Egy fotó terjed a közösségi hálózatok alufóliasisakos szegleteiben, amely "bizonyítja", hogy Barack Obama amerikai elnök, Anthony Fauci, az amerikai járványvédekezés központi szerepet játszó tudósa, illetve Melinda Gates (aki férjével közös alapítványán keresztül a vakcinafejlesztés legnagyobb pénzügyi donorai között van) öt évvel ezelőtt ellátogatott a vuhani víruskutató intézetbe, ahol 3,7 millió dolláros denevérvírus-programot futtattak.
valójában a kép nem Vuhanban készült, nem 2015-ben, Melinda Gates nincs rajta, és nem a denevér-koronavírusokról beszélgetnek a rajta szereplő emberek, hanem az eboláról. A többi stimmel.
Több forrásból is megkapta az Index azt az adathalász vírust telepíteni próbáló hamisított emailt, amelyet valakik az országos tisztifőorvos nevével visszaélve küldtek szét.
A levélben Müller Cecília nevében ingyenes Covid-19-védőfelszerelést ígérnek minden magyar vállalatnak. Ehhez nem is kell mást tenni, mint a mellékelt űrlapra kattintani, és kitölteni azt a cég adataival.
Csakhogy a levél vírust terjeszt, és nyilvánvaló csalás. Senki sem ad ingyen védőfelszerelést minden magyar cégnek.
Már közel 150 ezer megtekintésnél jár az a tegnap feltöltött videó Youtube-on, amin a japán parlament egy ülése látható magyar felirattal. A videó címe: "A japán parlamentben Trianonról!" a leírás pedig az, hogy: "Oszátok meg! A magyaroknak tudniuk kell hogy nincsenek egyedül!"
A mai napon megemlékezünk arról a szomorú tragédiáról, ami a magyarokat érte.
– olvasható a magyar felirat. "Ahogy minket japánokat, úgy magyar testvéreinket is kirabolták a győztesek! Turáni testvéreinkre emlékezünk ma."
Talán a cikk címe után senkit nem lep, hogy
AZ EGÉSZ EGY ORDAS NAGY KAMU. az eredeti szöveg és a felirat köszönőviszonyban sincsenek.
Bár jelenleg nem a kánikula jellemző az ország időjárására, de Európában és az Egyesült Államokban, ahogy jön a meleg, úgy indult el a legújabb rémisztgetős álhír, amelyben videókkal demonstrálták, hogyan gyulladnak ki autók amiatt, hogy az utasok benne felejtették az alkoholos kézfertőtlenítőt.
Az alkoholos kézfertőtlenítő önmagától nem kap lángra, ha az autóban felejti valaki.
Áprilisban az Indexen is olvashattak az év alighanem legértelmetlenebb konteójáról, melyben az 5G-t tették felelőssé a koronavírus-járványért. A technológia szempontjából ez mindenképpen újdonság volt, de összességében nem túl meglepő, hogy felmerült a dolog, az 5G állítólagos egészségkárosító hatása ugyanis elég hosszú ideje lappang már a köztudatban – és nincs is benne semmi új. A briteknél valamiért különösen népszerű az új generációs hálózat ellenzése, amit annál talán semmi sem mutat jobban, hogy az országban elég népszerűek a több száz fontba kerülő, az 5G vélt káros hatásait megakadályozó pendrive-ok.
Az már ránézésre is elég egyértelműnek tűnt, hogy átverésről lehet szó, most azonban bizonyíték is érkezett erre, az eszköz szétszerelésével ugyanis kiderült, hogy
egy filléres matricán kívül az égvilágon semmi sem különbözteti meg a 5GBioShield nevű csodakütyüt egy ezer forintos pendrive-tól.
Nemrég írtunk arról, hogy a koronavírus-járványt az adathalász csalók is igyekeznek kihasználni, és kifejezetten a vírussal kapcsolatos emailekkel próbálják kicsalni tőlünk az adatainkat, például gyógymódokról szóló friss információt ígérve cserébe. De a járvány alatt nem tűntek el az adathalász támadások jól bevált válfajai sem.
