Hosszú, másfél hetes hallgatás után megtörte a csendet az NFL-vezér Roger Goodell, aki a Super Bowl előtt Atlantában nyilatkozott az NFC-döntőn botrányt okozott bírói hibáról, elismerve a játékvezetők mulasztását.
A Super Bowl LIII előtti felvezetés során a Los Angeles Rams egyik segédedzője, Ted Rath lett az egyik legérdekesebb figura, a meccsnapon ugyanis meglehetősen szokatlan feladata van: az, hogy a vezetőedző Sean McVayt rángassa vissza az edzőknek kijelölt helyre, nehogy büntetést kapjon a csapat.
Super Bowl léptékkel mérve is szokatlanul nagy a biztonsági készültség Atlantában, a vasárnapi Super Bowl helyszínén, ahol alaposan meglepte a New England Patriotsot biztosító biztonsági csapat mind a médiamunkásokat, mind az atlantai járókelőket,
a Patriotsra (és feltehetőleg az ellenfél Los Angeles Ramsre is) állig felfegyverzett rendőrök vigyáznak a nyílt utcákon.
Negyven fölött már baromi nehéz topformában játszani az NFL-ben, mégis, a New England Patriots-irányító Tom Brady nem nagyon akar öregedni, és vasárnap éjjel megszerezheti hatodik bajnoki címét. Ezzel rekorder lenne a sportág történelmében a negyvenegy éves játékos. Ellenben akárhányszor jutott el a nagydöntőig az utóbbi években, mindig felmerült a kérdés, mikor fejezi már be a játékot. A kérdésre idén is válaszolt.
Hosszú ideje probléma már az NFL-nél, hogy mit kezdjenek a gálameccsükkel, vagyis a Pro Bowllal, ami a tétnélkülisége és komolytalansága miatt nem váltott ki valami nagy érdeklődést az elmúlt években. Pár éve behozták a Pro Bowlt megelőző pár kihívást, így a pontossági passzokat és az össznépi kidobóst – utóbbi elég nagy móka volt, de nyilván hosszú távon eladhatatlan főműsoridőre, hogy pár NFL-es kidobósozik egy réten –, idén viszont az edzői kreativitásának köszönhetően hosszú ideje nem látott élvezetes őrület lett a Pro Bowlból.
Meglehetősen furcsa mozdulattal improvizált a szombati Senior Bowlon a Missouri egyetem korábbi irányítója, Drew Lock, akinek nem csak ezzel a dobással sikerült felhívnia magára az NFL-megfigyelők figyelmét.
Szurkolói nyomásra keresetet nyújtott be egy New Orleans-i ügyvéd a vasárnapi Rams - Saints főcsoportdöntő óriási bírói hibája miatt az NFL és a liga biztosa, Roger Goodell ellen annak reményében, hogy újrajátszatják majd a meccset – írja a Sports Illustrated.
Az NFL történetében először mindkét főcsoportdöntő hosszabbításban dőlt el, a New England Patriots és a Los Angeles Rams is ráadás után jutott a Super Bowlba. Korábban csak hat példa volt hosszabbításos főcsoportdöntőre az NFL és az AFL 1970-es egyesülése óta, öt az NFC-ben, egy az AFC-ben, de ugyanazon Super Bowl előtt még sosem volt kettős ráadás.
A vasárnapi különleges helyzet a főműsoridőnek és persze az óriási tétnek köszönhetően viszont rámutatott egy évről évre visszatérő problémára:
az NFL jelenlegi hosszabbításrendszere több mint igazságtalan,
ugyanis adott esetben esélyt sem hagy az egyik csapatnak arra, hogy részt vegyen a hosszabbításban, amit lehet, hogy pont ők harcoltak ki hatalmas erőfeszítés árán.
Több előnye is van, ha egy NFL-csapat fedett dómban játssza hazai meccseit. Így nem kell az időjárási körülményekkel foglalkozni esőben, vagy télen sem, ráadásul a tető miatt a hazai pálya kellően hangos is tud lenni, ami jól jön, ha meg akarják zavarni az ellenfél támadásait. De hogy mennyire hangosak ezek a pályák? Vasárnap az NFC-döntőben 110 decibeles hangerősséget is mértek a New Orleans Saints pályáján, ez a szurkolók ugrálásával kiegészülve pedig kicsit soknak bizonyult az 1975-ben átadott, a 2005-ös Katrina hurrikán után 2006-ra felújított New Orleans-i Superdome-nak.
