hívták meg a Pro Bowlra, kétszer volt az övé az idény legtöbb sackje (amikor az irányítót a labdával együtt a kiindulási ponthoz képest hátrébb földre viszik), összesen már 101-nél jár a ligában – ezzel az örökranglista 31. helyén áll –, pedig az ő posztján (3–4-es védőfalban játszva) nem éppen ez a jellemző.

Watt rengeteg leütött passzal (61) is észrevéteti magát elképesztően hosszú karjainak köszönhetően, ráadásul még támadóként is bevethető, így is szerzett már touchdownokat.

A 2017-ES IDÉNYBEN Ő LETT AZ ÉV EMBERE A LIGÁBAN, MIUTÁN A HOUSTONI VONZÁSKÖRZETBEN TOMBOLÓ HARVEY HURRIKÁN UTÁN TÖBB MINT 40 MILLIÓ DOLLÁRT GYŰJTÖTT A RÁSZORULÓKNAK.

Watt karrierje első öt évében (2011–2015) a liga legdominánsabb védője volt, de a következő két évben összesen nyolc meccsen tudott csak pályára lépni a sérülések miatt. A 2018-as kiírásban 16 sackkel visszatért a legjobbak közé, majd újra megsérült, és csak az idény felében tudott játszani 2019-ben, a mostani kiírásban pedig csak a számokat tekintve kicsit visszafogottabb teljesítményt nyújtott, a fizetése pedig 17,5 millió dollár lett volna az új idényben.

Borítókép: Bob Levey / Getty Images

Apa lett az NFL 25 éves sztárirányítója

2021. február 22., 09:43 Módosítva: 2021.02.22 19:40
2
A Kansas City Chiefs játékosa, Patrick Mahomes közösségi oldalán jelentette be, hogy apa lett.
teljes bejegyzés

Itt az újabb átigazolási bomba: irányítót szerzett az Indy

2021. február 18., 18:11 Módosítva: 2021.02.18 20:04
2
Ligaközeli bennfentes források egyöntetűen megerősítik, hogy az NFL-ben szereplő Philadelphia Eagles és az Indianapolis Colts megegyezett egymással Carson Wentz elcseréléséről.

A Csikók Andrew Luck sokkoló visszavonulása óta keresik a megoldást irányítóposzton, ez Jacoby Brissettnél nem sikerült, tavaly a korábbi Chargers-ikon Philip Rivers megkaparintásával valamelyest rendeződött a helyzet, de hiába jutott playoffba a gárda, ott a Billstől rögvest ki is kapott.

Rivers visszavonulása után ismét nyílttá vált a kérdés, az Indianapolis bepróbálkozott Matthew Stafford kapcsán a Detroitnál, de a Lions végül Los Angelesbe cserélte távozni vágyó passzmesterét.

A napokban felerősödtek a Carson Wentz érkezésével kapcsolatos pletykák, mára pedig bizonyossá vált, hogy a 28 éves játékos lesz az új idényben a Colts irányítója.

Wentzet az Eagles 2016-ban nagy reményekkel választotta ki az 1/2-es cédulával, épp a Colts mostani trénerével, Frank Reich támadó koordinátorral dolgozhatott együtt első két évében – a remek második szezonjában a Pro Bowlra is meghívták, illetve bekerült az év második számú álomcsapatába, nem mellesleg a philadelphiaiak végül bajnokok lettek. Igaz, már Nick Foles irányításával, merthogy Wentz megsérült...

A 2018-as idényt sem tudta végig játszani, a 2019-esben az alapszakaszt igen, de a rájátszásban a Seahawks ellen az első negyedben megsérült, és nem tudta folytatni a játékot. A legutóbbi idényben az első 12 meccsből csak hármat nyert meg együttese, az idény végén Jalen Hurtsre cserélték le.

Karrierje során eddig 113 TD-passzt dobott, 50 interception mellett, de a legutóbbi kiírásban borzalmasan sok hibával és pocsék irányítómutatóval játszott, így nagyon erőteljes javulásra van szüksége ahhoz, hogy visszatérjen korábbi jó formájához.

A Colts egy idei 3., és egy jövő évi 2. körös választási jogot ad az Eaglesnek Wentzért, ez utóbbi még 1. körös is lehet, ha teljesülnek a cserében foglalt feltételek.

teljes bejegyzés

Krónikus alkoholista volt a fiatalon elhunyt NFL-sztár

2021. február 18., 10:11 Módosítva: 2021.02.19 10:24
2

Chad Chronister seriff egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy a napokban, 38 évesen elhunyt korábbi NFL-sztár, Vincent Jackson krónikus alkoholizmusban szenvedett.

A Hillsborough megyei seriff hozzátette, hogy a korábbi kiváló elkapó családja szerint krónikus traumatikus enkefalopátiában szenvedhetett, ami az agyrázkódások miatt alakulhatott ki nála. 

Sajnálatos módon krónikus alkoholizmusban szenvedett. Még nem kaptuk meg a toxikológiai jelentéseket, úgyhogy nem tudom állítani, hogy ennek volt köze a halálához. Ez csak spekuláció, de a család azt mondta nekem, hogy CTE-től szenvedett a sok agyrázkódás miatt.

A játékos családja későbbi közleményében arról tájékoztatott, hogy Chronisternek nem volt joga beszélni a nevükben:

Chronister seriff nem a család nevében beszélt. A boncolás teljes jelentése még hetekig nem lesz elérhető. A figyelmünket most az köti le, hogy Vincent békében nyugodhasson.

Borítókép: Cliff McBride/Getty Images

Holtan találtak rá a korábbi NFL-sztárra

2021. február 16., 08:58 Módosítva: 2021.02.16 19:05
3

Tampa Bay még alig józanodott ki a Super Bowl ünnepléséből, máris szörnyű tragédia rázta meg a várost. A Buccaneers korábbi klasszis elkapóját, a 38 éves Vincent Jacksont holtan találták hotelszobájában. 
Jackson január 11-én vette ki a szobát a floridai Brandonban, ahol azóta is tartózkodott. Szerdán a családja bejelentette eltűnését, de az ügyet gyorsan lezárták, mert két nappal később sikerült az egykori játékossal kapcsolatba lépni. 
A Hillsborough County Sheriff hivatala vizsgálatot indított, egyelőre ugyanis nem tisztázottak a halál körülményei.

Jackson 2005-ben került az NFL-be, 2011-ig a San Diego Chargerst erősítette, majd 2012-ben a Tampa Bay Buccaneershez igazolt, ahol 2016-ig játszott. Háromszor hívták meg a Pro Bowlra, legjobb szezonját 2012-ben produkálta, amikor összesen 1384 yardot és 8 touchdownt szerzett.

Halálra ítélték, 37 évig ült ártatlanul – a bajnok segített neki

2021. február 16., 06:05 Módosítva: 2021.02.17 18:56
144

Robert DuBoise közel négy évtizedet töltött börtönben egy gyilkosságért, amit nem ő követett el. Szabadulását követően a friss NFL-bajnok Tampa Bay Buccaneers segített neki élete újrakezdésében. 

ÉVTIZEDEKIG ÜLT EGY BŰNÉRT, AMIT NEM KÖVETETT EL

Történetét a liga hivatalos oldala ismertette nem sokkal a finálét megelőzően, kezdve azzal, hogy az 56 éves DuBoise tavaly november 23-án, a floridai együttes meghívott vendégeként látogathatott el a Buccaneers Rams elleni mérkőzésére, amelyre a koronavírus-járvány miatti intézkedések nyomán csupán 15 730-an mehettek ki.

Robert DuBoise (k) testvérével, Harriett-tel (balra) és Susan Friedman ügyvéddel, szabadulása után
Robert DuBoise (k) testvérével, Harriett-tel (balra) és Susan Friedman ügyvéddel, szabadulása után
Fotó: Casey Brooke Lawson / The Innocence Project

A 37 évig börtönben ülő DuBoise esete (lentebb részletezzük!) annyira megérintette az együttes két támadófalemberét, Ali Marpetet és Alex Cappát, hogy augusztusi szabadulása után Zoom-beszélgetést kezdeményeztek vele, amihez csatlakozott még az irányító „testőre”, a Tom Brady vakoldalát védő Donovan Smith is, aki régi barátként üdvözölte őt a találkozót megelőzően.

