Várhelyi Olivér, Magyarország Európai Unió melletti nagykövete csütörtökön a visegrádi négyekről szóló brüsszeli konferencián fejtette ki véleményét a regionális szövetségről. A diplomata szerint, aki jelenleg a magyar kormány uniós biztosjelöltje, a visegrádi négyek pozitív brandnek számít - Brüsszelen kívül . „Brüsszelen kívül ismerik a mi mindennapi életünket” – tette hozzá. A közép-európai embereknek ami a szívükön az a szájukon, mondta: „Nem vagyunk diplomaták, nyersek vagyunk, de ezért a legjobb partnerek a párbeszédre.”
Várhelyi az EU ideológiai irányultságára is kitért: aggasztónak tartja, hogy Brüsszelben a marxizmusra kevésbé tekintenek negatív tapasztalatként, amikor "az Európai Bizottság elnöke Marx szobrot leplezett le" Trierben, „az ellen senki sem tiltakozott, és ezután még mi vagyunk az udvariatlanok, akik nem tisztelik mások érzékenységeit.” Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Juncker nem a szobrot leplezte le, hanem egy Marxról szóló kiállítás megnyitóján mondott beszédet, ahol elmondta, a filozófust olyan bűnökért okolják ma, amelyekről nem tehet, mert elveiből sok mindent épp ellenkezően valósítottak meg.
A vitán elhangzott, hogy a visegrádi négyek gyakran nagyon kritikusak az unió mechanizmusaival szemben. Ez pozitív tulajdonság lenne, ha a kritika mellett megoldásokat is tudnának kínálni. A megoldások azért hiányozhatnak, mert nincs a V4-nek olyan közös intézménye, ahol a döntéseket koordinálni lehetne. Összességében, még ha a V4-ek jelentősége növekszik is, ezek az országok nem használják ki potenciáljukat. Egyre növekvő súlyukat mutatja, hogy ha a visegrádi blokk egy ország lenne, az lenne Németország legnagyobb gazdasági partnere, megelőzve az Egyesült Államokat és Kínát is.
Várhelyi szerint a visegrádiak elsősorban a problémákra hívják fel a figyelmet, például a határok védelmére és a migrációra: „A migránsok szétosztása egy fügefalevél, ami semmit sem oldana meg”. A jogállamisággal kapcsolatos vádakat Magyarországgal szemben rágalmazásnak nevezte, szerinte az Európai Parlament jelentésében sok olyan problémát is említettek, amelyeknek semmi köze a jogállamisághoz, például az, hogy túl alacsonyak a bérek Magyarországon. Erre azt üzente, hogy „mi nem költjük el azt a pénzt, amit nem keresünk meg. Az Európai Parlamentnél viszont alapelv, hogy olyan pénzt költs el, amit nem keresel meg.” Ami az igazságszolgáltatás függetlenségét illeti: szerinte inkább más államok igazságszolgátatása felett kellene ítélkezni, mert Magyarországé az egyik leghatékonyabb Európában.
Már egy bő hete levélben tájékoztatta az Európai Néppárt elnökét, hogy a Fidesz nem megy el a zágrábi kongresszusra – nyilatkozta Deutsch Tamás, Fidesz európai parlamenti delegációjának a vezetője az Azonnali.hu hírportálnak.
A lap azután kereste meg az EP-képviselőt, hogy a Népszava megírta: Orbán Viktort és a Fidesz tagjait nem hívják meg a Néppárt novemberi kongresszusára. Deutsch viszont viszont azt mondta, ők maguk döntettek úgy, hogy megfigyelőnek nem mennek el a pártkonferenciára, mivel a felfüggesztés miatt szavazni úgysem tudnának, és az ülés pedig nyilvános, tehát a fontos vitákat bárki meghallgathatja.
Várhelyi Olivért, a magyar kormány uniós biztosjelöltjét hétfőn hivatalosan is fogadja Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság leendő elnöke. Az Európai Bizottság szóvivője a pénteki sajtótájékoztatón azt mondta, hogy hétfőn Thierry Breton francia jelölt mellett a magyar biztosjelölttel is találkozni fog Von der Leyen. Ez tulajdonképpen egy állásinterjú, ahol a bizottság leendő elnöke felméri, hogy a magyar és a francia kormány jelöltje szerinte alkalmas-e a nekik szánt pozícióra.
Korábbi információk szerint Várhelyi Olivér nem hivatalos keretek között már találkozott Von der Leyennel azóta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök uniós biztosnak javasolta az EU-hoz akkreditált magyar képviselet vezetőjét. Az előző biztosjelölt Trócsányi László EP-képviselő volt, de őt az Európai Parlament jogi szakbizottsága pénzügyi és egyéb érdekeinek összeférhetetensége miatt alkalmatlannak találta a biztosi pozícióra. Emmanuel Macron, akinek előző kiválasztottját, Sylvie Goulard-t szintén elutasította az EP, csütörtökön jelentette be Breton jelöltségét. Az ügyvivő román kormány még nem alakult meg, így az új kiszemeltet sem nevezhette még meg.
Az Európai Unió emberi jogi díját idén az ujgur közgazdász és emberjogi aktivista, Ilham Tohti kapta. A csütörtökön odaítélt Szaharov-díjat az Európai Parlament üzenetnek szánja Kínának, hogy tartsa tiszteletben ennek az ujgur kisebbség jogait, engedje szabadon Tohtit, és számolja fel átnevelő táborait Kínában. A többi jelölt között ott volt a meggyilkolt brazil aktivista Marielle Franco és Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus is.