Ezek közül is az egyik nagy klasszikus a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevében az adatainkat kérő csalók levele. Írtunk már ilyen próbálkozásokról tavalyelőtt és tavaly is, de most úgy tűnik, újabb szezonja van a NAV-os átverésnek, mert mi magunk és olvasóink is az átlagosnál nagyobb számban találkoztak ilyennel. Ezúttal rögtön két változat is terjed. Az egyik "Adóvisszatérítés 2019", a másik "adóvisszatérítés" tárggyal érkezik a postaládákba, mutatjuk mindkettőt.
Mint arról az Index is beszámolt, múlt hét szombaton lángok csaptak fel Ukrajnában, a csernobili tiltott övezetben, azaz abban a hatóságilag lezárt zónában, ami körülveszi az 1986-ban fölrobbant atomerőművet, és amelynek egyes részein még ma is elég magas sugárzási szinteket lehet mérni. Az elmúlt napok híreiből kiderült, hogy a tüzet a lakatlan Volodimirivka település közelében egy fiatal okozta, aki szórakozásból gyújtotta föl pár helyen a száraz füvet. Az aszályos időszaknak köszönhetően a lángok gyorsan tovaterjedtek, erőre kaptak, égni kezdett az aljnövényzet is, százhektáros erdőtűzzé eszkalálva az idióta passziót.
Bő egy hete terjed a magyar interneten az a videó, ami címében meglehetősen rémisztő módon azt hirdeti, hogy mesterségesen gyártottak koronavírust Kínában. Az eredetileg 2015-ben, az olasz RAI Leonardo című műsorában leadott riportban – amit a magyar felirat mellett valamiért a Pesti Srácok logójával is elláttak – egy kínai kutatók által előállított vírusról van szó, ami embereket is képes megfertőzni. Az anyag az olaszoknál és nálunk is futótűzként terjed, szokás szerint ez sem bizonyítja, hogy az új típusú koronavírus elszabadult kínai biofegyver lenne.
Igen, tényleg ez kezdett terjedni Nagy-Britanniában, az 5G-ellenes hisztéria legújabb felvonásaként. A totális őrültség szerint az 5G károsítja az ember immunrendszerét, és a koronavírus ezért képes megfertőzni minket. Egy másik állítás még meredekebb: eszerint a vírus valahogy az 5G jeleket használja arra, hogy rátaláljon áldozatára.
Bár normális esetben mondanunk sem kéne, de azért mégis kimondjuk:
ez hatalmas baromság, egy szó sem igaz belőle.
A ki tudja hányadik kamu és félrevezető lánclevél terjed a neten a koronavírus idején. Direkt nem idézzük, hadd ne örüljön az, aki ezzel szórakozik. Ez a levél most éppen azt állítja, hogy a kormány augusztus 10-ig meghosszabbította a tanévet.
Nem, nem igaz. a kormány nem hosszabbította meg a tanévet augusztus 10-ig.
Ha jobban elolvassa valaki a levelet, rögtön az elején gyanút foghat. A fogalmazás eleve béna, és bár a szöveg egy jogszabályi hivatkozással akarja hitelesebbé tenni az átverést, az említett kormányrendeletnek semmi köze a tanévhez.
A kínai telefonszolgáltatók rendszeresen nyilvánosságra hozzák a havi felhasználói adataikat. Sokan észrevették, hogy a világ legnagyobb szolgáltatója, a China Mobile januárban és februárban 8 millió előfizetőt veszített, a China Unicom Hong Kong 7,8 milliót, míg a China Telecomnál 5,6 millióval csökkent az előfizetők száma.
Hamar felbukkant az elmélet, miszerint azért a csökkenés, mert valójában ennyi kínai esett a járvány áldozatául, csak ezt az ország vezetése eltitkolja.
