"Ideje most megállni egy pillanatra, és elgondolkodni, hogy mi a baj. Mit csinálunk rosszul, mi nem sikerült, mi volt a baja a hódmezővásárhelyi szavazóknak. Ha nem ezt akarjuk megérteni és feltárni, ha ehelyett elkezdünk félrenézni és leginkább hamis magyarázatokat gyártani, akkor nagy baj lesz. Nagyobb, mint amekkorát el tudunk képzelni" - írja Bayer Zsolt a Magyar Időkben a hódmezővásárhelyi eredményről.
Bayer nem látja valami rózsásan a helyzetet és egy zombifilmet vizionál: "Igen, az ellenzékünk halott volt (vagy tetszhalott?), és most felült. A lehető legrosszabb és a lehető legjobb pillanatban. Felült és ránk vigyorog éppen, torz pofával."
A fideszes publicista szerint azért haszna is van a vereségnek: "Mondhatnánk, hogy nincs semmi nagy baj, hiszen kicsit odébb, Kiskunhalason ugyanazon a napon nagyon nagyot nyertünk. Ezek a tények. Mégse mondjuk csak ezt. Hanem egészséges ösztöneinkkel nézzünk szembe ezzel a nagyon rosszkor jött vereséggel, ami nagyon jókor jött. Ugyanis jöhetett volna április 8-án is. Előjelek nélkül. És akkor már hiába néztünk volna szembe vele."
egész biztosan sokkal izgalmasabb hat hét áll előttünk, mint azt néhány órával ezelőtt hittük. Jó éjszakát, köszönjük, hogy velünk voltak.
Márki-Zay Péter százfős csoporttal ünnepelte meg hódmezővásárhelyi polgármester-választási győzelmét a Kossuth téren, ahová támogatói dudaszós konvojjal érkeztek az eredményváróról.
Legalábbis erről próbálja meggyőzni a közvéleményt Mráz Ágoston Sámuel az egyik Fidesz-médiában. Nem linkelem, csak idézem, ízlelgessék:
Orbán Viktor kimaradt a helyi kampányból. Így elmondható, hogy helyben nem ellene szavaztak.
Ha nem hiszi, olvassa el munkatársunk tudósítását a helyszínről. Amiből az is kiderül, hogy a fideszes vesztes mivel is magyarázta a kudarcot.
Megtörtént, amitől Orbán Viktor félhetett: a centrális erőtér megbomlott. A teljes ellenzék által támogatott jelölt simán nyert Hódmezővásárhelyen, és ez nagyon is kihat a parlamenti választásokra. Öt tanulság.
Tudósítónk helyszíni beszámolójával hamarosan jelentkezünk.
Az ellenzéki pártok reakcióit ebben a cikkünkben szedtük össze.
Munkatársunk a helyszínen.
57-41 százalékra az ellenzék által támogatott független Márki-Zay Péter nyerte a hódmezővásárhelyi polgármester-választást a Fidesz-KDNP jelöltje ellen. Erre eredményre ne lehetett számítani: Lázár János városa a Fidesz egyik fellegvárának tekinthető, a Fidesz itt mindig simán nyert eddig.
Szó szerint idézzük:
Kiskunhalason fölényesen győztünk, Hódmezővásárhelyen alulmaradtunk
A kiskunhalasi időközi önkormányzati választáson több mint kétharmados, 68 százalékos támogatással győzött jelöltünk, Juhász György. A hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson férfias küzdelemben alulmaradt jelöltünk egy független jelölttel szemben. A győzteseknek gratulálunk. A Fidesz-KDNP az elmúlt egy évben 17 időközi önkormányzati választáson indult és abból hármat elveszített, 14-et pedig nagy fölénnyel megnyert.
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség
Nem bírta ki, hogy ne szúrjon oda egy vaskosat Orbánnak, ráadásul a miniszterelnök Facebook-oldalán. Cikkünk.