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke azzal indokolta, hogy a Szaharov-díjat Ilham Tohtinak ítélték oda, hogy az aktivista egész életét az ujgur kisebbség jogai védelmének szentelte. Annak ellenére, hogy a békés együttélésért küzdött, egy kétnapos kirakatperben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Kínában 2014-ben. A vele történtek ellenére továbbra is a higgadtság és a megbékélés szószólója.
Az ujgurok egy türk nyelvet beszélő, többségében muszlim vallású kisebbség, akik Kína északkeleti részén élnek. Kína 1949 után újra elfoglalta a rövid életű Kelet-Turkesztánt, és azóta egyre nagyobb méreteket ölt a han kínaiak betelepítése a tartományba. Az elmúlt években az ujgur tartományban megnőtt a feszültség az ujgurok és a han kínaiak között. Kína tart a szeparatizmustól, miközben több ujgur szervezetet is terrortámadásokkal vádoltak korábban.
Az Európai Parlament szerint 2017 áprilisa óta több mint egymillió ártatlan ujgurt tartanak önkényesen fogva internálótáborok hálózatában, ahol le kell mondaniuk etnikai identitásukról és vallási meggyőződésükről, és hűségesküt kell tenniük a kínai kormánynak. Az ujgur kisebbség helyzetéről ebben a cikkünkben írtunk részletesen:
Elutasította az Európai Parlament a földközi-tengeri kutatás-mentésről szóló állásfoglalást csütörtökön Strasbourgban. Az EP állampolgári jogi, bel- és igazságügyi szakbizottságában (LIBE) már elfogadott dokumentum arra kérte volna fel az Európai Bizottságot, hogy tegyen új javaslatot az európai menekültügyi rendszer reformjára, illetve felszólította a tagállamokat, hogy fokozzák a kutatási és mentési műveleteiket, és biztosítsák az ehhez szükséges eszközöket és személyzetet, mivel nemzetközi jogi kötelezettség a fuldoklókat kimenti a tengerből.
Ha az október 31-i határidőhöz képest elhalasztják a brexitet, Nagy-Britanniától is biztosjelöltet fog kérni Ursula von der Leyen – jelentette ki az Európai Bizottság leendő elnöke csütörtökön egy helsinki konferencián. Az eseményről a Politico uniós ügyekkel foglalkozó hírportál számolt be.
„Haladnunk kell. Először is ott van a hosszabbítás kérdése, ami jól áll. Majd azt is meg kell oldanunk, hogy pontosan mennyi időt adjunk" – mondta Von der Leyen, aki azt is hozzátette, hogy ha Nagy-Britannia még november 1-jén az EU tagja lesz, akkor „természetesen a brit kormánytól is biztosjelöltet kér".
Törökországgal szembeni szankciókat javasol az Európai Parlament. Az EP strasbourgi plenáris ülése csütörtökön szavazta meg az állásfoglalását, amelyben elítéli Törökország egyoldalú katonai akcióját, melynek következtében legalább 300 ezren kényszerültek már arra, hogy elhagyják az otthonaikat. Az Európai Néppárt frakciószinten támogatta a szöveg elfogadását, így a Euronews tudósítása szerint a néppárti fideszes képviselők is támogatólag emelték fel a kezüket a szavazásnál - miközben a magyar kormány Európában csaknem egyedüliként többször is egyértelműen kiállt az Erdoğan-kormány agressziója mellett, és egy darabig uniós szinten is blokkolta az elítélő nyilatkozat megszületését.
Az EP visszautasította, hogy Recep Tayyip Erdoğan elnök „fegyvernek használja a menekülteket, hogy az Európai Uniót zsarolja velük", és arra szólította fel a tagállamokat tömörítő Európai Unió Tanácsát, hogy vezessen be szankciókat és beutazási tilalmat az emberi jogi visszaélésekért felelős török tisztségviselők ellen.
Az EP azt is szeretné, ha a Tanács fontolóra venné a török gazdaságot sújtó szankciókat, főként a mezőgazdasági termékekkel kereskedelmére vonatkozóan. A képviselők végső megoldásként pedig az EU és Törökország közötti vámunió felfüggesztését is javasolják.
Thierry Breton volt francia gazdasági és pénzügyminisztert javasolta biztosjelöltnek Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön a Deutche Welle tudósítása szerint. A 64 éves Breton politikai tapasztalata mellett a vállalati világot is jól ismeri, 2008 óta az Atos információs technológiai óriáscég vezérigazgatója.
Breton karrierjét Jacques Chirac Tömörülés a Köztársaságért (Rassemblement Pour la République) pártjában kezdte, majd 2005-2007-ben dolgozott a gazdaságért, pénzügyekért és iparért felelős miniszterként. Kifejezetten jobboldali politikusként tartják számon, de 2017-ben az elsők között állt Macron mellé az elnökjelölti kampányban.
Macronnak azután kellett új biztos jelölnie, hogy az Európai Parlament szakbizottságai visszautasították az előző jelöltet, Sylvie Goulard-t. Az egykori EP-képviselőnek sem a korrupciógyanús ügyeit nem sikerült tisztáznia, sem pedig arról nem sikerült meggyőznie az EP-t, hogy képes lesz irányítani a neki szánt hatalmas bizottsági portfóliót, ami a digitális gazdaság és társadalom, az európai ipar és belső piac, a hadiipar és az űrkutatás területeit is felügyeli.