Több olvasónk is elküldte azt a levelet, ami mostanában kerint az interneten, és ami azt állítja, hogy Kásler Miklós arra kéri a kórházi dolgozókat, hogy semmilyen koronavírussal kapcsolatos halálozási információt ne hozzanak nyilvánosságra, mert a VALÓDI igazság hatalmas pánikot szülve.
Hiába tesz meg mindent a Facebook, a Google, és más online hirdetési platformok a koronavírus miatt aggódókat célzó csalók, illetve hirdetéseik kiszűrésére, az efféle reklámokból olyan sok van, hogy óhatatlanul is átjut jó néhány is a szűrőkön. Olvasónk küldött több koronavírusteszt-hirdetést is, amelyekkel a Facebookon találkozott, és több mint valószínű, hogy hamisak.
Az interneten igencsak megtévesztő értelmezések kíséretében terjed egy Kásler Miklós aláírásával olvasható levél a koronavírus következtében elhunyt betegek halottvizsgálati bizonyítványának kiállításáról. A Facebookon terjedő levelet általában olyan kommentek kísérik, hogy a kormány így akarja kozmetikázni a haláloki statisztikákat és eltitkolni a koronavírus halálozási adatait. "Szó sincs erről, az itt olvashatókat objektíve jó és hasznos intézkedésnek tartom" - mondta az Indexnek Wéber András demográfus, a haláloki statisztikák szakértője.
A feszült közhangulatban egyre csak terjednek a koronavírussal kapcsolatos álhírek. Egyre-másra jelennek meg a sokszor jó szándékból terjesztett, meghökkentően egyszerű „gyógymódok”, így volt olyan, aki szerint elég egy nagy levegő és egy pohár víz a vírus megfékezésére, míg mások a sós vízre vagy a C-vitaminra esküdtek. Ezek a valóságban sajnos nem működnek, viszont hamis biztonságérzetet adhatnak annak, aki elhiszi és használja őket.
A legújabb, pofonegyszerű – és persze nem működő – megoldás a szaunázás, gőzzel inhalálás, sőt az, hogy egyszerűen fújjuk arcon magunkat hajszárítóval. A Facebookon terjedő poszt azzal zárul, hogy
ha ezt teszi minden magyar ember naponta, 1 hét múlva megszűnik az új esetek diagnosztizálása és a kormány feloldhatja a vészhelyzetet.
Az eszmefuttatás mögött sok hasonló posztban az áll, hogy azért leszünk betegek, mert a vírus összegyűlik az orrüregünkben. A valóság ezzel szemben az, hogy a megbetegedés a sejtek szintjén történik. Korábban már vizsgálták a meleg levegő hatását a megfázásra és a rhinovírusra, kevés eredménnyel. Szakértők szerint a szauna egyértelműen nem működő megoldás a koronavírus elpusztítására.
HASONLÓAN AZ 5 MÁSODPERCES SZABÁLYHOZ, A VÍRUSNAK NINCS IDŐÉRZÉKE, ÍGY AZ SE IGAZ, HOGY NÉGY NAPOT TANYÁZNA A TORKUNKBAN.
Mivel egyelőre még nincs védőoltás vagy gyógyszer, a legjobb védekezés a gyakori, alapos kézmosás, valamint az, ha kerüljük a betegeket, sőt, a lehetőségekhez szerint mindenki mást is.
Mint minden valamire való nyavalya, a koronavírusos megbetegedés is vonzza a pofonegyszerű megelőzésről és a csodálatos gyógymódokról szóló áltudományos történeteket. De ahogy a rendszeres vízivás, az ecetes-sós meleg vízzel gargalizálás, sőt még a Grabovoj-számok sem elegendőek a fertőzés ellen, úgy a C-vitamin se oldja meg egy csapásra a mára világjárvánnyá dagadt problémát – még ha a dolognak ezúttal valamivel több is az igazságalapja, mint egy átlagos álhírnek.