Ott állt, nem hiszem, hogy felismert vagy tudta volna elsőre, ki vagyok, amíg rá nem kiáltottam, hogy »Hé, Robert, mizu?«. Aztán láttad, hogy mosolyog

– idézte fel Smith a novemberi találkozást az nfl.com-nak. 

teljes bejegyzés

Hajléktalan volt, majdnem megölt egy kisfiút, végül bajnok lett

2021. február 13., 17:40 Módosítva: 2021.02.14 17:36
23

A sport világa mindig is tele volt balhés, megosztó játékosokkal, és ne legyenek illúzióink, ez a jövőben sem fog változni. De pont az a jó bennük, hogy a szurkolók rengeteget képesek vitatkozni a megítélésükről, felsorolnak megszámlálhatatlan érvet és ellenérvet anélkül, hogy sikerülne egymást meggyőzniük. Vannak olyanok is, akiket mindenki szeret és lehetetlen utálni őket, mert mind a pályán, mind azon kívül példaképként viselkednek, mellette pedig a játékban is magas szintet képviselnek.

teljes bejegyzés

Háromszor volt az Év védője – most kirúgta a csapata

2021. február 12., 17:00 Módosítva: 2021.02.13 17:13
5
A tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokságban (NFL) szereplő Houston Texans menesztette J. J. Wattot.

A lassan 32 éves Wattot háromszor választották meg az Év védőjének, ötször került be az Év álomcsapatába, háromszor a második számú gárdában kapott helyet – 2014-ben és 2015-ben mindkettőben, merthogy irányítósiettetőként és belső védőfalemberként is elit teljesítményt rakott le az asztalra.

Ötször hívták meg a Pro Bowlra, kétszer volt az övé az idény legtöbb sackje (amikor az irányítót a labdával együtt a kiindulási ponthoz képest hátrébb földre viszik), összesen már 101-nél jár a ligában – ezzel az örökranglista 31. helyén áll –, pedig az ő posztján (3–4-es védőfalban játszva) nem éppen ez a jellemző.

Watt rengeteg leütött passzal (61) is észrevéteti magát elképesztően hosszú karjainak köszönhetően, ráadásul még támadóként is bevethető, így is szerzett már touchdownokat.

A 2017-es idényben ő lett az Év embere a ligában, miután a houstoni vonzáskörzetben tomboló Harvey hurrikán után több mint 40 millió dollárt gyűjtött a rászorulóknak.

Watt karrierje első öt évében (2011–2015) a liga legdominánsabb védője volt, de a következő két évben összesen nyolc meccsen tudott csak pályára lépni a sérülések miatt. A 2018-as kiírásban 16 sackkel visszatért a legjobbak közé, majd újra megsérült, és csak az idény felében tudott játszani 2019-ben, a mostani kiírásban pedig csak a számokat tekintve kicsit visszafogottabb teljesítményt nyújtott, a fizetése pedig 17,5 millió dollár lett volna az új idényben.

A Texansnál jelenleg elképesztő helyzetek uralkodnak, Bill O'Brien ámokfutása miatt a liga harmadik legrosszabb csapataként záró együttesnek még csak az az előnye sincs meg, hogy hamar húzhat a drafton, mivel az első két körét elpasszolta a gárdának, és Deshaun Watson irányító nem akar maradni a tavaly a sztárelkapó DeAndre Hopkinsot elkótyavetyélő klubnál.

(Borítókép: Bob Levey / Getty Images Hungary)

Rengeteg rekordot hozott a mögöttünk hagyott NFL-szezon

2021. február 11., 12:43 Módosítva: 2021.02.11 14:20
1
A koronavírus miatt soha nem látott üresség tátongott a lelátókon az idei NFL szezonban, ám ez nem akadályozta meg a ligát abban, hogy színvonalas produktumot hozzanak össze a pályán.

Az 55. Super Bowl nem volt méltó lezárása az NFL történetének egyik legszórakoztatóbb idényének. Nincs olyan semleges néző, aki ne akart volna egy katartikust élményt az év utolsó mérkőzésére – elvégre, most 7 hónapig maximum felvételről lehet amerikai futballt nézni –, Patrick Mahomes és Tom Brady, na meg a Kansas City Chiefs és a Tampa Bay Buccaneers párharca papíron egy ikonikus, felejthetetlen párharcot ígért. 

Helyette a Martalócok támadósora megállíthatatlannak bizonyult, a védelmük pedig túl sok volt a Mahomes ellőtt próbálkozó, igencsak hiányos Chiefs támadófalnak,

így a kalózbrigád 31–9-es győzelmével történetük második bajnoki címét ünnepelhette – 18 évvel az első után.

Bár a nagydöntő nem hozta a megkívánt – és valljuk be, megszokott – izgalmakat, a legtöbb szakértő és néző is pozitívan csalódhatott az idei NFL szezonban. A többség talán azt gondolhatta az idény előtt, hogy a koronavírus masszívan rányomja majd a bélyegét a játékra az esetleges hiányzók miatt. Nehéz volt elképzelni, hogy nézők nélkül meglesz az utánozhatatlan hangulat, azt pedig a legoptimistábbak se gondolták, hogy minden mérkőzést le lehet majd játszani, látva a megcsonkított MLB szezon folyamatos kisiklásait.

A „buborék” bár remekül működött az NBA és az NHL rájátszása alatt, ám az NFL-ben megoldhatatlan feladatnak tűnt – a túl nagy személyzet és a túl sok játékos ilyen hosszú időre elzárhatatlan a világtól, ráadásul 8-10 minőségi (bekamerázható!) stadion sincsen egyetlen városban sem, hogy megoldható legyen az egyidejű lebonyolítása több mérkőzésnek is.
Az NFL tehát azzal dolgozott, amivel lehetett, ám ha hétről-hétre izgulni is kellett egy-egy játékosért, illetve el is kellett tolni néhány mérkőzést, óriási katasztrófa csak néhány esetben történt a játék színvonalának csökkenésében. Így legalább Kendall Hintonnak is van egy jó sztorija.

Páran talán felkapták a fejüket, mikor az első sorban minden idők egyik legszórakoztatóbb szezonjának hívtam az ideit, ám a számok nem hazudnak:

  • A csapatok 12692 pontot és 1473 touchdownt szereztek, mindkettő a valaha volt legtöbb a kategóriájában. Pontok tekintetében több mint hétszázzal dőlt meg a rekord, a játékosok pedig több, mint 100 touchdownnal csináltak többet az előző rekordnál.
SZEZON PONTOK    SZEZON TOUCHDOWNOK    SZEZON MECCSENKÉNTI PONTOK
2020 12,692    2020 1,473    2020 49.6
2013 11,985    2018 1,371    2013 46.8
  • Soha nem fordult még elő, hogy öt csapat is 30 pont felett átlagoljon egy teljes szezonon keresztül, ám idén a Green Bay Packers (31.8), a Buffalo Bills (31.3), a Tampa Bay Buccaneers (30.8), a Tennessee Titans (30.7) és a New Orleans Saints (30.1) is elérte az álomhatárt – ráadásul valószínűleg a Kansas City Chiefsnek is sikerült volna, ha az utolsó héten nem pihentetik kezdőiket.

A történelmi rekorddöntögetés persze nem állt meg csapatszinten, a játékosok sem voltak restek új csúcsokat elérni. A támadójáték sikeressége elsősorban az irányítókon múlik, így velük kell kezdeni.