Vajda Zoltán a Facebookon kezdeményezett egyeztetést a többi ellenzéki jelölttel. Posztjában azt írta:
Üljünk össze már holnap és döntsünk a Szatmáry Kristóf ellen induló személyéről. Mert csak egynek van esélye. De az az egy mindannyiunk esélye.
A politikus szerint „a Fidesz ma kisebbségben van Magyarországon, és legyőzhető. Orbán rendszere bukni fog tavasszal, ehhez felelős ellenzéki viselkedés kell.”
Az időközi polgármester-választáson 22 745-en szavaztak érvényesen, 158-an érvénytelenül. Az eredmény:
Márki-Zay Péter – 13 076 szavazat (57,49%)
Hegedűs Zoltán – 9468 szavazat (41,63%)
Hernádi Gyula – 201 szavazat (0,885)
Felkeltek a kisfiúk az osztályban, és elzavarták a nagyfiút, aki terrorizálta őket, elvették az uzsonnánkat – magyarázta Márki-Zay legkisebb fiának a győzelem jelentőségét.
Kétszer is visszatért Márki-Zay arra, hogy nem engedünk be pénzért migránsokat, utalva a letelepedési kötvényekre. Amikor a jelenlévők elénekelték a himnuszt, Márki-Zay könnyes szemmel állt.
A Fidesz rémálma nem az, hogy jön egy hétgyermekes katolikus konzervatív édesapa, hanem az, hogy csatlakozik hozzá egy szocialista, egy jobbikos és egy baloldali ateista becsületes magyar ember – mondta Márki-Zay, amire felzendült az „összefogás”.
„Mögcsináltuk! De holnap el kell kezdeni a munkát, azokkal az emberekkel, akiket sok esetben damilon mozgat a hatalom. Ezt a damilt el kell vágni, meg kell szabadítani őket, akik jó emberek, de megfélemlítésből kiszolgálói a hatalomnak” – mondta Márki-Zay Péter. „Mi nem szeretnénk korrupciót, nem csak szocialistát, fideszest sem. Legyen rendszerváltás, senki ne lopjon.”
Nem szeretnénk migránsokat, annyit sem, amennyit az Orbán-kormány beenged.
Olyan rendszer kell, ahol nem aláznak meg közmunkásokat, nem lehet őket letolvajozni, amikor erdők, kastélyok kerülnek magánkézbe. Legyenek nyilvánosak az ügynökaktákat, hogy senkit ne lehessen zsarolni. Ez a beszéd sokkal inkább miniszterelnöki, mint polgármesteri, ez is mutatja, mennyire túlnőtt a városon ez az elvileg helyi választás.
Márki-Zay szerint nem a fideszeseket, a Fideszt kell legyőzni. A közönytől, a megfélemlítéstől, a gonosztól, a bűntől, a korrupciótól. "Van remény" - mondta a Momentum szlogenjét idézve.
Ha egy nem politikus 52 nap alatt a legfideszesebb városban, ahol a párt saját bevallása szerint 70 százalékot ér el, tud győzni, akkor minden városban lehet győzbni. Amikor felzendült az „április 8.”, azt mondta: itt ma volt április nyolc.
„El kell kezdenünk dolgozni. Ne engedjük el egymás kezét, maradjunk meg szeretetben, békességben, nehogy felbomlasszák ezt az egységet vallásos és nem vallásosak között. Együtt akármilyén fideszes közgyűlésünk vaj, együtt ezt a várost felvirágoztatjuk. Mellénk állnak a fideszes képviselők is, mert önök mellé állnak” – fejezte be a beszédét.
A szeretet hatalma és nem a hatalom szeretete aratott győzelmet Hódmezővásárhelyen – mondta Márki-Zay Péter azután, hogy nagy fölénnyel megnyerte a polgármester-választást a Fidesz jelöltjével szemben. „Rendszerváltó hangulat van az országban, ezt bizonyította be Hódmezővásárhely.” Arról is beszélt, hogy „nagy igény van arra, hogy megszűnjön a korrupció és a megfélemlítés az országban”.