Breton széleskörű tapasztalatai alapján viszont alkalmas lehet a feladatra.
Túl bőkezűnek tartja a tagállami kormányokat képviselő Európai Unió Tanácsa az Európai Parlament 2020-as költségvetési javaslatát. Az EP plenáris ülése szerdán megszavazta a 2020-as költségvetésről szóló tervezetet Strasbourgban, majd alig egy órával később a Tanács kijelentette: nem fogadhatja el az EP javaslatát. A gondot az okozza, hogy az EP 6 milliárd euróval több pénzt szeretne ténylegesen kifizetni, illetve 4,2 milliárd euróval magasabb összeget irányozna elő 2020-ban, mint a tagállami kormányokat képviselő Tanács.
Az Európai Parlament közleményében a környezetvédelmi célokkal indokolta a magasabb számokat. Monika Hohlmeier német néppárti képviselő, a szerdán elfogadott EP-javaslat felelőse szerint „az ambiciózus éghajlati célok és környezetvédelem kéz a kézben járhat új munkahelyeket teremtő, kutatást támogató programokkal, fejlesztéssel és a versenyképesség növelésével."
Kimmo Tiilikainen, a Tanács soros elnökségét ellátó finn kormány pénzügyminisztere egyetértett ezekkel a célokkal, de az EP javaslatát elfogadhatatlannak nevezte, és arra is rámutatott, hogy a jövő évi költségvetés az ideihez képest eleve 0,6 százalékos és 3,3 százalékos növekedést jelent.
A következő három hétben egyeztető eljárásban próbálnak majd megoldást találni, de a vita jövőjét alapvetően meghatározhatja, hogy a tagállamok fizetnek be az uniós kasszába, és nem az európai parlamenti képviselők. A Tanács már az Európai Bizottság eredeti javaslatából is lefaragott: 166,8 milliárd eurót javasolt a kötelezettségvállalások és 153,1 milliárd eurót a kifizetések összértékre.
Folyton a kudarc szót emlegették az európai parlamenti képviselők szerdai vitájukon, amelyen Törökország északkelet-szíriai katonai beavatkozását és annak következményeit tárgyalták. A strasbourgi plenáris ülés csütörtökön szavaz majd a közös állásfoglalásról, miközben Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdoğan török elnök kedd este megállapodott a biztonsági zónáról, és a török védelmi minisztérium is ígéretet tett arra, hogy a kurdok kivonulása után nem folytatja a katonai offenzívát.
A szerdai vitát egy kisebb közjáték is fűszerezte, mikor
a Törökországot hevesen bíráló olasz Angelo Ciocca elhajította a török nagykövetségtől ajándékba kapott bonbonos dobozt, amiért aztán rendre utasították az Északi Liga politikusát.
A felvétel olasz eredetiben az igazi:
Il mio intervento in aula a #Strasburgo: qualche settimana fa la #Turchia regalava cioccolato ai parlamentari !!! Io non accetto regali da chi ha le mani SPORCHE del SANGUE del popolo CURDO !!! Guardate cosa ho fatto... siete d’accordo ??? #23ottobre pic.twitter.com/KpVqE1KMF3
— Angelo Ciocca (@AngeloCiocca) October 23, 2019
Az EP-képviselők az európai külpolitika egészével elégedetlenek voltak, és gyengének ítélték meg az EU fellépését a törökök katonai akciójával szemben.
„Törökország, Oroszország, Irán és Bassár el-Aszad nyertek, miközben a nyugat eljátszotta a hitelességét”
– mondta Kati Piri holland EP-képviselő, a szociáldemokrata frakció tagja, aki évtizedek óta foglalkozik a török politikával.
Gyöngyösi Márton jobbikos EP-képviselő aktívabb uniós külpolitikai szerepvállalást sürgetett: „az Európai Unió tétlenül nézte az elmúlt években, ahogy destabilizálódnak a szomszédos régiók. Európát vissza kell helyeznünk a térképre.” A politikus arra is felhívta az EP figyelmét, hogy a magyar kormány volt az, amelyik határozottan kiállt Erdoğan mellett, nem pedig a magyar emberek. Ara-Kovács Attila DK-s EP-képviselő a magyar diplomaták közös uniós állásponttal rendszeresen szembehelyezkedő álláspontjára utalva azt kérte, hogy „ne hagyjuk hogy elvtelen, gátlástalan politikusok meggátolják a döntéshozatalt, és térjünk át minősített többségre épülő szavazásra a közös külpolitikában.”
Az Európai Bizottság kedden azt javasolta, hogy Horvátországot vegyék föl a schengeni övezetbe. A Bizottság szerint a balkáni ország sikerrel kiküszöbölte a z eddigi hiányosságokat, melyeket a külső határok védelmében kellett pótolnia. A végleges döntés az Európai Tanács, tehát az uniós tagországok vezetőinek kezében van.
Az Európai Tanácsnak egyhangúlag kell jóváhagynia Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez, és nem egyértelmű, hogy ez meg fog történni. Az Európai Tanácsban ülő állam- és kormányfők gyakran nem követik a Bizottság javaslatát, különösen ha a nyugat-balkáni bővítési folyamatról van szó: a legutóbbi EU-s csúcson az uniós vezetők, elsősorban Emmanuel Macron francia elnök ellenállása miatt például úgy döntöttek, nem kezdik el a EU-s csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával.