  • A 2020-as szezonban érkezett a legtöbb jó passz, a legtöbb touchdownpassz, miközben a quaterbackek az idei szezonban passzoltak a legpontosabban valaha. Ez persze azt is elősegítette, hogy a passer rating is soha nem látott magasságokba szökött.
SZEZON PASSER RATING    SZEZON TOUCHDOWN PASSZOK
2020 93.6    2020 871
2018 92.9    2018 847
SZEZON PASSZPONTOSSÁG (%)    SZEZON PONTOS PASSZOK
2020 65.2    2020 11,756
2018 64.9    2015 11,527
  • Tizenkét különböző irányító érte el a 4000 passzolt yardot, ebből öten a 4500 yardot is túlszárnyalták. Tíz QB passzolt legalább 30 touchdownt, hatan pedig a 35 TD passzt is elérték – a listát az MVP díjat is megkapó Aaron Rodgers vezette, akinek 48 touchdownja a valaha volt ötödik legtöbb egy szezont vizsgálva. Rodgers mellett Tom Brady és Russell Wilson is elérte a 40-es határt, a liga történetében pedig az idei szezonon kívül csak egyszer fordult elő (2011), hogy három irányító is ilyen magasságokba jusson.
  • Nem szabad elfeledkezni a futókról sem, hiszen például a Tennessee Titans játékosa, Derrick Henry néha egyszemélyes támadósorként üzemelt, végül 2027 futott yarddal zárt, ami minden idők ötödik legtöbbje. Tíz játékos futott legalább 10 touchdownt, hárman pedig elérték a 15 pontszerzést is a földön: Henry 17-szer, Dalvin Cook 16-szor, a karácsonykor teljesen megőrülő, és csak aznap 6 TD-t jegyző Alvin Kamara pedig 15-ször találta meg a célterületet az alapszakaszban.
  • Az elkapóknál 18 játékos jutott a fontos mérföldkőnek számító 1000 elkapott yard fölé, ebből heten az 1300-at sem tartották elérhetetlennek. A Buffalo Billsban első szezonját töltő Stefon Diggs vezette a listát 1535 yardjával, ami csapatának történelmében a valaha volt legtöbb volt. Diggs összesen 127 labdát kapott el idén Josh Allen passzaiból, 

    ami a hatodik legtöbb egy szezon alatt az NFL történetében.

    Kilenc játékosnak volt legalább 10 TD elkapása, ha pedig a passzoknál ki kellett emelni Aaron Rodgerst, akkor természetesen azt a rengeteg passzt valakinek el is kellett kapnia: Davante Adams 18, pontokat érő elkapása az alapszakaszban a valaha volt harmadik legtöbb.
  • Remek évet zártak az újoncok is, akik főleg a szezon első felében tündököltek, ám hoztak látványos jeleneteket és elképesztő számokat a legfontosabb mérkőzéseken is. A 190 szerzett touchdown elsőévesektől a valaha volt legtöbb. Másodszor fordult elő a Super Bowl-érában, hogy öt zöldfülű is elérje a 10 touchdownos határt, ám Jonathan Taylornak (Indianapolis Colts), Chase Claypoolnak (Pittsburgh Steelers), Antonio Gibsonnak (Washington Football Team), D'Andre Swiftnek (Detroit Lions) és James Robinsonnak (Jacksonville Jaguars) is sikerült ez. A legjobb újonc támadónak megválasztott irányító, Justin Herbert (Los Angeles Chargers) sem tétlenkedett: kilenccel több touchdownpasszt adott (31), mint ahány esztendős (22), ennyit pedig soha nem láttunk egy rookie-tól.

Nem esett még szó a védelmekről, ám annak ellenére, hogy a támadósorok történelmi szezont raktak le az asztalra, fontos kiemelni néhány egyéni teljesítményt a másik oldalon is. 2020-ban 10 játékos jegyzett legalább 10 sacket, hat játékos pedig legalább 12-szer vitte le az ellenfél irányítóit is: a listát a Steelers játékosa, TJ Watt vezette 15-tel, ám az év védőjének választott Aaron Donald is ott volt az élmezőnyben 13.5 sackjével.

  • Az NFL történetében másodszor fordult elő (2009 volt az első), hogy egy idényben több játékos is legalább 9 interceptiont regisztráljon: a New England Patriotsban JC Jackson (9), a Miami Dolphinsban Xavien Howard (10) volt az a két cornerback, akik az egész szezonban mágnesként vonzották a labdát.

Ha valami megsínylette a COVID–19 megérkezését, akkor az a hazai pálya előnyének fogalma volt. 2020-ban a hazai csapatok 127 győzelemmel, 1 döntetlennel és 128 vereséggel zártak, ami természetesen a valaha volt legrosszabb mérleg

 – soha nem fordult még elő, hogy a vendég csapatok több győzelemmel rendelkezzenek a szezon legvégén. Tavaly 132-1-123 volt a mérleg, ami szintén csak egy 51.8%-os győzelmi arány, ám 2018-ban az otthon lévő együttesek mérkőzéseik több mint 60%-át megnyerték.

A sorozat a rájátszásban sem lassított le, a bajnok Tampa Bay Buccaneersnek például három idegenbeli győzelem kellett, hogy eljuthassanak a Super Bowlig, hogy aztán a történelem során először hazai pályán ünnepelhessen a bajnok. Összességében a Super Bowlt megelőző 12 rájátszásmérkőzésen is 6–6 lett a mérleg, tehát a papíron legerősebb csapatok sem tudták megvédeni hazai pályájukat a szezon legfontosabb meccsein.

Ez a trend várhatóan nem fog folytatódni, hiszen reményeink szerint idén szeptemberben a lelátók újra megtelhetnek fanatikusokkal, ezzel együtt pedig a csapatok is megkapják a megfelelő biztatást.

Ami biztos, hogy a játék fejlődése és látványossága soha nem látott magasságokban lesz továbbra is. Annak pedig mindenki örülhet, ha nem csak mesterséges, alákevert zajjal láthatjuk kedvenceinket.

(Szerző: ARENA4)

Hatalmasat kaszált, mert befutott a pályára a Super Bowlon

2021. február 9., 16:38 Módosítva: 2021.02.10 15:12
105

A vasárnapi Super Bowl negyedik negyedében valaki befutott a pályára. Most úgy tűnik, hogy az illető Yuri Andrade volt, aki a Tampa Bay Buccaneers és a Kansas City Chiefs összecsapása előtt meg is fogadta, hogy valaki befut majd a pályára. 

Tettével a férfi állítólag 374 ezer dollárt (kb. 107 millió forint) nyert. 

A fogadóirodánál 7,5-szeres volt az odds arra, hogy valaki berohan a pályára. Ezt fogadta meg a 31 éves úriember 50 ezer dollárral. Az óvadék összege csupán ezer dollár volt, a többi a profit...

Úgy tűnik, Vitalij Zdoroveckij állhat a háttérben – legalábbis erre utal a Vitaly Uncensored feliratú trikó, amelyet akciója közben viselt Andrade. Ő az, aki azt is megszervezte, hogy a 2019-es labdarúgó Bajnokok Ligája-döntőjén befusson a pályára egy hölgy.

(Borítókép: Egy férfi befutott a pályára a Super Bowl negyedik negyedében 2021. február 7-én. Fotó: Mike Ehrmann / Getty Images)

A vírushelyzet ellenére ünneplést rendezne Tampa polgármestere

2021. február 9., 09:20 Módosítva: 2021.02.09 12:47
1

A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet ellenére a város lakóival közösen ünnepelné meg Tampa polgármestere, hogy a Buccaneers vasárnap – magyar idő szerint hétfő hajnalban – megnyerte a tengerentúli profi amerikaifutball-liga (NFL) nagydöntőjét, az 55. Super Bowlt.

Jane Castor a Tampa Bay Times című lapnak azt mondta, lehetetlennek tartja, hogy ne ünnepeljék meg a közösségük számára „történelmi eseményt”.

A polgármester hozzátette, az ünnepség részleteit a Tampa Bay Buccaneersszel is egyeztetniük kell még, így az esemény részletes terve keddre, vagy szerdára készülhet el.

A döntőben a 43 éves Tom Brady által vezetett Bucs 31–9-re győzött a tavalyi bajnok Kansas City Chiefs ellen, az irányító a tizedik Super Bowlján a hetedik diadalát aratta, és pályafutása során ötödik alkalommal választották meg a finálé legértékesebb játékosának. A Tampa másodszor hódította el a Vince Lombardi-trófeát, és ez az első csapat az NFL történetében, amelyik saját stadionjában játszhatott nagydöntőt, és meg is nyerte azt.

Az aggodalom természetesen jogos, de ha el tudjuk érni, hogy az emberek többsége viselje a maszkját, akkor jelentősen csökkenthetjük és kontrollálhatjuk a vírus terjedését

– jelentette ki Jane Castor a közös ünneplés veszélyeit firtató kérdésre válaszolva. Példaként a város jégkorongcsapatának, az NHL-ben címvédő Tampa Bay Lightningnak a hajós parádéját hozta fel, amelyet azután tartottak tavaly szeptemberben, hogy az együttes megnyerte a Stanley Kupát. Azon az ünneplésen azonban sajtóhírek szerint maszk nélküli, a távolságtartás követelményeit figyelmen kívül hagyó drukkerek is jelen voltak.

