Jó reggelt kívánok, Budapesten szerdán 19 fok is lehet, csapadék nem várható. A szél helyenként még megélénkülhet, írja az Időkép.
És akkor jöjjenek a keddi hírek:
10 ezer fölé nőtt a fertőzések száma Szingapúrban. Az 5,6 milliós városállamban egyszer már legyőzték a fertőzést, de miután lazítottak a szabályokon, ismét meglódult, egy nap alatt újabb ezer esettel. Ezek 80 százaléka a vendégmunkások 350 ezres köréhez kötődik, akik tömegszállásokon laknak, így attól tartanak, hogy a közösségükben végigsöpörhet a járvány, amivel munkájukat, így távolban lévő családjuk a megélhetést veszíti el, és eközben a közhangulat is a vendégmunkások ellen fordulhat.
Steve Horn a DeSmogon járta körbe a klímaváltozás-tagadók és a karantén feloldásáért küzdők közötti összefüggést. Az írás szerint a járvány miatti tiltakozások mögött ugyanazok a pénzügyi támogatók állnak, akik a klímaszkeptikus szervezeteket is finanszírozzák.
Egy versenyző és egy edző koronavírus-tesztje pozitív lett, ők tünetmentesek, mindenki más tesztje negatív. A velük egy teremben tartózkodó edzők és sportolók a negatív teszt ellenére két hét karanténba vonultak.
Egy edző tesztje is pozitív lett, fertőtlenítették a termet. Többen karanténba kerültek.
Sorozatos megbetegedések jelentkeztek a tatabányai Szent Borbála Kórház Nefrológiai és Gasztroenterológiai Osztályán. Mint az a kórház szerdán frissített bejegyzésében áll:
Tizennégy munkatársunknál és több betegnél igazolódott a koronavírus. A kontaktkutatást a Nemzeti Népegészségügyi Központ lefolytatta, további tizenöt dolgozó karanténban van. Az érintett D-épület zárófertőtlenítését elvégeztük. A két fekvőbeteg-ellátó egység összevonásra kerül, és létszámgondok miatt a továbbiakban mátrix rendszerben működtetjük. Jelenleg az osztályon felvételi zárlat van.
Megkönnyebbülhetünk-e májusban? Lesz-e nyarunk? Vagy éppen most lépünk még csak a tömeges megbetegedések szakaszába? A járványtetőzést érintő kormányzati, hatósági kommunikáció zavara és az eddigi adatok összevetése alapján nem lehetetlen, hogy Orbán Viktor már arra készül, egy második járványhullám érkezik Magyarországra, és erre készíti fel az egészségügyet májusig.
Sokáig óvatos volt a kormány és az operatív törzs a járványgörbét illetően. Aztán Orbán Viktor váratlanul bedobta a bűvös dátumot, amelyhez Müller Cecília fűzött magyarázatot. Összeszedtük, hogy a statisztikák és ezek alapján mit lehet és mit nem lehet tudni a következő hetekről, hónapokról.
Mindent olyan eszközt visszaadott a neves elméleti fizikus családja Stephen Hawking 2018-as halála után a brit Egészségügyi Szolgálatnak, ami az NHS tulajdona volt, a család azonban ezeken felül vásárolt is orvosi eszközöket a 76 éves korában elhunyt tudósnak.
Ilyen az a lélegeztetőgép is, amit nemrég a cambridge-i Royal Papworth Hospital kapott: a család ugyanis a kórháznak admányozta azt, hogy ezzel is segítsék a Covid-19 elleni küzdelmet, írja a BBC.
A koronavírus járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására, illetve a gazdaság újraindításának elősegítésére kidolgozott programok egyaránt célozzák a vállalkozások likviditási problémáinak megoldását, a munkahelyek megőrzését, a beruházási, fejlesztési tevékenység ösztönzését és a cégek hazai kézben való megőrzését.
Hetente több millió koronavírustesztet kellene elvégezni Németországban a szövetségi kormány egy formálódó járványügyi törvénycsomagja szerint, erről szerdán számoltak be német lapok, írja az MTI.
Szerdára újabb 70 embernél mutatták ki igazoltan a koronavírust, ezzel 2168-ra nőtt Magyarországon a beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt újabb 12 idős krónikus beteg, így már 225-re nőtt az áldozatok száma, de 295-en meggyógyultak.
Jelenleg 825 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 63-an vannak lélegeztetőgépen. Az aktív esetek száma szerda reggelre 1598-ra nőtt, mondta Müller Cecília tisztifőorvos az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján.
A laboratóriumok 0-24-ben működnek, így több tesztet végeznek, eddig pontosan már 52 702-et csináltak. Müller beszélt újra a Pesti úti idősotthonról: már fertőtlenítették az otthont, és több szűrést is végeztek: 284 fertőzöttről tudnak, 28-an elhunytak. A Honvédség tovább folytatja az idősotthonok fertőtlenítését az intézmények vezetőivel összehangoltan. Főképp azokat a helyiségeket, amik közös használatban vannak: fürdők, folyosók, lépcsőházak, bejárati részek. Ott kezdik a munkát, ahol már volt fertőzött, mert az intézményeket eszerint rangsorolták.