Valószínű, hogy Horvátország vétót kap majd Szlovéniától. Szlovén európai parlamenti képviselők már korábban küldtek egy levelet az Európai Bizottságnak, melyben leírták kétségeiket afelől, hogy Horvátország képes-e lesz a schengeni övezet külső határait megvédeni, és kérték a Bizottságot, hogy halassza el a döntést, hogy azzal a decemberben munkába álló új Bizottság foglalkozhasson Ursula von der Leyen vezetésével. A levelet a nyolcból hat szlovén képviselő írta alá, akik a három legnagyobb parlamenti pártcsalád (a Néppárt, a szociáldemokraták és a liberális Megújuló Európa frakció) tagjai.
A levél mögött a Horvátország és Szlovénia közötti határvita állhat: Jugoszlávia felbomlása óta a két országnak néhány kisebb tengeri és szárazföldi területről van határvitája, melyről végül egy nemzetközi választott bíróság hozott döntést 2009-en. Horvátország ennek köszönheti, hogy Szlovénia nem vétózta meg az EU-tagságát. Ezután azonban Horvátország szabálytalanságokat vélt felfedezni a bíróság döntésében, ezért felmondta a megállapodást.
Az Európai Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy szerintük Szlovénia és Horvátország határvitája csak a két tagállamra tartozik, és ebbe nem kívánnak beleszólni, ezért azt nem is vették figyelembe, amikor elbírálták a horvát schengeni tagságot.
Az állam- és kormányfők októberi találkozója kapcsán Donald Tusk komoly eredménynek nevezte, hogy a tagállamok egyöntetűen elítélték a kurdokkal szembeni török katonai akciót Észak-Szíriában. Tusk kijelentette, hogy nem hisz az időleges tűzszünetekben, csak a katonai cselekmények végleges leállítása, a csapatok visszavonása és a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartása lehet az elfogadható magatartás, mert „minden más az iszlám terrorizmus győzelmét és az európai biztonság fenyegetését jelenti”. (Orbán kiállt az offenzíva mellett, az EU-ban pedig vétózni tervezett egy azt elítélő nyilatkozatot.)
Az Európai Tanács elnöke a brexitmegállapodással kapcsolatban kifejtette, hogy most minden forgatókönyvre készen kell állni, de „a megállapodás nélküli kilépés sosem a mi döntésünk lesz”. Az Unió bővítéséről szóló „nehéz vitát” említve Tusk kijelentette: az Észak-Macedóniával és Albániával folytatott csatlakozási tárgyalások el nem kezdése „hiba” volt. Végezetül megköszönte Jean-Claude Juncker munkáját, majd a bizottsági elnökhöz fordulva ezt mondta: „Megtiszteltetés, hogy barátomnak hívhatlak.”
Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) hétfő este elfogadott egy állásfoglalás-tervezetet a Földközi-tengeri mentésekkel összefüggésben. Az előterjesztésre 34-en szavaztak igennel, 26-an elvetették és hárman tartózkodtak.
A határozat szerint az EU-nak sürgetnie kell a tagállamokat, hogy a kutatási és mentési műveleteket fokozzák annak érdekében, hogy minél kevesebb áldozatot szedjen a tengeri átkelés. A líbiai és olasz partok közötti szakasz a világ leghalálosabb útvonala, idén eddig közel 700-an tűntek el itt. A bizottság „új, fenntarthatóbb, megbízhatóbb és állandóbb megközelítést követel meg a kutatás és mentés területén, helyettesítve az eseti megoldásokat”.
Arra is felkéri az EU országait, hogy hozzanak létre tisztességes és fenntartható mechanizmust a megmenekültek elosztására. Ez a kvótarendszernek egy formája, amellyel a hamarosan hivatalba lépő, új Európai Bizottság is foglalkozni kíván.
„Nem Észak-Macedónia és Albánia hibája, hogy nem kezdődhetnek meg az uniós csatlakozási tárgyalások. Az uniós országok többsége zöld utat adott, de néhány állam ellenkezett" – mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az európai állam- és kormányfők kétnapos csúcstalálkozóját lezáró sajtótájékoztatón.
„Néhány uniós tagállam nem állt még készen a bővítésre. Ez egy hatalmas történelmi hiba"
– erősítette meg többször Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
A két elnök azonban hangsúlyozta, hogy újra egyeztetni fognak Albánia és Észak-Macedónia csatlakozásáról a 2020 májusában megrendezendő zágrábi EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó előtt. Tusk külön üzent a két országnak: „Ne adjátok fel, EU-tagok lesztek!" Lengyelország példáját is megemlítette: „Volt úgy, hogy mi is azt hittük, sosem leszünk EU-tagok."
A sajtótájékoztató egy ponton kifejezetten érzelmessé vált. „148 Európai Tanácson vettem részt" – mondta a hamarosan leköszönő Juncker arra utalva, hogy 1995 és 2013 között Luxemburg miniszterelnökeként, 2014-től pedig az Európai Bizottság elnökeként dolgozott. Barátjának, Tusknak és a karrierjét évtizedek vagy csak hónapok óta követő újságíróknak is köszönetet mondott. „Életem végéig büszke leszek arra, hogy Európát szolgáltam" – mondta elcsukló hangon, majd a vastaps alatt szemmel láthatóan a könnyeivel küszködött.