(MTI)

Mindenki átnézett rajta – sosem látott sikereket ért el!

2021. február 8., 21:51 Módosítva: 2022.02.02 15:11
235

A Tampa Bay Buccaneers 31–9-re legyőzte a Kansas City Chiefst az NFL nagydöntőjében, így Tom Brady pályafutása során hetedszer lett Super Bowl-győztes, amivel egészen új szintet ért el az amerikai futball világában. Pedig nem úgy indult, hogy így alakul majd a pályafutása...

EGÉSZSÉGES ÉLETMÓD, ELNYÚJTOTT KARRIER

Az előző évtized közepén egy Sports Illustrated-cikkben részletezték, hogy személy edzőjével, Alex Guerreróval milyen módon próbál szembeszállni az idővel, mennyire alaposan meg van tervezve előre az étrendje, hogyan vigyáz a testére a célzott puhaizom-építéssel (aminek a lényege, hogy nem izomtömeget kell felpakolni, hanem az izmokat rugalmassá kell tenni, így elkerülhetők a sérülések – a TB12 módszerről azóta könyv is született), mennyire figyel arra, hogy korán feküdjön le aludni, milyen tápanyagokat vigyen be. Akkor arról beszéltek, hogy 45 éves koráig tervez játszani, és bár akkor ezt még sokan kétkedve fogadták, idén augusztus 3-án már 44 éves lesz a liga regnáló bajnoka...

SUPER BOWL-GYŐZELMEK

  • 7 – Tom Brady
  • 6 – New England Patriots, Pittsburgh Steelers

Nem tévedés, a 43 éves irányítónak egyedül több Super Bowl-győzelme van, mint a liga bármelyik csapatának!

AKÁR A BASEBALL-LIGÁBAN IS CSODÁLHATNÁNK A JÁTÉKÁT

Kaliforniai gyerekként óriási 49ers-szurkolóként nőtt fel, példaképe a sokak által a liga történetének legjobb játékosának tartott Joe Montana volt, aki négy bajnoki címet szerzett a San Franciscó-i csapattal.

Gondolhatnánk, hogy miután négyévesen a helyszínen látta idoljának egyik legikonikusabb jelenetsorát – a Dwight Clarkkal közösen összehozott „elkapást” (The Catch) –, egyből eldőlt a sorsa, de valójában kifejezetten sokáig a baseball is terítéken volt nála, olyannyira, hogy az 1995-ös MLB-drafton a Montreal Expos (jogutódja a Washington Nationals lett) kiválasztotta a nem egészen 18 éves fiatalembert, akiben a jövő egyik nagy sztárját látták, és olyan szerződést kínáltak neki, amit a nála sokkal hamarabb kiválasztottaknak szokás felajánlani.

EGYETEMI AKADÁLYOK

A profi sport helyett viszont ekkor az egyetemet választotta, konkrétan a Michigant, ahol viszont már egyértelműen az amerikai futballra tette fel a pályafutását – sokáig azonban nem állt túl jól itt a szénája, kezdetben hetedik(!) számú opció volt az irányítók között, a növekvő szorongása és frusztrációja miatt pedig sportpszichológushoz fordult, hogy segítsen neki, és még az is felvetődött benne, hogy hazamegy és másik intézményt keres magának.

Végül erőt vett magán és addig küzdött, amíg Brian Griese távozása után kiharcolta magának a kezdő helyet, számos iskolarekordot megdöntve sorra halmozta a győzelmeket (25 meccsből 20-szor vezette sikerre csapatát), és végzős éve után 2000-ben jelentkezett a játékosbörzére.

AZ „APRÓT” VITTE HAZA

Brady 2004 és 2006 között Bridget Moynahan színésznővel járt, akitől 2007 februárjában született egy fia, John Edward Thomas Moynahan, de addigra már különváltak. 2006 decemberében Gisele Bündchennel kezdett randizni, 2009. február 26-án pedig össze is házasodtak. Két gyerekük született, Benjamin Rein (2009 decemberében) és Vivian Lake (2012 decemberében). A brazil szupermodellt aligha kell sokaknak bemutatni, elég az hozzá, hogy az évi nagyjából 5-6 milliárdot kereső sportoló nem a legjobban fizetett alkalmazott volt a háztartásban.

MINDENKI ÁTNÉZETT RAJTA

A legjobb egyetemi játékosok számára minden évben megrendezik a draft előtt felmérőt, a combine-t (jó, a covidhelyzet miatt idén pont nem, de a saját iskolákban így is lesznek felmérők), amelyre Bradyt is meghívták, hogy ott aztán finoman szólva se kápráztassa el atletikusságával a nagyérdeműt.

Alapból kitűnt a rendre borzalmasan kigyúrt fickók közül a kissé „lazább” felépítésével, 5.28 másodperces 40 yardos futásánál 150 kilós védőfalemberektől is láttunk már jobbat, de a többi száma sem volt túl biztató.

Az általános vélekedés az volt róla, hogy túl vékony, nincs elég karereje ahhoz, hogy az NFL-szintű dobásokat hozni tudja, a mobilitás hiánya pedig kiütközhet a rendkívül gyors védőkkel szemben. Persze, megjegyezték, hogy rendkívül okos srácról van szó, egészen jól vigyáz a labdára, de finoman szólva is a semmi extra volt a végkicsengésük a róla szóló jegyzeteknek.

Ennek megfelelően a drafton sem kapkodtak utána, és 198 játékost is érdemesebbnek találtak nála a csapatok, mire a New England a 6. kör 199-es választási jogával csak kihúzta az elérhető egyetemisták listájáról.

A KLUB TÖRTÉNETÉNEK LEGJOBB DÖNTÉSE

Ahogyan az egyetemen, a profik között is csak még keményebb munka lett erre a válasza, arra pedig, hogy ez az óriási csúszás nem törte meg, tökéletes példa Robert Kraft tulajdonos visszaemlékezése az első edzőtáboráról.

A fiatal irányító ugyanis gondolta, bemutatkozik a csapatot vezető úriembernek, mivel még nem ismerik egymást, mire ő azzal felelt, hogy tudja, ki ő, a hatodik körben választotta ki az együttese a drafton.

Így van, és ez volt a franchise történetének legjobb választása.

Nagyképűen hangzik? Valószínűleg igen, már csak azért is, mert az együttesnél ebben az időszakban még az első 100 millió dolláros játékos, Drew Bledsoe volt a sztár, Bradynek pedig a keretbe kerülésért is küzdenie kellett.

Egy viszont fix, igaza lett...

LEHENGERLŐ KEZDÉS, GYŐZELMEK GYŐZELMEK HÁTÁN

Az első évben még csak három passzkísérletet kapó Brady a második idényében Bledsoe sérülésénél beállt, és gyakorlatilag le is zárta elődje itteni karrierjét. A 0–2-vel kezdő gárdát Super Bowlba vezette, és bár a konferenciadöntőn sérülése miatt Bledsoe-nak be kellett ugrania, a Rams elleni fináléban ismét ő vezette csapatát, egy rá jellemző utolsó támadással pedig az első bajnoki címéhez segítette a Hazafiakat.

A következő évben olyan történt, ami azóta egyszer sem: kezdőirányítóként lemaradt a rájátszásról, mert a 9–7-esek közötti holtversenyből rosszul jött ki a New England, ezt a következő két évben bajnoki címmel „büntette”,

az első négy kezdő idényéből háromszor lett Super Bowl-győztes ,

és bár együttesét inkább az erős védelem és Brady jó befejezőképessége jellemezte, a fiatal játékost nem lehetett kihagyni a nagy irányítókról szőtt beszélgetésekből.

AZ ELITTÉ VÁLÁS, ÉS ELISHA MANNING ÁTKA

Bár nevezhetjük a Logan Mankins-átoknak is, hiszen a kiváló támadófalembernek sikerült azt a bravúrt bemutatnia, hogy úgy töltött el kilenc évet New Englandben a 2000-es és 2010-es években, hogy egyszer sem lett bajnok... A harmadik bajnoki címet követően választották ki az első kör 32. húzási jogával, majd 2014-ben Tampa Baybe (...) cserélték el, ezt követően pedig öt évből háromszor megint csak bajnok lett a Patriots...