A C-vitaminos kamu gyógymódok világszerte nagy népszerűségnek örvendenek, de idehaza kitüntetett helyet foglalnak el az alternatív egészséguniverzumban, hiszen a vegyületet a mi Szent-Györgyi Albertünk fedezte fel. Ezúttal azonban nem rákgyógyszerként került elő, hanem a koronavírus-fertőzés hatékony ellenszereként.
Az angolul is terjedő történet magyarul két változatban kering:
Ez utóbbival mi először a Keresztes Imahadsereg nevű keresztény közösség hírlevelében találkoztunk, amelyet egy olvasónk továbbított nekünk, de online is több erre fogékony oldalon megtalálható, és egyébként ez is hivatkozik a kínai kormányra.
„Fontos dolgot szeretnék megosztani: Ismeretes, hogy a koronavírus fertőzés legveszélyesebb szövődménye a tüdőgyulladás. Ez nagy mértékben megelőzhető nagy adag aszkorbinsavval, ami azonos a C vitaminnal. [...] Mint ismeretes, a C-vitamin nemcsak antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, hanem súlyos fertőzések esetén a napi szükségletet jóval meghaladó mennyiségben sokszor még akkor is segít leküzdeni a betegséget, mikor már az egyéb kezelések csődöt mondanak” – olvasható a vegyész-kántor levelében.
Ezen a ponton a levél kitér a már kórházban ápolt betegeknek adott intravénás C-vitaminra (erre még mindjárt visszatérünk), majd közli, hogy a megelőzéshez bevenni is elég a vitamint:
Ha azonban a C vitamin adagolását a betegség tüneteinek megjelenése után – vagyis a láz jelentkezésekor – azonnal elkezdjük – tehát nem várjuk meg a tüdőgyulladás kifejlődését – akkor a szájon át szedett C vitamin is hatásos védelmet nyújthat.
Ehhez napi 25 grammot javasol, ami gyakorlatilag megegyezik az általa is említett intravénás kísérletekben beadott mennyiséggel. A hivatalos ajánlott napi mennyiség egyébként egészséges felnőtteknek 75-90 milligramm.
Az egész világon tomboló koronavírus-járvány több mellékes hatással is bír, így előbb Kínában, majd Olaszországban figyelték meg a légszennyezés mértékének drasztikus csökkenését azután, hogy az egyes kormányzatok otthonmaradásra kötelezték az embereket.
Az viszont nem igaz amibe a Mashable, majd miattuk az Index is belefutott, miszerint a kiürült városokba rég látott állatok tértek volna vissza nagy számban a koronavírus miatt.
Egészen hajmeresztő képet tett közzé Facebook-oldalán az orvosokat, gyógyszerészeket és más egészségügyi szakértőket tömörítő 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány, amelyen - elvileg - Dr. Bittner Nóra, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója adja áldását egy, a magyar interneten keringő javaslatra a koronavírussal kapcsolatban.
Folyamatosan veszélyes álhírek terjednek az interneten az új koronavírussal kapcsolatban, amiket az egyébként is aggódó vagy éppen segíteni próbáló emberek lelkesen osztanak tovább. Jobb esetben azzal a felütéssel, hogy nem tudják, igaz-e, de azért megosztják, rosszabb esetben komoly globális összeesküvést sejtve a dolgok mögött, amit direkt hallgatnak el tetszőleges gonosz piaci vagy politikai szereplők.
Rengeteg forrásból terjed egy álhír, hogy a kormány le akarja zárni Budapestet a koronavírus-járvány miatt, ám eddig hivatalos forrásból semmi ilyen hír nem érkezett, pénteken pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is cáfolta a hírt a Facebook-oldalán.
Újabb megtévesztő körlevél terjed a Facebookon az új koronavírussal kapcsolatban, futótűzszerűen. Két jótanács szerepel benne, egyiknek sincs semmi valóságalapja. A bejegyzés szerint az öndiagnózishoz tökéletesen elég egy mély levegőt venni minden reggel, a megelőzéshez pedig csak vizet kell inni. Mindkét tippnél a vírus kezelésével foglalkozó orvosokra hivatkoznak. Mindenek előtt szögezzük le, hogy
A mély levegővétel és benntartása nem mutatja ki, hogy valaki koronavírussal fertőződött, ahogyan a vízivás sem mossa le a torokról a vírusokat.