Megerősítették az európai állam- és kormányfők Christine Lagarde kinevezését az Európai Központi Bank (EKB) élére pénteken, az Európai Tanács csúcstalálkozójának második napján. A korábban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatói posztját betöltő francia jogász november 1-jén veszi át Mario Draghitól az EKB-elnöki feladatokat, és a következő nyolc évben fogja felügyelni az eurózóna pénzügyeit és gazdasági stabilitását.
Orbán Viktor miniszterelnök nem szeretne női jelöltet is állítani EU-s biztosnak. A Politico információi szerint Orbán erről szerda este beszélt a frakcióülésen. Orbán az EP által elutasított Trócsányi László helyett Várhelyi Olivért javasolja a posztra.
A héten az Európai Bizottság szóvivője arról beszélt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke több biztosjelölt megnevezését kérte a tagállamoktól korábban, és ez érvényes arra a három országra is, melyeknek első bizottsági jelöltje nem ment át az Európai Parlament vizsgálatán. Románia, Magyarország és Franciaország javasoljon két jelöltet a bizottsági posztra.
Von der Leyen korábban kifejezetten kérte, hogy a két biztosjelöltből egy férfi, egy nő legyen: eredeti célja az volt, hogy a biztosok egyenlő arányban legyenek mindkét nemből. Ez a cél már akkor meghiúsulni látszott, amikor a román és a francia női biztosjelöltet is alkalmatlannak találták a feladatra.
Az Európai Bizottságba a magyarral együtt még három biztos neve nem ismert, ezért a tervezettnél később, csak december elsején állhat munkába az új bizottság. Orbán Viktor elmondása szerint a biztosjelöltek portfóliójáért még mindig „folyik a harc”, nem titkolt célja lenne az eredetileg tervezett bővítés- és szomszédságpolitika bizottsági portfóliót megszerezni.
Elégedettek az uniós vezetők és a brit miniszterelnök is a csütörtökön a brit és az EU-s tárgyalódelegációk által véglegesített brexitmegállapodás tartalmával, de ezzel párhuzamosan többen is a brit törvényhozás felelősségét hangsúlyozták. Ha a tagországok vezetői a csütörtöki EU-csúcson jóváhagyják a megállapodást, akkor azt még az Európai Parlamentnek és a brit parlamentnek is ratifikálnia kellene.
Ha a szombatra tervezett rendkívüli ülésen nem fogadnak el új megállapodást a brit parlamentben, és a korábbi álláspontjuknak megfelelően rendezetlen brexitet sem akarnak, akkor Boris Johnsont törvény kötelezi arra, hogy az október 31-i kilépési dátum halasztását kérje az EU-tól. A BBC csütörtökön viszont brit kormányzati forrásokra hivatkozva arról írt, hogy Johnson arra kérheti a csúcson a tagországok vezetőit, hogy zárjanak ki egy újabb halasztást, és tegyék világossá: az új megállapodás vagy a rendezetlen megállapodás közül kell választani.
JEAN-CLAUDE JUNCKER, az Európai Bizottság elnöke MINDENESETRE CSÜTÖRTÖKÖN KIZÁRTA AZ ÚJABB HOSSZABBÍTÁST.
Arról beszélt, hogy nincs szükség halasztásra, hiszen ott van a megállapodás az asztalon. Mint mondta, ez a brit álláspont, és az ő véleménye is. Ez nem feltétlen jelenti a tagországok vezetőinek végleges álláspontját, de egy jelzés a brit parlament felé. Juncker egyébként az interjú közben mérgesen leordított egy közbeszóló riportert:
WATCH: Jean-Claude Juncker rules out another Brexit extension (and shouts "I'm speaking" at a journalist). pic.twitter.com/en0xpXvKod
— Philip Sime (@PhilipSime) October 17, 2019
Délután Boris Johnson és Jean-Claude Juncker közös sajtótájékoztatón számoltak be arról, hogy „méltányos, kiegyensúlyozott és jó megállapodás” született. Juncker szerint a megállapodás egyszerre „védi meg az állampolgárok érdekeit és a közös piacot, és teremt békét és biztonságot.” Juncker arra figyelmeztetett, hogy vagy ezt a megállapodást fogadja el Nagy-Britannia, vagy megállapodás nélkül távozik.
Juncker a jövővel kapcsolatban arról beszélt, hogy az EU és Nagy-Britannia közötti együttműködésre kell a figyelmüket fordítani, amint minden fél jóváhagyta a megállapodást. Johnson is megemlítette az európai barátságot, de inkább azt emelte ki, hogy mostantól végre olyan döntéseket hozhatnak, ami fontos a brit állampolgároknak: egészségügyi reform, a rendőri állomány bővítése, béremelés. Juncker azzal köszönt el, hogy „örül a megállapodásnak, de szomorú a brexit miatt.”
Parázs vitára készültek az uniós országok vezetői csütörtökön és pénteken Brüsszelben a brexitről, az EU bővítéséről, a szíriai török offenzíváról és a 2020 utáni többéves költségvetésről. Régen volt már ilyen sok megosztó téma egyszerre az Európai Unió stratégiai döntéseit meghozó Európai Tanács előtt.