STASZTISZTIKÁK, REKORDOK

  • 10-szer játszott Super Bowlon (a kezdő irányítók közül John Elway jutott csak el legalább ötig)
  • 7-szer nyert Super Bowlt (a kezdő irányítók közül senkinek nincs négynél több, az összes játékos közül is csak Charles Haleynek van legalább öt)
  • 5-ször lett a Super Bowl MVP-je (korábban három volt a rekord, Joe Montana révén)
  • 14-szer választották Pro Bowlba (holtversenyben a legtöbb)
  • 3-szor lett az alapszakasz MVP-je (itt Peyton Manning öttel vezet)
  • 5-ször került be az Év első (3) vagy második (2) számú álomcsapatába
  • 4-szer vezette a ligát passzolt touchdownokban
  • 3-szor vezette a ligát passzolt yardokban
  • 2-szer vezette a ligát irányítómutatóban
  • A 2000-es évek álomcsapatának tagja
  • A 2010-es évek álomcsapatának tagja
  • Az NFL 100 éves történetének álomcsapatának tagja
  • Az első játékos, aki három különböző évtizedben (2000, 2010, 2020) is bajnok lett
  • A második játékos, aki két csapattal is bajnok lett (Patriots, Buccaneers – Peyton Manning Indianapolis Colts, Denver Broncos)
  • A legidősebb játékos a Super Bowlok történetében: 43 év, 6 hónap, 4 nap
  • A legtöbb passzolt TD a Super Bowlok történetében: 21
  • A legtöbb passzkísérlet a Super Bowlok történetében: 421
  • A legtöbb passzkísérlet egy Super Bowlon: 62 (a Falcons ellen)
  • A legtöbb pontos passz a Super Bowlok történetében: 277
  • A legtöbb pontos passz egyhuzamban a Super Bowlok történetében: 16 (a Giants elleni második döntőn)
  • A legtöbb sikeres passz egy Super Bowlon 43 (a Falcons ellen)
  • A legtöbb passzolt yard a Super Bowlok történetében: 3039
  • A legtöbb passzolt yard egy Super Bowlon: 505 (a második Eagles elleni döntőn)
  • A legtöbb passzkísérlet interception nélkül: 48 (a Giants elleni első és az Eagles elleni második döntőn
  • A legtöbb siker az alapszakaszban: 230 (2. Peyton Manning és Brett Favre 186)
  • A legtöbb siker a rájátszásban: 34 (2. Joe Montana 16)
  • A legtöbb siker összességében: 264 (2. Peyton Manning 200)
  • A második legtöbb passzolt yard az alapszakaszban: 79 204 (1. Drew Brees 80 358)
  • A legtöbb TD-passz az alapszakaszban: 581 (2. Drew Brees 571)

Kétszer vele is közel volt a negyedik gyűrű, a szurkolóknak leginkább a 2007-es idény fájhat, hiszen a liga történetében máig egyedülálló módon 16–0-val zárta az együttes az alapszakaszt (a 2021-es idénytől már 17 meccses lesz a „felvezetés”, így ezt a rekordot beállítani nem fogja senki, legfeljebb 17–0-val megdönteni egyszer), Brady 50 TD-passzal akkori rekordot állított fel, karrierje során pedig először választották meg az idény legértékesebb játékosának. A döntőben viszont jött a Giants, és néhány lehetetlen játékot bemutatva legyőzte a 18–0-val érkező Hazafiakat – akik a következő idény első meccsén egész évre elveszítették sztárjukat térdsérülése miatt –, majd négy évvel később újra a New York-i gárda akadályozta meg Brady újabb gyűrűjét.

Hiába vált időközben egyértelműen elitirányítóvá, lett 2010-ben újra MVP, hozott csodás számokat, sokáig rótták fel, hogy míg Peyton Manning, Aaron Rodgers vagy Drew Brees tudott csapata vezéreként bajnoki címet szerezni, neki ez csak akkor jött össze, amikor a védelem segítette, és neki csak menedzselnie kellett a játékot.

VISSZA AKARTÁK VONULTATNI, MAJD ÁTSZAKADT A GÁT

A 2014-es idényben jött végül az áttörés, pedig az idény elején mindenre gondolhattunk volna, csak erre nem. Az, hogy a Patriots veszít Miamiban, az nem példa nélküli esemény, az együttesnek a lényegesen melegebb klímában rendre rosszabbul ment a játék a Dolphins ellen, mint hazai pályán, de a Chiefs elleni borzasztóan nagy zakó során bemutatott gyengélkedése, valamint az, hogy a 2. körben kiválasztott Jimmy Garoppolo biztatóan szállt be a helyére növelték az aggályokat, több helyen felvetődött, hogy a hibátlanul rajtoló Cincinnati ellen már a fiatal utódjelöltnek kellene vezetnie a gárdát.

Egyesek odáig mentek, hogy azt javasolták, hogy miután már túl van pályafutása zenitjén, innentől kezdve pedig már zuhanórepülésbe fog átváltani, vonuljon inkább vissza.

A rengeteg kritika ezúttal sem törte meg, újra rácáfolt a kétkedőkre, a rájátszásban pedig a Ravens és a döntőben a Seahawks ellen is nagy fordítást mutatott be a csapatával – igaz, utóbbihoz kellett csapattársa, Malcolm Butler meccsvégi labdaszerzése is, de csak meglett a negyedik bajnoki cím.

A 2015-ös idényben a konferenciadöntőben alulmaradt a gárda a Denverrel szemben, a következő három évben viszont ismét rendre bejutottak Tom Bradyék a Super Bowlba!

MINDEN IDŐK LEGNAGYOBB FORDÍTÁSA

A 2016-os kiírásban a lehengerlő támadójátékkal bíró Atlanta Falcons bemasírozott a fináléba, és úgy tűnt, hogy a remek védelmű New Englandet is megadásra készteti, de hiába vezetett a nagyszünetben 21–3-ra a georgiai gárda, és

volt már 28–3 is az állás a harmadik negyedben, Bradyék a Super Bowlok történetének legnagyobb feltámadását bemutatva hosszabbításban 34–28-ra nyertek

– előtte tíz pont volt a legnagyobb hátrány, amiből egy csapat fel tudott állni egy döntőben, azt holtversenyben ugyancsak Bradyék tartották, még a Seattle elleni sikerrel...

Egy évvel később Brady 505 passzolt yardja is kevés volt a teljesen súlytalan védelem miatt az Eagles ellen (33–41), a következő évadban viszont a támadójáték szenvedése is belefért, mert a védelem kamatostul visszaadta a kölcsönt – és három pontra limitálta az addig remeklő Rams offenzíváját (13–3).

HANYATLÁS, CSÚF BÚCSÚ

A lendület megmaradt, a Patriots megnyerte első nyolc meccsét, bár ebben azért erősen belejátszott, hogy kifejezetten könnyű volt a menetrendje az év első felében. Aztán elkezdtek kijönni a hiányosságok, a remeknek festő elkapósorból a végére kis túlzással semmi sem maradt, Brady játéka is erősen visszaesett, a gárda 4–4-gyel hozta az idény második felét, elbukta a pihenőhetet, a rájátszás első körében pedig kikapott otthon a Tennessee-től, a meccset az irányító eladott labdája, az az abból következő Titans-pontszerzés zárta le.

A 4057 yardja sem volt kiemelkedő, de a 24 passzolt TD-je kifejezetten alacsony mennyiség volt, a Patriots kerete pedig kicsit kiürültnek tűnt.

Ismét jöttek hát a hangok, hogy talán már nincs több benne ennél 42 évesen, és célszerű lenne a visszavonulásra gondolnia.

A NAGY KALAND

Brady azonban máshogy gondolta, tavasszal Tampa Baybe tette át a székhelyét, hogy elérje azt, amit még senkinek sem sikerült: csapatával hazai pályán játsszon Super Bowlt.

A gárda idényéről már részletesen beszámoltunk, ezért ezt most bővebben ezt nem fejtjük ki, de a döcögős kezdés és labdaeladások után ezúttal is előtérbe került a téma, hogy 43 évesen ezt a kőkemény kontaktsportot már nem lehet ugyanolyan szinten űzni, ráadásul jöttek a vereségek is, 7–5-ös mérleg után pedig nem festett jól a helyzet.