A TV2 Tények című műsorára mindig lehet számítani tudományos kérdésekben, de úgy tűnik, különösen akkor vannak elemükben, amikor tömegek egészségét lehet veszélybe sodorni áltudományos jó tanácsokkal. Ilyen volt például, amikor a "rákkeltő" naptej mellőzésével, a bőrgyógyászok által legveszélyesebbnek tartott időszakban buzdítottak napozásra. Most a Magyarországon is éppen zajló koronavírus-járványhoz tették hozzá a magukét: a vírusra felhúzva mutatták be a minden nyavalya meggyógyítását ígérő Grabovoj-számok bemutatását.
Napok óta terjed a migránsellenes / alt-right / muszlimellenes médiában egy olyan hír, hogy az olasz koronavírus-járvány okozója egy pakisztáni migráns, aki mint „patient zero”, azaz első megfertőzött, a vírus behozója nem volt hajlandó karanténba menni.
A sztori mostanra a magyar médiába is elért, több oldal is felkapta a történetet.
Ami nem igaz.
Olyannyira nem, hogy az amerikai AP hírügynökség is kiadta külön egy kis hírként még pénteken a cáfolatot. A különböző jobbos oldalak a méltán ismeretlen Summit Newsra hivatkoznak, ott pedig a szintén méltán ismeretlen Free West Mediára, ráadásul úgy, hogy onnan egy másik cikk van belinkelve. Egy ügyes kereséssel azért megtalálható a Free West Medián is a cikk, ami linkelés nélkül hivatkozik az Adnkronos nevű olasz lap cikkére.
Nem csoda, hogy nincs benne linkelés, ugyanis az olasz lap eredeti hírében nincs szó semmiféle Patient Zeróról. Arról viszont igen, hogy egy pakisztáni származású ételfutár pozitív lett, de nem maradt otthon, hanem bejárt a munkahelyére, egy kínai étterembe Pavia városában. A rendőrség előállította, akár három hónapra is elzárhatják, vagy 206 euróra büntethetik.
Pedig egyébként érdekes lenne, ha megtalálnák a „0-s beteget” az ugyanis nagy rejtély, az 1-es betegről viszont mindent tudni, ebben a cikkben meg is írtuk.
A Pécsi Tudományegyetem virológusai és az Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézetének közleményében cáfolja a Magyar Kullancsszövetség elnökének az M1 csatornán elhangzó állításait. Kapiller Zoltán István annak kapcsán nyilatkozott a csatornának, hogy az enyhe tél kedvez a kullancsok elszaporodásának, és azt állította, hogy a PTE kutatói a krími-kongói vérzéses láz vírusát azonosították be egy kullancsban a Margitszigeten, amit a megcsípettek cseppfertőzésen keresztül továbbadhatnak.
Ez az állítás nem igaz
Még mielőtt a konkrétumokra rátérnénk, fontos tudatosítanunk, hogy amikor egy a közösségi médiában terjedő, semmilyen ismert és megbízható forráshoz nem kapcsolható lánclevéllel találkoznak, azt nem szabad elhinni, pláne nem tovább továbbadni. A megbízható orvosi információk soha nem általánosságban "egy olasz orvos"-tól erednek. A levél magán viseli az átverések minden árulkodó bélyegét, a stilisztikától a megosztásra buzdításon át az önellentmondásokig, és a józan paraszti ésszel könnyen belátható butaságokig.
Ha ismerőseinél látja a közösségi médiában ezt, vagy hasonló tartalmú, gyanús "jótanácsokat" megosztva, igyekezzen nem agresszíven, nem lenézően felhívni a figyelmüket, hogy jószándékból ugyan, de veszélyes tévhiteket terjesztenek. (Akár be is linkelheti nekik ezt a cikket.)