Néhány órával a csúcstalálkozó előtt sikerült a brit kormánynak és az Európai Uniónak megállapodnia a brexitről, miután az Észak-Írországban alkalmazott vámrendszerről késő éjszakáig tárgyaltak. Az alku értelmében Észak-Írország Nagy-Britannia vámrendszeréhez tartozik majd, de az egységes európai piac belépőpontja marad. Az uniós állam- és kormányfők így megvitathatják az új 64 oldalas brexitmegállapodást, bár több diplomata is jelezte, hogy túl szűknek érzik a határidőt, és szerették volna a szakértőikel is megnézetni a dokumentumot, mielőtt a vezetők elé terjesztik.
Ha a tagországok vezetői egyhangúlag megszavazzák a Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság és a Donald Tusk, az Európai Tanács által is javasolt megállapodást, akkor – ahogy korábban Theresa May megállapodása esetén – megint a brit parlamenten lesz a sor, hogy ratifikálja-e a megállapodást. Ott a torykat támogató északírek nem támogatják a tervet, ahogy az ellenzéki pártok vezetői sem, Johnsonnak pedig nincs többsége az alsóházban.
December 1-jével állhat csak munkába az új Európai Bizottság, jelentett ki az Európai Parlamenti szóvivője szerdán. A bejelentés hivatalosan is megerősítette azt, amit Ursula von der Leyen, a testület leendő elnökének múlt heti levele alapján már sejtetni engedett.
A tervek szerint az Európai Parlament október 23-án szavazott volna az új Bizottságról, de miután a 26-ból három jelöltet is alkalmatlannak találtak a biztosi pozícióra, a szavazást el kellett halasztani, és a november 1-jei határidő is egy hónappal későbbre tolódott.
Von der Leyen most a francia, magyar és román kormányoktól is két nevet, egy férfi és egy női jelöltét várja, hogy közülük választhasson az új Bizottságba. Mivel a nemi és földrajzi egyenlőség elvein túl szakmai és politikai szempontokat is figyelembe kell venni, a kiválasztási folyamat még jó ideig eltarthat.
Az új Bizottság felállásáig a Jean-Claude Juncker vezette testület marad.
Az uniós miniszterek Luxemburgban tárgyaltak arról, hogy megkezdődhetnek-e az uniós csatlakozási tárgyalások Észak-Macedóniával és Albániával. Franciaország már a tárgyalások előtt kijelentette, hogy meg fogja vétózni a tárgyalások megindítását, mert Párizs nem tartja elégségesnek a két ország reformjait. Szerintük az Európai Uniónak épp elég problémája van a két balkáni ország nélkül is, ahol a korrupció és bűnözés aránya magasnak számít a többi EU-s országhoz képest. Emellett a francia Európa-ügyi miniszter Amélie de Montchalin szerint
Európának meg kell reformálnia a csatlakozási folyamatot, a tagsággal kapcsolatos tárgyalások „végtelen szappanoperája” előtt.
Ezzel a franciák egyre inkább elszigetelik magukat az EU-n belül, ugyanis a többi tagállam késznek mutatkozott arra, hogy elindítsák a hivatalos csatlakozási tárgyalásokat, csak Hollandia, Dánia és Spanyolország emelt kifogásokat Albániával szemben. Németország és Finnország kompromisszumot is javasolt: kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat, de csak egy bizonyos idő elteltével, sőt, az is elhangzott, hogy a két országról külön is szavazhatnának.
Az Európai Bizottság már a múlt évben jelezte, hogy az ő értékelésük szerint Albánia és Észak-Macedónia teljesíti a csatlakozási feltételeket, de a szavazást a tagállamok szintjén már kétszer el kellett halasztani néhány tagország ellenállása miatt. Minden tagállam szavazata szükséges ahhoz, hogy elkezdjék a belépési tárgyalásokat, tehát egyedül Franciaország is vétózhat.
Magyarország számára teljesen elfogadhatatlan az unió soros elnökségét betöltő Finnország kedden bemutatott költségvetési javaslata, az ugyanis tovább csökkenti a fejlesztési pénzeken belül a kohézióra szánt összeget is – mondta ki Varga Judit igazságügyi miniszter Luxembourgban az EU-tagországok általános uniós ügyekkel foglalkozó tanácsülését követően kedden.
Minden tagállamtól két nevet, egy férfit és egy nőt vár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság leendő elnöke, jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője kedden. Ez arra a három tagországra vonatkozik, akiknek a jelöltjei nem mentek át az EP-s szakbizottsági meghallgatásukon az elmúlt hetekben.
Ez azt jelenti, hogy a Trócsányi László helyett javasolt Várhelyi Olivér, Magyarország EU-hoz akkreditált állandó képviseletének vezetője mellett egy női nevet is vár Von der Leyen Orbán Viktor miniszterelnöktől. Korábban Győri Enikő és Járóka Lívia EP-képviselők merültek fel lehetséges jelöltként, de a kormány hivatalos kommunikációja kizárólag Várhelyit emlegette.
Az EUrologus korábban úgy értesült az Európai Parlament szociáldemokrata frakcióihoz köthető forrásaiból, hogy az azóta megbukott román kormány konfliktusba került Von der Leyennel amiatt, hogy a magyar kormánytól kétszer is elfogadták, hogy Trócsányi után másodjára is férfit jelölt, míg tőlük ismét két nevet kért a leendő bizottsági elnök.
Az Európai Bizottság szóvivője azt is megerősítette, hogy Franciaországtól is női és férfi nevet is várnak, miután a múlt héten Sylvie Goulard megbukott a szakmai meghallgatásán az EP-ben.