Apparently part of the ceiling fell near the media workroom in the Super Dome after DeMario Davis’ interception. That’s how loud #Saints fans are right now. pic.twitter.com/jkv0vEJeYZ
— Julie Boudwin (@Julie_Boudwin) January 20, 2019
Drámai módon dőlt el mindkét főcsoportdöntő vasárnap az NFL-ben: amíg az AFC-ben a negyedik negyedre és a hosszabbításra tartogatott mindent a Chiefs és a Patriots, és négyszeri fordítást, no meg 38 pontot zsúfoltak az utolsó negyedbe, addig az NFC-ben a hosszabbítás izgalma, valamint a rendes játékidő végén egy hatalmas bírói hiba marad emlékezetes.
A bírói hiba tényleg hatalmas, szinte példátlan volt. Nézzük is, mi történt!
Az NFL történetében először mindkét főcsoportdöntő hosszabbításban dőlt el: a Los Angeles Rams lett az első résztvevő a Super Bowl LIII-ben, miután idegenben, hosszabbításban verték a New Orleans Saintset az NFC-döntőben. A Rams az egész meccsen egyetlen pillanatra vezetett, amikor megrúgták a hirtelen halált jelentő 57 yardos mezőnygólt. A Rams-vezetőedző Sean McVay minden idők legfiatalabb edzője lett, aki Super Bowlba jutott.
Az AFC-ben lassú kezdés után indult be a Kansas City Chiefs, az utolsó negyedben 38 pontot szerzett a két csapat, négyszer fordult meg az eredmény, és az utolsó másodpercekben mentette hosszabbításra a főcsoportdöntőt a Chiefs, de ott már nem tudtak csodát tenni.
Az NFL-ben időről időre felbukkan néhány erősebb trend, amit kellő siker esetén egyre többen kezdenek másolni. Van, ami erősen a meglévő emberállománytól függ, és ezért csak korlátozott mértékben tud elterjedni, van viszont, aminek a jelentősége sokkal hosszabb távon mutatkozik. Ilyen az elmúlt években vírusként terjedő támadójáték, a jet sweep (vagy más néven jet motion), ami az egyetemi és NFL-edzők koponyájának köszönhetően olyan evolúción ment át, amire feltalálója, Bob Stitt álmában sem gondolt volna.
És nem véletlen, hogy a legsikeresebb csapatok jók benne. Pedig a jet sweep feltalálója az NFL közelében sem járt, mégis valami olyat talált ki, ami forradalmasította a profi játékot.
Heves vitát váltott ki a múlt heti Los Angeles Rams-Dallas Cowboys mérkőzésen az a bírói ítélet, aminél úgy találták, hogy már csak az is elég egy sack megítéléséhez, ha saját játékosa ragadja meg a Cowboys irányítóját. A döntésnél csak a magyarázat volt bizarrabb:
a mérkőzés főbírója, John Parry két verzióval is próbálta bizonygatni, hogy jól döntöttek, hiszen a szabályok kimondják, hogy ha valaki átölelve megragadja az irányítót, akkor le kell fújniuk a játékot annak védelmében, illetve Dak Prescott előrefele való mozgása is megállt, tehát vége volt a játéknak. A kettő magyarázat sem együtt, sem külön-külön nem állja meg a helyét, a pályán ugyanis az ölelés miatt fújták be a sacket, csakhogy ez a szabály szerelést végrehajtó játékosra vonatkozik, a saját támadófalembere pedig nem tartozik ebbe a kategóriába, a meccs után előjönni az előre mozgás megállásával pedig eléggé sántít.
Szombaton a Los Angeles Rams a Dallas Cowboys elleni 30-22-es győzelemmel jutott be az NFC-főcsoportdöntőbe az NFL-ben. A szezon egyik legjobb csapatában viszont nem az épp nemrég a legjobban kereső futójátékossá tett Todd Gurley, hanem a csak három hete igazolt C.J. Anderson lett a Rams csodafegyvere azzal, hogy buldózerként futva 123 yardig és 2 touchdownig jutott. Úgy, hogy 2018-ban három csapat is kirúgta.