Almási Istvánt 2014-ben 8160 szavazattal választották polgármesterré. Hegedűs Zoltán 96%-os feldolgozottságnál 9016 szavazatnál jár, vagyis csaknem ezerrel nőtt a rá szavazók száma. Viszont míg 2014-ben Almási ellen összesen csak 5210 szavazatot adtak le (3 jelöltre), addig most Márki-Zayra 12 443-at. A kormányoldal támogatottsága hiába nőtt tehát ezerrel, az ellenük szavazók száma drasztikusan megugrott.
Ahogy már 33 százalékos feldolgozottságnál látni lehetett, az egyéni önkormányzati mandátumot a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte a kiskunhalasi időközi választáson. Juhász György 68,07 százalékot szerzett, a független Fejes Ferenc 30,88 százalékkal végzett a második helyen, a munkáspárti Czupor Attila 1,05 százalékkal a harmadik.
Soha nem volt még Hódmezővásárhelynek olyan polgármestere, akit a baloldal is támogatott, eddig mindig KDNP-s vagy fideszes győztes volt. 1990-ben Rapcsák Andrást választották a város élére – az ő táskahordozójaként kezdődött Lázár János politikai karrierje –, aki 1994-ben KDNP-sként ismételt, 1998-ban már fideszesként ismételt. Ő 2002-ben meghalt, abban az évben Lázár János lett a város polgármestere, aki 2006-ban és 2010-ben is ismételt. 2012-ben lemondott, ekkor választották a helyére párttársát Almási Istvánt, aki tavaly novemberben halt meg.
A szavazatok 90 százalékánál így állunk:
Márki-Zay Péter: 57,47% (11 444 szavazat)
Hegedűs Zoltán: 41,61% (8286 szavazat)
Hernádi Gyula: 0,92% (183 szavazat)
És volt 136 érvénytelen szavazat.
Munkatársunk videóját a független ellenzéki jelölt eredményvárójáról az Index Facebook-oldalán itt tekintheti meg.
A szavazatok 84 százalékos feldolgozottságánál így állunk:
Márki-Zay Péter: 57,4% (10 440 szavazat)
Hegedűs Zoltán: 41,73% (7590 szavazat)
Hernádi Gyula: 0,87% (159 szavazat)
És volt 125 érvénytelen szavazat.
A szavazatok 78 százalékos feldolgozottságánál így állunk:
Márki-Zay Péter: 57,35% (9506 szavazat)
Hegedűs Zoltán: 41,83% (6934 szavazat)
Hernádi Gyula: 0,82% (136 szavazat)
És volt 108 érvénytelen szavazat.
A szavazatok 70 százalékos feldolgozottságánál így állunk:
Márki-Zay Péter: 56,93% (8035 szavazat)
Hegedűs Zoltán: 42,28% (5968 szavazat)
Hernádi Gyula: 0,79% (112 szavazat)
És volt 92 érvénytelen szavazat.
Több mint1800 szavazat az előnye, ekkora feldolgozottságnál nehezen elképzelhető, hogy innen elveszítse a választást.
A szavazatok 64 százalékos feldolgozottságánál így állunk:
Márki-Zay Péter: 56,71% (7184 szavazat)
Hegedűs Zoltán: 43,52% (5387 szavazat)
Hernádi Gyula: 0,77% (97 szavazat)
És volt 85 érvénytelen szavazat.
A szavazatok 48 százalékos feldolgozottságánál így állunk:
Márki-Zay Péter: 55,72% (5102 szavazat)
Hegedűs Zoltán: 43,49% (3982 szavazat)
Hernádi Gyula: 0,79% (72 szavazat)
És volt 58 érvénytelen szavazat.
Jelentette munkatársunk a helyszínről.