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhet munkába az új Európai Bizottság. Von der Leyen egy óvatosan megfogalmazott közleményben már a múlt pénteken figyelmeztetett, hogy a november 1-jei határidőt nem tudják tartani.
Az Európai Bizottság kételkedik abban, hogy a Samsung SDI cégnek juttatott magyar állami támogatás összeegyeztethető-e az uniós szabályokkal – közölte a brüsszeli testület hétfőn.
A dél-koreai vállalat 1,2 milliárd eurót (400 milliárd forintot) fektet be a gödi üzemébe, hogy bővítse az elektromos járművekben használt újratölthető akkumulátorok gyártását. A munkálatok a kapacitás kiépítéséhez 2017 decemberében kezdődtek, és már előrehaladott állapotban vannak. Magyarország 2018-ban értesítette a Bizottságot arról, hogy 108 millió euró összegű, vissza nem térítendő állami támogatást kíván nyújtani a projekthez.
Mindenféle állami támogatás torzítja a piaci versenyt az Európai Unió közös piacán, ezért az uniós tagállamok csak akkor támogathatnak magáncégeket, ha arra nyomós okai vannak: például, ha egy hátrányos helyzetű régióban ösztönözni szeretnék a gazdasági fejlődést.
Az Európai Bizottságnak kétségei vannak afelől, hogy a Samsung SDI-nek juttatott támogatás ösztönző hatással jár-e. Arról sincs meggyőződve, hogy az állami támogatás megfelelő és arányos-e, és hozzájárul-e a regionális fejlődéshez. Végül: félő, hogy az állami támogatás eredményeként más uniós tagállamokból munkahelyeket helyeznek át Magyarországra.
Az Európai Unió tagállamai megállapodtak abban, hogy egyetlen ország sem szállít fegyvereket Törökországnak, nyilatkozta hétfőn Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a német közszolgálati csatornának az MTI tudósítása szerint. Később azonban kiderült, hogy korlátozási javaslatokról igen, de teljes fegyverembargóról nem volt döntés. Az uniós külügyminiszterek hétfőn Luxemburgban tárgyaltak a Törökországgal szembeni fellépésről és még egy sor másik uniós kérdésről, hogy előkészítsék az európai állam- és kormányfők csütörtöki csúcstalálkozóját.
Laura Codruța Kövesi lesz Európai Ügyészség (EPPO) vezetője, miután hétfőn az Európai Unió Tanácsa hivatalosan is jóváhagyta a román Országos Korrupcióellenes Ügynökség (DNA) korábbi főügyészének kinevezését.
„A Tanács rendkívül fontosnak tartja, hogy az Európai Ügyészség már 2020 novemberében megkezdhesse a munkáját. Codruța Kövesinek az alapjaitól kell az intézményt felépítenie, ezért siettünk a kinevezésével" – nyilatkozta Anna-Maja Henriksson, a Tanács soros elnökségét ellátó Finnország igazságügyi minisztere.
A Törökországgal szembeni fegyverembargót emlegette lehetséges megoldásként Josep Borrel spanyol és Didier Reynders belga külügyminiszter is az Európai Unió Tanácsának hétfői ülése előtt Luxemburgban. Németország, Hollandia, Franciaország és Svédország már a múlt hét végén leállították a fegyverszállításokat Törökországba.
A Törökország ellen tervezett szankciókról is tárgyalni fognak hétfőn az uniós külügyminiszterek Luxemburgban. Németország, Hollandia és Franciaország is felfüggesztette az új fegyverek exportját Törökországba. Svédország az egész EU számára érvényes fegyverkiviteli tilalmat fog javasolni az hétfői ülésen. Az európai parlamenti képviselők nyílt levélben követelnek vízumtilalmat. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke pedig azt írta a Twitteren, hogy „nem fogadhatjuk el, hogy a menekülteket fegyverként használják, és zsaroljanak velük.”
A tervezett szankciók azokért a támadásokért büntetnék Törökországot, amelyeket a hét során hajtott végre a kurdok által lakott Észak-Szíriában. A katonai művelet hétfőn légitámadással kezdődött, szerdán a török hadsereg behatolt a szíriai kurdok által létrehozott Észak-szíriai Demokratikus Föderáció területére, hogy azt megtisztítva létrehozzák a Recep Tayyip Erdoğan török elnök által a török-szír határ 450 kilométeres szakaszára megálmodott „biztonsági zónát”. A tervek szerint ebbe a kurdok lakta térségbe telepítenék vissza a zömében arab és turkomán etnikumhoz tartozó menekülteket, akik a polgárháború előtt nem itt laktak. Ezzel a menekültek ugyan visszatérnének Szíriába, de komoly etnikai feszültséget okozhatna, és a török kormány szándékaival összhangban a kurdok távol kerülnének a vágyott autonómiától.
Az ENSZ szerint szerda óta 100 ezer szíriai lakosnak kellett az otthonát elhagynia, de a segélyszervezetek szerint akár 450 ezer ember is útra kelhet a következő napokban. Szombatra virradóra pár száz méteren múlt, hogy a török hadsereg nem bombázott le amerikai csapatokat, és Donald Trump nyilatkozatai ellenére a washingtoni kongresszusban a török kormány tagjait sújtó szankciókról és fegyverembargóról szóló törvényjavaslatot nyújtottak be.