Két fő motívum vezette fel az NFL-rájátszásban a második AFC-elődöntőt a Los Angeles Chargers és a New England Patriots között: egyrészt a két veterán irányító, a 41 éves Tom Brady és a 37 éves Philip Rivers találkozása, akik az NFL történetének második legtöbb touchdownján osztoztak egy playoffmeccsen, másrészt pedig az, hogy a Patriots minden hazai meccsét megnyerte a szezonban, míg a Chargers idegenben volt verhetetlen. Az NFC-oldalon pedig az Eagles és a Saints nyolc héttel korábbi meccséről beszélt mindenki, amin a Saints 48-7-re verte agyon hazai pályán az Eaglest.
A rájátszás első fordulója után a második körre is jutott erősen fejvakarós bírói ítélet, a Los Angeles Rams és a Dallas Cowboys meccsén ugyanis a bírók a saját csapattárs ölelése miatt fújtak le egy játékot a Cowboys kárára. A másik meccsen hatalmas hóvihar után jutott tovább a főcsoportdöntőbe a Chiefs.
Az NFL-rájátszásban életben maradt nyolc csapat egyik legérdekesebb játékosát furcsa helyen kell keresni, ő ugyanis nem más, mint a New Orleans Saints harmadik számú irányítója, Taysom Hill. Csere-csereirányítók ritkán jutnak bármilyen szerephez akár az alapszakaszban, akár a rájátszásban, Hill viszont speciális eset: QB létére elkapóként, futóként, visszahordóként és blokkolóként is rendszeresen bevetik a New Orleansnál.
2016-ban azt írtuk az Alabama Crimson Tide egyetemi amerikaifutball-csapatáról, hogy a Star Warsban ők lennének a Birodalom, hiszen az elmúlt évek, évtized legfélelmetesebb programjává váltak. Azóta nyertek ugyan még egy címet tavaly, de közben méltó ellenfelet is kaptak a Clemson Tigers formájában, amire így, a hasonlatot megtartva a Lázadók szerepét vagyunk kénytelenek osztani.
A Clemson a 2016-os szezon után 35-31-re nyert a döntőben elég nagy meglepetést okozva, az a pillanat volt, amikor felrobbantották a halálcsillagot, január 7-én pedig a Starkiller bázist is megsemmisítették, amikor 44-16-os sikerükkel három éven belül másodszor legyőzték az Alabamát.
Drámai befejezéssel esett ki az NFL-rájátszás Wild Card-körében a Chicago Bears, a hazai pályán játszó csapat az utolsó másodpercekben a győzelemért rúgott mezőnygólt a Philadelphia Eagles ellen 15-16-os hátrányban, ám Cody Parkey lövése a kapufán csattant, majd a keresztlécről kifelé vágódott, elbukták a meccset.
Egy ilyen rúgás önmagában elég drámai, csakhogy
Parkey a szezonban hatodszor lőtt kapufát, ami cirkuszi mutatványként is megismételhetetlen bravúrnak tűnik, úgy meg aztán pláne, hogy a hat kapufából négy egyetlen meccsen jött.
A szenvedős kezdés volt a közös motívum az NFL-rájátszás Wild Card-fordulójában, így a vasárnapi két meccsen is, csakhogy amíg a Chargers-Ravensen a második félidőre úgy-ahogy beindultak a támadócsapatok (hiba azért akadt elég), addig az Eagles-Bearsen ezt hiába várt a közönség.
1988 utolsó napján legendás meccsen találkozott egymással az NFL-rájátszásban a Chicago Bears és a Philadelphia Eagles. A csak Fog Bowlként elhíresült meccs felét nem hogy a nézők (se a helyszínen, se a tévék előtt) nem látták, de maguk a játékosok is csak alig. Hat nap híján 30 évvel később újra ez a két csapat játszik egymással a playoffban.
Két mérkőzéssel indult szombaton az NFL-rájátszás az úgynevezett Wild Card-fordulóval: az Indianapolis Colts a Houston Texansnál, a Seattle Seahawks pedig a Dallas Cowboysnál játszott.
Nyolc év alatt hetedik bajnoki címét szerezte a North Dakota State az egyetemi amerikaifutball-bajnokság másodosztályában, szombaton 38-24-re győzték le a 2010-es bajnok Eastern Washingtont.