De lássuk, hogy mi szerepel a levélben! Az állítások értékelésében megint Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa volt a segítségünkre. A levelet magát nem linkeljük be, nem szeretnénk hozzájárulni a terjedéséhez. Akit nagyon érdekel, az úgyis megtalálja (vagy a levél őt).
1. HAMIS: "Ha folyik az orrod, és feljön a slejm megfázáskor, akkor nem koronavírusod van, mert az száraz köhögéssel járó tüdőgyulladást okoz, orrfolyás nélkül"
Ez a legveszélyesebb az egész levélben, hiszen ez öndiagnózisra készteti az embereket, akik persze rosszul fogják magukat diagnosztizálni. Így ha baj van, nem jutnak időben orvoshoz, és megfertőzhetnek sok más embert. A valóság az, hogy ránézésre senki nem képes megmondani, hogy a légúti tüneteket az új koronavírus okozta-e. Ezt csak laboratóriumi teszt segítségével lehet biztosan megállapítani. Bármilyen gyanú esetén maradjunk otthon, és telefonon hívjunk orvost.
2. HAMIS: A vírus már 26-27 fokon elpusztul
Minthogy a vírus az emberi szervezetben tenyészik, ahol 36-37 fok van normális esetben, ez nyilvánvalóan hülyeség. Ha feltételezzük, hogy ezt az ismeretlen szerző a környezeti terjedésre értette, akkor pedig az igazság az, hogy fogalmunk sincs. Nem érhető el olyan tanulmány, amelyben bebizonyították volna, hogy milyen a vírus hőtűrése a gazdaszervezeten kívül.
3. ŐRÜLTSÉG: "Igyál sok meleg vizet megelőzésként", "Menj ki a napfényre"
Komolyan? Egy világjárványt okozó, több ezer ember haláláért felelős kórokozót meleg vízzel fogunk legyőzni? De ha egy cseppet is próbáljuk ezt komolyan venni, akkor az előző pontra kell megint visszautalnunk: fogalmunk sincs a vírus hőtűréséről.
4. HAMIS: "Viszonylag nagy méretű vírus (400-500nm átmérőjű), ezért bármilyen arcmaszk ki tudja szűrni"
A 2019-ncov vírus valójában 50-200 nanométer átmérőjű. Egyébként sem a vírus nagysága dönti el, hogy mi szűri ki, hanem hogy mekkora az a nyálcsepp, amiben megbújik, amikor egy tüsszentéssel elhagyja a szánkat-orrunkat. De nem ez az állítás legnagyobb bűne, hanem az, hogy a valóságban NEM jó ellene bármilyen szájmaszk. Sőt, kérdéses, hogy bármilyen szájmaszk biztosan jó-e ellene, hiszen a laikusok nem szakszerűen viselik a maszkokat. Vagyis a maszk nem feltétlenül véd meg a fertőzéstől, nem szabad a szájmaszkra hagyatkozni védekezésképpen, sokkal fontosabb az általános személyi higiéniai lépések (kézmosás, papír zsebkendőbe tüsszögés-köhögés, csók kerülése, távolságtartás stb.).
5. HAMIS: "Ha valaki előtted tüsszenti el magát, akkor a vírusok kb 3 méter távolságra fognak a földre esni, utána nem szállnak már a levegőben."
A koronavírus cseppfertőzéssel és aeroszollal is terjed. Az aeroszol olyan apró cseppecskék halmaza, amelyek nemcsak, hogy 10 méterre is elszállhatnak, de le sem ereszkednek feltétlenül a padlóra, hanem lebegnek a levegőben, és betöltik a teljes légteret, ahová kijutnak.
5. HAMIS: "Textilen 6-12 órát marad életképes a vírus"
Fogalmunk sincs, hogy meddig maradhat életképes az élettelen felületeken a vírus. A rokon SARS koronavírusa akár 9 napig is életképes maradhat gazdaszervezeten kívül.
