Eléggé vitatott szabályváltozásokkal állt elő az NFL a nyári szünetre – a sisakkal való ütközésekre hozott új büntetési kategóriát, illetve az azzal összeláncolt katasztrófát sikerült elkerülniük jó pár utólagos módosítással, egy másik szabállyal viszont tökéletesen mellélőttek.
Illetve, attól függ, honnan nézzük. Az NFL célja ugyanis pont az volt, hogy irracionálisan védje az irányítókat, ezzel is segítse a támadásokat, és a látványos játékkal visszanyerjen valamennyit az elmúlt években elvesztett nézőkből.
Igent mondott az április óta tartó egyezkedés végén az angol futballszövetség (FA), eladják a Wembley-t annak a pakisztáni-amerikai üzletember Shahid Khannak, akié a Fulham, illetve nem mellesleg a Jacksonville Jaguars NFL-csapat.
Az eladáshoz még több jóváhagyás kell, legelőbb az FA tízfős igazgatótanácsának engedélye, ők csütörtökön szavaznak az ügyben. Utána az FA 127 fős taggyűlése elé kerül az ajánlat, írja a SkySports a Financial Times nyomán.
Nem volt irigylésre méltó helyzetben az NFL hétfői (magyar idő szerint már kedd hajnali) meccsén a Tampa Bay Buccaneers védője, Chris Conte, aki olyan jelenetbe került, amit évekig mutogatnak majd. A 188 centis, 92 kilós védőnek az öt centivel magasabb, de 19 kilóval nehezebb Pittsburgh Steelers-tight endet, Vance McDonaldot kellett volna megállítania a második negyedben. Nem járt sikerrel.
A Miami Dolphinsé volt az NFL harmadik fordulójában a legjobb játék vasárnap, az Oakland Raiderst trükközték meg egy rendkívül bonyolultnak tűnő támadójátékkal. Persze a sikerhez azért nem árt, ha van két sprintersebességű játékos a csapatban.
Nem meglepő módon az irányítókról szólt az NFL harmadik fordulójában a vasárnapi meccsek nagy része, de azért volt elég izgalom a pályákon. A Miami Dolphins például az Oakland Raiders ellen tartotta meg veretlenségét, ráadásul a meccsen sikerült egy elég alázós touchdownt is szerezniük.
A magyar amerikaifutball-válogatott nullázta Szlovákiát idegenben a Three Nations Cupon, miközben hatvannál is több pontot vitt be.
A Wake Forest a Notre Dame ellen lépett pályára az egyetemi amerikaifutball-bajnokságban szombat este, és a meccs elején egy mezőnygóllal szerezhették volna meg a vezetést.
2008. szeptember 21-én a Miami Dolphinsnak sikerült sokkolnia az NFL-t, pontosabban a New England Patriotsot. Az akkori szezon harmadik fordulójában a Dolphins idegenbe ment a rajtnál az NFL legerősebb csapatának tartott Patriotshoz, és 38-13-ra nyert. A meglepetés viszont nem az eredmény, hanem a győzelem mikéntje volt.
Két szezonnal ezelőtt sikerült nyernie legutóbb az NFL lúzercsapatának kikiáltott Cleveland Browns: péntek hajnalban a New York Jetset sikerült lenyomniuk 21-17-re.
24-17-re nyert a Chicago Bears a Seattle Seahawks ellen az NFL második fordulójának hétfő esti rangadóján (Monday Night Football), amin sikerült a figyelmet megragadnia a Seahawks ausztrál újonc punterének, Michael Dicksonnak egy eléggé rendhagyó kirúgással.
Dickson ugyanis a rögbiből ismert drop kickkel végezte el a kickoffot azután, hogy a Seahawks 17-10-re zárkózott a negyedik negyedben.
Bizarr jelenetek játszódtak le a Buffalo Bills vasárnapi mérkőzésén a Los Angeles Chargers ellen: a félidő után nem sokkal az egyik Bills-szakíró, Mike Rodak azt twítelte, hogy a csapat szólt a védő Lorenzo Alexandernek, hogy készüljön a játékra, mivel védőtársa, Vontae Davis kiszállt a meccsből és az NFL-ből is, és a meccs közepén visszavonult.
Hazai győzelmével sikerült meglepetést okoznia a Tennessee Titansnek, ahol a kezdő irányító, Marcus Mariota hiányzása miatt kénytelenek voltak szokatlan eszközökhöz is nyúlni a Houston Texans elleni siker reményében. Éppen ezért a Titans már az első negyed elején nekiállt a trükközésnek, nem is akárhogy.
Hatalmas trükköt csinált meg az egyetemi amerikaifutball-bajnokság szombati játéknapján a jóval erősebb Arkanas ellen kiálló North Texas, a trükkhöz óriási pókerarc kellett az Arkansas egyik puntjánál.