Az FCS-döntő a harmadik negyedig nyílt volt, de ehhez kellett az is, hogy az Eastern Washington Eagles a második negyed legvégén egy rettentő eredeti trükközéssel zárkózzon kicsit az elhúzni látszó North Dakota State-re.
Furcsa kép bukkant fel az NFL-játékvezetéssel foglalkozó Football Zebras Twitter-oldalon nem rég: az NFL-bíró Ray Dodez látható munka közben, kezében egy pisztollyal.
Kontextus nélkül nyilván meglepőbb a kép, de van rá észszerű magyarázat: 1993-ig a negyedek (és így a félidők, illetve maga a meccs) végét is egy startpisztoly elsütésével jelezték a bírók.
I am pretty sure it was 1991 or 1992 when they stopped using the starter pistol to signal the end of the quarter. And, it gives me another chance to trot out this picture of line judge Ray Dodez pic.twitter.com/Qmyq9y5wRO
— Fᴏᴏᴛʙᴀʟʟ Zᴇʙʀᴀs (@footballzebras) December 12, 2018
Váratlan megoldást találhat a 2019-es szezonra – egyelőre – stadion nélkül maradó Oakland Raiders a Las Vegasba költözés előtti utolsó idényre, legalábbis a Daily Mail arról írt a két ünnep között, hogy ideiglenesen Londonba költözhetne az NFL-csapat, ahol a Tottenham most már tényleg elkészülő pályáját bérelhetnék ki a nyolc hazai meccsükre.
Az NFL-alapszakasz végével megindult a tisztogatás az elmúlt év, évek eredménye miatt csalódott csapatoknál, és hétfőn hat csapatnál is kivágták a vezetőedzőt, így a két szezon közbeni elbocsátással együtt a liga negyede keres új edzőt magának a 2019-es idényre.
Komoly tétje volt az NFL-alapszakasz utolsó, 17. fordulójának, hiszen több rájátszásbeli hely is ekkor dőlt el. Az AFC-ben az Indianapolis Colts tiszta küzdelemben, a Baltimore Ravens viszont drámai végjátékban jutott a playoffba. Az NFC-ben a drámai bejutás szerepe a címvédő Philadelphia Eaglesre jutott.
Két kiütést hozott az egyetemi amerikaifutball-bajnokság szombaton tartott két elődöntője – a 2016-os bajnok Clemson Tigers 30-3-as eredménnyel gázolt át a rájátszásba harmadik helyen bejutott Notre Dame-en, míg a címvédő Alabama Crimson Tide 45-34-re verte a tavaly is playoff-csapat Oklahoma Soonerst úgy, hogy az első negyed végén már 21-0 volt a tavalyi bajnoknak.
Ezzel a Clemson és az Alabama sorban negyedik évben is összefut a rájátszásban, a négy találkozóból ráadásul három döntő lesz, ami jól mutatja, mennyire ez a két csapat uralja jelenleg az NCAA bajnokságát.
Felemás meccse volt a Temple Owlsnak a Duke Blue Devils elleni kisdöntőben az egyetemi amerikaifutball-bajnokságban, hiszen a félidőben még 27-21-re vezettek, onnan viszont totális összeomlás jött a Temple-nek, és a második félidőben 35-0-val átgázolt rajtuk a Duke, ami végül 56-27-re nyert. A nagy második félidei gödörből trükkjátékkal próbálta kizökkenteni csapatát az Owls ideiglenes vezetőedzője, Ed Foley, ám a trükk nem is sülhetett volna el rosszabbul.
Eredetileg három kisdöntőt, vagyis bowlmeccset rendeztek volna az egyetemi amerikaifutball-bajnokságban december 26-án, de az időjárás közbeszólt, és a texasi viharok miatt elkezdték, majd megszakították és törölték a Boston College és a Boise State meccsét, így csak a Minnesota-Georgia Tech és a California-TCU mérkőzéseket játszották le.
Utóbbi történelmi bénázásba csapott át, 7-7-es rendes játékidős eredmény után jött a hosszabbítás, a meccsen összesen kilenc (!!!) interception volt, az egyik ráadásul egy egészen röhejesre sikerült trükkjáték végén jött.
Rovataink a Facebookon