6. ŐRÜLTSÉG: "A kézen csak 5-10 percig marad életben a vírus"
De hát miért maradna a kézen sokkal rövidebb ideig életben a vírus, mint bármi más felületen - például a textilen, ahogy az előbb állították? (Bónusz: ha 26 fokon meghal, az ennél jóval melegebb testfelületen miért is nem?) Ez természetesen nem igaz: akár napokig is életképes lehet a kézen, ha időközben nem mossuk meg.
7. HAMIS: "Elsősorban a torkot támadja meg, a torok szárazságát okozza, ami 3-4 napig tart."
Nem, a vírus elsősorban az alsó légutakat támadja meg, és gyakorlatilag azonnal bejut a tüdőbe. Ismeretlen a lappangási ideje. Az esetek többségében 5-6 nap, de 2-14 napig, vagy egyes esetekben tovább is lappanghat.
A Global Times nevű angol nyelvű kínai állami médiatermék munkatársai jó ötletnek tartották, hogy a közel 80 ezer fertőzöttnél és 2620 halálos áldozatnál járó koronavírus-járvány kellős közepén közzétesznek egy videót arról, hogy ha valakinek szellentenie kell, érdemes még az eddigieknél is nagyobb erőfeszítést tenni a visszatartására, mert a vírus kiszűrésére a reptereken és vasútállomásokon telepített hőkamerák bizony lebuktatják, aki felelőtlenül gázokat ereget.
Can't help farting? Well, better try harder, because infrared temperature sensors recently installed in airports and train stations to monitor temperatures of passengers amid #coronavirus outbreak can screen them all pic.twitter.com/70ncE1HqYr
— Global Times (@globaltimesnews) February 4, 2020
A videó azonban totális kamu, se nem Kínában, se nem a koronavírus-járvány idején készült, és még csak nem is eredeti, a hőkamerák képeinek jellegzetes színeiben játszó fingfelhőket utólag adták hozzá – írja a Gizmodo.
A közösségi médiában gyorsan terjednek az ehhez hasonló pletykák:
Sziasztok! A párom a Corvinuson tanul és ma van tárgyfelvétel, egy 2 kérdésből álló kérdőív előzi meg a belépést (a Neptun emiatt is összeomlott többször is nekik... és a szokásos 2 órás szívás 3-4 órára módosult) hogy járt e mostanában külföldön. Na de ami a vérlázító! Pár diákot korona vírus gyanússá tesz a rendszer és letiltja a félévről!!!
Az állítást egy rendkívül rossz minőségű fotó hivatott alátámasztani, amelyen látszólag egy, az egyetemi tantárgyfelvételt szervező Neptun rendszerből származó hibaüzenet látható. A figyelmeztetés szerint az illető koronavírus-fertőzöttséggel gyanúsítható, ezért a rendszer nem tudja fogadni jelentkezését.
A kép egyes bejegyzések állítása szerint az ELTE, más posztokban a Budapesti Corvinus Egyetem rendszeréből származik, és látszólag arra utal, hogy akinél a fertőzés esélye fennáll, az nem iratkozhat be a félévre.
A kép információink szerint hamisítvány.
Ugyanakkor a tárgyfelvételt megelőző, kínai utazásra vonatkozó kérdések részben igazak, tudtuk meg a Budapesti Corvinus Egyetem kommunikációs osztályától.
Megkerestük kérdéseinkkel a Corvinus Egyetemet. Az intézmény válaszában azt írta, hogy a múlt héten a hallgatók és az oktatók számára az egyetem kiküldött egy körlevelet, amelyben tájékoztatást adtak "a koronavírussal kapcsolatos legfontosabb hivatalos információkról (WHO, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Nemzeti Népegészségügyi Központ hivatalos közleményei)."
Hétfőn – körlevélben és a Neptun rendszeren keresztül - tájékoztatták a Corvinus Egyetem hallgatóit, oktatóit és adminisztratív munkatársait arról, hogy több minisztérium kérésére a Nemzeti Népegészségügyi Központ (Országos Tisztifőorvos) kérdőívét ki kell tölteni mindazoknak, akik az utóbbi hetekben Kínában jártak. "Természetesen azok a hallgatók, akik Kínában jártak, ugyanúgy felvehetik a tárgyaikat, de a tárgyfelvétel előtt ki kell tölteniük a fent említett kérdőívet" - írták az Indexnek.