Újra előtérbe került, hogy Bill Belichick rendszerének volt-e a terméke inkább, és hogy a korábbi főedzője nélkül ő sem olyan jó már – nélküle nem fog tudni bajnoki címet nyerni.

Hogy New Englandben is akkor volt csak bajnok, amikor pihenőhéttel kezdett a gárda, és főleg annyi volt a feladat, hogy két hazai meccset nyerjen meg valahogyan, máris jöhet a Super Bowl.

KIEMELKEDŐ IDÉNY

A 2020-as kiírást 4633 passzolt yarddal és 40 TD-passzal zárta (volt még három futott hatpontosa is), utóbbinál csak a 2007-es kiírásban (50) zárt jobban!

Most azonban nem lett meg a csoportgyőzelem Brady csapatának, a rájátszásban három meccset is idegenben kellett megnyerni, köztük Drew Breesékkel a New Orleans-i dome-ban, valamint Aaron Rodgersékkel a fagyos Green Bayben. Két legendás irányító, remek csapattal, hazai környezetben, elég komoly hendikeppel a floridai gárdának. Majd a döntőben jöhetett a liga szupersztárjával, Patrick Mahomesszal felálló Chiefs, amely lehengerlő magabiztossággal menetelt a címvédés felé.

De ebben a hollywoodi sztoriban a három nővér mellett cseperedő, mindig kissé lenézett, kezdetben senkinek sem kellő, ezért mindig bizonyítási kényszerben lévő kaliforinai srácnak a lehető legnehezebbre megírt útvonalon sikerült a liga történetének leggyengébb győzelmi mutatójával bíró együttesét történelmi sikerre vezetnie.

Mert az biztos, hogy nem olyan atletikus, mint a mostanában NFL-be kerülő irányítók, nincs olyan karereje és nem tud olyan „nem létező” dobásformákat is sikeresen bemutatni, mint például Patrick Mahomes. Még csak azt sem lehet mondani, hogy a liga történetében mindenki másnál pontosabban juttatná társaihoz a tojáslabdát.

Viszont két dolgot mindig tudott:

  • a) bármilyen rossz játékot egyből elfelejteni, és az utolsó támadásra ugyanúgy odaállni, amikor a fordítás a tét, mintha addig tökéletesen játszott volna, és
  • b) nyerni.

Ez az aura pedig a társakra is kihat, elkezdenek hinni és olyan szenzációsan fellépnek, mint például az alapszakasz során sokszor kritizált védelemben lévők, akik óriási szerepet játszottak a végső sikerig tartó úton.

Mert egyedül természetesen senki sem tud nyerni – ha így lenne, jó eséllyel a Chiefs örülhetett volna a finálét követően –, Brady sem. Viszont ha ő a csapatban van, akkor mindenki elhiszi, hogy na, vele sikerülhet.

Ettől ő a legnagyobb.

Borítókép:  Patrick Smith /  Getty Images

A Super Bowl kirobbantotta a háborút Will Ferrell és Norvégia között

2021. február 8., 20:12 Módosítva: 2021.02.09 11:43
49
Az NFL nagydöntője, a Super Bowl nem csak minden év egyik legfontosabb sporteseménye. A mérkőzést óriási médiafelhajtás övezi, ami nem véletlen, hiszen az Egyesült Államokban szinte minden esztendőben ez a legnézettebb műsor. Éppen ezért az is kiváltságosnak számít, aki felléphet a Half Time Show-ban, és az óriási nézettség miatt a reklámok is méregdrágák. Sőt, ezek a legdrágább szpotok a televíziózást tekintve, presztízs szempontjából pedig semmivel sem lehet összehasonlítani egy Super Bowl-beli megjelenést. Nem csoda, hogy az összes nagyvállalat külön reklámot készít erre az alkalomra, mindenki ekkorra tartogatja a legnagyobb durranást.

A koronavírus-járványnak köszönhetően 2021-ben nem ment fel az ár, a tavalyi 5,6 millió dollárhoz képest idén átlagosan potom 5,5 milliót kóstált egy 30 másodperces sáv. Ráadásul a hirdetők részéről sem mutatkozott óriási tülekedés, amíg az előző évi jogtulajdonos FOX csatorna már 2019 novemberére eladta a helyeket, 

addig a CBS csak 2021. január végére értékesítette az összes felületet.

A jelenlegi helyzet természetesen felbukkan sok hirdetés témájában is, de természetesen idén sem maradtunk humor nélkül.

A rendkívüli körülmények rendkívüli döntésekhez vezettek, így fordulhatott elő, hogy 1983 után először nem hirdetett például a Budweiser, de a Coca-Colát és a Pepsit is hiába várták a tévénézők. A söróriás az 5,5 millió dollárt inkább a Covid–19 vakcinakampányra fordította.

teljes bejegyzés

Brady hetedszer a csúcson, a Tampa Bay megsemmisítette a címvédőt

2021. február 8., 04:46 Módosítva: 2021.02.09 07:01
685
Az 55. Super Bowlon meglepetésre a Tampa Bay Buccaneers összességében rendkívül simán, 31–9-re győzte le a címvédő Kansas City Chiefs együttesét. A 43 éves Tom Brady azt követően, hogy tavaly húsz év után elhagyta a New England Patriots csapatát, rögtön az első idényében győzelemre vezette a floridai együttest, amely 2003 után második bajnoki címét nyerte. Minden idők legjobbja a tizedik nagydöntőjében a hetedik sikerét aratta, és újra ő lett az MVP.

A pénzfeldobást ugyan a Kansas City nyerte, de átadta a támadás jogát riválisának. Ezzel nem tudott mit kezdeni a Tampa Bay, és gyorsan puntra kényszerült, de hasonlóan rövid időt töltött a pályán a Kansas is.

Az első pontokat végül a negyed közepén a címvédő tette fel a táblára egy mezőnygól formájában, majd jött az első értékelhető Tampa-támadás, ami rögtön touchdownt is ért: Brady Rob Gronkowskit szolgálta ki egy 75 yardos drive végén.

Érdekesség, hogy Bradynek ez volt a 10. Super Bowlja, de csak az első alkalom, amikor az első negyedben touchdownt szerzett.

A következő Chiefs-támadás is idő előtt elhalt, a Tampa viszont szép futásokkal és egy hosszú Mike Evans-elkapással a gólvonal közeléig jutott. Itt az első három kísérlet nem járt eredménnyel, de mezőnygól helyett – érthetően – megpróbálkozott a negyedik kísérlettel a házigazda, viszont a Chiefs-védelem megállította Ronald Jones futását.

A KC újra puntra kényszerült, az elrontott rúgást követően pedig kiváló mezőnypozícióból támadhatott a Buccaneers. 

Brady következő passzát ugyan Tyrann Mathieu lehalászta, de egy szabálytalanság megmentette a veterán irányítót az interceptiontől.

A hazaiak így csak mezőnygóllal próbálkozhattak, de a Chiefs speciális egysége hatalmas hibát elkövetve idő előtt beugrott, ezzel újra Brady kezébe adta a labdát, ő pedig azonnal büntetett, és másodszor is Gronkowskit találta meg az endzone-ban.

A visszavonulásból visszatért tight end a legendás Jerry Rice után a második játékos lett az NFL történetében, aki két Super Bowlon is egynél több TD-t kapott el.

A Chiefs ezt követően összerakta első jónak mondható támadását, de a vörös zóna közelében megálljt parancsolt a floridai védelem, így csak mezőnygól lett a vége.

Bradynek egy perce maradt visszatámadni, és egy Mike Evans elleni szabálytalanság miatt újra a vörös zónába került a Buccaneers. Újra érkezett egy sárga zászló a védőkre, és már az egyyardoson volt a Tampa Bay, ezt a távolságot pedig újra abszolválta Brady, 

akinek a harmadik TD-passza Antonio Brownnak ment.

A félidőben így 21–6-ra vezetett a Tampa.

The Weeknd előadását követően a második félidő első támadását a Chiefs vezethette, de ezúttal is meg kellett elégednie a mezőnygóllal. A Buccaneers azonban rajta tartotta a lábát a gázpedálon, néhány jó futás, és egy nagy Gronkowski-elkapással szépen haladt előre,

majd a futó Leonard Fournette egy 27 yardos TD-vel növelte a Tampa előnyét.