Kizárólag csecsemők élnek abban a gyermekotthonban, ahol nyolc gyermek koronavírustesztje is pozitív lett, írja a BBC. A gyereket azután szűrték le a betegségre, hogy az egyik ott dolgozónál kimutatták a fertőzést. Egyik csecsemőnek sincsenek súlyos tünetei, a biztonság kedvéért azonban kórházba szállították őket, közölte a tokiói kórház, a Saiseikai Central Hospital szóvivője, mely az intézményt működteti.
Akár egy hónapon belül, május második felében enyhíthetnek a szigorú kijárási tilalmon Spanyolországban – írja a Reuters a spanyol miniszterelnökre, Pedro Sanchezre hivatkozva.
Egy április 21-én közzétett amerikai tanulmány szerzői azt állítják, hogy nincs kézzelfogható gyógyhatása a hidroxi-klorokinnak a koronavírusos betegek kezelésében. A malária ellen hatásos gyógyszerről már jó ideje folyik a tudományos vita, miután a járvány kezdetén felvetődött, hogy esetleg hatásos lehet a súlyos tüdőgyulladást okozó betegség kezelésében, majd Trump elnök határozottan kiállt a klorokin mellett, javasolva sőt sürgetve annak használatát. A hírek hatására a magyar kormány március végén meg is tiltotta a hidroxi-klorokin-szulfát nevű gyógyszeralapanyag kivitelét az országból a magyar lakosság védelme és gyógyszerellátásának biztosítása érdekében.
Az egész világ visszafojtott lélegzettel várja a hírt, hogy valamelyik kísérleti oltóanyag működőképesnek bizonyul az új koronavírus ellen a teszteken. Csakhogy, ha ez be is következik, talán már idén, talán jövőre, az nem jelenti azt, hogy minden rászoruló - vagyis nagyjából a Föld minden lakosa - azonnal hozzájut. Egyszerűen nem létezik az a gyártókapacitás, amely ilyen léptékben képes lenne oltóanyagot termelni. Vagyis még évekig folyhat a világjárvány az után is, hogy megvan az ellenszere.
Ígéretesen alakult az év eleje a munkaerőpiacon a COVID-19 vírus miatti veszélyhelyzet kihirdetéséig. Március 11-ét követően a helyzet azonban drasztikusan megváltozott: a Profession.hu friss, reprezentatív felmérésének eredménye szerint tavalyhoz képest közel 5%-ot nőtt a munkanélküli státuszúak aránya.
Számos területen viszont változatlanul keresik a munkaerőt, így továbbra is igény van például
A harmincas éveiben járó férfit, és a vele kontaktusba kerülőket házi karantén alá helyezték. Japánban eddig 11 500-nál is több beteget regisztráltak, közülük 283-an haltak meg a vírus szövődményei miatt.
Az elmúlt hetekben a koronavírus-járvány miatt teljesen átalakult a sportfogyasztási és sportfogadási piac. A fehérorosz bajnokikat többen nézik idehaza, mint a legutóbbi El Classicót.
Átestek a másodszori koronavírus-tesztelésen is a borsodnádasdi szociális ellátórendszer azon dolgozói, akik kapcsolatban állnak a lakossággal (azaz a házigondozók), valamint szűrték a Központi Konyha munkatársait is. Kormos Krisztián polgármester tájékoztatása szerint mindannyiuk tesztje negatív lett, ezért a hatóságokkal egyeztetve úgy döntöttek, hogy teljes fertőtlenítés után újraindítják a főzést a szociális étkeztetés miatt, majd jövő hétfőtől a gyermekétkeztetés is beindul.
Több száz fős létszámleépítésbe kezdenek a Continental makói és váci telephelyén, a Hankook rácalmási üzemében pedig szakaszosan, hónapról hónapra küldenek el százas nagyságrendben munkavállalókat.
A Lime március 19-én tüntette el a rollereket a fővárosból. Erről a felhasználókat nem értesítették, és közleményt sem adtak ki Magyarországon, az angol nyelvű tájékoztatás – miszerint a koronavírus-járvány miatt Dél-Koreát leszámítva világszerte szüneteltetik tevékenységüket - múlt heti keltezésű.
A fideszes szavazók egy részének sem tetszik az, hogy a koronavírus-törvényt korlátlan időre fogadták el a kormánypártok. Ez derül ki a Publicus Intézet felméréséből, amit a Népszava ismertetett.
Április 29-én a Magyar Suzuki Zrt. újraindítja a termelést. A cég egészségügyi biztonsági intézkedések bevezetésével fokozatosan állítja vissza a gyártást, kezdetben egyműszakos munkarendben. A többi autógyár is megindítja a termelést.
A holland miniszterelnök, Mark Rutte kedd este jelentette be, hogy a járvány miatt szeptember 1-jéig minden nagyobb eseményt és rendezvényt elhalasztanak az országban. A Holland Labdarúgó-szövetség (KNVB) nem sokkal ezután közleményt adott ki, hogy így nem tudják befejezni a félbeszakadt szezont, és lefújják az Eredivisie 2019/20-as szezonját.