A Twitter kedvence lett egyből szombaton az egyetemi amerikaifutball-bajnokságban szereplő Georgia Southern védőjátékosa, C.J. Wright, aki a második helyen kiemelt Clemson ellen vállalt be egy futást. A 131 kilós, általában védőként pályára lépő Wrighttal nem is nagyon tudott mit kezdeni a két éve még bajnok Clemons védelme, a játékosok úgy dőltek el Wright előtt, mint a bowlingbábuk.
Hiába kapcsolt feljebb a Baltimore Ravens a negyedik negyedben, Joe Flacco eladott labdái megbosszulták magukat, a Cincinnati Bengals hazai pályán 34-23-ra nyerte meg a csoportrangadót az NFL második fordulójának csütörtöki nyitómeccsén.
Az első negyedben szinte teljesen tanácstalan volt a Ravens támadósora, de aztán összeszedték magukat, ez pedig a negyedik negyedben csúcsosodott ki, amikor John Brown egy egészen elképesztő elkapással szerzett touchdownt. Joe Flacco 30 yardról dobott tűpontos passzt, Kirkpatrick pedig hiába fogta szinte tökéletesen Brownt, a Ravens-játékos szó szerint a kezei közül halászta ki a labdát és estében még mindkét lábát is sikerült leraknia a célterületen.
A szokottnál is őrültebbre sikerült az NFL első fordulójának vasárnapi játéknapja, amin egészen nevetségesen drámai befejezések jöttek. Ezekről kicsit később, előbb térjünk ki arra a játékosra, aki a legtöbb mókát hozhatja a 2018-as szezonba. Ő nem más, mint a Kansas City Chiefs sprintersebességű elkapója, Tyreek Hill, aki idén már harmadik éve terrorizálja az ellenfelek védelmét.
A hülyeség klasszikusan minősített esete amerikafoci-pályán az, amikor egy játékos a touchdown megszerzése előtt fél lépéssel garantáltnak veszi azt, és még a gólvonal előtt eldobja a kezéből a labdát, hogy ünnepelni kezdjen. Ezzel ugyanis pont azt nem csinálja meg, ami miatt ünnepelni kezd, hiszen ha nincs a kezében a labda, nincs touchdown sem. A hülyeség évről évre lecsap, a 2018-as egyetemi szezonban a Georgia-védő Deandre Baker csinálta meg először, ráadásul egy 57 yardos interception-visszahordás végén.
Shaquem Griffin négyéves volt, amikor az anyja rajtakapta egy konyhakéssel a kezében: a fiú le akarta vágni az ujjait a bal kezéről a visszatérő, elviselhetetlen fájdalmak miatt.
A fájdalom oka az volt, hogy amnionszalag-szindróma miatt nem fejlődtek ki rendesen az ujjai a bal kezén.
Az önamputációs kísérlet után a szülei orvoshoz vitték, hamarosan pedig megejtették az operációt: bal kézfejét amputálni kellett. Innen indul Shaquem Griffin, a sportoló sztorija, aki vasárnap este pályára fog lépni az NFL-ben, amire tényleg nem nagyon lehet mást mondani mint azt, hogy teljesen valószínűtlen történet.
A címvédő Philadelphia Eagles és az Atlanta Falcons – magyar idő szerint – péntek hajnali mérkőzésével indult a 2018-as NFL-szezon. Ez Eagles több szempontból is ott folytatta, ahol februárban, a Patriots ellen abbahagyta, egyrészt, mert még mindig nem jött rendbe a papíron kezdő irányítójuk, így ugyanúgy Nick Foles kezdett náluk, mint a Super Bowlban, másrészt a trollkodásból sem hagytak alább.
A South Park 16. évadában van egy rész, a Szarkasztalaszti (Sarcastaball), amiben Randy Marsh – miután felfedezi, hogy a fia iskolájában biztonsági okokból betiltották az amerikaifutballban a kirúgásokat – szarkasztikus javaslatokkal egészen addig jut, hogy melltartóban, alufóliacsákóban, labda helyett lufival, ütközés helyett öleléssel játszották az amerikaifutballt, és ezt sikerült az NFL-be eljuttatni.
Némi sarkítással a 2018 nyarán hozott legfontosabb szabályváltoztatás is hasonló hatással lehetett volna az NFL – az új szabály szerint se a védők, se a támadók nem kezdhetnek úgy ütközést, hogy lefelé hajtják a fejüket, hogy azzal indítsák az ütközést az ellenfél felé. Egy a baj: ötéves kortól kezdve mindenkinek így tanítják ezt, és amellett, hogy egy begyökerezett mozdulatról van szó, valójában elég nehéz is elképzelni, mit akarnak a szabályalkotók, amikor arra gondolnak, hogy teljes sebességgel futás közben ne fejjel előre haladjanak.