A Bucs futója Larry Fitzgerald és Terrell Davis után a harmadik játékos az NFL-ben, aki sorozatban négy mérkőzésen is TD-t szerzett a rájátszásban.

A Chiefst érthetően szorította az idő, Mahomes pedig egy menekülés után bevállalt egy kockázatos passzt, ami azonban az újonc Antoine Winfield Jr. kezében landolt, így újra a házigazda jöhetett.

A Bucs ezúttal csak mezőnygólig jutott, de 31–9-nél a Chiefs már csak a csodában bízhatott.

A negyedik negyed elején újra összejött egy hosszabb drive a Chiefsnek, de mindenképpen TD-re kellett mennie, ezért a negyedik és hosszút is bevállalta, sikertelenül. A Tampa innentől már csak az órát fogyasztotta, a Chiefs pedig csak az eredmény kozmetikázásáért támadhatott, viszont még ez sem jött össze a bajnoknak.

A Tampa Bay Buccaneers tehát 31–9-re nyert, Tom Brady pedig 7. bajnoki címét ünnepelhette. 

Ezzel egyébként több Super Bowl-győzelemmel büszkélkedhet, mint bármelyik NFL-klub.

Végeredmény, Super Bowl LV:
Tampa Bay Buccaneers–Kansas City Chiefs 31–9

(Szerző: ARENA4)

Az egyik óvodás volt, amikor a másik már bajnok

2021. február 7., 15:29 Módosítva: 2021.02.07 19:34
45
Alapvetően nem szerencsés bármilyen csapatsportág esetén egy-egy játékost kiemelni, még akkor sem, ha az amerikai futballban az irányító szerepe hatványozottan megjelenik a gárda teljesítményében. Mégis, a Tampa Bay Buccaneers és a Kansas City Chiefs részvételével megrendezendő 55. Super Bowl előtt egyszerűen nem lehet nem foglalkozni Tom Bradyvel és Patrick Mahomesszal.

A LEGNAGYOBB ÉS A LEGJOBB

Ha nagyon le akarnánk egyszerűsíteni, nagyjából így lehetne összefoglalni. Arra persze nincs objektív mérőszám, hogy ki mennyire jó, az egyes korszakok klasszisait hogyan lehet megfelelően összevetni, az viszont tény:

Tom Bradynél sikeresebb irányítót még nem hordott a hátán a föld.

A 43 éves irányító az NFL történetének egyetlen hatszoros Super Bowl-győztes játékosa, az első, aki tíz Super Bowlba is be tudott jutni, az első, aki 14 konferenciadöntőt játszott – tette mindezt 19 idény alatt (az elsőben csere volt, a 2008-as kiírásban sérülés miatt csak az első meccsen léphetett pályára), vagyis amikor ő a kezdő, csapata 73,7 százalékban jut el a Super Bowl előtti utolsó lépcsőfokig.

A 25 éves Patrick Mahomes mindeközben olyan üstökösszerű pályafutással bír, olyan elképesztő dobásokat hajt végre, olyan értelmezhetetlen statisztikákat tud már a harmadik kezdő évére felmutatni, ami nem e világi, kis túlzással az is nehezen elképzelhető, hogy egy csapat limitálni tudja, arra pedig minimális az esély, hogy rossz meccset lássunk tőle.

Hogy mekkora a felhajtás a fiatalemberek között, azt jól jelzi, hogy neves amerikai médiumokban már úgy vezetik fel az összecsapást, mint

a Super Bowlok történetének legjobb irányítópárharca

– pedig azért akadt már néhány igencsak jeles összecsapás...

BRADY MÁR SUPER BOWL-GYŐZTES VOLT, AMIKOR MAHOMES MÉG ÓVODÁBA JÁRT

A két irányító között egy kisebb korbeli differencia tapasztalható csupán, a 18 év és 45 természetesen rekordnak számít NFL-nagydöntőben kezdő irányítók között.

Mahomes apja, Pat Mahomes Sr. az MLB-karrierje közepén járt, amikor fia megszületett, és amikor Bradyt a Montreal Expos kiválasztotta a játékosbörzén... Négyéves volt a Chiefs irányítója, amikor riválisát a Patriots draftolta a 6. kör 199. választási jogával. Mikor 2002 februárjában Brady először lett NFL-bajnok, Mahomes még óvodába járt!

Brady 1977-ben született, Mahomes 1995-ben, ezzel összefüggésben pedig az ESPN Stats & Info Twitter-oldal összeszedett néhány érdekességet a két évvel kapcsolatban. Ezekből szemezgettünk:

  • Amikor Brady született, a Star Wars – Egy új remény című klasszikus volt a legnézettebb mozifilm, amikor Mahomes, akkor a „Wong Foo, kösz mindent! – Julie Newmar” című alkotás vitte a prímet.
  • Amikor Brady született, Ken Griffrey Sr. All Star-játékos volt a baseballligában, amikor Mahomes, akkor Ken Griffrey Jr. All Star-játékos volt az MLB-ben...
  • Amikor Brady született, az NBA-csapatok közül a Jazz New Orleansban volt, a Clippers Buffalóban, a Kings pedig Kansas Cityben. Amikor Mahomes, akkor a Jazz már Utahba költözött, a Clippers Los Angelesbe, a Kings pedig Sacramentóba.

ELSŐK, REKORDEREK – STATISZTIKÁK

  • Először találkozik két egymást követő bajnokság győztes irányítója, a Super Bowlt már megnyerő játékosok között is csak a hetedik összefutás lesz ez.
  • Ez lesz az első Super Bowl, amelyen olyan irányítók találkoznak, aki már nyertek alapszakaszbeli (3–1) és super bowlbeli (4–1) MVP-címet is.
  • Brady Peyton Manning (Colts, Broncos), Kurt Warner (Rams, Cardinals) és Craig Morton (Cowboys, Broncos) után a negyedik irányító, aki két klubot is Super Bowlba tudott vezetni – közülük egyedül Manning tudott nyerni mindkettővel (1–1 és 1–1 a mérlege, Bradynek eddig 6–3 és 0–0).
  • Patrick Mahomes a Bills elleni fordítás után már 4–1-gyel áll azon rájátszásbeli mérkőzések listáján, amelyeken az ellenfél legalább két labdabirtoklásnyi előnyt épített fel. Csupán egy irányítónak van több ilyen győzelme. Igen, Tom Bradynek (6).
  • Brady a harmadik irányító Norm Van Brocklin (1940, 1950, 1960) és Johnny Unitas (1950, 1960, 1970) után, aki három különböző évtizedben is játszik NFL-nagydöntőt (2000, 2010, 2020).
  • Mahomes karrierje harmadik kezdő évében is konferenciadöntőbe jutott, ahol ezúttal is 3 TD-passzt jegyzett interception nélkül. Rajta kívül senkinek sincs egynél több olyan konferenciadöntője, amelyen legalább 3 TD-t passzolt eladott labda nélkül.
  • Brady az NFC-fináléban Scotty Millernek és Cameron Brate-nek is adott egy TD-passzt, ezzel már 34 játékos kapott el hatpontos átadást a 43 éves irányítótól a rájátszások történetében. A második helyen az egy körrel korábban kiejtett Drew Brees áll, 22-vel.

SUPER BOWL-REKORDOK – MÉRFÖLDEKKEL

Brady nevéhez kötődik a Super Bowlok történetének számos rekordja – még úgy is, hogy az első fináléján azért nem hozott eget rengető statisztikákat (145 yard, TD), persze a meccs végi győztes támadósorozat sokat javított a megítélésén.

Azóta viszont átlagosan 315 yardot passzol Super Bowlonként – összehasonlításként: az alapszakaszban 263 yardos átlaga van, erre pakol rá bő 50-et a legfontosabb meccseken...

Övé a legtöbb passzkísérlet (392 – 2. Peyton Manning 155), sikeres passz (256 – 2. Peyton Manning 103) és passzolt TD is (18 – 2. Joe Montana 11).

CSODÁLJÁK EGYMÁST

A két csapatjátékos a lehető legnagyobb tisztelettel beszél egymásról. Kettejük első két összecsapásán Brady örülhetett, közte a két évvel ezelőtti konferenciadöntővel, amelyet hosszabbításban nyert meg a Patriots. Mielőtt a vendégek elmentek volna ünnepelni, Brady bement a hazaiak öltözőjébe, amiről Mahomes számolt be a mostani Super Bowl előtti héten.