A Corvinus ezen felül tájékoztatta az egyetemi polgárságot arról, ha bárkinek további kérdése van a koronavírussal kapcsolatban, esetleg a koronavírus tüneteit tapasztalja magán, akkor forduljon saját háziorvosához, vagy a Budapesti Corvinus Egyetem által kijelölt szakemberhez.
"Az Egyetem minden épületében – beleértve a kollégiumokat is – kézfertőtlenítő szappannal töltöttük fel a szappanadagolókat és a higiénés szabályok betartására felhívó plakátokat helyezünk ki. A takarítószolgálat nagyobb figyelmet fordít a mosdók, kézmosók, kilincsek és az egyéb gyakori érintési felületek fertőtlenítésére" - írták.
Január eleje óta tartja lázban az egész világot az új kínai koronavírus, nem is ok nélkül. Egyes becslések szerint akár 40 ezer is lehet a lappangó fertőzöttek száma, Kínában több tízmillió ember került karantén alá, a tudósok pedig versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a világjárványt. A vírus jelenleg is rohamtempóban terjed, de a virológusok munkájának hála talán még nem volt organizmus, amelyről ilyen sokat megtudtunk volna ilyen rövid idő alatt.
Hasonlóan gyorsan ütik fel a fejüket a koronavírust körülvevő álhírek és összeesküvés-elméletek is, pedig a felesleges pánikkeltés valószínűleg az utolsó dolog, amire szükség van a jelenlegi helyzetben. Összeszedtük, mit ne higgyen el kapásból a vírussal kapcsolatban.
Közeleg a karácsony, újra csúcsra jár a kamukuponláz a Facebookon, írja az Urbanlegends.hu.
Gratulálunk! Azért választották meg, hogy vegyen részt egy rövid felmérésünkben, hogy ingyenes 85000 Ft Tesco Magyarország kupont szerezzen! Csak 232 kuponunk van hátra, így siess!
– idézi a portál az egyik álteszkós oldalt. Valószínűleg sokakban gyanút kelt a furcsa nyelvezettel, tört magyarsággal megfogalmazott szöveg, de az igazi Tesco is kirakott Facebookra egy cáfoló közleményt:
FIGYELEM! Ismeretlen csalók ismét visszaéltek a Tesco nevével, hamis nyereményjátékot, kupont hirdetve. Érdemes figyelni Facebook és Instagram csatornánkat, valamint a tesco.hu/akciok-nyeremenyjatekok oldalt, ahol minden esetben tájékoztatást adunk aktuálisan folyó nyereményjátékainkról.
A PC World cikke szerint a csalók oldalán egyébként három egyszerű kérdésre kell válaszolni, utána kaphatjuk meg az állítólagos kupont. Ezzel két probléma is van a portál szerint: egyrészt a kupon nem érvényes, másrészt annak megosztásával
lenyúlják az adatainkat.
Az Urbanlegends.hu azt írja, hogy a Tesco mellett a Coop nevével is visszaélnek mostanában, esetükben is 85 ezer forint a csali, augusztusban pedig ugyanennek az átverésnek a Penny és a Spar volt az alanya.
Frissítés:
Cikkünk megjelenése után a CBA is jelezte, hogy hamis nyereményjátékot hirdetnek a nevükben. Az ő esetükben - pár személyes adat megadását követően - 50 ezer forintos vásárlási utalványt ígérnek a csalók, érdemes vigyázni.
A Wizz Air tudomására jutott, hogy a fogyasztók megtévesztésére alkalmas, a Wizz Air arculatához hasonló, illetve azzal megegyező kinézetű weblap, illetve Facebook-oldal terjed a közösségi médiában, írja a sajtóközleményében a légitársaság.
Rovataink a Facebookon