Egy pillanat alatt közellenség lett a Nike-ból, amiért reklámarcot csinált az NFL-ben rasszizmusellenes tüntetéseket indító korábbi irányítóból, Colin Kaepernickből. A cég pár hónapja hosszabbított 2028-ig szerződést a ligával, a vásárlóin túl az NFL-vezérkarral, de akár az elnök Donald Trumppal is összetűzésbe kerülhetnek.
Teljes fordulóval, vagyis 16 mérkőzéssel zárult csütörtök este az NFL előszezonja a negyedik játékhéten.
Az előszezon negyedik hete már klasszikusan az a forduló, amikor a csapatok biztos kezdőjátékosai pihenőt kapnak, leginkább a cseresor, illetve a leendő 53 fős keret hátsó régióinak játékosai kapnak lehetőséget, hogy esetleg egy-egy villanással elkerüljék a szerződésbontást.
Hat mérkőzéssel folytatódott az NFL 2018-as előszezonjának harmadik fordulója magyar idő szerint szombat hajnalban. A hat meccs, de talán a forduló legszebb jelenetét a Tampa Bay Buccanneers elkapója, Adam Humphries hozta össze, aki ezúttal épp visszahordóként alkotott nagyot 109 yardos touchdownt szerezve egy elrontott mezőnygólból.
Egy mérkőzéssel indult az NFL előszezon harmadik fordulója magyar idő szerint péntek hajnalban, a címvédő Philadelphia Eagles látogatott a tavalyi szezon legrosszabb csapatához, a Cleveland Brownshoz, a mérkőzés legnagyobb tanulsága pedig, hogy a tavaly nyeretlenül záró Browns igenis elindult felfelé, a védelmétől okkal kell majd félni idén.
Huszonharmadik NFL-szezonját kezdi majd az alapszakasz indulásával Adam Vinatieri, az Indianapolis Colts 45 éves rúgójátékosa, akin az őszülő hajszálaitól eltekintve látszólag nem fog a kor. Ezt igazolta hétfő este a Baltimore Ravens elleni előszezonmeccsen is, amin gond nélkül vágott be egy 57 yardos mezőnygólt, ami az alapszakaszt nézve karriercsúcs nála, 16 éve, 2002-ben lőtt utoljára ekkorát, ami jól mutatja, mennyire elnyűhetetlen.
A mérkőzés után Vinatieri persze nem volt maradéktalanul elégedett a rúgásával, kicsit jobbra húzott a lába, mint szerette volna, de a lényeg, hogy bement, mondta.
A Maryland Terrapins egyetemi amerikaifutball-csapat 19 éves játékosa, Jordan McNair akkora terhelést kapott az egyik alapozó edzésen, hogy összeesett, és később a kórházban meghalt. Nemcsak az derült ki, hogy az esetnél hibázott az edzői stáb, hanem az is, hogy megfélemlítésre, megszégyenítésre alapozva próbáltak minél keményebb sportolókat faragni a játékosokból. A botrány kibukása után mindenkit felfüggesztettek, Maryland állam kormányzója tombol, a tragédia pedig egy még komolyabb, eddig a felszín alatt megbújó problémára világított rá.
A magyar idő szerint péntek hajnali Hall of Fame-mérkőzéssel megkezdődött a 2018-es NFL-idény előszezonja, a Baltimore Ravens és a Chicago Bears meccse viszont maximum a hosszú elvonási tünet miatt enyhítette az amerikaifutball-függők igényeit.
Negyven százalékos részesedést venne egy üzleti csoport a spanyol bajnokság legutóbbi szezonjában hetedik helyen záró Sevillában. A befektetőket Robert Kraft, az ötszörös Super Bowl-győztes New England Patriots tulajdonosa vezeti.
A háborúban szolgáló katonák morálnövelő szórakoztatása nem új keletű dolog, a mindenféle fellépőket felvonultató turnék most is gyakoriak az amerikai hadseregben, de így volt ez például a második világháborúban, a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák után is. Utóbbi városban egy rögtönzött amerikaifutball-meccsel, az Atom Bowllal próbálták feldobni a katonákat.
Ha hivatalosan még nem is adta be a visszavonulását véglegesítő papírjait, tulajdonképpen visszavonult az NFL-ből a liga elmúlt éveinek egyik legkeményebb, legfélelmetesebb védője, Kam Chancellor, aki tavaly novemberi nyaksérülése után már szinte biztosa nem tud visszatérni a pályára.
Rovataink a Facebookon