Arról, hogy az EU is tesz-e hasonló lépéseket, az európai állam- és kormányfők döntenek az Európai Tanács csütörtöki csúcstalálkozóján. Kockázatos lehet azonban a politikai nyilatkozatokon túlmutató eszközökkel nyomást gyakorolni Recep Tayyip Erdoğanra az észak-szíriai katonai beavatkozás miatt: a török elnök már megfenyegette az Európai Uniót, hogy több millió menekültet indít útnak Európába, ha megszállásnak nevezik a katonai akciót.
Az Európai Unió külpolitikai csapdahelyzetbe került, amelyben az uniós intézményeknek és a tagállami kormányoknak is hatalmas felelőssége van. Azonban az Euronews hírcsatorna szerint egyedül Szijjártó Péter külügyminiszter szeretné, ha az EU a török kormányt is meghallgatná az ügyben, miközben a Bloomberg hírügynökség EU-s diplomata forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy
MÁS KORMÁNYOK IS ÓDZKODNAK ATTÓL, HOGY AZ EU TÚL KEMÉNYEN LÉPJEN FEL ERDOĞANNAL SZEMBEN.
Ha a magyar kormány tartaná magát az eddigi, Törökországgal barátibb álláspontjához, és Orbán Viktor csütörtökön kiállna a Törökországgal szembeni szankciók ellen, azzal alapjában véve szívességet tenne a többi miniszterelnöknek. Ezzel ugyanis magára vállalná azt a reálpolitikai véleményt, ami a nyugat-európai választók körében népszerűtlen, de az üggyel foglalkozó több diplomata szerint szükséges.
Bárhogy is döntenek a csúcstalálkozón, a szíriai beavatkozás egy sor olyan problémát hoz előtérbe, amelyre az uniós intézmények és nemzeti kormányok az elmúlt években nem találtak megoldást. Nem halogathatják tovább az uniós menekültügyi rendszer reformját, és azt is ki kell találniuk, hogyan fogják büntetőeljárás alá vonni az Iszlám Állam európai állampolgárságú harcosait, illetve rendezni a kalifátusban született gyerekek sorsát.
Csütörtökön a magyar és a román uniós biztosjelölthöz hasonlóan a francia pályázó sem felelt meg az európai parlamenti (EP) szakbizottságok vizsgáján. Emmanuel Macron francia elnök jelöltjét nagy többséggel elutasították az EP-képviselők: Sylvie Goulard a 82-ből mindössze 29 szavazatot tudott megszerezni.
Macron a Welt szerint az Európai Bizottság leendő elnökét, Ursula von der Leyent is felelőssé tette jelöltje bukása miatt. Elmondása szerint
ő három jelöltet javasolt von der Leyennek, de Goulard-ral kapcsolatban külön figyelmeztette, hogy a parlament könnyen fennakadhat a korábbi pénzügyi visszaélésein.
A Macron közeli szövetségesének számító Goulard európai parlamenti asszisztenseit Franciaországban foglalkoztatta, emellett havi 10-13 ezer eurós (3,3-4,3 millió forintos) fizetést vett fel egy amerikai elemzőintézettől.
Ursula von der Leyen ennek ellenére ragaszkodott Goulard jelöléséhez, akivel Macron szerint még védelmi miniszterként hatékonyan tudott együtt dolgozni, ismerte is korábbról, és EP-képviselőként is bizonyított. A francia elnök szerint Von der Leyen biztosította őt, hogy a három legfontosabb parlamenti frakció: a kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP), a szociáldemokraták (S&D) és a liberális-centristák (Renew Europe) is támogatni fogják jelöltjét.
A Néppárt és szociáldemokraták azt állították, hogy ez nem igaz. Von der Leyen egyik szóvivője a Politico szerint azt mondta, hogy sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja a Macron által elmondottakat.
Az Orbán Viktorral folytatott munkaebéd előtt Emmanuel Macron kifejezte reményét, hogy őszinte és hasznos megbeszélésük lesz majd a magyar miniszterelnökkel, mert fontos és érzékeny időszakot él meg Európa. Macron azt mondta, hogy az unió egységéről, a menekültválságról, a brexitről és Kínáról is szót váltanak majd, de azt is hozzátette, tudja, hogy sok kérdésben nincsenek azonos állásponton Orbánnal.
Ehhez kapcsolódóan utalt arra is, hogy mindig szükséges a párbeszéd fenntartása és nem szabad elhallgatni a nézeteltéréseket. Marcon szerint ez azért is fontos, mert az EU egysége nagy kincs, és kijelentette: tévednek azok, akik azt gondolják, hogy a kis megosztottságokkal Európa erősebb lesz. „A mai Európa nagyobb szuverenitásra és nagyobb egységre szorul” – jelentette ki a francia elnök.
Közleményt adott ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság leendő elnöke azután, hogy az Európai Parlament három nagy pártcsaládjának – a szociáldemokraták, az Európai Néppárt és a Renew Europe – frakcióvezetőivel találkozott csütörtök délután.
Von der Leyen „demokratikus és átlátható eljárásnak" nevezi a folyamatot, amelynek során az általa javasolt 26 biztosjelöltből hármat visszautasított az EP. Trócsányi László és a román biztosjelölt után csütörtökön a francia biztosjelölt Sylvie Goulard-t szakmai és etikai kifogások miatt az Európai Parlament belső piaci és ipari szakbizottságai szavazták le.
Rovataink a Facebookon