Az amerikai Smithsonian Intézet Globális Egészségügyi Programjának kutatói hat olyan denevér-koronavírust fedeztek fel egy mianmari barlangban, amelyek korábban ismeretlenek voltak a tudomány számára. Az új kórokozók a SARS-CoV-2-vel azonos családba tartoznak, de nem közvetlen rokonai annak. A jelenlegi tudásuk alapján a kutatók nem tartják valószínűnek, hogy az új vírusok emberre is átugorhatnak, de a jövőbeli evolúciójuk bármilyen irányt vehet, így ennek későbbi veszélyét kizárni sem lehet.
Pozitív lett egy, a XV. kerületi, eddig ügyeletet biztosító Újpalotai Összevont Óvoda Hartyán Tagóvodába járó gyermek szülőjének koronavírustesztje, ezért az intézmény szerdától átmenetileg bezár két hétre, közölte a hírt a Facebookon a XV. kerületi önkormányzat. Helyette az ügyeletes óvoda a Páskom Tagóvoda lesz a Páskom parkban.
Az érintett szülő és gyermeke hatósági karanténban van, tünetmentesek, jól vannak.
A járványügyi időszakban minden olyan helyzetben érdemes maszkot viselni, amikor több emberrel is találkozhatunk, a 65 éven felüliek számára pedig javasolt, hogy maszkban lépjenek ki az otthonaikból. A lakosság számára a sebészi maszkok helyett a dupla rétegű, magas hőfokon mosható textil maszkokat ajánljuk
– fejtette ki Merkely Béla. A Semmelweis Egyetem rektora – az intézmény honlapjának nyilatkozva – egyértelművé tette: a maszkok viselése önmagában nem előzi meg a fertőzést, de
HASZNÁLATUK LASSÍTHATJA A JÁRVÁNY TERJEDÉSÉT.
Egy második koronavírus-járványhullám jelentkezhet ezen a télen, az influenza-szezonnal összefüggésben, mondta Robert Redfield, az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) igazgatója a The Washington Post-nak adott interjúban.
Lehetséges, hogy a vírus támadása ezen a télen még súlyosabb lesz, mint amin eddig átmentünk
– fogalmazott a CDC igazgatója, akinek sokan értetlenkednek ezen az állításán. Pedig Redfield szerint egyértelmű, hogy a második szakaszban a koronavírus-járványt és az influenzaszezont egyidejűleg kell majd kezelni.
Donald Trump amerikai elnök kedden részletezte a bevándorlás átmeneti felfüggesztésére vonatkozó döntését, és azt mondta, hogy 60 napra függeszti fel a bevándorlási kérelmeket, és a felfüggesztés csakis a zöldkártyát igénylőket érinti. Azokat nem érinti, akik idénymunkára érkeznek (vagy érkeznének) az Egyesült Államokba.
A francia A láthatatlanok az első premierfilm, amit egy új kezdeményezés, a Budapest Távmozi keretében lehet megnézni. A budapesti művészmozikat üzemeltető Budapest Film mozijai március 12-én az elsők között állították le a vetítéseket, hogy a nézők és a mozisok egészségét semmiképp se fenyegethesse a járvány. Később, némi nézőszámos trükközés után, a többi mozi is kénytelen volt bezárni. Ez azóta is így van, a mozik zárva vannak a koronavírus miatt.
A Budapest Filmnél úgy döntöttek, hogy most valamilyen formában mégis újra kinyitnak. Ebből lett a Budapest Távmozi, ami egyfajta ötvözete a streamingszolgáltatókéhoz hasonló filmvetítésnek és a hagyományos mozizásnak. A Távmozi keretében a budapesti Művész, Puskin, Toldi, Tabán és Kino mozik mostantól ismét napi műsorrendben vetítenek a film.artmozi.hu oldalon keresztül.
Az egészségügyi dolgozók támasza lettünk. Ha netán a kórházban vagy a családban már nincs erre kapacitás, akkor hozzánk is tudnak fordulni. Ez egy megnyugtatás mindenkinek, hiszen közösen el tudunk érni valamit. Mi úgy gondoljuk, hogy nekünk hétköznapi embereknek is bele kell tennünk valami ebbe az egészbe, hogy hamar túl legyünk rajta
- mondta Berkes Mónika az Indexnek, egy hónappal azután, hogy elindította a Pihentesd a dokit! Facebook-csoportot.
Cikkünket ide kattintva olvashatja.
Az amerikai szenátus elfogadta kedden a 484 milliárd dolláros pénzügyi csomagtervet, amely révén segítséget kapnak a többi között a kisvállalkozások és a kórházak a koronavírus-járvány okozta nehézségek leküzdéséhez, tudósít az MTI.
A csomagterv eredetileg 320 milliárd dolláros összeget tartalmazott, és csak a kisvállalkozókat segítette volna.