Az, hogy a meccs után odajött az öltözőbe, hogy elmondja, mennyire tiszteli, amit csinálok, és ahogyan a pályán játszom, valamint azt, amilyen ember vagyok, csak megerősített abban, hogy még keményebben és jobban dolgozzam, hogy bejussunk a Super Bowlba, ami tavaly össze is jött már. Minden egyes nap próbálok fejlődni és kicsit jobbá válni.

A fiatal titán alig várja, hogy immár ötödször is összecsapjon a legendával.

Úgy tűnik, minden egyes évben csak jobb lesz. Egészen elképesztő ezt látni. Csodálatos ellene készülni, mert tudod, hogy a legjobb ellen állsz ki. Még mindig próbálok ezt-azt ellesni, amit tőle látok a felvételeken, mert jól csinálja, ezt pedig a döntőinek és bajnoki címeinek száma is nagyon jól mutatja. Határozottan izgatott vagyok, hogy lehetőségem van ellene és a csapata ellen pályára lépni, remek mérkőzés lesz, boldog vagyok, hogy visszatértünk a döntőbe, és lehetőségünk van újabb bajnoki címet szerezni.

Az előző idény alapszakaszában már a Chiefs örülhetett a New England ellen, a mostani kiírásban pedig Tampa Bayben győzött a Kansas City, így 2–2-re állnak egymás ellen a felek. Természetesen Brady sem győzte dicsérni fiatal vetélytársát.

Igazán csodálom Patrick játékát. Remek vezére a csapatának, tudom, hogy a társai imádnak vele játszani. Remek kisugárzása van. Amikor ránézek, olyasvalakit látok, aki számára egy kihívás sem lehet túl nagy. Fantasztikusan érzi a játékot a zsebben, elképesztően lát a pályán, pontosan tudja, mikor kell a labdától megszabadulni, remek karja van, és olyan atletikus képességekkel bír, hogy azzal meghosszabbíthatja a játékokat.



MINDIG BIZONYÍTANIA KELLETT – 45 FELETT IS FOLYTATNÁ?

Tom Brady sohasem vehetett készpénznek semmit, az egyetemen sem kapott sokáig lehetőséget, majd amikor eljött az ideje, élt vele, de az NFL-csapatok átnéztek rajta. Nem megfelelő fizikumúnak, lassúnak találták, nem elég mozgékonynak, és 198 játékost is hamarabb választottak ki nála.

Ez sem szegte kedvét, csak még keményebben dolgozott, de azt már rögvest tudatta a csapat tulajdonosával, Robert Krafttel, hogy

a franchise történetének legjobb döntése volt, hogy őt kiválasztották.

A korábban csak két Super Bowlt játszó – mindkettőt elveszítő – Patriots a hat sikerével a liga örökranglistájának élére ugrott (beérve a Pittsburgh Steelerst), így alighanem kijelenthető, igaza lett.

A New Englandet elhagyva a liga történetének legrosszabb győzelmi mutatójával bíró Tampa Bayhez szerződött, és rögvest Super Bowlba jutott új együttesével, a rájátszás során három idegenbeli sikert is aratva, amivel újabb kritikusokat hallgattatott el – mert azért ez mindig végigkísérte pályafutását, hol a védelmet, hol Bill Belichick vezetőedzőt kiemelve, de Brady általában azért tudta bizonyítani, hogy önerőből is helye van a sportág legjobbjai között.

Korábban többször is arról beszélt, hogy 40-es évei közepéig is eltolná a karrierje végpontját, és bár ezen még akkor sokan megrökönyödtek, így 44-hez közeledve már az sem tűnne meglepőnek, hogyha 45 felett is folytatná.

Mindenképpen fontolóra veszem. Ez egy rendkívül kemény kontaktsportág, amiben bármikor bármi megtörténhet. Rengeteg edzésmunka kell hozzá. Százszázalékos elkötelezettség kell tőlem ahhoz, hogy folytassam.

NEM BRADYVEL, JORDANÉKKEL VERSENYEZ

Brady legjobb tulajdonságai közé kívánkozik, hogy mindegy, mit csinál egy mérkőzésen 58 percen keresztül, ha a végén a kezébe kerül a labda, és esélye van győzni, akkor nem befolyásolják a korábbi hibái – láthattuk ezt a Packers elleni meccsen is, amikor sorozatban három támadássorozatban dobott interceptiont, de amikor fontos volt, elvitte mezőnygólig a csapatát, majd lezárták a meccset.

Brady kiemelkedő győzelmi mutatókkal bír, az alapszakaszban (230) és a playoffban (33) is fölényesen az övé a legtöbb siker, a 263–80-as mérleg pedig szenzációs, 76,7 százalékos aránynak felel meg!

Csak hogy kontextusba helyezzük, hogy Mahomes 44–9-es mérlege és 83 százalékos győzelmi mutatója mennyire irgalmatlanul erős...

Mahomeson nem lehetett átnézni a drafton, érte két első kört is beáldozva felcserélt a csapata, de az első évében így is csak a tanulás volt a dolga Alex Smith mögött, csupán egy meccsen jutott szóhoz.

Ami azóta történt, arra nehéz szavakat találni. Az ugyancsak baseballmúlttal bíró irányító az első teljes idényében 5097 yardot és 50 TD-t passzolt, rögvest kiérdemelve az év játékosának járó MVP-címet. Bár a Super Bowl ekkor a fentebb említettek miatt nem jött össze, a kisebb sérüléssel sújtott 2019-es idényben már bajnok lett, csodás fordításokat bemutatva vezette sikerre csapatát, és a döntő legértékesebbjének választották meg.

A jelenlegi kiírásban sem lassított, 4740 yardot és 38 TD-t szerzett úgy, hogy az utolsó fordulóban már pihentette az együttes, amely az első 15 meccséből 14-et megnyert. A rájátszásban sem volt ellenszer a játékára, csak egy agyrázkódás miatt került veszélybe a Chiefs továbbjutása, de mivel a Browns elleni meccset így is behúzta az együttes, a Bills sima elintézése után jöhet az újabb Super Bowl.

Mahomes előtt csak Brady volt arra képes, hogy első három évében címvédést mutasson be az NFL-ben, és rajtuk kívül is csak Russell Wilsonnak volt erre esélye – micsoda fordulat, épp Bradyék akadályozták meg végül ebben!

Ugyanakkor azt hozzá kell tenni, hogy mind Brady, mind Wilson eredményességének kulcsa a kezdeti években a remek védelmi hozzájárulás volt, és igazán elit irányítókká csak később váltak.

Nos, ebben is újat mutat Mahomes, akit

a The Guardian már nem is Bradyhez kíván mérni, hanem Michael Jordanhez, Tiger Woodshoz vagy éppen Wayne Gretzkyhez.



Cikkében a lap a legendák sportjukra gyakorolt hatásával foglalkozott, kiemelve, mekkora szerepe volt például Jordan emberfeletti egy az egyezésének a kosárlabda fejlődésére, hogyan változtatta meg a sportág kultúráját és megítélését a világon.

Márpedig ebben Mahomes is kiemelkedő, elég csak az egészen zseniális improvizációira (odanézés nélküli passzok, bal kézbe átrakott, majd végül azzal dobott labdák), elképesztő karerejére (képes átdobni a pályát hosszában vagy kidobni a stadionból is a labdát) és baseballból beemelt technikai megoldásaira (az oldalról, teljesen értelmezhetetlen módon elengedett, mégis pontos dobásokra) gondolni.

Ami a legnagyobb baj a védelmek számára, hogy Mahomes nem csupán egy zseniális zsebirányító, mint Brady, Manning és társaik. Nem csupán olyan szinten képes meghosszabbítani a játékot és olyan megoldásokat hozni, mint Aaron Rodgers. És nem is csupán olyan atletikus, hogy a Lamar Jackson-stílusú irányítókhoz hasonlóan lábon is képes óriási károkat okozni a védelmeknek, ha minden kötél szakad.

A legnagyobb baj az, hogy Mahomes mindenben zseniális, amire pedig nemigen akad ellenszer.



Borítókép: Getty Images Hungary